Fototentoonstelling over de Chinese Muur op Neeltje Jans Schouwen-Duiveland scoort met snelheidsovertredingen Meer mensen in samenleving kunnen het niet alleen redden ZWN start met Telefoontaxi voor bewoners wijk Renesse Voorbereiding veranderingen in verwerking afvalstoffen Leger des Heils Welzijns- en Gezondheidszorg Na klachten over verplaatsen bushalte Jaarverslag 1995 OLAZ Opening door ambassadeur China t DINSDAG 16 JULI 1996 NR 26009 ZIERIKZEE - Steeds meer mensen in de samen leving kunnen het niet alleen redden. De maat schappij blijkt steeds minder in staat iedereen een goede, veilige plaats te bieden om te wonen en te leven. Dat vermeldt het jaarverslag 1995 van de Stichting Leger des Heils Welzijns- en Gezondheidszorg (W&G). Volgens dit jaarverslag is er veel reden om tevreden te zijn over al het werk, dat werd ver zet en de zorg, die kon worden geboden. Daarnaast echter is er zorg om de groei van het werk. De stichting heeft een taak, zowel ten aanzien van het helpen van het individu als het doen van een appèl op de samenleving. Het gaat de stichting om solidariteit met, rechtvaardigheid voor en ge rechtigheid aan iedereen, die in Nederland woont. Uit het jaarverslag blijkt op sommige punten verschil van mening tussen de stichting en de overheid over de uitvoering van een integraal veiligheids beleid. De concrete aanpak van de overheid richt zich on der meer op het bieden van perspectief aan delinquente jongeren en bestrijding van overlast ten gevolge van drug gebruik. Ook het verbeteren van de directe leefomgeving heeft men met dit beleid op het oog. Deze aanpak heeft veel raakvlakken met het werk van W&G in de grote en middelgro te steden. Echter W&G ziet be geleide verstrekking van hard drugs en het creëren van ge bruiksruimten, zoals voorge steld door het kabinet niet als oplossing voor het probleem. Miserabel ,,Het gaat om mensen die lang durig hard drugs gebruiken en zeer afhankelijk zijn van ver slavende middelen. Daardoor verkeren zij in een slechte ge zondheidstoestand. Het lijdt geen twijfel dat hulp nodig is, echter niet door middelen van overheidswege te verstrekken. De miserabele toestand duurt voort, er is geen uitweg uit de verslaving. Het is niet te ver wachten dat het leidt -tot da ling van de criminaliteit," al dus het jaarverslag, van het Leger des Heils. De programma's van dagtrai ningscentra van de reclasse ring bieden volgens W&G een goed voorbeeld van de opvang van, jongeren, die met Justitie in aanraking zijn gekomen. De afstemming over deze opvang tussen het Openbaar Ministe rie, de rechterlijke macht en de hulpverlenende instanties laat hier en daar nog te wensen over, volgens W&G. Scheiding- Ouderen behoren ook tot een groeiende groep die om aange paste zorg en aandacht vraagt. In de toekomst zal in zorgcen tra het accent steeds meer ko men te liggen op een scheiding van aanbod in wonen en zorg. De hulp komt, overeenkomstig de wens, zoveel mogelijk naar de plaats waar de oudere zich bevindt. Een bijkomend pro bleem, volgens het jaarver slag, is om al die zorg - vanuit verschillende disciplines goed op elkaar af te stemmen. Bovendien groeit de kans op vereenzaming. In het verslag wordt bena drukt dat de ongelijkheid met betrekking tot de eigen bijdra geregeling tussen voorzienin gen voor ouderen en verpleeg huizen komt te vervallen. Per die datum komen beide vor men van zorg onder AWBZ- verstrekkingen te yallen. Dit zal er mede toe bijdragen dat er een continuüm van zorg ge boden kan worden. W&G ziet vanuit haar opdracht een spe cifieke taak op dit gebied: aan dacht geven aan mensen die in een isolement dreigen te ra ken. RENESSE - De ZWN-groep start voor de be woners van elf straten in Renesse een gratis Telefoontaxi. Dit naar aanleiding van klach ten