f De versspeciaalzaken en horeca strijden om gunst van consument gSllii Het menselijk vernuft uit twee werelden verenigd in expositie bedrijfsobjecten te huur CLIPS streeknieuws Moderne mens maakt het zich graag gemakkelijk „Bankstel renovatie" GOUDZWAARD Ad Stouten BV SLOTEN HERMAN JANSEN Gebieden in Westerschelde gesloten voor kokkelvissers Politie houdt dealers aan 1 Foto's ChineseMuur in bezoekersdeel Stormvloedkering VRIJDAG 19 JULI 1996 NR 26011 5 Steeds minder mensen doen op de traditionele manier boodschappen en bereiden zelf de maaltijd. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Een struik andijvie, een pond runderlappen en tien kilo aardappelen. Een boodschappenlijstje dat niet meer zo gewoon is als het lijkt. De moderne consument leeft an ders, koopt anders en eet anders. Inkopen doen en zelf koken wordt steeds meer verdrongen door 'iets gaan halen' of buiten de deur eten. Om de concurrentie met de horeca te overleven worden versspeciaalzaken gedwongen op deze voortschrijdende trend in te haken. Voor de vele belangstelling, bezoekjes, kaarten, bloe men en telefoontjes, voor tijdens en na mijn zieken huisopname wil ik u, ook namens IzaSk hartelijk danken. AARTJE NORTIER Burgh-Haamstede, juli 1996 Elkerzeeseweg 45a. li Bedrijfshal met inpandig ij kantoor-, showroom-, magazijn-, werkplaats en magazijnruimte. Vloeroppervlak begane grond ca. 180 m\ vloeroppervlak verdieping ca. 70 m2. Ligging op een klein bedrijventer rein en in de directe omgeving van woningen, zomerhuizen, campings en jachthaven. Huurprijs 27.500,- excl. btw per jaar In een drukke badplaats I in Zeeland is op een I A-lokatie te huur een schitterende winkel ruimte van ca. 67 m2 met een glazen voorpui. Het object heeft een achteringang en cv-verwarming. Aanvaarding direct mogelijk. Huurprijs 27.500,- excl. btw per jaar. (huur voor alleen het zomerseizoen is eventueel bespreekbaar) driekleur makelaars Havenpark 40 Carlstraat 1 's Landskamer, Zierikzee Scharendijke Tel. 0III 416888 Tel. 0111 671460 Wij stofferen uw stoel, bankstel of fauteuil, boot- of caravan- kussens, volgens de 'laatste woontrends. Het adres* met meer dan 40 jaar ervaring. MEUBELSTOFFERIJ Meelstraat 24, Zierikzee Ook 's avonds Tel. 0111-412491 b.g.g.tem. Bevelander, tel. 0111-416314 Autodemontagebedrijf Vérkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen. Inkoop van sloop- en schade-auto's Bij inname van uw sloopauto, afgifte van originele RDW vrijwaringsbewijs. Lid vanStiba A.R.N. Ringweg 1a - Oosterland Telefoon 0111-482130 is van 22 juli tot 12 augustus met vakantie Deltastraat 12-14 NIEUWERKERK Tel. 0111-641465 BOND VAN PAARDENFOKKERS 'SCHOUWEN-DUIVELAND' Uitslag trekking loterij 1996, prijzen zijn gevallen gevallen op de volgende lotnummers: 0151 1207 2124 0337 1425 2386 0411 1463 2410 0490 1574 2581 0711 1647 2587 0774 1765 2651 1123 1903 2945 1156 2101 Prijzen kunnen afgehaald worden op het adres: HARINGVLIETPLEIN 8 te ZIERIKZEE Kokkelvisserij aan banden gelegd MIDDELBURG - Wie in de Westerschelde op kokkels wil vissen moet voortaan beschikken over een vergunning. Bovendien zijn zeven ge bieden in de Westerschelde gesloten voor de vis serij. De nieuwe regels voor de kokkelvisserij zijn deze week ingegaan. De dagelijkse warme maaltijd moet snel klaar zijn en gemak kelijk te bereiden. Steeds meer vrouwen werken buitenshuis, de huishoudens worden klei ner en de vrije tijd wordt inge vuld met sport en hobby. De traditionele maaltijden wor den vervangen door