Historisch spel afscheidscadeau aan inwoners gemeente Zierikzee Gebied tussen Zierikzee en de Schelphoek terug aan de natuur Geen clementie voor rijden zonder een geldig rijbewijs Eerste palen geboord voor Brandweerkazerne Bruinisse streeknieuws Dieren Verdronken Schiphol Partijen Inspiratiebron: Belastingoproerin 1472 Gebiedsvisie zuidkust Schouwen: Feestvreugde beheerst met 5000 liter koelwater VRIJDAG 12 JULI 1996 NR 26007 5 DEN HAAG - Voor het vervoer van dieren gaan striktere re gels gelden. Elke vervoerder van gewervelde dieren en ge zelschapsbeesten voor com merciële doeleinden zal over een erkenning moeten beschik ken. DEVENTER - Duikers van de brandweer hebben donderdag middag in het water van de Scheepvaartstraat bij Deven ter het lichaam geborgen van een 7-jarige jongen uit Deven ter. Het jongetje was woens dag bij het spelen bij een sluis in het water gevallen. AMSTERDAM - Het aantal klachten over vlieglawaai is in 1995 weer gestegen in vergelij king met het jaar ervoor. BILTHOVEN - De beoogde sa menwerking tussen de drie ou derenpartijen AOV, Unie 55 en Senioren 2000 is voorlopig van de baan. Het hoofdbestuur van de Unie 55 heeft donder dag in Bilthoven een streep ge zet door de toenadering. den voor het totale spektakel: vier voorstellingen van het historisch spel met een wisse lend voorprogramma en alle voorbereidingskosten die daaraan vast zitten. Een deel van het budget waar Möhlmann en Van der Veer over kunnen beschikken wordt besteed aan het huren' van historische kostuums. Wie zich tijdens de uitvoeringsdata als kleedsters beschikbaar wil len stellen, kunnen zich mel den bij Elly Möhlmann, tel. 417149. Verder is de regisseur nog op zoek naar attributen als ha ringvaten en tenen manden. Wie die beschikbaar wil stel len, kan dat op hetzelfde num mer melden. Lichtvoetig Ondanks de ernst van het gege ven belooft 'Het Oproer van Zierikzee' een lichtvoetig kijk spel te worden. De regisseur heeft er alle vertrouwen in, maar een uitdaging is het wel en hij moet oppassen er nu al slapeloze nachten van te krij gen, omdat hij er in zijn kop voortdurend mee bezig is. De voorstellingen gaan plaats vinden in de Concertzaal op donderdag 28 en vrijdag 29 no vember om 20.00 uur en op za terdag 30 november om 14.00 en 20.00 uur. Kampvuur in duinen Westenschouwen WESTENSCHOVWEN - Rond het middernachtelijk uur - in de nacht van donderdag op vrijdag - kwam bij de poltie melding binnen van een duin brand. De brand zou woeden in het duingebied nabij strandover- gang De Rontonde in Westen- schouwen. Toen de politie ter plaatse arriveerde bleek het om een kampvuur op het strand te gaan. Op last van de politie werd het vuur gedoofd. BROUWERSHAVEN Bingo In de Poortershof in Brouwers- havenwordt woensdag 17 juli een bingo-avond gehouden in de recreatiezaal van dit woon zorgcomplex voor ouderen. De bingo begint om 19.30 uur. Auteur/regisseur Cees Möhlmann en productieleiders Elly Möhlmann-Snel en John Meuldijk hebben al aardig de smaak van de histo rie te pakken, (foto Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE-Als je ruim elf eeuwen documen tatie tot je beschikking hebt, is het moeilijk een keuze te maken. Dat gold voor Cees Möhlmann en Mar van der Veer na het besluit, dat zij bei den een historisch spel zouden gaan maken op basis van een saillante gebeurtenis uit de histo rie van Zierikzee. Dat besluit werd genomen in overleg met het gemeentebestuur. De voorstel ling wordt aangeboden als afscheidscadeau aan de inwoners van Zierikzee. Op 20 november 1472 pikte de bevolking in Zierikzee het niet langer meer. Karei de Stoute legde steeds hogere belastin gen op en dreigde de Zierikzee- se welvaart steeds verder uit te melken. Op de dag, dat de bal juw van Zierikzee en de deken van Middelburg als afgezanten van de hertog nieuwe heffin gen kwamen afkondigen, liep het spaak. Een woeste menigte trok naar het stadhuis, raakte buiten zinnen en stak de beide hoge heren dood. In Zierikzee liepen de emoties in die tijd vaak hoog op. Niet voor niks werd je bij de stads poorten gefouilleerd en moest je je wapens afgeven. „Je kunt je dat nu bijna niet meer voor stellen, zegt Cees Möhlmann. In overleg met streekarchiva ris H. Uil besloot hij het Belas- tingsoproer van 1472 als basis te nemen voor het historisch spel, waarmee de gemeente Zierikzee wordt uitgewuifd. Een student in Groningen had er in 1965 een scriptie over ge schreven. Dat werkstuk en alle