Onafhankelijk onderzoek moet winkelkwestie Burgh oplossen Provincie wijst uitbreidingsplan Transportbedrijf Hendrikse af Provincie geeft project NORT financiële injectie van ton Uitbreidingsplan verdeelt dorpen, winkeliers en politiek Reële bedreiging voor werkgelegenheid Excursie Slotbos Nieuwe procedure bouw woningen Westerenban De race om 7,5 miljoen Vermoeide schipper op drift Ondersteuning voor ondernemers Het plan om nieuwe winkels te bouwen in de buurt van Albert Heijn in Burgh leidt mogelijk tot leegloop in Haamstede. Winkeliers en politiek zijn onderling verdeeld. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Onafhankelijk onder zoek moet aantonen of uitbreiding- van het win kelbestand in Burgh al dan niet ten koste gaat van Haamstede. Het uitbreidingsplan van en kele verswinkeliers en Albert Heijn in Burgh heeft diepe verdeeldheid gebracht tussen de twee kernen, binnen de winkeliersvereniging en binnen de politiek. ,,Het is stiller geworden. Het dorp is aan het uitsterven. We vragen ons af hoe Haamstede zich verder kan ontwikkelen als Albert Heijn nog groter wordt," was de hartekreet die mevrouw De Vlieger dinsdag avond slaakte voor de raads commissie ruimtelijke orde ning. Enige tijd geleden dienden en kele verswinkeliers, waaron der groenteman D. N. Meul- blok en eigenaar J. M. A. van Veldhuizen van de Albert He ijn, een ambitieus uitbrei dingsplan in. Schuin tegenover Albert Heijn willen de vers winkeliers een gezamenlijk 'verstheater' beginnen. AH is van plan een Etos-drogisterij en een eco-shop aan de zaak te plakken. De uitbreidingen en de slijterij worden van de hui dige AH gescheiden door een passage. Tenslotte wordt het parkeerterrein aanzienlijk uit gebreid. Het plan plaatste de winke liers van Burgh recht tegen over achttien van hun collega's in Haamstede. De achttien, on der leiding van drogist L. Kik, vrezen dat de eerstkomende ja ren geen vierkante meter uit breiding meer te verdelen zal zijn en bovendien totale leeg loop in Haamstede als Burgh bovenregionale aantrekkings kracht krijgt. Meulblok betuigde dinsdag avond openlijk spijt van het gezamenlijk indienen van de plannen. ,,Als individuele on dernemers waren onze plannen misschien mogelijk geweest, maar de uitbreiding van AH is de druppel die de emmer doet overlopen." Architect W. Kort - sprekende 'namens de winkeliersvereni ging - drong bij het gemeente bestuur aan op grote zorgvul digheid. „Onze verdeeldheid heeft grote invloed op de totale uitstraling» Burgh-Haamstede zou samen op moeten trekken tegen kernen als Zierikzee, Goes en Middelburg." Overbewinkeling Kik waarschuwde voor over bewinkeling, herinnerde aan een toezegging dat AH niet verder uit mag breiden en ver klaarde dat de groei van werk gelegenheid die Meulblok voorspelt slechts een farce is. „Want wat je op de ene plek wint, gaat elders weer verlo- De verdeeldheid onder de win keliers werkt door in de poli tiek. De enige die dinsdag kla- re wijn schonk was J. C. Hendrikse van de PvdA. Hij was al tegen de uitbreidings plannen en zei in zijn mening alleen nog maar gesterkt zijn *door wat de ondernemers zo juist te berde hadden gebracht. Dicht te timmeren Voorzitter Veerhoek kreeg een vinger achter de zaak met en kele constateringen. „Het pro bleem van Haamstede los je niet op door Burgh dicht te timmeren. Plannen van gelijke strekking zijn in Haamstede namelijk niet te verwachten." Verder stelde Veerhoek vast dat het volgens het bestem mingsplan niet de bedoeling is dat AH substantieel uitbreid. Twintig procent noemde hij „op 't randje." Volgens Veerhoek draait alles om de vraag of de Burghse plannen verstorend werken op de totale winkelstructuur in Burgh-Haamstede. „En dan vraag ik me af waarom de ge meente dat uit moet zoeken, dat kunnen de ondernemers zelf ook. Laat ze maar te rade gaan bij de Kamer van Koop handel." Goede aarde Dit voorstel viel in goede aar de bij de partijen. „Wij zijn niet bang een oordeel te geven. Maar dit willen we wel uit la ten zoeken," reageerde A. Ver- seput van de VVD. Het CDA liet bij monde van A. Padmos weten niet negatief te staan te genover de uitbreidingsplan nen. Ik vind het onderzoek best een goede vondst. Maar los daarvan neigt ons stand punt naar het positieve." J. R. Roukema