tussen doortjes, kant-en-klaarmaal- tijden en buiten de deur eten. Het broodtrommeltje blijft in de kast, want vele bedrijven bieden hun werknemers de mogelijkheid in de kantine of in het bedrijfsrestaurant te lunchen. Het Hoofdbedrijf schap Detailhandel in Den Haag onderzocht in hoeverre deze trend veroorzaakt dat er omzet weglekt uit de super markt en versspeciaalzaak. Uit het rapport van dit onder zoek blijkt dat supermarkten tal van mogelijkheden hebben om in te spelen op de behoefte van de moderne consument en dat ook doen. De groenteman, de slager en de bakker die dit achterwége laten, gaan failliet zo blijkt. Groenteboer C. Lege- maate uit Zierikzee is één van de vele ondernemers die al ge ruime tijd inspeelt op de trend. Als voorzitter van de Groen- tenhandelaren regio Zeeland constateert hij de noodzaak tot veranderingen: „Momenteel is het zo dat veertig procent van de omzet komt uit het gesne den product. Een heel duide lijk voorbeeld is andijvie; tachtig procent daarvan ver koop ik gesneden." Datzelfde geldt voor slagers. De mensen kopen een kant-en klaar stukje vlees, een gekrui de en gepaneerde schnitzel, een tartaartje. Als het maar snel klaar is. Het runderlapje dat uren moet sudderen raakt uit de gratie. Het aanbieden van snelle producten is echter niet het enige wapen in de strijd te gen de snelle hap. Legemaate: „Een ander belangrijk aspect is het uitbreiden van de ope ningstijden. Zo bied je klanten die een baan hebben de moge lijkheid toch nog even bood schappen te doen. In Zierikzee zijn we dat aan het aftasten en ik denk dat het zeker gaat ko men." Albert Heijn is, behalve op donderdag-, nu ook op vrij dagavond open en de Golf-su- permarkt, waar Legemaate zijn groentehandel exploi teert, onderzoekt of een vrij dag-koopavond haalbaar is. Concurreren kan ook op ande re manieren oppert het HBD. Het aanpassen van de winkel route, de klant zelf de bood schappen laten scannen 'bete kent tijdwinst en dat drukt de kosten van de winkelier. Het allernieuwste snufje is een ap paraat dat de vollfedige inhoud van een boodschappenkarret je in één keer scant. Enorme tijd- (en dus geld)winst en geen land kaart van China te onthullen. Hoewel het verschil in omvang enorm, is er - zo werd gisteren althans beweerd - één grote overeenkomst: beide bouw werken zijn vanuit de ruimte duidelijk te zien. „Zowel de Chinese Muur als de Storm vloedkering zijn techniek en natuur samen," omschreef H. Engel, lid van het bestuur van Delta Expo. Volgens hem zijn er meer parallellen. Beide bouwwerken, zo betoogde hij, zijn uitgegroeid tot internatio nale ontmoetingsplaatsen. En gel sprak zijn bewondering uit voor de bouwers van de Chine- ^y> v. 1% TTa ge rijen bij de kassa. Ook op onconventionele vestigings plaatsen (daar waar de consu ment zich bevindt) alle dien sten onder één dak en .thuisbezorgen zijn tevens wa pens in de strijd. Geducht Andere niet te onderschatten concurrenten, zo meldt het rap port, zijn de Nederlandse Spoorwegen, ziekenhuizen, scholen en tankstations. Deze laatste is een geduchte aldus Legerpaate: „Hun kracht is dat ze er^toch zijn op die late uren. Nu met de nieuwe vestigings wet mogen ze in principe alles verkopen als ze aan de wette lijke hygiëne-eisen voldoen." Voor de uitbaters van restau rants, fastfood-bedrijven en eetcafés is de trend-ontwikke ling uiteraard gunstig. Sjanie Flikweert van eetcafé Markt- zicht in Zierikzee beaamt dat: „Je ziet inderdaad dat mensen wat makkelijker uit eten gaan. Niet alleen