Boete voor Duitse student die dodelijk ongeluk veroorzaakte Circus Renz treedt op in Zierikzee en Renesse Rechter acht dood door schuld niet bewezen Vernieling Mishandeling Programma in kader gouden jubileum Positieve reacties op lagere huurverhogingen Winkels Burgh VRIJDAG 12 JULI 1996 NR 26007 7 FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Een 26-jarige student uit Keulen kreeg gisteren door de kantonrechter M. J. M. Klarenbeek een geldboete van f 1250,- of 25 da gen hechtenis opgelegd. De man reed op 28 au gustus 1995 op de Zeelandbrug op de verkeerde weghelft, waardoor hij op een tegenligger bots te. De heer C. Otte uit Oosterland kwam daar bij om het leven. Dood door schuld kon niet worden aangetoond. De student toonde zich gister middag berouwvol tegenover de kantonrechter. Via zijn Am sterdamse advocaat M. A. J. van den Tol liet hij weten, nog steeds aangeslagen te zijn door het ongeluk. Hij zei er zich niet veel meer van te herinneren dan dat hij over de Zeeland- brug reed en dat hij een harde knal hoorde. Hij weet de aanrijding aan een plotselinge zijwind, waardoor zijn Volkswagenbus uit balans zou zijn geraakt en opzij ge duwd. ,,Ik was volledig kapot van het ongeluk," verklaarde hij, „Ik heb drie maanden no dig gé had om enigszins te her stellen." De kantonrechter vroeg hem, of hij contact had gezocht met de familie van het slachtoffer. ,,Ik ben al wel aan honderd brieven begonnen, maar ik heb ze steeds weer in de prullenbak gegooid, omdat ik de juiste toon niet kon tref fen," aldus de Keulenaar. De 26-jarige heeft een bijbaantje als nachtwaker in een psychia trische ziekenhuis. Hij had de hele week gewerkt en wilde daarna met een vriend gaan surfen. Hij vertelde de kantonrechter dat hij eerst nog had geslapen en dat hij daarom niet overver moeid heeft kunnen zijn. Een eerdere verklaring, dat hij misschien wel in slaap geval len was herriep hij. Hij stapte met een vriend in de Volkswagenbus om in Scha- rendijke te gaan surfen. Ze brachten eerst nog iemand naar het vliegveld. .Omdat mijn vriend gedronken had, heb ik de hele weg gereden," verklaarde hij, ,,want ik had niets gedronken. Ik heb onder weg verschillende keren een pauze ingelast." De kanton rechter wees hem erop, dat ge tuigen hebben verklaard, dat hij heel langzaam op de andere weghelft terecht kwam, waar door het twijfelachtig geoor deeld mag worden, of de auto werkelijk door winddruk opzij werd geduwd. De reisgenoot van de man zei niets van het ongeluk gemerkt te hebben. Hij werd pas wakker toen ie mand hem uit de auto probeer de te halen. Ernstig in gevaar Officier van justitie A. S. Flik- weert vond dat de man het ver keer ernstig in gevaar had ge bracht door op een smalle brug als de Zeelandbrug over de middenstreep te rijden. ,,U weet niets meër van het ge beurde, maar de feiten spreken voor zich. Uit getuigenverkla ringen blijkt, dat uw auto ge leidelijk naar links kwam en de blauwe Opel Kapitan raak te, met fatale gevolgen." De officier zei ernstig overwo gen te hebben de man dood door schuld te verwijten, maar zei dat niet te kunnen bewij zen. ,,Er was geen alcohol in het spel en u heeft niet te hard gereden. Dit ongeluk heeft ech ter diepe wonden geslagen bin nen de familie en de gemeen schap waar het slachtoffer woonde. Hij was op weg om mensen voor een bruiloft op te halen. U zult de psychische ge volgen voor altijd met zich mee moeten dragen." De officier eiste 1250,- of 25 dagen hech tenis. Wind Advocaat M. A. J. van den Tol voerde ter verdediging van haar cliënt aan, dat het de och tend van het ongeluk behoor lijk waaide en dat de Zeeland brug in het hele land bekend staat als een gevaarlijke brug, waar maar weinig hoeft te ge beuren of het heeft fatale ge volgen. Ze vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat de schuld niet bewezen kon wor den. Terdege bewust De kantonrechter verwierp de bewering van de advocaat dat haar cliënt niets viel te verwij ten. ,,Ik wil aannemen dat u door de wind opde andere weghelft werd gebracht, maar een chauffeur moet er zich ter dege van bewust zijn, dat de Zeelandbrug een gevaarlijke route is. Daarom moet u goed opletten voor de zijwind. Dat