Politieagenten gewond bij oplaaiend geweld N-Ierland Golf optimisme aan eind aidscongres in Vancouver Kunstenaars Zonnemaire Vandaag traditionele mars Orangisten door katholieke wijk Scheiding Charles en Di aangekondigd Verbod op vissen met levend aas agenda 1996 was keerpunt in strijd tegen ziekte Maatschappij heeft geen landingsrechten Antillen Wandelaars lopen voor Artsen zonder Grenzen BELFAST/DEN HAAG (RTR/AFP/ANP) - Drie politieagenten .zijn vrijdagochtend, ge wond geraakt bij schietpartijen in katholieke wijken in Noord-Ierland. Geen van hen zou in levensgevaar zijn. Het gaat om de eerste gewa pende aanvallen op leden van de Royal Ulster Police sinds 1994, toen het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) een bestand afkondigde. Het is nog onduidelijk wie achter de aanvallen zitten. Vervolg van pagina 1 "Zonnemaire Buitengewoon' beoogt een festijn voor het hele gezin te zijn. Het erf, de appel boomgaard, de tuin en de aardappelschuur bieden loca ties bij uitstek voor goed toe ven. Groepen als "Treme Ter ra", "El Conjunto", "Trio Clusone" en "Sean Bergin M.O.B." staan borg voor we reldmuziek, waar de kenner kippenvel van krijgt en waar de leek een verrassende ken nismaking mee kan beleven. Wie altijd al heeft willen leren tango dansen, kan zondagmi- dag in de danssalon een spoed cursus volgen onder leiding van Marianne Jetten. Samen met haar partner Hervé Cou sin geeft deze grootmeesteres ook een tango-demonstratie. Voor de allerkleinste bezoe kers staat er een mini zweef molen. Verder kunnen kinde ren zich vermaken met de voorstellingen van "De Tover doos" een marionet ten voor stelling in Oosterse sferen en met het "Vertelkastje" van Frans Poppe. Op het erf is ook een spannenden skelterbaan uitgezet en her en der zal de sprekende vogel Rafel opdui ken. Spanning Ijzingwekkende spanning valt te beleven met het optreden Dat heeft de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond bekendge maakt. De fout is gemaakt door de Rotterdamse touroperator Kemloi Travel, die de toeris ten een goedkoop arrangement wilde aanbieden door hen niet met de KLM te laten vliegen. De KLM heeft echter als enige maatschappij landingsrechten op de Antillen voor vluchten vanaf Schiphol, zo zegt een woordvoerder van de politie. De teleurgestelde toeristen keerden terug van Schiphol en De wandelaars hebben het aantal kilometers dat zij afleg gen verkocht aan sponsors. Het is de bedoeling dat de wan delaars het ingezamelde spon sorgeld deponeren in speciale bussen langs de route. De KNBLO, organisator van de Vierdaagse, schenkt het in gezamelde bedrag tijdens de feestelijke intocht vrijdagmid dag aan voorzitter J. de Mil- van een koorddanser op 5 me ter hoogte. Het schuurtheater in de aardappelloods biedt plaats aan een voorstelling van grootmeester Fred Delf- gaauw met zijn poppen en fas cinerende sferen. Verder kan er gelachen worden met de boerderij-impressies van het Pankow-theater, eveneens in dè aardappelschuur. Wie binnen de idyllische sfeer van "Zonnemaire Buitenge woon" op de versiertoer wil, kan gebruik maken van de diensten van Correia del Amor, de Braziliaanse liefdes- post die amoureuze boodschap pen over en weer brengt. Op de grens van akkerrand en suikerbieten zorgt beeldend muziektheater het Flup Ju Bedrijf voor spectaculaire mo menten met de voorstelling 'Metamorfose 2'. In deze slot manifestatie komen alle ele menten van het festival bijeen: muziek, theater, beeldende kunst en natuurelementen. 