Terras van de Vlinder moet 's avonds dicht Elfduizend hectare Zeeuws natuurgebied verdroogd Pools Arabische Volbloedpaarden voor Sandra en Priscilla hun lust en leven Geen gevallen van bruinrot in de Sehouwse aardappelen s Amerikaanse quilts te zien in kerk van Brouwershaven Belastingen Rondleiding Kleine stoeterij in Serooskerke Jaarverslag Water en Milieu Provincie Zeeland Wel besmet perceel op Goeree-Overflakkee DONDERDAG 18 JULI 1996 NR 26010 ZIERIKZEE - Het terras in de achtertuin van café de Vlinder in Zierikzee mag 's avonds na zeven uur niet meer worden gebruikt. Daar naast moet exploitant Sam van Eenige in het weekend zorgen voor extra toezicht in het café en de directe omgeving. Met deze nadere eisen willen burgemeester en wethouders van Zierikzee de overlast voor omwonenden van De Vlinder voorkomen of zo veel mogelijk beperken. Dit omdat deze heb ben geklaagd over de overlast die het terras hun bezorgt. Omdat het bestemmingsplan geen mogelijkheden biedt om de exploitatie van het terras te verbieden, maakt het college gebruik van het Besluit hore cabedrijven milieubeheer. Op grond hiervan kan het nadere eisen stellen om hinder en overlast dat een bedrijf ver oorzaakt te voorkomen of be perken. Om geluidoverlast vanaf het terras te voorkomen, moeten de deuren die toegang geven tot de achtertuin, om 19.00 uur dicht. Vanaf vrijdag 18.00 uur tot maandag 4.00 uur moet Van Eenige er bovendien extra op toezien dat cafébezoekers geen overlast veroorzaken in en in de omgeving van het café. Het zelfde geldt voor het perso neel. Hij is bovendien ver plicht preventieve maat regelen te nemen als dat nodig mocht blijken. Sanctie De gemeente heeft de moge lijkheid een sanctie te verbin den aan het niet ingaan op de eisen. Dat kan een dwangsom zijn en in het ergste geval een gedwongen sluiting. Dat het zover komt is niet waarschijn lijk. Volgens een woordvoer der van de gemeente is het zeer moeilijk indirecte hinder aan te tonen. „Maar we lopen er niet voor weg," aldus de woordvoerder. Ook de omwo nenden denken niet dat het zo ver komt. Volgens hen is er met de nieuwe exploitant, Van Eenige, zeer goed te praten. ,,Hij voert een coulant beleid en doet er alles aan om de buurt tevreden te stelen. Als het terras open is hangt èr een geheel andere sfeer dan voor heen. Dat heeft mijn sympa thie," aldus een van hen. Maar geheel tevreden zijn ze niet. Daarvoor moet het terras eerst verdwijnen uit de achter tuin. ,,Want deze uitbater doet zijn best, maar een ander kan er weer heel anders over den ken." Over het weghalen van het ter ras in de tuin is al overleg ge weest met Van Eenige. Als al ternatief is toen de moge lijkheid aangedragen een ter ras aan de voorzijde te maken, op het parkeerterrein. ,,Met dit verzoek zal de uitbater zich moeten richten tot de gemeen teraad. In dat perspectief wachten we met verdere stap pen." Van Eenige was niet bereik baar voor commentaar. BROUWERSHAVEN - In de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven is van 20 juli tot en met 2 au gustus een collectie quilts te zien. De quilts zijn gemaakt door Gretha van Schelven uit Zierik zee en leden van de Quiltclub Brouwershaven. ZIERIKZEE - De Stuurgroep Herindeling heeft besloten om de raden van de huidige ge meenten nog nieuwe, gelijklui dende belastingverordeningen vast te laten stellen. Verder zal de toeristenbelas ting voor 1997 op één gelijk ni veau worden gesteld (96 cent). Het belastingniveau voor 1998 en daarna zal door de nieuwe gemeenteraden worden vast gesteld OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum geeft op zondag 4 augustus een rondlei ding in en rond Kasteel West- hove. De wandeling duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Belangstellenden kunnen zich voor deze cultuur-historische rondleiding aanmelden bij het museum (telefoon 0118- 582620). Vrijwel alle quilts die