bij speciale gele genheden of in het weekend. Ze komen hier bijvoorbeeld als ze lang gewerkt hebben en geen zin meer hebben om te ko ken of als ze geen tijd hadden om boodschappen te doen." se Muur. „Het is een voorbeeld van gigantisch vernuft en een ongelooflijk uithoudingsver mogen om in zulk ruw en heu velachtig terrein zo'n bouw werk te realiseren." Voor de - inmiddels gepensio neerde - Chinese fotojournalist was het fotograferen van de Chinese Muur de vervulling van een droom. In twee jaar tijd maakte hij 20.000 opna men. De muur werd destijds gebouwd door dwangarbei ders met als doel een sterke de fensieve lijn te vormen van Shanhaiguan aan de Gele Zee tot aan Jiahuguan in het wes ten. Als van de stenen en de aarde die tijdens de Ming-dy- nastie zijn gebruikt bij de bouw van de Muur een muur zou worden opgetrokken van een meter dik en vijf meter hoog zou die de aardbol om spannen. Lange reis Om de foto's te kunnen maken maakte Weng Yi een lange en gevaarlijke reis door verschil lende provincies. Voor het Chi nese volk van vandaag is de Muur een van de belangrijkste symbolen van hun volk en cul tuur. En wat de Chinese Muur is voor Nederland is de Storm vloedkering voor China. „In China wordt met grote bewon dering gekeken naar de Storm vloedkering," aldus ambas sadrice Zhu Manli. Zij maakte gewag van steeds beter wor dende verhoudingen tussen Nederland en China. „En dat gevoel van wederzijdse bewon dering versterkt de onderlinge verstandhouding." De foto's van Weng Yi tonen niet alleen de delen van de Chi- ZIERIKZEE Orgelconcert De Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart presenteert dins dag 23 juli een orgelconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het evenement begint om 15.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Rommelmarkt De Nederlandse Hervormde Kerk in Burgh houdt op zater dag 27 juli de jaarlijkse rom melmarkt. Vanaf 8.30 kan men terécht voor koopjes in de Burghsering. De opbrengst wordt in gedeelten bestemd voor de nieuwe geluidsinstal latie in de kerk, voor de HARK-stichting, ten behoeve van kindertehuizen in Roe menië en voor Thuredrith, de vakantiehuisjes in Renesse, waar kankerpatiëntjes en hun familie een vakantie door kun nen brengen. DREISCHOR Orgelbespelingen Organist Dirk Jansz. Zwart geeft donderdag 25 juli de eer ste vpn zijn traditionele zomer se orgelbespelingen in de Her vormde kerk in Dreischor, aanvang 20.15 uur. Op het pro gramma staan composities van Buxtehude, J. S. Bach, J. L. Krebs, G. Telemann, Mendels sohn, Jan Zwart en van de con certgever zelf. Hierna concer teert Dirk Jansz. Zwart elke donderdagavond tot en met 22 augustus in de kerk van Drei schor. OUWERKERK Jeu de boules De ANBO-afdeling Ouwer- kerk zal op zaterdag 27 juli om 11.00 uur de pas aangelegde Jeu de boules-baan officieel in gebruik nemen. Aan wethou der W. P. Stouten en zijn echt genote is verzocht om de eerste ronde te spelen. Daarna is er voor iedereen gelegenheid om kennis te maken met het Jeu de boules. Men kan op die dag zelf spelen of demonstraties bekijken van 12.00 tot 15.00 uur. Deze Jeu de boulesdag valt samen met de snuffel- markt van de Nederlandse Hervormde gemeente en de jeugd vrijmarkt. GROLLOO (ANP) - Een uit slaande brand heeft afgelopen nacht kampeerboerderij Boer- haarshoeve in het Drentse Grolloo verwoest. De ruim vijftig gasten konden zich vol gens de politie ternauwernood in veiligheid brengen. nese Muur uit de Ming-dynas- tie, maar ook de oudere delen van