documentatie van Uil vorm den de bouwstenen voor het script van Cees en de liedtek sten en composities van Mar van der Veer. Ijïet stuk speelt zich af op twee locaties: de Balie, vroeger Marktveld genoemd en in het stadhuis. Er gaan ruim zestig mensen -aan deelnemen; 25 spelers en 35 koorleden/figur anten. De repetities zijn begin juni al van start gegaan en alle liedjes zijn inmiddels ingezongen op tape. Als blijvende herinne ring wordt er ook een CD van gemaakt. De spelersgroep wordt ge vormd door leden van Theater groep Zierik, aangevuld met leden van zusterverenigingen, die er spontaan aan meewer ken. Verder voert Theater- sportgroep Kiekieris een gro tesk tussenspel op. Ook de recent afgestudeerde jongeren van Amateurtheaterschool De Ambitie hebben een plekje binnen de cast gekregen. Een gemêleerde groep dus. De jong ste deelnemer is 9 jaar, de oud ste 74. Rolopbouw De eerste weken van het repe titieproces zijn besteed aan ro lopbouw en sfeertekening. Verder zal de regisseur vooral planmatig te werk gaan. Dabds' 'van bélarig bij'-' zo'n grote groep. Möhlmann weet zith daarbij gesteund door twee productieleiders: zijn vrouw Elly en John Meuldijk. De raad van Zierikzee voteer de een krediet van 25.000 gul- ZIERIKZEE - „Ik kan voor u de regels niet ver anderen. U moet een geldig rijbewijs hebben in Nederland en U moet zich aan de regels houden. U moet een Nederlands rijbewijs halen." Tij dens de zitting van het kantongerecht donder dagmiddag kreeg een uit Bosnië afkomstige 47- jarige inwoner van Brouwershaven geen clementie voor het rijden zonder geldig rijbe wijs. Hoewel de man allerlei om standigheden aanvoerde waar door hij van rechtsvervolging ontslagen zou kunnen worden, maakte hij daarmee geen in druk op kantonrechter M. J. M. Klarenbeek. Rijbewijs De kantonrechter hield de man voor, dat hij al drie jaar in Ne derland woont en dat hij na zes maanden verblijf hier een Ne derlands rijbewijs dient te ha len. De man voerde aan, dat hij daar niet van op de hoogte was en dat hij in Bosnië al 28 jaar auto had gereden. Zijn ver weer mocht niet baten, hij kreeg een boete van 315,- op gelegd. De kantonrechter kon ook wei nig waardering opbrengen voor een 19-jarige Zierikzeeë- naar, die vorig jaar augustus zonder rijbewijs met zijn va der oefende in het autorijden. Dat gebeurde in de Boerenweg in Zierikzee. Zijn vader protes teerde tegen de gang van za ken, omdat hij vond dat de po- litie-ambtenaar die hen had bekeurd de toedracht verkeerd had weergegeven. De kanton rechter vond dat een negen tienjarige wel voor zich zelf kan spreken, omdat hij meer derjarig is en achtte bewezen, dat de jongen met de auto had gereden. Zeven dagen De eis van officier van justitie A. S. Flikweert was 375,- of zeven dagen hechtenis. De kan tonrechter vonniste, rekening houdend met het inkomen van de jongen, tot een boete van 150,- of drie dagen hechtenis. In juni vorig jaar werd een 29- jarige Rotterdammer in Elle- meet aangehouden, omdat hij in een auto zonder voorbanden reed. ,,Ik was laat onderweg naar de camping en ik wist wel dat mijn banden niet zo goed meer waren, maar ik dacht ik rijd maar door, dan staat de auto maar op de camping," al dus de Rotterdammer. De kantonrechter toonde een foto van de auto zonder voor banden en met de platgereden velgen. De man gaf toe, dat het toch wel gevaarlijk is om zo "Yond té-rijd'en'.' Bovendien was 1 ^het deel drie van zijn auto niet irïórde. .(Cl fSMJllTR -'Ji-i Driehonderd gulden „Per ongeluk het verkeerde deel drie op de ruit gedaan, van een auto die ik pas ver kocht had." Conform de eis kreeg de man een boete van driehonderd gulden voor het rijden zonder voorbanden en zestig gulden omdat het deel drie op de voorruit niet klopte. BRUINISSE - Aan de Dorpsweg in Bruinisse zijn gisteren (donderdag) de eerste palen voor de nieuwe brandweerkazerne/annex Rode Kruis gebouw in de grond geboord. Twee brandweerwagens met een gezamenlijk vermogen van 400 paardekrachten, afgeladen met plusminus 5.000 liter blus water, en een tiental brand weerlieden kwamen er 's mid dags aan te pas om de vreugde rond de aanvang van dit heug lijke feit te bedwingen. Onder het toeziend oog van een ape trotse burgemeester A. Voge laar en enkele niet minder trot se afgevaardigden van de plaatselijke Rode Kruis-afde- ling Werd omstreeks half vijf een van de zestien meter lange heipalen met vier hogedruks- tralen natgespoten alvorens deze de grond werd