tentoon gesteld worden zijn gemaakt volgens de oude Amerikaanse patronen. Deze dragen namen als: Nine Patch. Drunkard's Path en Bear Path. De quilts zelf bestaan uit drie lagen: de bovenkant (top), de tussenlaag (fyberfill) en de achterkant (muil). Bij het maken van quilts wordt gebruik gemaakt van twee technieken. Bij het patchwork wordt de boven kant, door middel van patchw ork, volgens een bepaald pa troon in elkaar gezet. De afwerking van deze quilts ge beurt vrijwel altijd met een rand rondom. Bij het eigenlij ke quilten worden de drie la gen doorgepit, met in kleine rijgsteekjes uitgevoerde sier- lijnen. Dit voegt een extra di mensie toe aan het werk. De expositie in de kerk is dage lijks te bezichtigen van 13.30 tot 16.30 uur. MAASTRICHT (ANP) - De lynx leeft onmiskenbaar in de Limburgse natuur. Sinds 1990 heeft het Natuurhistorisch Ge nootschap Limburg op een groot aantal plaatsen in Lim burg sporen van het kleine kat achtige roofdier aangetroffen. Voor Sandra en Priscilla Radecke is de dressuur een belangrijk onderdeel van hun hobby. (Foto: Marijke Folkertsma) SEROOSKERKE - Ze kunnen helemaal lyrisch worden over hun paarden, want de stoeterij is hun lust en hun leven. Sandra (30) en Priscilla (27) Radecke uit Serooskerke hebben aan de rand van Serooskerke een kleine stoeterij van Pools gefokte Arabische Volbloedpaarden. Vier jaar geleden kwamen ze vanuit Rotterdam in Seroos kerke wonen op de buiten plaats die nu Rzadkiewa heet. De buitenplaats kreeg de naam van hun grootvader, die in de oorlog voor de Duitsers uit Po len vluchtte. Ze gingen weg uit Rotterdam, vanwege hun hob by. Sandra: ,,Ik ben van jongs af aan stapelgek op paarden, ik kon geloof ik eerder paard rijden dan lopen. Het is heel moeilijk om in een stad als Rotterdam paarden te houden. We kwamen altijd al op vakan tie op Schouwen en dit plekje is nu voor ons ideaal." Ze ko men uit een gezin van vier kin deren, twee jongens en twee meisjes, maar de meisjes zijn de paardenfreaks. Priscilla is getrouwd en woont in Haamstede, maar Sandra besteedt al haar vrije tijd aan de paarden. „Dat kan in ons geval, want we hebben een fa miliebedrijf in lederen kle ding, dus we kunnen gelukkig onze tijd zelf zo'n beetje inde len," aldus Sandra. Pools Ze vertelt dat ze vanaf haar vijfde jaar bij een manege in Rotterdam heeft gereden en gewerkt. Al op jonge leeftijd ging haar voorkeur uit naar Arabische Volbloedpaarden. „Ik viel het meest op Poolse Arabieren. Het zijn sterke paarden met een verfijnd ui terlijk. Ze hebben een heel ei genwijs karakter en dat bevalt me zo aan hen," verklaart ze haar voorliefde. „Als je hen verkeerd behandelt zijn ze niet te hanteren, dan worden ze meteen heel dwars. Ze zijn heel temperamentvol, maar dat temperament wordt verzacht door het goedaardige karak ter. Naarmate ze ouder wor den, worden ze steeds mooier. Voor kinderen zijn ze lief en zachtaardig. We hebben hier dan ook altijd veel kinderen uit het dorp die de paarden ko men verzorgen. Dat is heel grappig om te zien. Soms staan er vier of vijf kin deren aan één paard te borste len. De een aan de staart, de ander aan de manen en het paard laat het allemaal goed moedig toe. Het is goed voorde opvoeding van het paard dat het veel met kinderen omgaat, net als dat het andersom goed is. We zijn begonnen met twee paarden, we hebben er nu in middels dertien. Romane HT is ons paradepaard. Ze is regio naal kampioen geworden in de categorie zes- tot en met veer tienjarige merries. Met haar willen we naar landelijke en Europese keuringen." De elegante verschijning en het. charmante karakter van het Arabische Volbloedpaard spreken tot de verbeelding van velen. De historie gaat terug tot ver voor de christelijke jaartelling. De-Arabische Vol bloed is het oudste gedomesti ceerde paardenras. Als strijd makker en statussymbool heeft dit paard door de eeuwen