Fiets-voetveer Zierikzee Wemeldinge in de vaart Restauratie Plompe Toren lijkt nu zo goed als zeker Halve raad reist naar Namestovo Zon, wind en water als smaakmakers Vervallen toren inzet geanimeerde discussie Rotterdammer brengt scooters niet terug Vergeefse zoekactie Expositie Concerten in café 't Oekje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 16 JULI 1996 NR 26009 3 SP°rtvisserij Hector Tel- 06 52770128 4191 B Roit 27 5.60 10 T 29 PERS. 1923 Wethouder L. J. van Gastel scheept zich in op het Voetgangers- en Fietsveer op de m.s. Hector. (Foto: Marijke Folkertsma). WEMELDINGE/ZIERIKZEE - Een stralende zon, een stevige bries en schuimkoppen op de Oosterschelde. Dat waren de smaakmakende ingrediënten maandagmiddag bij de officiële ingebruikname van het voetgangers- en fiets veer tussen Zierikzee en Wemeldinge. In We meldinge gooide wethouder G. E. M. M. de Maat van de gemeente Kapelle om 15.45 uur de trossen los en anderhalf uur later gooide wet houder L. J. van Gastel na de overtocht de tros weer uit om de m.s. Hector aan te leggen aan 't Luitje in Zierikzee. De veerdienst Wemeldinge- Zierikzee is in zeer korte tijd tot stand gekomen. Het idee ontstond bij de gemeente Ka pelle. In samenwerking met de Provinciale VW werd het plan verder uitgewerkt door dienstencoördinator Teun van Elsacker. Ook de gemeente Zierikzee verleende medewer king aan de nieuwe veerver- binding en zo kon deze aan trekkelijke voorziening nog dit zom erseizoen gerealiseerd worden. De m.s. Hector werd in 1929 ge bouwd als bovensleper, tegen woordig aangeduid als duw boot. Tien jaar geleden werd het schip geschikt gemaakt voor de sportvisserijSchipper Harry van der Vis kocht de Hector vijf jaar geleden. Sa men met zijn vrouw Ingrid gaat hij deze zomer de voetgan gers en fietsers tussen Zierik zee en Wemeldinge v.v. over zetten. Het schip is 29 meter lang en kan dertig passagiers met fiet sen vervoeren. Aan boord zijn alle noodzakelijke voorzienin gen aanwezig, van radar tot te lefoon. In het vroegere kolen- ruim, achteraan, is nu een passagiersruimte ingericht. •>Daar prijkten maandagmid^ dag smakelijke hapjes en drankjes ter omlijsting van deze officiële eerste vaart. Voor de tros in Wemeldinge werd losgesmeten sprak Teun van Elsacker een welkomst woord tot de genodigden, on der wie ook twee vertegen woordigers van de 'Vrienden van de Voetveren' (VVW). De ze vereniging stelt zich ten doel nog bestaande pontjes in de vaart te houden en te bevorde ren, dat opgeheven pontjes - waar nodig - terugkomen. Met de ingebruikname van dit voetgangers-fietsveer is de WW zeer tevreden. Oude tij den herleven immers met deze verbinding: vanaf 1864 tot 1912 was Wemeldinge opgenomen in de stoomvaartdienst tussen Middelburg en Bergen' op Zoom en de pont Zierikzee- Kats voer in 1965 voor het laatst toen de Zeelandbrug ge reed kwam. Proefjaar Wethouder De Maat bedankte de dienstencoördinator van de Provinciale VW voor de snel le wijze, waarop deze voorzie ning tot stand is gekomen. Hij wenste schipper Van der Vis veel genoegen met de overtoch ten en heel veel klanten toe. Dit seizoen geldt voor het voet gangers- en fietsveer als een proefjaar. De wethouder sprak de hoop uit, dat het initiatief bij het publiek zal aanslaan en wenste de veerpont een be staan tot in lengte van dagen toe. Schipper Van der Vis liet we ten, dat de m.s. Hector niet zo eenvoudig te manoevreren is en dat de machines een beetje herrie maken. Dat schrok de passagiers maandagmiddag echter geenszins af. Van Elsacker besloot het offi ciële gedeelte met het citeren van een bekende tekst van Drs. P. 