ingeslagen. Vandaag (vrijdag) zijn de ove rige tien betonnen heipalen ten behoeve van de nieuwe huis vesting van de vrijwillige hulpverleningsorganisaties in het oude mosseldorp in de zwarte klei verdwenen. Vol gens brandweercommandant M. Jumelet voldoet het nieuw bouwproject aan de jongste ei sen des tijds. „Deze nieuwe kazerne, inmid dels de derde in mijn loopbaan bij de brandweer, is zijn tijd ver vooruit. Het gebouw wordt volledig naar de eisen van de hedendaagse Arbowet inge richt." Voorzitter J. J. M. Steketee van de brandweervereniging sprak tijdens een kort samen zijn (waarbij de heiers een pre sentje kregen aangeboden) de wens uit dat de verdere bouw net zo voorspoedig zal verlo pen als de weersomstandighe den dat tijdens de heiwerk zaamheden hebben gedaan. De oplevering van het nieuwe hulpverleningscentrum staat voor medio december gepland. Er kwam 5000 liter water aan te pas om de heipalen nat te houden. (Foto: Marijke Folkertsma) moeten. Daarom zal er nog aan fondsenwerving worden ge daan. Daar kan de uitgave in boekvorm en bijdrage aan le veren." „Dit plan zal het grootste bin- nendijkse natuurgebied wor den, dat tot nu toe ontwikkeld is en de relatie met natuurmo-» nument Oosterschelde is uniek," aldus Beijersbergen. 'Dynamiek' is het magische woord bij dit natuurontwikke lingsplan. De natuur moet weer zijn gang kunnen gaan, onder invloed van de zee, de seizoenen en het klimaat. Het gebied zal een van de be langrijkste vogelgebieden worden van ons land. Op basis van bij deskundigen in de re gio aanwezige kennis en met behulp van historische bron nen, worden in het plan uit spraken gedaan over de ont wikkeling van de vogelstand. Er kunnen zich kustvogels ves tigen die in kolonies broeden en zo kan de broedvogelfunctie van het lage land zich herstel len. Volgens Beijersbergen is er goed overleg geweest met de boeren, die in het gebied wo nen. Ze waren bereid om hun landbouwgronden te verko pen, zeker omdat ze als land bouwgronden vrijwel onge- schik zijn door de zoute kwel. Als het plan ontwikkeld is, zal volgens Beijersbergen Schou wen weer in volle schoonheid te aanschouwen zijn. Zoute kwel Na de herinrichting ontstaan door ander waterbeheer en ge bruikmaking van de zoute kwel uit de Oosterschelde pro cessen die tot gevolg hebben, dat er weer meer brakke en zoute natuur binnendijks ont staat. Daardoor zal er een open kustlandschap ontstaan met vegetaties van schorre- planten cn broedplaatsen voor vogels. Het plan Gebiedsvisie voor de zuidkust van Schou wen is in de boekhandel te koop en kost 35,-. MIDDELBURG - Provinciale natuurontwikkè- hectare beslaan, een optimale laars John Beijersbergen en Jeroen de Maat "antaiTdeeën^n dHp'iandfn hebben de Gebiedsvisie voor de zuidkust van overgenomen uit de-ZMF-visie i i i natuurontwikkeling Ooster- Schouwen afgerond. Plan is om het gebied tus- schelde, plan Tureluur, in de sen Zierikzee en de Schelphoek terug te geven landinrichtingscommissie i-rii i Schouwen-Oost zitten verte- aan de natuur. Het plan is door het ministerie genwoordigers van de Zeeuw- van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij uitge- se Milieu Federatie, Natuur- monumenten, Natuur en bracht in een kleurrijke uitgave. Vogelwacht, Landbouw en Re- creatiè. De visie is een synthese van sche studie in samenwerking twee vakgebieden. John Beij met de Rijksuniversiteit van ersbergen uit Kerkwerve is Utrecht de Gebiedsvisie tot Paradepaardje ecologisch beleidsmedewerker stand. De provincie keurde het van de provincie Zeeland. Sa- plan goed en biedt het nu aan „De Gebiedsvisie moet het pa- men met Jeroen de Maat, die de landinrichtingscommissie radepaardje worden voor de hydrologisch beleidsmedewer- Schouwen-Oost aan, met het provincie Zeeland," aldus ker is van de provincie ontwik- verzoek het als een belangrijk John Beijersbergen. „Het plan kelde hij in samenwerking met onderdeel te zien voor de na- is in een fraai gedrukte uitgave een groot aantal wetenschap- tuurontwikkelingsplannen op uitgebracht, om het te kunnen pers het natuurplan. Zo kwam Schouwen. verkopen. Om het plan te kun- op basis van een ecohydrologi- Het gebied gaat ruim duizend nen realiseren zal er geld bij Voorde vogels die voor hun voedsel afhankelijk zijn van de Oosterschelde ontstaat bij hoog water buiten een nieuw rustgebied waar aanvullend kan worden gefourageerd. (Foto: Marijke Folkerts ma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5