De speculaties over aanslag bij ramp Boeing houden aan Gecrashte Hercules maakte een onverwachte doorstart Karadzic legt al zijn openbare functies neer Zeeuwse Bibliotheek koopt Boutenscollectie Vliegramp New York Alternatief kruis Vierdaagse Volgens 'welingelichte kringen' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mavo: Stap op weg naar berechting'' BELGRADO (RTR/AFP) - De Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic heeft al zijn openbare functies neergelegd om de verkiezin gen in Bosnië mogelijk te maken. Dat heeft de Amerikaanse gezant voor Bosnië, Richard Hol brooke, vrijdag verklaard tegenover de Ameri kaanse nieuwszender CNN. Hij zei dat Karadzic donder dagavond in aanwezigheid van de Servische president Milos evic een document heeft gete kend waarin zijn aftreden is vastgelegd. „Dr. Karadzic heeft het presidentschap van de - niet erkende - Bosnisch- Servische republiek Srpska en alle bevoegdheden die daar mee samenhangen neergelegd. Karadzic heeft toegezegd dat hij zich onmiddellijk uit de po litiek zal terugtrekken", aldus Holbrooke in een telefonisch vraaggesprek met CNN. Karadzic zal ook niet meer in het openbaar en in de media verschijnen om campagne te voeren voor de verkiezingen. Ook doet hij afstand van het voorzitterschap van de Servi sche Democratische Partij. De Bosnische moslims hebben ge dreigd de verkiezingen te boy cotten als Karadazic aanblijft. Daarmee zou het vredesproces in Bosnië ernstig verstoord ra ken. Holbrooke kwam met de ver klaring na tien uur besprekin gen te hebben gevoerd met de Servische president Milosevic. Holbrooke is de architect van het vredesakkoord voor Bos nië dat vorig jaar november in de Amerikaanse stad Dayton werd gesloten. De Amerikaan se regering stuurde hem on langs opnieuw naar het voor malige Joegoslavië om het vastgelopen vredesproces vlot te trekken. De NAVO heeft vrijdag tevre den gereageerd op het terug treden van de Bosnisch-Servi- sche leider Karadzic. Een woordvoerder van het altan- tisch bondgenootschap heeft dat vrijdag in Brussel laten weten. ,,Deze beslissing is een stap op de weg die uiteindelijk leidt naar de berechting van Karad zic door het Joegoslavië-tribu- naal in Den Haag. Deze ont wikkeling maakt het klimaat voor de verkiezingen in Bosnië veel gunstiger", aldus de woordvoerder van de NAVO. Hij zei dat de NAVO er alles aan zal doen om te voorkomen dat Karadzic achter de scher men invloed blijft uitoefenen. Waardevolle eerste drukken MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuwse Biblio theek in Middelburg heeft ongeveer honderd boeken van P. C. Boutens (1870-1943) aange kocht. De collectie bestaat uit waardevolle eer ste drukken van het werk van de dichter. Pronkstuk is een vrienden boek voor Boutens' 70e ver jaardag. Het Liber Amicorum uit 1940 bevat handgeschreven bijdragen van Willem Kloos, Lodewijk van Deyssel, J.C. Bloem en Adriaan Roland Holst. De aankoop was mede moge lijk dankzij een financiële bij drage van het Anjerfonds Zee land. Dat betaalde ongeveer de helft van het totale bedrag van 50.000 gulden. De boeken zijn afkomstig van een nicht van de dichter uit Middelburg. De boeken vormen een aanvul ling op de al bestaande Bou tenscollectie van de biblio theek, die uit meer dan driehonderd boeken bestaat. Van de totale verzameling ver schijnt mogelijk nog dit jaar een bestandscatalogus. Een se lectie van het materiaal zal in september op een bescheiden tentoonstelling in de biblio theek te zien zijn. Boutens, geboren in Middel burg, studeerde klassieke ta len. Korte tijd was hij leraar, maar in 1904 wijdde hij zich ge heel aan het schrijven. Hij maakte ook naam als vertaler van Aeschylus, Sophocles, Pla to, Homerus, Sappho, Goethe en Wilde. Centraal in zijn werk staat de verheerlijking van de schoonheid. Zijn invloed op de dichters als Bloem, Van Eyck en Roland Holst is groot ge weest. De aangekochte collectie be staat uit eerste drukken van zijn werk, die meestal een be perkte oplage kende, varië