van de inwoners van - vooral - die straten over het verplaatsen van de bushalte in Re- nesse. De Telefoontaxi brengt de reizigers van de voordeur naar de bushalte. Ineens waren ze weg, de bus haltes aan de Korte Reke en de Hogezoom in Renesse en kwamen de inwoners erach ter dat er nu een nieuwe hal te verrezen was op de plaats waar het Transferium gere aliseerd moet worden. Het betekende voor met name ouderen en mensen die slecht ter been zijn dat ze een flink eind moesten lopen om de nieuwe bushalte - aan de rand van Renesse - te berei ken. Het regende klachten. Wethouder ir. C. W. Veer- hoek was zelf ook bijzonder verbaasd én onaangenaam verrast door de plotselinge en onaangekondigde ver plaatsing van de bushalte. Op zich is de plaats van de nieuwe bushalte prima, zo stelt hij, ware het niet dat het Transferium er nog niet is en dus ook het plaatselijk vervoer met shuttlebusjes nog niet functioneert. Ook is er vanuit het centrum nog geen korte doorsteek naar de nieuwe halte mogelijk. Po tentiële reizigers moeten een flink eind omlopen. Samen met directeur ge meentewerken W. van Meer- ten zette Veerhoek zijn be zwaren tegen de handelwijze van de ZWN-groep op papier en vroeg een gesprek aan. Als aan deze situatie niet snel iets gedaan zou worden,, zo redeneerde hij, zou er bij mensen wel eens een heel verkeerd beeld kunnen ont staan van het Transferium en de sleutelrol daarvan bin nen het mobiliteitssceriario. Dat zou vervelend zijn voor de gemeente én voor de ZWN-groep. Dat en nog een aantal andere argumenten werd de ZWN vrijdag,ond1er de neus gewre ven èn dat leverde snel resul taat op. Morgen, woensdag 17 juli, rijdt de Telefoontaxi al. De bewoners van de elf straten hoeven niets meer te doen dan - een uur voor ver trek - een speciaal telefoon nummer te bellen. De Tele foontaxi komt dan bij hen aan de deur. Overigens kunnen ook reizi gers naar Renesse van de Te lefoontaxi, eveneens gratis, gebruik maken. Zij kunnen hun verdere reiswensen te kennen geven aan de bus chauffeur die het verzoek dan weer doorgeeft. De be woners van de betreffende straten krijgen allemaal een folder in de bus waarin alles over de Telefoontaxi wordt uitgelegd. ZIERIKZEE - Het realiseren van veranderin g-en in de afvalwereld heeft veel voorbereiding gevergd. Dit staat vermeld in het jaarverslag over 1995 van het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland (OLAZ). De verschuiving van storten naar verbranden en herge bruik van afval vereiste diver se initiatieven. Zo diende er een overslagstation te komen voor de afvoer van brandbaar afval naar de verbrandingsin stallatie in Moerdijk. Volgens het verslag is er ook hard ge werkt aan het oprichten van een grondbank. Dit in verband met het niet meer mogen stor ten van verontreinigde grond, maar deze onder bepaalde voorwaarden toe te moeten passen in bepaalde werken. Verder is voor het scheiden van bouw- en sloopafval (BSA) in herbruikbare stromen een vergunningsaanvraag inge diend voor een BSA-schei- dingsinstallatie. Milieustraten Tenslotte werd ook het aanleg gen van tien milieustraten, waar burgers een aantal huis houdelijke afvalstromen ge scheiden kunnen afgeven, in voorbereiding genomen. In het verslagjaar werd met de NS Cargo een contract afgeslo ten voor het vervoer per trein van brandbaar afval uit Zee land naar de AVI Moerdijk. Ook werd een groencomposte- ring opgezet waar groenafval (maai- en plantsoenafval) ver snipperd en in de buitenlucht gecomposteerd wordt. Daar mee wordt, tegen een lager ta rief dan storten, van groenaf val een nuttig product gemaakt. Composteerproces In een aantal opzichten is 1995, volgens het verslag, een moei lijk jaar geweest. Zo raakte het composteerproces bij de com- posteringsinstallatie ver stoord als gevolg van