Jongsma maatje te groot voor Spee Rondreis laat jeugd kennis maken met onbekende sport SPORJ IOC beloont wetenschap AZ straft vette spelers Trimloop John Quaak wint eerste trimloop in Haamstede Nederlandse tennissters na winst in wereldgroep MAANDAG 15 JULI 1996 NR 26008 Winnaar klaagt over gebrek aan tegenstand op Dikke\ Toren-toernooi Arno Jongsma, de winnaar van het dertiende Dikke Toren-toernooi, klaagde na afloop over te vfeinig tegenstand. (Foto: Marijke Fol- kertsma) ZIERIKZEE - De uitdrukking 'lest, best' ging ontegenzeggelijk op voor Arno Jongsma. Als allerlaatste toegevoegd aan de deelnemerslijst van het Dikke Toren-toernooi griste Jongsma in de B-finale van het Zierikzeese tennistoer nooi de eerste prijs weg voor de ogen van de be teuterde titelverdediger Ben Spee. heel andere mening toegedaan: „Tja, Ik heb nauwelijks tegen stand gehad hier. Ik ben ge woon lekker aan het spelen hier. Ik vind het niveau niet echt hoog, aldus de student Economie uit Heinkenszand. Op de vraag voorafgaande aan de finale bij het herenenkel BI wat beide finalisten vonden van hun optreden op de der tiende uitgave van het Dikke Toren-toernooi waren beide spelers duidelijk: „Ik moet zeggen dat het niveau hoog is hier," antwoordde de als eer ste geplaatste en titelverdedi ger Ben Spee. Arno Jongsma was echter een Beide spelers bereikten rela tief makkelijk de finale in de hoogste klasse van het Dikke Toren-toernooi. Spee versloeg in de halve finale Bruinewoud met de duidelijke cijfers 6-0 en 6-1 en Jongsma liet geen spaan heel van de plaatselijke favo riet Johnny Otte. Met twee keer 6-2 werd de Bruepaar naar huis gestuurd. Finale De finale werd eigenlijk e'en afspiegeling van de beschou wing van beide tennisser^. Zo als Spee later ook zou beamen, was Jongsma een, niveau beter dan hijzelf: „Inderdaad,'] ver telt de titelverdediger) uit Haarlem na afloop. „Hij speel de gewoon een niveau bet.ir en ik kon niet met hem m eko- mën. Het ging me net allemaal even te snel. Spee begon zelf met de opslag welke Jongsma vervolgens ge lijk brak. De daaropvolgende game deed Spee precies het zelfde bij zijn opponent zodat de stand weer recht getrokken was. Toen Jongsma weer de vrij matige service van Spee brak liep de man uit Heinkens zand uit naar een 5-1 voor sprong. Jongsma,getalenteerd met een goed service/volley- spel, bleef Spee onder druk zet ten. Deze zag zich hierdoor ge noodzaakt achterin het veld te blijven spelen. Schijnbaar een voudig haalde Jongsma dan ook de eerste set naar zich toe. Spee die duidelijk wilde maar niet kon probeerde in de twee de set orde op zaken te stellen. Bij tijd en wijle kreeg het pu bliek ook prachtige rally's te zien. Spee was echter niet in staat met het soms flitsende spel van Jongsma mee te gaan en haakte bij een 2-2 stand af. Jongsma liep daarna uit naar naar 6-2 en besliste daarmee de wedstrijd. Jongsma was gematigd en thousiast over zijn overwin- r ning:,,Kijk, het is natuurlijk altijd leuk als je wedstrijden speelt en je wint. Ik heb nu aar dig gespeeld, maar ik moet zeg gen dat ik me wel verbaasd heb dat het allemaal zo makke lijk ging. Ik heb niet eens mijn beste spel laten zien. Troostprijs Verliezer Spee mocht met een troostprijs naar huis toe. Sa men met Hans Minnaar (jr) be haalde hij