rend van 12 tot 75 exemplaren. De boeken zijn vaak op luxu eus papier gedrukt. Sommigen zijn voorzien van een opdracht en handtekening. Vaak zijn ze mooi gebonden, in perkament of leer. In een enkel geval bracht de dichter in de tekst correcties aan. Een aantal uit gaven was alleen voor de au teur bestemd. UTRECHT (ANP) - In het Ne derlands Spoorwegmuseum in Utrecht is van 31 juli t/m 4 au gustus Menopa's Magische Spoorshow te zien. Deze voor stelling door het Noorse gezel schap Teater Fusentast neemt je in de betoverende wereld van de trein. SCHEVENINGEN (ANP) - Op de Gevers Deijnootweg ter hoogte van de Groningsestraat in Scheveningen is donderdag morgen een paard tegen een tram gebotst. Dat kon gebeu ren doordat de ruiter even daarvoor van haar paard was gevallen. Tyden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE BRUINISSE WEMELDINGE Doodtij: 25 juli Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 juli 07.25 165 01.15 -158 19.30 153 13.25 -124 21 juli 07.55 159 01.50 -156 19.55 146 13.55 -121 22 juli 08.25 153 02.10 -153 20.30 142 14.20 -120 20 juli 05.35 169 12.00 -117 17.50 156 21 juli 06.10 163 00.15 -148 18.25 148 12.25 -115 22 juli 06.45 157 00.50 -147 19.05 143 12.55 -115 20 juli 07.45 176 01.15 -165 19.55 160 13.30 -132 21 juli' 08.15 168 01.45 -162 19.50 152 13.55 -128 22 juli 08.45 161 02.10 -159 20.20 149 14.20 -128 20 juli 07.35 173 01.15 -163 19.35 159 13.25 -129 21 juli 08.05 166 01.50 -160 20.00 152 13.55 -125 22 juli 08.30 160 02.10 -157 20.30 148 14.25 -125 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 NEW YORK (RTR/AFP/ANP/EFE) - Ruim een dag' na de ramp met de Boeing 747 van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij TWA, voor de kust van New York, is nog altijd onduidelijk of het een verschrikkelijk ongeval dan wel een gruwelijke aanslag betreft. In de Amerikaanse media wordt volop gespeculeerd over een aanslag. Maar de autoritei ten blijven daarop zeggen geen enkele indicatie te hebben dat het exploderen van het passa giersvliegtuig, waarbij 230 mensen om het leven kwamen, een terreurdaad is geweest. President Clinton, die de nabe staanden zijn condoleances aanbood, riep op de resultaten van het onderzoek af te wach ten. ,,Wij weten niet wat de oor zaak van deze pijnlijke gebeur tenis is." Vice-voorzitter Ro bert Francis van de NTSB, de Amerikaanse raad voor ver- voersveiligheid die het onder zoek naar de ramp leidt, zei dat niets er op wijst dat het gpen ongeluk was. Mocht blijken dat het om een aanslag gaat dan neemt de FBI, de federale recherche de taak van de NTSB over. Dreigement De Amerikaanse televisiezen der ABC meldde dat een grote in de VS verschijnende Arabi sche krant woensdag een waar schuwing ontving voor een aanslag op een Amerikaans doelwit. Het dreigement was afkomstig van dezelfde groe pering, Beweging voor islami tische Verandering, die de ver antwoordelijkheid opeiste voor een recente terroristische aanslag op een Amerikaans le gerkamp in Saudi-Arabië. De waarschuwing was in het Ara bisch gesteld. Het aangekon digde tijdstip van de aanslag kwam overeen met het mo ment van ontploffing van de Boeing 747 van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij TWA. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken ging het om niet meer dan een in alge mene bewoordingen geuite verwensing van de VS en ken de de tekst geen specifieke ver wijzing naar een aanslag. ABC en andere nieuwsstations nemen de optie serieus dat het toestel is getroffen door een vanaf de schouder afgevuurde raket. Zij baseren zich op oog getuigen die zeggen een geluid als door een explosie, of moge lijk twee, te hebben gehoord en een vuurbal uit de lucht zagen vallen. Bovendien tonen data van de radar een klein elektro nisch piepje dat het pad van de TWA-Boeing kruiste. Witte Huis-woordvoerder McCurry noemde deze theorie uiterst speculatief. ,,Er is helemaal niets dat daarop wijst." Minister Reno van Justitie ver telde dat verscheidene tele foontjes zijn