u ter ver naar links bent geko men, is bewezen. Dood door schuld kan niet worden aange toond." De kantonrechter ver oordeelde de student conform de eis. klare wijn schonk was de heer Hendrikse van de PvdA. Hij was al bij voorbaat tegen de uitbreidingsplannen. Als bezoeker van de vergade ring, en vele met mij, vond ik de wijn die de heer Hendrikse schonk helder, echter bijzon der slecht van smaak. De heer Hendrikse had beter het voorbeeld van de heren commissieleden Veerhoek en Padmos kunnen volgen. Deze leden van de commissie ont hielden zich van commentaar toen familiezaken aan de orde kwamen binnen de commissie vergadering. Wannneer binnenkort op 20 au gustus a.s. het onafhankelijk rapport wordt gepresenteerd aan de commissie ruimtelijke ordening verwachten wij als ondernemers een onafhanke lijk oordeel van de politiek. Een onafhankelijk oordeel goed geargumenteerd, ook van de PvdA. Misschien kan de fractie van de PvdA tijdens de komende weken eens denken aan een tactische wissel zodat de heldere wijn die de PvdA toch altijd schenkt ook goed zal smaken. D.N. MEULBLOK Burgh-Haamstede ZWOLLE - Een 70-jarige Zwol lenaar is vrijdagochtend rond vier uur bij een brand in zijn woning om het leven gekomen. Tot en met 13 juli Burgh-Haamstede Expositie van Karischka, Gabriële Gusinde, Peter Steinbrinck en Tineke Kreutzberger (gemengde technieken) en Margriet Wooning (met las- en constructiewerk). Kleine Galerie van Galerie Borsboom. Burgh-Haamstede Expositie van Miems van Citters, Steijn Eys- broek en Joost Theeuwes. Grote Galerie van Galerie Borsboom. Burgh-Haamstede Werk van Emmy Alma. Bewaerschole. Maan dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot 15 juli Brouwershaven Schilderijententoonstelling van Jean du Nele. St. Nicolaaskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Toten met 16 juli Neeltje Jans Foto-expositie Van Texel tot Tarfaya, vogels van het Palearctisch gebied. Tot en met 24 juli Zierikzee Tentoonstelling papier filigrainwerk van Tineke Bin. Bibliotheek De Stolpe. Te be zichtigen tijdens openingsuren van de biblio theek. Tot en met vrijdag 26 juli Renesse Koffiemolens. Museum De Blikvanger, Ca- pelweg 18. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 14 en 26 juli van 11.00 tot 15.00 uur. Tot en met woensdag 31 juli Burgh-Haamstede Poppentaferelen uit tijd Ot en Sien. Atelier galerie Josefine. Dinsdag, woensdag en don derdag van 10.00 tot 16.00 uur. Van 20 juli tot 2 augustus Brouwershaven Quilt. Sint Nicolaaskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 3 augustus SCHARENDIJKE - Een 16-ja- rige vrouw deed bij de politie aangifte van vernieling. De tent van de 16-jarige stond op een camping in Scharendij- ke. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. Uit de tent werd niets gesto len. Ouddorp Aquarellen van Adriaan van der Valk in Be zoekerscentrum De Grevelingen. Open: ma t/m zo. van 10.00 tot 17.00 uur. Van 15 juli tot 3 augustus Burgh Zomertentoonstelling Vrouwen van het be gin. Schilderijen van Roeli Willekes in de Ne derlandse Hervormde kerk. Open: maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Van 20 juli tot en met 3 augustus Burgh-Haamstede Expositie poppenhuize en fantasiefiguren. De Bewaerschole. Open: ma. t/m. za. 13.30 tot 16.30 uur. DEN HAAG - Het infocentrum kindermishandeling voorziet in een behoefte. Maar liefst 2875 bellers benaderden het infocentrum vorig jaar voor informatie over kindermis handeling. Burgh Van vrijdag 12 juli tot en met zaterdag 10 augustus Olieverfschilderijen en aquarellen Roeli Wil lekes en aquarellen Leni Ruisch. Galerie Borsboom. