Vlooienmarkt en brocante trekt voornamelijk toeristen Verrassend aantal bezoekers bij de Schouwen-Duivelandse Paardendag Bromfietsster rijdt tegen vrachtwagen Drie auto's beschadigd bij botsing Inbraak stalling ZWN Booster uit auto gestolen Inbraak strandtent Jongen steelt trainingspak Kraanwagen vliegt in brand Te hard Demonstratie valkeniers DONDERDAG 18 JULI 1996 NR 26010 3 Hobby met respect voor b t verleden De parade in het kader van riet honderdjarig bes(u.an van het Trekpaardstamboek vormde een indrukwekkende finale. (Foto: Marij ke Folkertsma) RENESSE- De Paardendag 1996 van de Bond van Paardenfokkers Schouwen-Duiveland woensdag bij manege Grol in Reu >sse bracht een ontmoeting tot stand tussen de nostalgie van het agrarisch verleden en het hedendaagse zomertoerisme. De Paardendag trok dit jaar een verrassend hoog aantal be zoekers. „Ruim duizend, denk ik," zegt secretaris M. Hanse. „Of misschien wel vijftienhon derd. Het is in elk geval heel de dag ontzettend druk geweest." De belangstelling kwam zowel van zomergasten als van paar denliefhebbers uit de regio en vooral ook uit Brabant en Zuid-Holland. Extra trekpleis ter vormde aan het einde van de dag de komst van de Trek-. paardenrall.yh. Eéh. .s-toet. varu veertien aang'ëspa'nnêri gens met twee-, vier- en zes spannen, die een tocht van Brussel naar Amsterdam maakt. Deze tocht wordt ge maakt in het kader van het honderdjarig bestaan van het Stamboek voor trekpaarden. Opleving „Het gebruik van koudbloed- paarden komt in de landbouw niet of nauwelijks meer voor. Het is hoofdzakelijk hobby ge worden," vertelt penning meester A. Horst. Deze Paar dendag toont overduidelijk dat er sprake is van een ople ving bij het fokken van koud- bloedpaarden. ,,Ik heb nog nooit zoveel veulens als van daag bij een keuring gezien," zegt Hanse. Voor het eers'. werden er dit keer ook Shetlanclpony's toe gelaten. Ze krtwn een beoor deling, geen officiële keuring, want daar -is een goed bijge houden stambou voor vereist. Dat staat, volgens Hanse, bij het pony houden nog wat in de kinderschoenen. In de ochtenduren hadden de juryleden heel wat werk met het ketiren van de trekpaar den, de fjordenpaarden, de haflingers en de Shetlanders. -De,keuring vindt op meerdere 'Öndex'delen plaats. Zo er'wördt'1 er bijvoorbeeld ook gelet op de wijze waarop de berijder zich presenteert Demonstraties De middag bracht met demon straties aangespannen rijden enkelspan, dubbelspan, vier span en rijden onder zadel een lust voor het oog. Tijden van weleer herl -v fden, zoals bezon gen in 'Het Dorp' door Wim Sonneveld bij de aanblik van robuuste boerenwagens, ge trokken door e>. an robuuste koudbloedpaardcn en gemend door mannen - ot vrouwen - van stavast. Speaker H. Br^mer'benadruk te de kunst t an het berijden van trekpaarden onder zadel. Verder uitte hij zijn waarde ring voor de toegewijde moe ders, die meerenden met de galopperende Shetlanders met hun jonge telg daarop. Overigens bleek niet iedereen onder de indruk van het gebo- dene. „Aber klar, keiner lauft gut," was de mening van een Duitse gaste,die het niet naar haar zin had. Zij vormde een uitzondering, want de meer derheid toonde, keer op keer waardering met een enthou siast applaus. Rally De rally met vier aangespan nen koetsen en wagens op weg van Brussel naar Amsterdam liet enige tijd op zich wachten. Dat bleek echter de moéite waard. Antieke .wagens met biertonnen', met gerst, niet kratten- vol lege flessen, een ^verhuiswagen, een soort ku- strijtuig werdén getrokken door fraaie twee-, vier- en'zes spannen. De kerngroep van de rally is zaterdag 13 juli uit Brussel vertrokken en dient op zondag 28 juli in Amsterdam aan te komen. Er zal dan een afstand van 325 kilometer zijn afgelegd. In de weekenden voegen nog zestien