'Heen en Weer'. Schipper Van der Vis kreeg de tekst in gelijst als blijvend aandenken aangeboden. Onder enthousiast applaus gooide wethouder De Maat vervolgens de trossen los in de jachthaven van Wemeldinge, waarop de ms Hector haar eer ste overtocht begon. De geno digden konden met de huidige weersomstandigheden direct beleven hoe plezierig en puur Zeeuws zo'n tocht met de veer dienst kan zijn. Omstreeks half zes was het de beurt aan wethouder Van Gastel om in Zierikzee de tros weer uit te gooien om aan te leggen aan 't Luitje. Korte tijd daarop ver trok de m.s. Hector weer om het vice versa te completeren en met de genodigden koers te zetten naar Wemeldinge. Stimulering Het voetgangers-fietsveer We- meldinge/Zierikzee v.v. past goed in het beleid van de ge meente Kapelle tot stimule ring van het toerisme in en rond Wemeldinge. De veer dienst verbindt de aantrekke lijke fietsgebieden van Zuid- Beveland en Schouwen- Duiveland met elkaar. Tijdens de feestelijke openingsvaart werden bovendien twee nieu we wandelroutes van circa vijf kilometer in en rondom We meldinge gepresenteerd in de vorm van een kleurrijke bro chure. Vaarplan De m.s. Hector vaart tot eind augustus - behalve op 18 en op 24 juli - dagelijks twee keer heen en weer: om 8.30 uur van af haven De Val bij de Zeeland- brug; om 10.00 uur vanaf We meldinge; om 14.00 uur vanaf 't Luitje in Zierikzee en om 16.00 uur vanaf Wemeldinge. De vaartijd is, afhankelijk van het tij, ongeveer 75 minuten. De kaartjes zijn aan boord te verkrijgen. Groepen doen er verstandig aan vooraf te reser veren, via telefoon 421679 of 06-52770128. BURGH-HAAMSTEDE - Het moet wel heel vreemd lopen wil de Plompe Toren van Koude- kerke niet worden gerestaureerd. Alleen de vraag of de rijksoverheid daar 130.000 gulden aan meebetaalt werd tijdens de vergadering van de Westerschouwse gemeenteraad gisteren niet beantwoord. Wethouder ir. C. W. Veerhoek toonde zich echter zeer optimistisch over de kans dat het rijk wat dat betreft over de brug komt. .,Het staat vrij hoog op de lijst," aldus de wethouder. Mocht het rijk onverhoopt niet mee willen betalen dan wil de gemeente Westerschouwen de ontbrekende 130.000 gulden desnoods uit eigen zak betalen. Aan de raad werd gisteren - bij het vaststellen van de lijst van nog uit te voeren projecten - het voorstel voorgelegd om ge noemd bedrag in reserve te houden. Komt de rijksbijdrage aan de restauratie dan kan het geld ergens anders voor ge bruikt worden. De meerder heid van de raad kon zich in die constructie vinden, maar het CDA liet een ander geluid horen. De christen-democraten willen alleen restaureren als het rijk de ontbrekende 130.000 gulden fourneert. ,,Als dat geld niet komt moeten we de toren zo laten," aldus frac tievoorzitter A. J. Padmos. Hij zei te vrezen dat als de raad be sluit de ontbrekende 130 mille desnoods zelf te betalen, dat voor de rijksoverheid wel eens aanleiding zou kunnen zijn om het geld in de knip te houden. Dat ging wethouder G. J. W. van der Salm wat te ver. ,,Ik denk niet dat het rijk zich iets gelegen zal laten liggen aan be sluitvorming in de gemeente Westerschouwen. Maar 's rijks wegen zijn soms ondoorgron delijk." Wethouder Veerhoek slaagde erin Padmos gerust te stellen. ,,Het gaat in feite ook maar om een klein bedrag als je ziet wat het rijk bijdraagt aan bijvoorbeeld de restaura tie van een basiliek." Padmos bleek overtuigd en stemde als nog in met de door het college voorgestelde constructie Zonder discussie of hoofdelij- De Plompe Toren: een niet meer zo trots restant van het verdronken dorp Koudekerke. (Foto: Ma rijke Folkertsma) ke stemming ging de raad ver der akkoord met het voorstel van het college om de week markt in Renesse te verplaat sen van de Kromme Reke naar de Lange Reke. Door de recon structie van het Renesser cen trum was op de Kromme Reke geen plaats meer voor de marktkramen. In eerste in stantie werd uitgeweken naar de Korte Reke en een gedeelte van de Kromme Reke. Nadeel daarvan was echter dat de Korte Reke dan afgesloten moest worden voor het ver keer en daar waren een hele boel' ondernemers niet zo ge lukkig mee. De gemeente ging om tafel