heen een belangrijke rol ge speeld. Sandra Radecke: „Ach ter het sierlijk voorkomen schuilt een zeer gehard ge- bruikspaard met een ijzeren constitutie. Het paard kan wel tot dertig jaar oud worden. Historie De historie, die kleeft aan dit soort paarden spreekt zeer tot de verbeelding van Sandra en Priscilla Radecke. Ze hebben zelf hun wortels in Polen, net als de geliefde paarden. Tij dens de Tweede Wereldoorlog heeft de Pool Andrzej Krzysta- lowicz - manager op de stoete rij Janow Podlaski - de Pools Arabische Volbloed voor het land behouden door een deel van de paarden të evacueren en later belangrijke merries en hengsten onder te brengen bij boeren. Achteraf bleek dat een meesterzet. Toen de Russen Polen binnen vielen namen ze als oorlogsbuit de rest van de paarden van stoeterij Janow Podlaski mee. Na de oorlog heeft het tot 1960 geduurd vooraleer deze Staatsstoeterij in oude glorie was hersteld. Om kennis te maken met de ge schiedenis van hun paarden gaan Sandra en Priscilla in au gustus naar de bakermat. Ze gaan daar samen stoeterijen bezoeken. Niet voor Zeeland de duinen minder snel verla gen.In samenwerking met de Dienst Landinrichting Beheer Landbouwgronden en het wa terschap is een uitwerking ge maakt van de technische moge lijkheden van de waterbe heersing in het gebied Zuid kust Schouwen. Het water in de inlagen langs de zuidkust van Schouwen was geïsoleerd. Er vond geen doorspoeling plaats. Het water werd ver rijkt met meststoffen door voedselrijk kwelwater. Bo vendien kwamen meststoffen vrij uit de bodem en vond uit spoeling plaats vanaf de met vogeluitwerpselen bevuilde dijken. Het resultaat was een permanente algengroei. Het doorzicht in het (puur groene) water was slechts enkele centi meters en het zuurstofgehalte 's nachts zeer laag. Om de wa terkwaliteit te verbeteren zijn aan de binnenzijde van de zee dijk in de Wevers- en Cauwer- sinlaag zogenaamde kwelbui- zen geplaatst. Deze leveren schoon en stikstofarm Ooster- scheldewater, waarmee de in lagen worden doorgespoeld. Bovendien zal de voedselrijke bodem w orden gebaggerd. Door toename van de water massa, de verbetering van de doorstroming en de vermin derde voedselrijkdom, is de kans op algenbloei geslonken. Bovendien wordt het peil van het oppervlaktewater beter ge handhaafd. Er vinden in de Wevers- en Cauwersinlaag maandelijks bemonsteringen plaats, die worden vergeleken met een maandelijkse bemon stering van de Flaauwersin- laag. De resultaten mogen, vol gens het jaarverslag, bemoe digend worden genoemd. De helderheid van het water is opvallend, vooral in de Wever sinlaag. organisaties. Via een verorde ning, die moet worden goedge keurd in Brussel, wordt van aardappeltelers een bedrag, in hoogte afhankelijk van het aantal hectaren, gevorderd. Een getroffen boer krijgt dan uit deze 'pot' een schadever goeding. Vooral telers van pootaardap- pelen kunnen zwaar getroffen worden, omdat de besmette aardappelen niet meer verhan deld mogen worden. De export is een belangrijke pijler bin nen de akkerbouw. Maar niet alleen het mislopen van afzet is een probleem, op het besmet- te perceel mag vijf jaar lang geen aardappelteelt plaatsvin den. Een jaar langer dan de normale verplichte gewaswis seling. Het verbod om te beregenen met oppervlaktewater in de besmette gebieden, geldt niet voor Zeeland. Wel is er het'na drukkelijke verzoek dit zoveel mogelijk achterwege te laten. Volgens Van der Schelde is dit het verstandigste: „Stel dat men nu beregent en over drie weken wordt een besmetting geconstateerd, dan is het kwaad al geschied." Martinus de Boer, beleidsmedewerker van de regio Zuid-West Neder land van het ministerie van landbouw, coördineert de be monstering. De Boer: „Het on derzoek richt zich op verschil lende gebieden: de percelen waar poot- en consumptieaard appelen geteeld worden, maar ook de bedrijven die aardappe