extra au thentieke wagens zich bij de groep. De rally gaf als finale van de lYekpaardendag een trotse presentatie, terwijl Veronica's Zomertruck inmiddels zijn de cibellen over de kern van Re- nesse uitstortte. Ook dat was weer een ontmoeting tussen twee verschillende werelden. De rally hield bivak op het ter rein van manege Grol en is vandaag - donderdag - weer verder getrokken naar Helle- voetsluis. Uitslag' keuringen Bij de keuringen werden de volgende kampioenen aange wezen: Fjorden: erekampioene Ostar van C. J. den Haan, Kerkwer- ve. Haflingers: erekampioene Marnix van de Klappenburg van H. Punt, Kei'kwerve. Shetlanders (beoordeling) ere kampioene Polly van M. Ver weel, Noordwelle. Trekpaarden: jeugdkampioe ne: Annabel van de Dreef van Comb. v.d. Berg/de Korte, Re nesse. Kampioene 4-./5-jarige merries Walijne van hoeve De Eik van Comb. Moermond/Veïrheer, iToorclwellè. Deze mèrrie werd ook gehonoreerd met het ere- kampioenschap 1996. De overige titels waren voor: Carolien van 't Overlaar van de combinatie v.d. Berg/de Korte, Renesse (merries af stammelingen); Stal v.d. Vel de, Zonnemaire (fokgroepen en stalgroepen). Bij het aangespannen rijden gingen de prijzen naar: Mw. A. Deering, Rotterdam (enkel- span klein techniek); rhw. A. Timmerman, Kerkwerve (en kelspan klein mooiste ge- heel);dhr. B. v. d. Wekken, Kerkwerve (enkelspan groot techniek); dhr. H. v.d. Berg, Renesse (enkelspan groot mooiste geheel); dhr. B. v.d. Wekken, Kerkwerve (dubbel span groot techniek) en dhr. R. Vermeer, Noordwelle (dubbel span groot mooiste geheel). OOSTERLAND - Bij een aanrijding tussen een achttienjarige bromfietsster uit Oosterland en een vrachtwagen op de N59 bij Oosterland, be stuurd door een 47-jarige man uit Yerseke, raak te de bromfietsster gewond aan beide benen. Ze werd overgebracht naar het ziekenhuis, maar kon later huiswaarts keren. De vrouw wilde vanaf de pa rallelweg linksaf slaan de Oud Heiligeweg in. Zij zag hierbij de vrachtwagen over het hoofd en reed tegen de laadbak. Ze kwam ten val, waarbij ze de verwondingen opliep aan haar benen. Een dag eerder raakte een der tienjarig meisje uit Zierikzee ook gewond aan beide benen. Zij reed in haar woonplaats als passagier mee op de bromfiets van een zestienjarig meisje, eveneens uit Zierikzee. Op het kruispunt van de Dam en de Appelmarkt verleende de bromfietsster geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 21-jarige plaatsgenote. Door de klap van de aanrijding werd het dertienjarig meisje van de bromfiets af geslingerd. Zij vloog over de auto heen en belandde op straat. Hierbij raakte ze gewond aan haar be nen. Een huisarts verleende ter plekke eerste hulp. De bromfiets is in beslag genomen voor technisch onderzoek. SEROOSKERKE - Bij een kop/staartaanrijding op de Serooskerkseweg in Seroos- kerke zijn dinsdag drie auto's beschadigd. Een 39-jarige man uit Maas sluis had te laat in de gaten dat de voor hem rijdende achttien jarige vrouw uit het Duitse Hilden haar auto tot stilstand bracht. De man botste achter op deze auto, met het gevolg dat deze tegen de voor hem rij dende auto reed, bestuurd door een 67-jarige man uit Goes. BURGH-HAAMSTEDE - In de stalling van de ZWN op bedrij venterrein de Roterij in Burgh- Haamstede is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebro ken. Bij de inbraak is een aantal kluisjes opengebroken. Uit de kluisjes zijn strippenkaarten gestolen en een onbekend geld bedrag. Het is niet duidelijk hoe toegang is verkregen tot de stalling. BRUINISSE - Op Aquadelta in Bruinisse is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebro ken in een auto. De auto stond geparkeerd op het parkeerterrein van het re creatiepark. Uit de auto werd een booster (versterker) gesto len. De schade voor de 31-jari- ge