binnengekomen waarin de verantwoordelijk heid voor de ontploffing van het TWA-toestel werd op geëist. Maar volgens haar is dat nog geen bewijs van een aanslag. Vlucht TW800 stortte woensdagavond (Amerikaanse tijd) ten oosten van Long Is land in zee kort nadat het was 'opgestegen van de internatio nale luchthaven John F. Ken nedy. Er is geen hoop meer dat er onder de 212 passagiers en 18 bemanningsleden overleven den. Zwarte doos Tot nu toe haalden reddings werkers ongeveer 140 lijken uit zee. De stoffelijke resten zijn naar het kantoor van de politiearts van het district Suf folk gebracht in het dorpje Hauppage op Long Island. Tientallen schepen van de Amerikaanse kustwacht» en vliegtuigen nemen aan de ber ging deel en halen alle resten van het vliegtuig uit het water. Gouverneur Pataki van New York zei te verwachten dat de zwarte dozen met vluchtgege- vens, die mogelijk uitsluitsel kunnen bieden over de oor zaak van de ramp, snel zullen worden gevonden. Volgens Francis is het zoeken naar de twee zwarte dozen prioriteit nummer één. HOORN (ANP) - Het Museum van de Twintigste Eeuw in Hoorn exposeert tot en met 25 augustus originele schoolpla ten. De zeventig exemplaren zijn afkomstig uit een particu liere verzameling. Ze worden tentoongesteld onder de titel Schoolplaten, een verhaal apart. NIJMEGEN (ANP) - De rol stoelgebruikers die dit jaar voor de tweede keer bij wijze van experiment meedoen aan de Nijmeegse Vierdaagse, krij gen vrijdag bij de intocht een alternatief Vierdaagsekruis aangeboden, voor fyet voltooien van de tocht. Voor de tachtigsteeditievap de Vierdaagse - hadden zich vijftien rolstoelgebruikers op gegeven. Eén van hen heeft in middels moeten afhaken. Vice- voorzitster mevrouw K. Kruidenier-Bon van de Gehan dicaptenraad reikt de rolstoel gebruikers de speciale decora tie vrijdag na de intocht uit. Gerrit Plomp, de eerste atleet die de marathon van Rotter dam in een rolstoel won, heeft het kruis voor rolstoelers ont worpen. De organisator van de Vier daagse, de KNBLO, had dit jaar na lang onderhandelen toegestaan dat een groep rol stoelgebruikers aan de Vier daagse meedeed. Vorig jaar deed ook een kleine groep mee. Dit najaar zal de KNBLO be slissen of ze volgend jaar door gaat met het toelaten van rol stoelen. De tachtigste Vierdaagse heeft verhoudingsgewijs meer uit vallers dan andere jaren. Op de derde dag hebben maar liefst 985 wandelaars opgege ven. De laatste tocht wordt vrijdag met 32.509 deelnemers voortgezet. EINDHOVEN (ANP) - De Belgische Hercu les C-130 die maandagavond op de militaire vliegbasis Eindhoven neerstortte, heeft een onverwachte doorstart gemaakt. Meteen daarna maakte het vliegtuig een klimmende bocht naar links. Tijdens die manoeuvre is het kennelijk overtrokken. Dat betekent dat er onvoldoende lift ofwel draagkracht over bleef om te blijven vliegen. Hoe.dat heeft kunnen gebeu ren, is onduidelijk. Het toe stel is vervolgens met de lin kervleugel tegen de grond geslagen waarna een zogehe ten grondzwaai volgde. Daardoor kwam de Hercules uiteindelijk tot stilstand met zijn neus precies tegen de oorspronkelijke vlieg richting in. Dat is donderdag vernomen in welingelichte kring. Bij de catastrofe kwamen 28 Nederlandse militairen om het leven evenals de vier Belgische bemanningsleden. Bovendien raakten 9 perso nen gewond. De Nederlandse slachtoffers waren allemaal lid van de in Vught geleger de fanfare van de Koninklij ke Landmacht. Het muziek gezelschap kwam terug uit Italië waar het enkele optre dens had verzorgd. Het is niet bekend of het rampvliegtuig de doorstart maakte nadat het al contact had gemaakt met de lan dingsbaan of dat de piloot die beslissing nam terwijl het vliegtuig de grond nog niet had geraakt. Het is evenmin bekend waarom hij die beslissing nam. Dode vogels Vast staat dat er ter plaatse honderden dode vogels zijn gevonden. Deskundigen ach ten het echter onwaarschijn lijk dat een zogeheten vogel aanvaring de enige oorzaak van de ramp kan zijn ge weest. Het