in de finale bij het Herendubbel BI de overwin ning. Het koppel Huizer/Otte werd in een driesetter aan de kant geschoven. Bij de Dames BI waren maar drie deelneemsters. Uit blinkster van het trio was de veertienjarige Lenneke Cle ment. Zij wist in de finale te winnen van de dertien jaar ou dere Monique van Sabben, 6-4 5-7 en 6-0. Opvallend detail was dat Clement die van origi ne Cl-speelster is, in haar ei gen klasse niet kon winnen. In de finale tegen Lydia Wisse uit Vlissingen vloeiden na twee zware sets van 7-5 en 5-7 haar krachten weg en verloor ze de beslissende set met 6-0 en daar mee de wedstrijd. HEB: A. Jongsma-J. Otte 6-2 6- 2, B. Spee-B. Bruinewoud 6-0 6- 1, A. Jongsma-B. Spee 6-2 6-2. DEB: M. van Saben-C. van Schelven 2-1 6-1 6-1, L. Cle- ment-C. van Schelven 7-6 6-3, L. Clement-M. van Saben 6-4 5- 7 6-0. HDB: B. Spee/H. Minnaar-R. Schimmelpenninck/M. de Vlieger 6-0 7-5, H. J. en A. Goe- degebuure-M. v.d. Toorn/J. Bogers 4-6 6-4 6-2, C. Huizer /J. Otte - H. J. en A. Goedege- buure 2-6 6-3 6-3, H. Min naar/B. Spee-C. en H. Huizer 5-7 6-2 6-2. HEC1: M. Maris-M. Fischer 7-5 6-4, C. Kleynjan-P. Weyermans 7-5 7-6, C. Kleynjan-M. Maris 6- 3 7-6. DECl: L. Clement-A. Ilië 6-2 6-0, L. Wisse-C. Westerweel 6-7 6-1 7-5, L. Wisse-L. Clement 5-7 7-5 6-0. GDC1: M. Verschoore/E. Won- dergem-M. Maris/G. Minnaar 6-1 6-4. HDC1: P. Meuldijk/A. de Ko- ning-J. Folmer/R. van Dijke 6-4 6-1, P. Meuldijk/A. de Ko ning-S. Rosendaal/P. Schuiten 6-3 6-4. HEC2: M. Felius-S. de Lange 3-6 6-1 6-3, C. Kleynjan-J. van Dijk 6-4 7-5,Kleynjan-M. Feli- us 6-3 6-4. DEC2: G. Fischer-M. Janse 7-5 6-2. HDC2: C. Pollemans/E. Both- G. Voeten/B. Dorssers 7-6 6-2, P. Weyermans/R. Folmer-M. Felius/J. Voogelaar 6-7 6-3 6-2, C. Pollemans/E. Both-A. Nele- mans/J. Visser 7-6 7-5, P. Wey ermans/R. Folmer-T. Klei- zen/J. Bekkink 6-4 6-7 6-4, C. Pollemans/E. Both-P. Weyer mans/R. Folmer 4-6 6-1 6-4. DDC2: A. Hommel/N. Bos-M. 't Mannetje/M. de Vlieger 6-2 6-4, G. en A. Fisscher-A. en D. v.d. Horst 6-4 6-1, G. en A. Fis scher-A. Hommel/N. Bos 6-3 6-3. GDC2: J. en W. van Dijke-C. den Ouden/J. Bij de Vaate 6-2 2-6 6-4, M. Breen/E van Schaik- J. en W. van Dijke 6-7 6-1 6-4, A. v.d. Horst/E. Kouwenberg-L. Nouen/J. de Koning 7-6 6-2, M. Breen/E van Schaik-A. v.d. Horst/E. Kouwenberg 4-6 6-4 6-2. HED1: J. v.d. Weele-A. Klom- pd 4-6 6-4 6-3, T. Nelis-S. van Buren 5-7 7-5 6-2, J. v.d. Weele- T. Nelis (finale) 6-4 6-1. DED1: M. de Vlieger-H. van Alphen (finale) 2-6 6-4 6-4, M. de Vlieger-R. v.d. Velde 6-1 6-1, H. van Alphen-I. Liplyn 6-0 6-0. HDD1: H. en B. van Sabben-J. Monkow/A. Dettingmeyer 6-3 6-2, S. Vermeulen/T. Nelis-M. Vreeke.M. Folmer 4-6 7-5 6-3, Folmer R. van Eck/R. Anspach 6-2 6-4, M. Holm/J. Hoare-H. en B. van Sabben 1-6 7-5 6-2, S. Vermeulen/T. Nelis-M. Hoim/J. Hoare 6-2 7-5, S. Ver meulen/T. Nelis-M. Holm/J. Hoate 6-2 7-5. DDD1: M. van Zweden/M. Ars- M. 