'Zonnemaire Buitengewoon' gaat zondag om 13.00 uur van start. Bij de ingang worden de bezoekers onthaald op muziek door de "Minimonie", leden van de plaatselijke muziekver eniging die in kleine bezetting typische harmoniestukken uit voeren. Rotterdamse Stien staat ook bij de ingang om het publiek met haar accordeon al ver trouwd te maken met de vele soorten wereldmuziek die deze middag nog te wachten staan. wilden aangifte van oplichting doen bij de politie in Rotter dam. Zo ver is het niet geko men, omdat Kemloi Travel van goede wil is. Geld terug De gedupeerde vakantiegan gers krijgen hun geld terug, of kunnen later alsnog vliegen met de KLM. De touroperator heeft beloofd contact op te zul len nemen met alle teleurge stelde reizigers. liano van Artsen zonder Gren zen. De Vierdaagse beleeft dit jaar de tachtigste editie. Ter ere daarvan vond het bestuur van de KNBLO dat het een ca deau weg moest geven. In het voorjaar zijn alle tot dat mo ment ingeschreven wande laars aangeschreven om spon sors te zoeken. Ook heeft iedere deelnemer een gulden extra bovenop het inschrijf geld betaald. De eerste schietpartij, waarbij twee politiemensen gewond raakten, vond plaats in de ka tholieke wijk Ardoyne in Bel fast. Korte tijd later liep een derde politieman een schot wond op in de eveneeens ka tholieke wijk New Lodge. De aanvallen vonden plaats enkele uren voordat loyalis tische protestanten, leden van de zogenaamde Oranje-orde, een traditionele mars zullen ROTTERDAM - R. de Haas wordt de nieuwe directeur van de Rotterdamse Kunststich ting. Zijn benoeming is be kendgemaakt door de Rijks dienst Beeldende Kunst in Derf Haag, waar De Haas nu nog di recteur is. LONDEN (ANP) - Bucking ham Palace kondigt vanmid dag, vrijdag, de scheiding aan van de prins en prinses van Wales, Charles en Diana. Dit meldt de correspondent van BBC-radio. Ook de Britse krant Sun zegt dat het echt paar, dat al jaren gescheiden van tafel en bed leeft, het eens is over de voorwaarden voor ontbinding van hun 15-jarige huwelijk. Volgens de krant krijgt de 34- jarige prinses van Wales 17 miljoen pond, ruim, veertig miljoen gulden, maar verliest ze haar koninklijke titel. Een woordvoerder van Diana wilde niet reageren. DEN HAAG (ANP) - Sportvis sers mogen geen levend aas meer gebruiken. De overheid zal toezien op strikte handha ving van het verbod. De ministerraad heeft donder dag ingestemd met dat voor stel van minister Van Aartsen (Visserij). De maatregel wordt 1 januari 1997 van kracht. Het kabinet wil met het ver bod een einde maken aan het gebruik van levende visjes als aas voor grotere vissen zoals de snoek. Wetenschappelijk is niet te bewijzen dat de visjes pijn ondervinden, maar het staat wel vast dat zij in een si tuatie worden gebracht „die gemakkelijk leidt tot -soms dodelijke- stress", zo luidt de redenering. houden door de katholieke wijk Lower Ormeau Road in Belfast. De wijk is in het verle den het toneel geweest van tal loze botsingen tijdens het mar- cheerseizoen. Ook elders in Noord-Ierland was het vrijdagochtend onrus tig. In Armagh, nabij de grens met Ierland, raakte een katho lieke jongeman zwaar gewond toen hij tijdens een demonstra tie werd aangereden door een politieauto. Hoewel de politie nog geen na dere mededelingen wilde doen, wordt gevreesd dat de agenten het slachtoffer zijn geworden van sluipschutters van de IRA. De Royal Ulster Constabulary Police bestaat overwegend uit protestanten. De radicale stro ming binnen de katholieke minderheid in Noord-Ierland beschouwt de politie als hand langers van de protestante loy alisten. Gewapende strijd De IRA hervatte de gewapende strijd in februari, maar be perkte zich vooralsnog tot ac ties buiten Noord-Ierland. De politie waarschuwde dat IRA- acties in Noord-Ierland onver mijdelijk zouden leiden tot wraakoefeningen door protes tanten jegens katholieken. In de afgelopen decennia zijn al honderden katholieken omge