van -de RPF toonde zich op onderdelen po sitief. Maar ook hij wacht op de koele cijfers. KERKWERVE - De Provincie heeft deze week de uitbreidingsplannen van Transportbedrijf L. A. Hendrikse aan de Zandweg in Kerkwerve afgewezen. De aanvraag tot uitbreiding betreft de aanleg van een parkeerterrein van 1.500 vier kante meter vóór het huidige bedrijf. Gedeputeerde J. G. van Zwie- ten motiveerde de afwijzing als volgt: „Wij zijn van me ning dat een bedrijf als dit qua aard en omvang niet thuis hoort op de huidige locatie en op een bedrijventerrein geves tigd dient te worden." De heer Hendrikse is deze week niet bereikbaar voor commentaar op dit afwijzend besluit van g.s. Hendrikse had zijn aanvraag om uitbreiding in overleg met g.s. al aanzien lijk afgeslankt. Aanvankelijk wilde hij een parkeerterrein van 10.000 vierkante meter aanleggen voor zijn bedrijf aan de Zandweg. Toen dit plan op bezwaren stuitte, diende Hendrikse een plan in afge slankte vorm in bij de gemeen te. Zowel de betrokken onder nemer als de gemeenteraad van Middenschouwen koester den de verwachting, dat dit wel gehonoreerd zou worden door de Provincie/ Werkgelegenheid Wethouder W. G. Renden was deze week nog niet officieel op de hoogte gebracht van de af wijzing van g.s. en wilde der halve nog geen commentaar geven op dit besluit. In januari gaf de gemeente raad van Middenschouwen haar medewerking aan de aan vraag van Hendrikse in afge slankte vorm. In de aldaar ge voerde discussie kwam naar voren, dat de raad grote waar de hecht aan het behoud van Transportbedrijf Hendrikse in Kerkwerve. De vrees bestaat, dat deze onderneming naar el ders vertrekt als haar de moge lijkheid tot uitbreiding op de huidige locatie aan de Zand weg wordt ontnomen. Het hoofdkantoor vap dit bedrijf is in Rotterdam gevestigd. Het vertrek zou relatief een be hoorlijke bedreiging voor de werkgelegenheid in de regio betekenen. Transportbedrijf L. A. Hen drikse is destijds klein begon nen en beleefde in de loop der jaren een aanzienlijke expan sie. Transportbedrijf L. A. Hendrikse aan de Zandweg in Kerkiverve mag op deze locatie niet uitbreiden van de Provincie. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - In het bos achter slot Haamstede wordt iedere woensdag om 19.00 uur een excursie gehou den door de vogelwacht. Deze excursie is georganiseerd door de Vereniging Natuurmonu- menteh. Na de wandeling door het bos, waar de parkachtige aanleg nog goed te herkennen is, gaat de excursie verder door de Ze- peduinen. In dit gebied zijn veel vogels te zien en een af wisselende begroeiing met ty pische duinplanten. Tevens grazen hier de Shetland po ny's, ingezet om de afwisseling in beplanting te bevorderen. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de WV in Burgh-Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE - „Het is bijna Peyton Place," verzuchtte wethouder C. W. Veerhoek. Maar toch lijkt hij zeer genegen een geheel nieuwe procedure te starten om de bouw van vijftig woningen in het gebied Westerenban mo gelijk te maken. Dit tot groot ongenoegen van projectontwikkelaar Breurs, die vertelde al achttien jaar met dit project bezig te zijn. Breurs stak zijn wrevel dins dagavond niet onder stoelen of banken: „Elke maand is er één en die heeft grote financiële consequenties. Ik vraag u arti kel negentien door te zetten en dat vanavond te beslissen. Na achttien jaar moet u toch ein delijk eens beslissen en niet te rugschrikken voor de bezwa ren." „Er is alles gedaan om het de huidige bewoners zo veel mo gelijk naar de zin te maken. Laat me realiseren waar uit eindelijk heel Burgh-Haamste de op zit te wachten. Doet u dit niet dan wil ik de eerder toege zegde 26 woningen bouwen. De vraag om overleg met de bewoners over de aanleg van wegen en de toekomst van de bomen in het gebied, aange dragen door bewoner Cohen. En verder de twijfels van de politieke partijen over het in privaat eigendom geven van groenstroken, waren de tikjes die wethouder C. W. Veerhoek nog net nodig had om aan de haalbaarheid van de procedure te gaan twijfelen. 