met de ondernemers en uiteindelijk werd het plan geboren om de weekmarkt te verplaatsen naar de Lange Re ke. Zowel de ondernemers als - zo bleek gisteravond - de raad kunnen zich in dat plan vin den. Ook geen moeite had de raad met het voorstel van het colle ge om ruim 85.000 gulden uit te trekken voor de renovatie van de woning Kloosterweg 51, te genover het gemeentehuis. De gemeentebode heeft nu woon ruimte in het gemeentehuis en zou die door het opheffen van de zelfstandige gemeente Wes terschouwen kwijt raken. De werkgever moet in dit geval voor vervangende huisvesting zorgen en dat kan omdat de woning - eigendom van de ge meente - momenteel leeg staat. Om het huis aan de eisen van deze tijd te laten voldoen moet er echter nogal wat gebeuren. Het sanitair en de keukenin richting zijn sterk verouderd, de woning is slecht geïsoleerd, de plafonds zijn nog van zacht- board, riolering, hemelwater- afvoer en goten vertonen ge breken, er is op verschillende plaatsen lekkage en zo gaat de lijst van gebreken nog even door. Het is de bedoeling dat de renovatie van het huis op korte termijn gestart wordt. SINT MAARTENSZEE (ANP) - Bij een poging zijn drie kinde ren uit het water bij Sint Maar tenszee te redden, is een 39- jarige Duitse man maandag middag bijna verdronken. Hij is in kritieke toestand in het Medisch Centrum Alkmaar op genomen. RENESSE - Twee scooters die een fietsenhandelaar uit Re- nesse verhuurde aan een 28-ja- rige Rotterdammer, zijn tot op heden niet teruggebracht. De Rotterdammer huurde de scooters donderdag voor twee dagen. Het betreft een zwarte scooter van het merk TGB met het verzekeringsplaatje FZP 083 en een groene Peugeot met het nummer FZP 034 op het verzekeringsplaatje. Een zestienjarig meisje uit Middelharnis deed bij de poli tie aangifte van vernielingen aan haar scooter. Het meisje liet haar scooter zaterdag avond met panne achter op de Vroonwëg in Haamstede. Toen zij 's nachts het vervoermiddel kwam ophalen, waren er ver schillende onderdelen van af- gesloopt. STELLENDAM - Een grote zoekactie afgelopen zaterdag, waaraan vijf schepen van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM) en een helikopter deelnamen bleek tevergeefs. De zoekactie vond het afgelo pen weekeinde plaats in het Slijkgat en betrof een 65-jarige man uit het Duitse Wesel die in het water viel vanaf zeiljacht Desiree. Hij was samen met zijn schoonzoon aan boord van het schip. Twee bemanningsle den van de reddingsboot John Stengers uit Stellendam stap ten over op de Desiree en brachten het scheepje naar de haven van Stellendam. Van wege een minimale hoeveel heid brandstof kon de Desiree zelf niet meedoen aan de zoek actie. De 43-jarige schoonzoon werd opgevangen in het boothuis van de reddingsmaat schappij en later in het politie bureau in Middelharnis, waar medewerkers van Slachtoffer hulp zich over hem ontferm den. MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg ex poseert van 15 juli tot en met 8 augustus de inzendingen van de deelnemers aan de wed strijd 'Teken, schilder,foto grafeer of borduur een land schap in uw omgeving'. De tentoonstelling in de hal van de bibliotheek schetst een beeld van de Zeeuwse natuur in schilderijen, aquarellen, fo to's en tekeningen. De inzen dingen zijn vanuit de hele pro vincie afkomstig. Eind augustus worden de werken gejureerd. Dat gebeurt in het kader van de wedstrijd die de bibliotheken houden in samen werking met Staatsbosbeheer. De wedstrijd is een onderdeel van de landelijke promotie campagne 'Jaar van de Na tuur'. SGP/RPF/GPV en WD blijven thuis BURGH-HAAMSTEDE - Het ziet er naar uit dat er geen al te grote bus gehuurd hoeft te worden voor het geplande reisje van de gemeenteraad van Westerschouwen naar zustergemeente Namestovo in Tsjechië. De SGP/RPF/GPV-fractie en haar VVD-colle- ga's gaan niet mee. Dat was het resultaat van de discussie tijdens