't Mannetje/M. van Urk 7-5 6-4, J. Schot/N. Deurloo-M. van Driel/D. Schouw 2-6 7-5 6-4, M. van Zweden/M. Ars-J. Schot/N. Deurloo 2-6 6-2 6-1. GDD1: H. de Rijke/H. Ver- sluis-D. v.d. Velde/E. Muskens 6-4 4-6 6-2, M. van Urk/G. Col- lignon-P. de Bruin/A. Goede- gebuure 7-5 5-7 6-4. HED35 W. Mulders-C. La gendijk 7-6 6-1, J. v.d. Weele-W. Mulders 6-3 1-6 6-3. HED2: M. Passchier-L. Weeda 6-2 6-3, M. van Klinkenberg-H. Otten 6-1 6-2, M. van Klinken- berg-M. Passchier 6-0 6-4. DED2: M. Struyk-A. v.d. Kroon 6-2 6-3, M. Struyk-J. Kooyman 6-2 6-3. HDD2: A. Koster/C. de Vos-M. Kramer/J. Koster 4-6 7-5 7-5, W. Hulshof/W. Kandel-M. Mul der/A. Robyn 6-0 6-3, W. Huls hof/W. Kandel-W. Hulshof/W. Kandel 6-1 3-6 6-3. GDD2: W. en C. Hulshof-R. Frederiks/P. de Jonge 5-7 7-5 6-4, M. Citroen/E. Koops-L. Oomens/M. Bouwman 7-6 6-4, R. Frederiks/P. de Jonge-I. Nijhoff/W. Joppe 6-4 6-1, E. Lems/L. Jansen-M. Citroen/E. Koops 6-3 6-2, W. en C. Huls- hof-E. Lems/L. Jansen 6-4 7-5. DDD2: L. van Schouwen/E. Pollemans-A. Timmerman/A. Wondergem 6-4 6-1, L. van Schouwen/E. Pollemans-J. Keuker/M/ Rombouts 6-4 1-6 7-6, A. v.d. Kroon/M. Struyk- L. van Schouwen/E. Polle mans 6-1 6-1. ATLANTA (DPA) - Het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) heeft zondag bij de ope ning van haar algemene verga dering voor het eerst twee we- tenschapsprijzen uitgereikt. De Brit Jeremy N. Norris en de Amerikaan Ralph S. Paffen- barger waren de gefêteerden. Norris, hoogleraar aan de uni versiteit in Londen, werd on derscheiden voor zijn onder zoek naar het verband tussen de eigen preventieve werking van het menselijk lichaam en hartziekten, diabetes en ande re aandoeningen. Paffenbar- ger staat bekend als pionier op het gebied van de „fitness-re volutie". De Amerikaanse pro fessor doceert aan de universi teit van Stanford en aan Harvard. Aan de prijzen is een geldbedrag van 425.000 gulden verbonden, dat de beide we tenschappers moeten delen. Verdere olympische onder scheidingen waren er nog voor de Mexicaanse architect Rami rez Vasquez (kunstprijs) en de voorzitter van het Amerikaan se olympisch comité Leroy Walker (goud'en olympische or de). SPITTAL (ANP) - Vier spelers van AZ zijn voorlopig uit de A- selectie gezet. Donny Huysen, Paul Nortan, Winston Daniëls en Siemen Zijm meldden zich na hun vakantie met een te hoog vetpercentage bij trainer Theo Vonk. Vonk constateerde dat Huy sen, Nortan, Daniëls en Zijm zich niet aan de afspraken had den gehouden en de meegege ven trainingsprogramma's niet of onvoldoende hadden ge volgd. Zij bleven in Alkmaar achter en worden onder han den genomen door assistent trainer Jan Fransz. RENESSE - In Rencsse wordt morgenavond een trimloop ge houden over het landgoed van Slot Moermond. Deelnemers kunnen kiezen uit één tot en met vier ronden over het parcours van 2,2 kilometer. De start is bij de Nederlandse Hervormde kerk in het cen trum van Renesse. Bij de kerk bevindt zich ook het inschrijf- bureau. DKOD met Voshart Nederlands kampioen beachkorfbal RENESSE - Korfballers op het strand. Neè, dat had menig voorbijganger van het vrijdag vond gehouden beachkorfbaltoernooi in Renes; Ie nog nooit gezien. Sommige van die passanten teken ietwat bedenkelijk naar de door het muil zand zwoegende korfballers en vervolgden huweg. Anderen bleven staan en raakten nieuws ierig. Een eerste kennismaking met een volg ns de korfballers te onbekende en te onbemind sport volgde. „En kennismaking met de sport is nu juist de opzet van het beachkorfbal," legt coördi nator Jelle Engeltjes aan een naar hem toegekomen geïnte resseerde uit. „Het gaat niet zozeer om het werven van le den, maar meer om te laten zien dat er meer