een ver stopt scheidingsvlies en diende een hoeveelheid van meer den 9.000 ton gft-half-product tij delijk in een locatie op de vuil nisstortplaats opgeslagen te worden. Verder hebben problemen met de biomassa in de zuivering van de vuilnisstortplaats ge leid tot een le hoge uitspoeling van slib en daarmee tot over schrijding van de desbetreffen de effluentnorm. Verdeelplan Overcapaciteit bij afvalver brandingsinstallaties in de Randstad leidde tot het tot stand komen van het AOO ver deelplan brandbaar afval 1996. Op basis van dit verdeelplan dient in 1996 ruim 11.000 ton brandbaar afval extra afge voerd te worden vanuit OLAZ' gebied naar AVI's in de Rand stad. De besluitvorming hier over betekende een onver wachte kostenpost van circa 2.300.000,- voor het OLAZ. Intern werd er, volgens het jaarverslag, een goede start ge maakt met het invoeren van milieuzorg voor de eigen ver werkingsactiviteiten. Voor 1995 waren het zuiveren van afvalwater, het onttrekken van stortgas en het voorkomen van het storten van chemisch afval belangrijke aandachts punten. VLEDDERVEEN (ANP) - Een 85-jarige fietser uit Stadska naal is maandagmorgen om het leven gekomen bij een ver keersongeval in Vledderveen. De bejaarde man stak de Derde Oomsberg over zonder voor rang te verlenen aan een 80-ja- rige automobilist uit Stadska naal. De fietser was op slag dood. Intensieve snelheidscontrole op de Zeeuwse wegen moet in de toekomst leiden tot minder verkeersslachtoffers. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland komt op de tweede plaats als het gaat om snelheidsovertre dingen. Dit blijkt uit de snelheidsmetingen van het project Zeeland Duurzaam Verkeersveilig. Zeeuwsch-Vlaanderen staat bovenaan deze lijst en op Walcheren worden de minste snelheids overtredingen geconstateerd. Het project start te in oktober 1995 met als doel het aantal ver keersongevallen in Zeeland terug te dringen. Volgens het Regionaal Orgaan voor Verkeersveiligheid in Zeeland (ROVZ) is het meet systeem uniek en trekt het ook in het buitenland de aandacht. Het is ontwikkeld door de heer A. Oosthoek, een medewerker van het Bureau Verkeer en Vervoer van de provincie. Op dertig plaatsen in heel Zeeland wordt door middel van radar de snelheid gemeten. Ook Rijkswaterstaat neemt deel aan het project. Zij hebben ma- trixborden geplaatst die op lichten als de weggebruiker te snel rijdt. Om een nog beter beeld te krij gen wordt het aantal meetpun ten uitgebreid met achttien. Twee daarvan kdmén op Schouwen-Duiveland: Op de Stolpweg tussen Nieuwerkerk en Dreischor en op de N59, tus sen Zierikzee en Bruinisse. Dit om een beter beeld te krij gen van het rijgedrag op wegen met en zonder fietspad. Het is namelijk gebleken dat op de eerste soort gemiddeld tien procent van de automobilisten harder rijdt dan 105 kilometer per uur en op de tweede tien procent harder dan 95 kilome terper uur. De meetgegevens die inmid dels beschikbaar zijn worden zichtbaar gemaakt in vier soorten rapportages: het aan tal voertuigen per uur en per snelheidsklasse, etmaalgemid delden, de verschillen per sei zoen en jaargemiddelden. Per kwartaal worden er ge middeld 100.000 voertuigen ge meten (jaarlijks 600.000). Het blijkt nu dat in Zeeland 55 pro cent harder rijdt dan tachtig (op de tachtig-kilometerwe gen) en 25 procent harder dan negentig. Eén op de tien rijdt harder dan honderd. Op Schouwen-Duiveland zijn de cijfers niet mis: zestig procent rijdt harder dan tachtig, 24 procent harder dan 90 en acht procent harder dan honderd. Walcheren scoort gunstig met 35 procent harder dan tachtig, tien procent harder dan negen tig en drie procent harder dan honderd. Om een goed beeld te krijgen is het van belang welke factoren er verder meespelen. Op Schouwen-Duiveland speelt bijvoorbeeld