komen bij wraakacties. Nadat afgelopen zondag een mars van protestanten door de katholieke wijk Portadown door de autoriteiten werd ver boden, was Noord-Ierland ge durende vijf dagen het toneel van rellen en oplopende span ningen tussen protestanten, katholieken en de autoritei ten. Machtsvertoon Donderdag zwichtte de Noord- ierse politie voor het prote stantse machtsvertoon en gaf toestemming voor de Oranje mars. Politiecommissaris Sir Hugh Annesley zei het verbod op de mars te hebben ingetrok ken „omdat er anders doden zouden zijn gevallen". Rond 2000 protestanten trok ken daarop, overigens zonder groot vertoon, door de staten van Portadown, om de over winning door Willem III op de katholieke koning Jacobus II in 1690 te herdenken. Toten met 18 september Renesse Open voor bezichtiging en mogelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel Jacobuskerk.10.00-12.00 uur, behalve 24 juli. Vrijdag 12 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Karaoke video show. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Brouwershaven Jazz-, rhythm-en mosselfestival op parkeerterrein aan de Poortdijkdam. Van 19.00 tot 01.30 uur. Duo Gavotte. Orgel panfluitconcert door Martin Mans en Noortje van Middelkoop. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Zaterdag 13 juli Burgh-H aamstede Stadsknapenkoor Elburg in Nederlandse Hervormde kerk. 15.30 uur. Brouwershaven Play Inn. Orgel/zangconcert door Martin Mans en Stadsknapenkoor Elburg. Sint Nicolaaskerk. 13.00 uur. Jazz-, rhythm- en mosselfestival op parkeerterrein aan de Poortdijkdam. Van 14.00 tot 02.00 uur. 13 tot en met 20 juli Renesse Zomerkamp van CJV Samen Verder uit Zierikzee op eigen CJV-Kamp. Maandag 15 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Eerste afvaart toeristisch veer Zierikzee-Wemeldinge aan 't Luitje. Ongeveer 17.15 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Ada van der Wilt, sopraan en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt centrum. Van 12.00 tot 17.00 uur. Blaaskapel De Notenkluvers van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 16 juli Zierikzee Kinderrommelmarkt Havenplein. Van 09.00 tot 12.00 uur. .Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café snackbar Kerwerve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Dreischor Sander van Marion, orgel en gebr. Brouwer, trompet. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 17 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Veronica's Grote Zomertruuk op de Korte Reke. Van 17.00 tot 19.30 uur. Brouwershaven Bingo-avond. De Poortershof. 19.30 uur. Advertentie Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Springtij: 17 juli Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 13 juli 02.50 147 08.55 -136 15.20 150 21.25 -139 14 juli 03.50 155 09.40 -130 16.05 154 22.10 -142 15 juli 04.30 160 10.15 -125 16.45 157 22.45 -145 13 juli 01.25 144 07.35 -132 13.55 149 20.05 -136 14 juli 02.15 152 08.15 -129 14.40 153 20.40 -142 15 juli 02.55 159 08.55 -127 15.10 157 21.15 -147 13 juli 02.55 154 08.55 -144 15.35 158 21.25 -147 14 juli 04.05 164 09.40 -138 16.30 164 22.05 -150 15 juli 04.55 171 10.15 -134 17.10 167 22.40 -155 13 juli 02.55 153 08.55 -141 15.25 156 21.25 -144 14 juli 03.55 161 09.40 -135 16.20 161 22.05 -147 15 juli 04.40 167 10.15 -131 17.00 164 22.45 -151 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 VANCOUVER (ANP) - Het elfde wereld aids- congres is vanochtend vrijdag, optimis tisch afgesloten. „Wanneer we uiteindelijk de epidemie de baas zijn en historici terug kijken dan zullen zij vaststellen dat 1996 het keerpunt was in de strijd tegen aids", aldus M. O'Shaughnessy, voorzitter van de confe rentie. De