aantrekkelij ke sporten zijn als bijvoor beeld voetbal." Voor Engeltjes, doorgaans ac tief op het kantoor van het Ko ninklijk Nederlands Korfbal Verbond (KNKV) in Roosen daal, was de afgelopen week wat heet 'een lekker uitje'. Met drie andere begeleiders en een zestiental uit h zuid-west afkomstig spelers startte de kar gelopen maandag in T. Aandacht rayon jeugd- vaan af- shoek. Begeleid door een ersonen- quto en een paar Tr jnsits -de korfbalpalen pasten et- zocht het team in de midd guren de jeugd op de campilg op en zette in no-time eei korfbal- balveldje op. De aar lacht was dankzij een luidsprt eer en het niet uitmuntende s (randweer snel getrokken v karna de Beach Stars een aa trekkelij- ke demonstratiepartij verzorg den. Het jonge publiek werd bege leid door commentaar van de leiding, meespelen gebeurde al snel en spelregels werden spe lenderwijs duidelijk. Plezier Bij die demonstratiepartij stond het maken van plezier en 'de leuke actie' voorop. Een flitsende doorloopbal, een af standsschot van niet zelden tien meter afstand, een een- handige 'wolly'. Kortom: Het korfbal op zijn mooist voor een goede eerste kennismaking. 'Laat de jeugd eens proeven van het fijne korfbalgevoel', luidde het motto van de dage lijkse campingbezoekjes. Het jeugdige promotie/demon stratieteam is iets van het laat ste jaar. Drie jaar geleden startte het KNKV, in samen werking met de Sportraad Zee land, met beachkorfbal. In de beginfase alleen met een strandtoernooi in de avond uren. Dit jaar bezocht het pro Onder een lekker zonnetje werkten de korfballers vrijdagavond hun wedstrijden af op het strand van Renesse. (Foto: Marijke Folkertsma) motieteam dus ook de cam pings langs de kust. Dit jaar deden nog meer teams mee dan vorig jaar. Over de week gespreid kwamen zo'n 110 ploegen uit geheel het land in actie om te 'overzomeren'. Met als sluitstuk zaterdag de strijd om het Nederlands kam pioenschap in Ouddorp. Voshart Zowel op het strand van Renes se als op het NK zelf was er ie mand die nadrukkelijk op viel: Dennis Voshart uit Scha- rendijke. 's Lands beste korf baller van het vorig seizoen, die volgend seizoen bij Deetos speelt, maar nu nog in actie kwam voor DKOD, besliste za terdag na een spannende fina le, met een strafworp de strijd om de nationale titel. Dit na dat Swift uit Middelburg, kans had gezien in de reguliere speeltijd op gelijke hoogte te blijven (2-2). Voshart, volgens de organisa tie een van de smaakmakers van het beachkorfbal, vindt de beachkorfbaltoer een vorm van 'lekker recreatief bezig zijn.' Hij is van mening dat korfbal niet de waardering krijgt die het verdient. „Als je kijkt naar het aantal leden van het Korfbal Verbond, dat tus sen de negentig- en de honderd duizend leden ligt, en dit af steekt tegen de belangstelling van de media is dat te weinig. De televisie zendt alleen korf bal wanneer de jaarlijkse zaal- korfbalfinale in Ahoy wordt gespeeld of een interland tegen aartsrivaal België. Daarom ook is beachkorfbal om het be kendmaken van de sport een goed middel." Laag pitje Volgens Voshart staat het korfbal in Zeeland op een iets te laag pitje, maar hij ziet in de toekomst wel mogelijkheden om daar iets aan te doen. „Ik ben nu zesentwintig, stap over naar Deetos. Dat doe ik na tuurlijk niet voor