Duitse recreant uit Stadt Bad Honnef, bedraagt onge veer duizend gulden. WESTENSCHOUWEN - Op het strand in Westenschouwen is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in een strandpviljoen van een 44-jari- ge inwoner van Zierkzee. Bij de inbraak werden een ste reotoren, CD's en een fooien- pot buitgemaakt. De schade voor de eigenaar bedraagt on geveer 5.500 gulden. Er werd toegang verkregen tot de strandtent door het forceren van een raam. RENESSE - Een zestienjarige jongen uit Winterswijk is woensdagavond in Renesse aangehouden voor winkeldief stal. De jongen had uit een waren huis een trainingspak ter waarde van 125 gulden gesto len. Na zijn aanhouding door de politie is hij overgedragen aan het bureau Halt. BRUINISSE - In Bruinisse is woensdagmorgen een kraan wagen in brand gevlogen tij dens een proefrit. De 43 ton zware kraanwagen, van Kraanverhuur Zierikzee, werd op het moment dat brand uitbrak bestuyrd door een 34- jarige man uit Oostkapelle. Deze kon geen kant meer uit ihet het voertuig, omdat het hydraulische en remsysteem alle dienst weigerde. De brandweer vanBruinisse moest eraan te pas komen om de brand te blussen. De kraan wagen raakte aanzienlijk be schadigd. Kakelbonte verzameling op wei boer Kloet ZIERIKZEE - Een kakelbonte ver,; meling aan rariteiten en gebruiks voorwerpen werd gisteren te koop aangeboden op de'Vlooien- en brocan te markt aan het Eerste Weeg,ie in Zierikzee. Iedere woensdag in juli en augustus wordt de markt georganiseerd. 'Simeon in de tempel' van Rem brandt ligt half verscholen tussen ori half versleten leren jas. Spiegels te koop Ook die heb je to: Marijke Folkertsma) 'dop. (Fo- „Deze markt is de enige op Schouwen-Duiveland die zo grootschalig wordt opgezet ten r behoeve van de toeristen," vertelt één van de organisato ren, Rien Kloet. „Het is gezel lig om al die mensen om je heen te hebben en ik heb er de ruimte voor." De standhou ders kunnen een kraam huren of een grondplaats per meter huren. De markt is bedoeld voor particuliere verkopers en niet voor handelaren. H. Besling uit Zierikzee heeft samen met zijn echtgenote een grondplaats gehuurd. „We gaan naar Zonnemaire verhüi- zen," vertelt hij, „en daar gaan we kleiner wonen. Nu houden we een flinke opruiming. Zo kwamen we op het idee om hier op deze markt te gaan staan. We verkopen zo veel mo gelijk en de rest geven we na afloop aan de dierenbescher ming. We hebben met opzet een grondplaats gehuurd, want als liet pijpenstelen had geregend waren we niet gekomen en dan had ik de kraam voor niets ge huurd." Een toerist in vakantie-outfit loopt te mopperen: „Ze willen hier overal een slaatje uit slaan, dat heb ik al bekeken. Maar ja, we zijn nu al binnen, dus laat maar zitten." Hij doelt op de drie gulden entree die per persoon betaald moet worden. Een Limburgse haakt daar op in: ,,Ik vind het geen stijl dat er nergens vermeld wordt dat ze entree heffen, je staat ineens voor een voldon gen feit. De mensen moeten daar toch van op de hoogte ge bracht worden." Weer komt er iemand bij staan: „Het valt nog mee, bij ons is het veel duurder." Kloet vertelt dat hij entree heft, omdat het evene ment op zijn grond plaats vindt. Hij moet voor allerlei faciliteiten zorgen en daarvoor heeft hij ook dingen moeten huren, zoals een gebouwtje voor sanitaire voorzieningen, Speelgoed Een Flakkees echtpaar staat met een kraam afgeladen met speelgoed. Zij vertelt: „Ik ben .begonnen met allerlei speel goed voor de kleinkinderen te bewaren. We hebben zeven kleinkinderen. Met dat bewa ren is het volledig uit de hand gelopen. Ik kon nooit iets weg gooien. Bovendien kregen we noga 1 eens iets van vrienden en kennissen. Nu gaan we gaan deweg alles opruimen, de kleinkinderen worden te groot voor deze spullen. We hebben nu