het immense bouwwerk en het verval 'ervan op sommige plaatsen. De Chinese Muur baant zich al meanderend een weg door zowel laagvlakte als onherbergzaam, ruig, gebied. De foto's van Weng Yi zijn ech ter niet als een fotografische documentaire opgezet, maar meer als een impressie. De Chi nese fotojournalist fotogra feerde de Muur onder verschil lende omstandigheden en vanuit verschillende hoeken. De opening van de expositie werd opgeluisterd door een op treden van een Chinese Leeu wen-dansgroep. De fototen toonstelling van de Chinese of Grofe Muur is te zien in het be zoekersdeel van de Storm vloedkering. De expositie werd mogelijk gemaakt door bijdragen van het Anjerfonds Zeeland, Ballast-Nedam, Del ta Expo, de KLM, de Neder landse ambassade in China en de Vriendschaps vereniging Nederland-China. Delta Expo is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. RENESSE - De politie heeft gisteravond in Renesse twee mannen (hegentien en twintig jaar) uit deze plaats aangehou den, die handelden in soft drugs. Vannacht werden twee harddrug-dealers aangehou den uit Krimpen aan den IJs- sel. Bij de aanhouding was een van de twee Renessenaren nog in bezit van een hoeveelheid weed. Dit werd in beslag geno men. Ook het geld dat de twee met hun handel hadden ver diend moesten ze inleveren. Beiden zijn na verhoor in vrij heid gesteld. Hetzelfde gebeur de met het tweetal uit Krim pen aan den IJssel. Zij liepen tégen de lamp tijdens een nach telijke controle van de politie onder de uitgaande jeugd in Renesse. t Zorg voor de natuur en vis serij-economische motieven maakte deze maatregelen vol gens het ministerie van land bouw, natuurbeheer en vis serij nodig. In Noordzee, Oos- terschelde, Waddenzee en Voordelta was de kokkelvisse rij al sinds 1974 aan een ver gunning gebonden. De Wester schelde bleef toen buiten schot door een oude regeling met België. Kinderkamer De Westerschelde heeft een be langrijke functie als kinderka mer voor vis. Daarnaast is dit water van belang voor vogels als doortrek-, broed- en foura- geergebied. De kokkelvisserij, die grotendeels gemechani seerd is staat op gespannen voet met die functies. Nadat in januari 1993 het voornemen tot reguleren bekend werd nam de kokkelvisserij in de Wester schelde sterk toe en dat bleef niet zonder gevolgen voor de kokkelstand. Door het vergun ningensysteem hoopt de rijks overheid de visserijdruk te kunnen verminderen. Vergun ningen op grond van 'histori sche rechten' worden namelijk alleen verstrekt aan kokkel vissers die al voor 1993 in de Westerschelde actief waren er dat nu nog zijn. De zeven gesloten gebier zijn: het westelijk deel va' Hooge Platen, de Plaat Baarland, de schor bij df linapolder. het Zwin, dronken Zwarte Pol' slikken van Waarde er dronken land van Sar NEELTJE JANS - 'Je bent niemand als je de Chinese Muur niet hebt gezien', luidt een Chi nees gezegde. De Muur écht bezoeken is niet voor iedereen weggelegd, maar een goede in druk krijgen van dit gigantische - 10.000 kilo meter lange - bouwwerk is mogelijk via een be zoek aan de gisteren in het bezoekersdeel van de Stormvloedkering geopende expositie van foto's van de Chinese fotojournalist Weng Yi. De ambassadrice van de Volks republiek China in Nederland Zhu Manli verrichtte met as sistentie van de Chinese foto journalist Weng Yi de ope ningshandeling door een land- In het bezoekersdeel van de Stormvloedkering zijn vijftig foto's van de Muur te zien. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5