de ge meenteraadsvergadering gisteren in Burgh-Haamste de over het aan het afscheid van de zelfstandige ge meente te besteden bedrag. Het college van b en w van Westerschouwen had een bedrag van twee ton in het hóófd voor het organiseren van activiteiten voor perso neel, bedrijfsleven en be volking van de gemeente. Dat bedrag vonden zowel SGP/RPF/GPV als WD aan de hoge kant en pleitten voor halvering ervan. Het CDA wilde eerst uitleg over de exacte plannen van het college alvorens men een definitieve uitspraak over de hoogte van het bedrag wilde doen. Wethouder G. J. W. van der Salm rekende de raad voor dat het bedrag niet zo hoog is als men denkt. Alleen al voor het personeel - inclusief het on derwijzend personeel van de openbare scholen in to taal 160 man - schatte hij toch zeker 80.000 gulden no dig te hebben voor het orga niseren van afscheidsactivi- teiten. Daar zou dan nog een reisje voor de gemeenteraadsle den naar Namestovo aan vastgekoppeld worden en wil men iets doen voor be drijfsleven en burgerbevol king. En dan is twee ton volgens Van der Salm zeker niet overdreven. Hij stelde dat halvering van dat be drag in ieder geval bete kent dat het geplande reisje voor de gemeenteraad niet doorgaat. Bij jezelf beginnen De SGP/RPF/GPV-fractie had daar geen enkele moei te mee, de VVD evenmin. ,,Ik denk dat we als raad bij onszelf moeten beginnen," aldus VVD-woordvoerder C. A. Hoorweg. Uiteinde lijk werd het voorstel om voor de afscheidsactivitei- ten twee ton uit te trekken met acht stemmen voor (PvdA, CDA) en vijf tegen (VVD. SGP/RPF/GPV) aangenomen. Fractievoor zitters J. van den Berge (SGP/RPF/GPV) en C. A. Hoorweg (WD) verklaar den desgevraagd niet mee te zullen gaan mocht de reis naar Namestovo doorgaan. Verwachting t/m zaterdag 20 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp.10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Mirt.temp.lOgraden Mid.temp. 24 graden Windkracht oost 2 Zaterdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht oost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 17 juli Zon op 05.41, onder 21.49 Maan op 07.41onder 22.15 18 juli Zon op 05.42, onder 21.48 Maan op 08.43, onder 22.41 Eerste Kwartier:23 juli (19.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is een kwestie van ge duld, maar uiteindelijk lijkt de zomer dan toch aan het langste eind te trekken. Tegen het weekeinde gaat de temperatuur richting 25 graden en schijnt de zon veelvuldig. Voor het zover is, blijft de zomer erg beschei den. Zo komt de zon er morgen wel iswaar geregeld bij, maar voor het kwik zit er niet veel meer in dan 21 graden, een waarde die overigens 'normaal' is voor deze tijd van het jaar. Het blijft morgen droog. De wind waait uit noordelijke richtingen en is boven land zwak of matig, rond kracht 3, aan de kust 's middags vrij krachtig, 5. De noordenwind hangt samen met een hogedrukgebied waarvan het centrum morgen dicht bij Engeland ligt. Later in de week breidt dit hoog zich uit richting het midden van Europa. Het gevolg is dat de noordenwind verdwijnt en de aanvoer vanaf de Noordzee stokt. En juist dat is nodig om de tempera tuur te kunnen laten stijgen. Vanaf vrijdag kunnen we zoals gezegd van deze ontwikkeling de zomerse vruchten plukken. BRUINIS^E - In café 't Oekje in Bruinisse worden vanaf woensdag 17 juli vier concer ten gegeven. De aanvang is steeds om 21.00 uur. Het optreden van Wim Heijnen op zaterdag 20 juli begint om. 19.00 uur.Woerisdag 17 juli tre den de Booze Brothers op en donderdag 18 juli is de groep Surrender te zien en te horen. Vrijdag 19 juli is er een concert van Robert Sand. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52.50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (automafschr.) 180,00 Losse nummers 1.25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 1772% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3