een leuke oplossing gevon den. We gaan de spulletjes op een markt verkopen. Dat doen we voor onze eigen gezellig heid. Van de opbrengst maken we een extra potje voor de kleinkinderen. Als ze iets bij zonders willen kopen, dan zeg gen we, opa en oma zullen eens kijken of er nog iets in de pot zit. Zo hebben we er alle.maal plezier van." Een echtpaar van Noord-Beve land heeft in de loop der jaren glaswerk en serviesgoed verza meld. Ze gebruiken dit soort markten om andere verzame laars te ontmoeten en kennis van zaken uit te wisselen. Na tuurlijk wordt er ook ver kocht. „We zoeken naar kwali teitsspul voor verzamelaars." Een jong stel uit Utrecht heeft veel Balinees houtsnijwerk in de kraam. Hij vertelt: „Mijn schoonmoeder komt van Bali. Ze is in 1948 naar Nederland gekomen en nooit meer terug geweest. We verkopen hout snijwerk en andere snuisterij en om voor een reis naar Indo nesië te sparen. Volgend jaar willen we met z'n drieën op va kantie naar Bali gaan. Daarom staan wij op markten, om zo wat geld bij te verdienen. Een heel emotionele reis voor mijn schoonmoeder. Ze was wedu we geworden op Bali. De reli gieuze wetgeving schreef voor, dat de weduwe mee verbrand moest worden met haar overle den echtgenoot. Ze is toen door een Nederlandse ambtenaar vrijgekocht, naar Nederland gegaan en met een Nederlan der getrouwd. Ze wil nu na al die jaren terug naar haar ge boortegrond." Zo blijken er achter de curiosa ook vaak cu rieuze verhalen te steken. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de Weg nar dc Val in Zierikzee zijn dinsdag 118 overtredingen geconsta teerd door de politib. De controle werd gehouden tussen 16.15 en 18.15 uur. In twee uur passeerden 1.395 voertuigen de radarappara- tuur, waarvan 118 met te hoge snelheid. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 131 kilome ter per uur. Dat is 51 kilometer harder dan maximaal is toege staan. Verwachting t/m maandag 22 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht oost 3 Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht z.oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juli Zon op 05,43, onder 21.47 Maan op 09.46, onder 23.04 Eerste Kwartier:23 juli (19.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weekeinde dat voor de deur staat, heeft zomerse trekken. Zo krijgt de zon waarschijnlijk flink wat ruimte en loopt de temperatuur op tot waarden tussen 20 en 25 gra den. Bovendien worden het rustige dagen; onweersbuien blijven op rui me afstand en de wind stelt zich be scheiden op. Belangrijk voor het Ne derlandse weer is nog steeds een hogedrukgebied. Momenteel ligt het zwaartepunt ervan in de buurt van Engeland, zaterdag bij Duitsland. Voor het weer van morgen betekent deze ontwikkeling dat de wind gelei delijk de noordoosthoek opzoekt. Wolkenvelden vanaf de Noordzee dringen daardoor steeds moeilijker tot ons land door. Vandaar dat er morgen flink wat zonneschijn is; al leen het oosten heeft aanvankelijk nog kans op bewolking. Het blijft droog en het wordt uiteindelijk onge veer 20 graden. De noordoosten wind is zwak tot matig, rond kracht 3. OOSTKAPELLE - Hoe het trainen van valken voor de sport in zijn werk gaat kunnen belangstellenden zien in de heemtuin achter het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka pelle. Valkeniers van Valkerij Equi page Jacoba van Beieren geven op woensdag 31 juli, om 17.00 en om 19.00 uur, een demon stratie. Tijdens deze vliegde- monstraties vertellen de val keniers over het ontstaan van deze sport. Vëertig eeuwen- gi^ leden werden er al valken ge bruikt voor de jacht. In het be gin puur om voor eten te zorgen en later voor de sport. De valkenjacht werd voorna melijk door edelen en konin gen beoefend. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3