afgelopen week is duide lijk geworden dat er vooruit gang zit in de ontwikkeling van medicatie tegen aids. Combinatietherapie is het toverwoord, maar of de the rapie uiteindelijk definitief afrekent met hiv, het virus dat aids veroorxaakt,. daar over verschillen de menin gen. Therapie In Amerika is het onderzoe kers gelukt om bij negen geïnfecteerde mensen door middel van de combinatie therapie het virus drie tot tien maanden uit hun li chaam te bannen. Of het vi rus daadwerkelijk verdwe nen is, is nog niet bekend. Het kan zijn dat het virus zich heeft verstopt in het li chaam bijvoorbeeld in het hersenschors. De kans be staat dat het virus weer te rugkomt. Dit zal blijken als de negen proefpersonen stoppen, een jaar na het be gin, met de combinatiethera pie. Sceptisch De ontdekkers van het aids- virus Gallo en Montagnier daarentegen staan zeer scep tisch tegenover al het opti misme rond de nieuwe thera pie. Het tweetal betwijfelt of het virus ooit helemaal uitgemoord kan worden, om dat het hersenschors niet of onvoldoende bereikt wordt door de nieuwe aidsrem- mers. Gallo en Montagnier hebben hogere verwachtin gen van de ontwikkeling van chemokuren. Drugsgebruikers Groot probleem bij de com binatietherapie is dat mén sen zeer nauwkeurig hun pil len in moeten nemen. Het tijdstip waarop luistert nauw. Wordt er slordig met de kuur omgesprongen dan is de kans groot dat het virus resistentie opbouwt tegen de middelen. „Als dit gebeurt dan zijn we terug op het punt waar we in 1987 waren", zegt prof. dr. J. Lange, directeur van het Nederlands Aidsthe- rapie en Evaluatiecentrum (NATEC). Dit zal kunnen beteken dat drugsgebruikers, daklozen en andere mensen met een onregelmatig leven mogelijk niet voor de therapie in aan merking kunnen komen om dat ze niet „therapietrouw" zijn. Gemengde gevoelens Conferentievoorzitter O'Shaughnessy en zijn drie vice-voorzitters hebben ge mengde gevoelens over de medische ontwikkelingen. In Vancouver is duidelijk ge worden dat derde wereldlan den niet zullen profiteren van de medische vooruit gang omdat de middelen veel te duur zijn. Een combi natietherapie kost ongeveer 20.000 gulder per jaar. Solidair Negentig procent van de 21,8 miljoen mensen die geïnfec teerd zijn met hiv, woont in een ontwikkelingsland. O'Shaughnessy riep de we reld op solidair te zijn met mensen in de derde wereld. Een vaccin zal uitkomst moeten bieden voor de epi demie in die landen. Het vac cin is er niet en het zal nog een tijd duren eer het er is. Wetenschappers willen pro beren meer aandacht voor de ontwikkeling van het vaccin te krijgen. Overleden Vorig jaar zijn tenminste 1,3 miljoen mensen aan de ge volgen van aids overleden. Meer dan 3,1 miljoen mensen zullen in 1996 besmet raken met hiv. In een groot deel van de westerse wereld sta biliseert de epidemie zich. Ook in sommige delen van Afrika en Azië, waar de ziek te hard om zich heen heeft geslagen, gaat het iets beter. In Nederland hebben sinds het uitbreken van de epide mie begin jaren tachtig 3.991 mensen aids gekregen. Het gros van hen is al overleden. Naar schatting 8.000 mensen zijn geïnfecteerd maar nog niet ziek. Suske en Wiske 'robotkop' door Willy Vandersteen 65 vakantiegangers gedupeerd ROTTERDAM (ANP) - Vijfenzestig: Nederland se toeristen die donderdag vanaf Schiphol naar de Antillen wilden vliegen voor een vakantie, zitten weer thuis. Hun vliegtuig van de maat schappij Skyjet bleek geen landingsrechten te hebben voor de eilandengroep. Tachtigste keer in Nijmegen NIJMEGEN (ANP) - Veel deelnemers aan de In ternationale Vierdaagse die komende week in Nijmegen van start gaat, lopen voor Artsen zonder Grenzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2