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE/RENESSE - Circus Renz - Berlin komt naar Scliouwen-Duiveland. Op donder dag 25 en vrijdag 26 juli treedt het circus op in Zierikzee en van zondag 28 tot en met woensdag 31 worden voorstellingen in Renesse verzorgd. In Zierikzee slaat Circus Renz zijn tenten op het parkeerterrein aan de Laan van St. Hilaire op en in Renesse staat de tent aan de Roelandsweg. Circus directeur Bernhard Renz viert dit seizoen zijn gou den jubileum. Vijftig jaar gele den startte hij uit het niets de huidige onderneming. Als telg uit het wereldberoemde Renz- geslacht was ook hij besmet met het circusvirus. Samen met zijn vrouw Theresia zette hij alles op alles om de oude naam van zijn voorvaderen nieuwe glans te geven. Hij is daar, later in samenwerking met zijn zes kinderen, in ge slaagd. Natuurlijk zijn vele voorzieningen van deze tijd, maar waar nooit van werd af geweken, is het behouden van de kern van het echte ouder wetse circus. Disciplines van honderden jaren oud, bleven gehandhaafd: koorddansen, trapeze, acrobtiek, clownerie en vooral veel dieren. Voor het paard is nog steeds een ere plaats in het programma voor behouden. Circus Renz reist twaalf maan den per jaar rond met een tent van 42 meter doorsnede, of als het beschikbare terrein be perkt is met een 34 meter grote speeltent. Verder is er een 60 meter lange staltent voor de paarden, ka melen, Watusirunderen, Schotse hooglanders, pony's, lama's en vier Indische olifan ten. Een juiste temperatuur is van belang voor het welzijn van de dieren. Daar zorgt een aantal hetelucht-kanonnen •voor. De dieren vormen een groot gedeelte van het kapi taal van deze circusonderne ming. Om enig idee te geven: een olifant heeft tegenwoordig een marktwaarde van rond honderdduizend gulden, zodat in de levende have al gauw een miljoen is geïnvesteerd. De voorstelling van dit seizoen heeft een extra amusant ka rakter in verband met het gou den jubileum van de directie. Vier Indische olifanten vormen een hoogtepunt in de voorstelling van Circus Renz. Gemiddelde stijging losgelaten DEN HAAG (ANP) - Zowel de koepels van wo ningcorporaties, de Nationale Woningraad en de NCIV, als de organisatie van huurders, dé Nederlandse Woonbond, heeft positief gere ageerd op het kabinetsvoorstel van donderdag om de corporaties vanaf volgend jaar meer ruimte te geven om gemiddeld een lagere huur verhoging te vragen. Wettelijk is bepaald dat die ge middelde huurstijging mini maal 3.5 procent moet zijn. In de huidige wet is een ont heffing van de regeling moge lijk als de inflatie onder de 2 procent ligt. Vanaf 1997 kan el ke corporatie onder voorwaar den ontheffing krijgen als de geldontwaarding onder de 3 procent ligt. Het kabinet hoopt dat met deze wijziging de hui dige gemiddelde huurstijging van circa 4 procent volgend jaar zal dalen tot 3,5 procent. NCIV-directeur W. van Leeu wen zegt in een reactie positief te staan tegenover het kabi netsvoorstel. ,,De bestaande principe-afspraken over de mi nimale huurstijging blijven overeind, maar er komt een ruimere ontheffingsmogelijk heid. Dat geeft meer ruimte voor een marktconform huur beleid." Verhuurders die kam pen met veel leegstand of veel concurrentie vanuit de koop sector kunnen een lagere huur gebruiken om toch voldoende huurders te krijgen dan wel te behouden. 'Content' Ook directeur D, Hamersma van de Nationale Woningraad is „content" met het kabinets plan. R. van Genugten van de Woonbond is eveneens blij met de mogelijk lagere huurstij ging, maar is minder optimis tisch over het aantal corpora ties dat uiteindelijk daartoe zal overgaan. De redactio behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in to korten. Plaatsing betekent niet dat do ■nhoud door de redactio wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactio en uitsluitend voor rekening van do bnefschniver, waarvan naam on adres t»| de redactio bekend mooien zijn. Naar aanleiding van de verga dering ruimtelijke ordening van 9 juli jl. in de Gemeente Westerschouwen kunnen we stellen dat er verdeeldheid is zowel binnen ondernemers kringen als de politiek over de uitbreidingsplannen van de tailhandel in de kern Burgh. Gelukkig leven we met elkaar in een democratisch land waar in ieder zijn mening mag ge ven. Zowel voor- als tegenstan ders worden gehoord door de Gemeentelijke Commissie om te komen tot een goed geargu menteerd objectief oordeel. Een onafhankelijk onderzoek moet aantonen of uitbreiding van het winkelbestand in Burgh gewenst is. In de Zierikzeesche Nieuwsbo de van 11 juli staat dat ook de politiek binnen Westerschou wen verdeeld is met uitzonde ring van de PvdA. De enige die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7