vermoeden be staat dat er kort na elkaar meer dingen zijn fout ge gaan. Een speciale commissie on der Belgische leiding onder zoekt de oorzaak. Donder dag zijn de resten van de motoren van het wrak ver wijderd en afgevoerd om ze te onderwerpen aan een uit voerig +echnisch onderzoek. De bemanning van het vlieg tuig heeft tot aan de feitelij ke landing op geen enkele manier te kennen gegeven dat er iets mis was. Het toe stel heeft zoals gebruikelijk een route gevolgd zuidelijk van Eindhoven en Veldho ven. Daarna heeft het een rechterbocht gevlogen om recht voor de baan uit te ko men. Vervolgens is op een normale manier de landing ingezet. Op dat moment was er niets aan de hand, met het vliegtuig noch met het weer. Woordvoerder Fokkema van het ministerie van Defensie en verbonden aan de Ko ninklijke Luchtmacht wei gert elk commentaar over een eventuele doorstart van de verongelukte Hercules. ,,Wij doen geen enkele uitla ting over het verloop van het onderzoek." Veertien van de 28 Neder landse militairen die maan dagavond in Eindhoven om kwamen bij de Jlercu- les-ramp, worden met mili taire eer begraven of gecre meerd. De familie van de overige veertien slachtoffers heeft de voorkeur gegeven aan een uitvaart zonder mili tair vertoon. De meeste slachtoffers worden vrijdag en zaterdag begraven of ge cremeerd. Dit heeft een woordvoerster van Defensie vrijdag meegedeeld. In de toestand van de negen gewonden is geen verande ring gekomen. Zeven van hen zijn er ernstig aan toe, de toestand van de andere twee is kritiek. Het wrak van de neergestorte Hercules blijft voorlopig liggen op het mili taire vliegveld Eindhoven. Pas als het technisch onder zoek is afgesloten worden de resten verwijderd. Defensie kon vrijdag niet zeggen wan neer dat is. ,,Dat kan over een paar dagen, maar ook pas over een maand." De res ten van de motoren zijn don derdag al afgevoerd voor verder onderzoek. Suske en Wiske ROBOTKOP' door Willy Vandersteen In telegramstijlHeb eerbied voor uelleljjkgezag... stop Maar mag niet ver velend doen... stop .Krijg het anders op heupen, .stop Basta, mg stopper- Tot en met 18 september Re nesse Open voor bezichtiging en mogelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel. Jacobuskerk. 10.00-12.00 uur, behalve 24 juli. Toten met20 juli Renesse Zomerkamp van CJV Samen Verder uit Zierikzee op eigen CJV-Kamp. Vrijdag 19 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Begin Country Weekend met zaterdagmiddag optreden van The Rodeo Country Dancers. Café snackbar Kerkwerve. Looperskapelle Fuchsiashow. Tuin Kapelleweg 27. 10.00-17.00 uur. Bruinisse Concert Robert Sand. Café 't Oekje. 21.00 uur. Zaterdag 20 juli Looperskapelle Fuchsiashow. Tuin Kapelleweg 27. 14.00-20.00 uur. Ouwerkerk Travestietenshow. Dorpshuis. 21.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt. Koophal Industrieweg. 09.00 tot 12.00 uur. Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang. Dorpsuus. 10.00 uur. Concert Wim Heynen. Café 't Oekje. 19.00 uur. Maandag 22 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Dick van Vliet dwarsfluit en Gijsbert Lekkerker, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Looperskapelle Fuchsiashow. Tuin Kapelleweg 27. 10.00-17.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt in het centrum, van 12.00 tot 17.00 uur. Optreden Blaaskapel De Notenkluvers van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 23 juli Zierikzee Kinderrommelmarkt. Havenplein. Van 09.00 tot 12.00 uur. Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Looperskapelle Fuchsiashow. Tuin Kapelleweg 27. 10.00-17.00 uur. Woensdag 24 juli Zierikzee Vlooien/brocantemarkt Eerste Weegje. Van 10.00 tot 16.00 uur. Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Bingo. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. Looperskapelle Fuchsiashow. Tuin Kapelleweg 27. 10.00-17.00 uur. Bruinisse Fietstocht naar Krammersluizen. Start bij WV-kantoor. 13.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2