een grote rol in welk seizoen er gemeten wordt. In de zomer zullen er niet veel snelheidsovertredin gen zijn, eenvoudigweg omdat er dan zoveel verkeer is dat er niet hard gereden kan worden. Als er ongevallen zijn resul teert dat meestal alleen in blikschade. Hieruit blijkt ove rigens ook dat de rijsnelheid van grote invloed is op de ernst van een ongeluk. Hoe harder men rijdt hoe minder tijd er is om te reageren op situaties. Uit onderzoek is gebleken dat gemiddeld één kilometer per uur minder hard rijden resul teert in vijf procent minder verkeersslachtoffers. Dat geldt ook andersom. Tot nu toe heeft het project nog niet geleid tot daadwerkelijk minder verkeersslachtoffers. Het ROVZ hoopt echter aan de hand van de gegevens die nu verzameld worden een zodanig beleid uit te stippelen dat er wel resultaten worden ge boekt. Als voorbeeld dient Walcheren, waar al een jaar langer intensief snelheidscon troles worden uitgevoerd. NEELTJE JANS - Delta Expo Neeltje Jans biedt de komende maanden onderdak aan een bijzondere fototentoonstelling' over de beroem de Grote Muur van China. De Chinese fotojour nalist Weng Yi, die twee jaar besteedde aan het in beeld brengen van de Muur, exposeert in het bezoekersdeel van de Stormvloedkering op Neeltje Jans. Donderdag wordt de expositie ge opend door de ambassadeur van China. De tentoonstelling blijft tot eind oktober onderdeel van Delta Expo Neeltje Jans. Di recte aanleiding om het werk van Weng Yi ten toon te stellen vormt de overeenkomst tussen de Chinese Muur en de Storm vloedkering. Beide bouwwer ken zijn in de eerste plaats be doeld ter verdediging en van een omvang die alom verwon dering en bewondering wekt. De ruim tweeduizend jaar oude Chinese Muur is tegen woordig een monument, we reldwonder en bezienswaar digheid van de eerste orde. De Stormvloedkering bestaat nog geen twintig jaar en is even eens door miljoenen mensen bezocht. De tentoonstelling van het werk van Weng Yi kan als eerbetoon aan de Grote Muur worden beschouwd. De Chinese Muur ontstond nog voor onze jaartelling in een turbulente tijd. De keizer van de Qin-dynastie gaf opdracht tot de bouw om de door hem veroverde gebieden te bescher men tegen indringers. Dit on voorstelbaar grote verdedi gingswerk had niet alleen strategische betekenis, maar vormde eeuwenlang ook een culturele scheidslijn tussen veehoudende nomaden in het noorden en de landbouwvolke- ren die grotendeels ten zuiden van de Muur leefden. De totale lengte van de Muur bedroeg bijna tienduizend kilometer. Grote delen ervan zijn in de loop der tijd in verval geraakt. Gepensioneerd Weng Yi werd in 1934 in Yung- kan geboren en is professio neel fotojournalist. Ruim veer tig jaar werkte hij voor verschillende persbureaus in China. Na zijn pensionering begon hij aan de invulling van een droom: het in beejd bren gen van de Muur. In 1993 en 1994 maakte hij er ruim 20.000 opnamen van. Een selectie van vijftig kleurenfoto's wordt nu geëxposeerd op Neeltje Jans. Voor voltooiing van zijn mis sie trok Weng Yi door negen provincies in China. Hij foto grafeerde de Muur onder wis selende omstandigheden en vanuit verschillende stand punten. Daarbij streefde de fo tograaf er vooral naar de ka rakteristieke aspecten in beeld te brengen. Zijn immense foto serie is niet zozeer een registra tie, maar meer een impressie. Weng Yi heeft tijdens zijn foto- journalistieke loopbaan heel veel in de Volksrepubliek en - ook. in opdracht - landschaps opnamen gemaakt. Die specia lisatie en ervaring heeft hij volledig benut en ingezet voor dit grootscheepse fotografie- project. Delta Expo op Neeltje Jans is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.30 uur. Eén van de foto's van Weng Yi.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5