len verwerken. Bij deze laatste groep met name daar waar met water gewerkt wordt zoals be drijven waar frites gemaakt Op Schouwen-Duiveland zijn nog geen gevallen van bruinrot ge meld. (Archieffoto) ZIERIKZEE - In Zeeland moet ongeveer elfdui zend hectare natuurgebied als verdroogd wor den aangemerkt. Dat staat vermeld in het jaar verslag Water en Milieu 1995 van de Provincie Zeeland. Het plan van aanpak verdroging is nog niet afgerond. In het plan worden maatre gelen aangegeven welke gebieden het eerst voor aanpak in aanmerking komen. Een gebied krijgt de status van beschermd natuurgebied op grond van de natuurlijke of ecologische waarde. Als in zo'n gebied de grondwaterstand te laag is of de kwel onvoldoende sterk, is er sprake van verdro ging. Een gebied heet ook ver droogd als de te lage grondwa terstand wordt verhoogd door het inlaten van water van on voldoende kwaliteit. De doelstelling van het rijk, overgenomen in het Water huishoudingsplan 1993-1997 van de provincie, is dat het are aal verdroogd natuurgebied in het jaar 2000 met 25 procent verminderd moet zijn ten op zichte van 1985. Tijdens de voorbereiding van het plan van aanpak stimu leerde de provincie de water schappen en terreinbeheerders om projecten uit te voeren in het kader van subsidieregelin gen. Resultaat hiervan was dat in totaal 737 hectare verdroogd gebied in 1995 is aangepakt. Ter bestrijding van de verdro ging van de Sehouwse duinen is een aantal maatregelen ge troffen. In 1993 plaatste het waterschap op dertig plaatsen stuwen in de binnenduinrand om afstroming van duinwater naar de polder tegen te gaan. Het voorjaar van 1995 was zeer nat, de zomer warm en droog. Ondanks de warme zomer ble ven de duinvalleien aan de vochtige kant. Hieruit blijkt, dat ondanks het verloop van de zomer de hoogte van de grondwaterstand na'de w.inter doorslaggevend is voor de ont wikkeling van vochtige vallei vegetaties. In droge winters is de oppervlakkige afstroming van duinwater gering en het ef fect van de stuwen nihil. De periode 1993-1995 is volgens het jaarverslag te kort om de effecten van de stuwen op de ontwikkeling van vochtige duinvallei-vegetaties te me ten. Ter bestrijding van ver droging werd op Schouwen te vens aandacht besteed aan de grondwateronttrekking door Deltan en particulieren. Door deze onttrekkingen te beper ken, zal de grondwaterstand in De resultaten van de aanpak waterkwaliteit in de Weversinlaag zijn bemoedigend. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De gevreesde aardappelziekte bruinrot komt volgens de landbouworganisatie ZMO niet voor in de Schouwen-Duivelandse aardappelen. Ook uit andere regio's in Zeeland zijn nog geen meldingen binnengekomen. Op Goeree-Overflakkee is wel een besmet perceel gevonden. De ziekte kan volgens G. van der Schelde, medewerker van' de sectie plantaardige produc tie van de ZMO, voorkomen in verschillende aardappelras sen, waaronder Bildstar. Dit ras wordt ook op Schouwen- Duiveland en Goeree-Over flakkee geteeld. Het ministe rie van landbouw zorgt voor een reeks voorzorgsmaatrege len om verspreiding van de ziekte te voorkomen. In sa menwerking met het Water schap Zeeuwse Eilanden en na tuurorganisaties worden mon sters van het oppervlaktewa ter genomen in die gebieden waar aardappels geteeld wor den. Ook wordt bekeken waar de plant bitterzoet voorkomt. Van deze wilde plant is name lijk bekend dat het de bacterie opslaat, in de wortel vermeer dert en vervolgens uitstoot in het oppervlaktewater. worden." Zowel boeren als verwerkende bedrijven kun nen zwaar getroffen worden door de ziekte. Vorig jaar stel de landbouwminister Van Aartsen een schadevergoeding ter beschikking, maar dat zit er dit jaar niet in. Om de gedu peerden tegemoet te komen is een regeling in het leven geroe pen door de diverse landbouw- t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5