één seizoen. Nog een jaar of vier presteren op het hoogste niveau en dan werken met korfbaljeugd, dat lijkt me wel wat." BURGH-HAAMSTEDE - John Quaak uit Burgh-Haamstede schreef gisteravond de eer ste trimloop in Burgh-Haamstede op zijn naam. Met zijn tijd van 35.29 over het 9.9 kilometer lange parcours liet hij dorpsgenoot Arjan Beije een halve minuut achter zich. Voor de eerste trimloop van at letiekvereniging Delta Sport meldden zich 113 atleten op de Ring in Haamstede. Zij hadden de keus uit vier afstanden: 2,5, 3,3, 6,6, en 9,9 kilometer. Bij de heren eindigde Ronald Kohn na Quaak en Beije op een derde plaats. Bij de dames was sprake van een Duits onderonsje. Uschi Reinart uit het Stammeln ein digde als eerste in een tijd van 43.32. Zij bleef hiermee Annet te Schlottke ruim vijf minuten voor. Uitslag eerste trimloop Haam stede: Heren 9,9 kilometer: 1. John Quaak (35.29 minuut); 2. Arjan Beije (35.59); 3. Ronald Kohn (37.44); 4. Antonio Cangi (38.17); 7. Cees Hart (39.24). Dames 9,9 kilometer: 1. Uschi Reinhart (43.32); 2. Annette Schlottke (49.01). Heren 6,6 kilometer: 1. Ruter Spier (24.45); 2. Siem Kruse (26.23); 3. Christian Monna (28.03). Heren 3,3 kilometer: 1. Ba rend den Oude ((12.21); 2. Coen Zoon (12.37); 3. Jan-Willem van Nieuwenhuijze (13.21). Dames 3,3 kilometer: 1. Sonja Gumnerer (14.50); 2. Nynke Harden (14.51); 3. Erika Kra mer (15.52). Jongens 2,5 kilometer: 1. To bias Cirkel (7.14); 2. Kevin van Zuilekom (7.20); 3. Pascal Gie; se (7.45). Meisjes 2,5 kilometer: 1. Nicole Neitzel (7.52); 2. Sonja Kum- merer (7.56); 3. Nadine Skuka- la (7.59). BRATISLAVA (ANP) - De Nederlandse vrou wen zijn zondag gepromoveerd naar de wereld- groep van het tennistoernooi om de Federation Cup, vergelijkbaar met de Davis Cup bij de mannen. In Bratislava haalde Kristie Boogert het derde en beslissende punt in de promotie/ degradatiewedstrijd tegen Slowakije binnen. Ze versloeg Henriëtta Nagyo- va in drie sets: 4-6 6-1 6-0. Hier mee nam Nederland een voor sprong van 3-1, wat met nog één partij te gaan genoeg was voor de promotie. Dat de Slo waakse vrouwen vervolgens de dubbelpartij wonnen en de eindstand op 3-2 brachten, maakte niet meer uit. Het duo Habsudova/Zrubakova won van Bollegraf/Vis met 6-4 6-3. Zaterdag al wonnen Boogert en Miriam Oremans hun wed strijden, zondag moest Ore mans op het gravel van het complex van Slovan Kerame- tal diep buigen voor Habsudo- va (1-6 3-6), maar kon Boogert het karwei voor de ploeg van coach Fred Hemmes afmaken.» De 22-jarige speelster uit Zuid- Beijerland. die zaterdag knap Habsudova (toch in de kwart finales van Roland Garros na overwinningen op onder meer Huber en Hingis) bedwong (6-4 6-2), had aanvankelijk grote moeite met de pas 17-jarige Na- gyova. De Slowaakse moest op het laatste moment als inval ster optreden voor de „kop- vrouw" Katerina Studenikova die met een acute blindedar montsteking in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Studenikova was degene die Monica Seles op Wimbledon al in de tweede ronde verrassend versloeg. Boogert kwam in de eerste set met 3-0 voor maar door een slecht lopende service verloor ze nog met 6-4. Daarna had ze het spelletje van Nagyova vol ledig ontrafeld: 6-1 6-0.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7