'Oei oei' Veerhoek: „De maatschappe lijke haalbaarheid. Oei oei. Ik vraag me ineens af of dit plan een artikel negentien-procedu re rechtvaardigt. Met de Soe- ten Haert hebben we ook al on ze neus gestoten. Ik heb geen zin om als een Don Quichote met dit plan naar Middelburg af te reizen." Een artikel negentien-proce dure geeft vrijstelling van de regels van het huidige bestem mingsplan op voorwaarde dat een nieuw plan wordt voorbe reid. Ondertussen kan alvast worden begonnen met de bouw. Maar Veerhoek stelde dinsdagavond een wijziging van het bestemmingsplan voor: een procedure die aan merkelijk meer tijd kost. 'Niemand gediend' Veerhoek: „Met een afwijzing van artikel negentien is nie mand gediend. De gemeente niet en de projectontwikkelaar niet." Zijn eigen WD-fractie wilde wel degelijk haast ma ken, maar kreeg daarbij geen steun van de andere partijen. Het was ook CDA'er A. Pad mos geweest die Veerhoek waarschuwde voor het moge lijk falen van de snelle proce dure en daarom was hij het ook die de projectontwikkelaar minder charmant optreden verweet: „Als wij die 26 wo ningen hadden gewild, dan hadden ze er allang gestaan." Cohen betitelde Breurs opmer king vanaf de publieke tribune als 'de gebruikelijke chanta ge'. Grond - zover werd dinsdag duidelijk - is zo mogelijk nog geduldiger dan papier. BURGH-HAAMSTEDE - De Schouwse Westhoek en de Axelse Vlakte zijn in de race voor 7,5 mil joen gulden van het mi nisterie van economische zaken. Het ministerie heeft 50 miljoen gulden beschik baar in het kader van de STImuleringsregeling Ruimte voor Economi sche Activiteit (Stirea). Waarschijnlijk komt 7,5 miljoen hiervan naar Zeeland. Het provinciebestuur heeft zowel Schouwen als Axel bovenaan zijn lijst je gezet, ten koste van on der meer de vluchthaven Bruinisse. Volgens wethouder C. W. Veerhoek moet de zilver vloot onder Schouwen af meren: „We komen in de problemen als dat niet gebeurt. Deze subsidie is toch het glijmiddel voor de kwaliteitsverbetering en de herschikking van de recreatiebedrijven. De Axelse Vlakte komt toch wel goed, al is het in 1999," aldus Veerhoek. Minister Weijers mag het zeggen in november. WEMELDINGE - Een overver moeide schipper van een bin- nentanker ontsnapte in het Keeten, dankzij ingrijpen van de bemanning van de Ver keerspost Wemeldinge, ter nauwernood aan een aanva ring. Hij was met een lege gasolie binnentanker met een laadvermogen van 1222 ton on derweg. Mensen van de Verkeerspost Wemeldinge registreerden dinsdagavond op het radar scherm, een schip dat vanuit het Keeten niet de route de Witte Tonnenvlij invoer rich ting Wemeldinge invoer, maar doorvoer naar de Zeelandbrug. Vanuit de Verkeerspost pro beerde men boordverbinding te krijgen met het schip, maar men kreeg geen antwoord. Het schip voer inmiddels tegen een scheidingsboei in de Ooster- schelde en het Engelsvaarwa ter. Een sleepboot bracht het schip richting Hans weert. De waterpolitie ging voor onder zoek aan boord en trof een to taal oververmoeide schipper aan, die niemand aan boord had om hem af te lossen. Hij had vanuit Duitsland non-stop richting Vlissingen willen va ren. De waterpolitie gaf een vaarverbod van acht uur en een proces-verbaal. MIDDEL B URG - Het project NORT, de Neder landse Ondernemers in Recreatie en Toerisme krijgt van de provincie een financiële injectie tot een bedrag van 110.000 Het geld is be stemd als subsidie voor ondernemers, die on dernemersplannen op willen laten stellen. Eerder kreeg het project NORT een subsidie toebe deeld. Vanwege het grote suc ces om de ondernemers bij te staan in hun plannen was de pot echter al snel leeg. Reden voor NORT Zeeland om opnieuw bij de provincie aan te kloppen voor financiële steun. De consulenten van de Nederlandse Ondernemers in Recreatie en Toerisme - waar NORT voor staat - hadden voor een aanvullende subsidie gedacht aan een bedrag van 231.000. De provincie vindt 110.000 echter voldoende. Het bedrag moet verdeeld worden. Honderdduizend gulden is be stemd voor de bijdragerege ling ten behoeve van de opstel ling van ondernemersplannen en tienduizend gulden is voor overheadkosten van de stich ting NORT Zeeland voor de uitvoeringskosten van de rege ling De provincie wil niet ho ger gaan met het subsidiebe drag, omdat de gevraagde bijdrage te hoog is in verhou ding tot de jaarlijkse te be stemmen middelen yoor het beleidsterrein recreatie en toe- Consulenten NORT Zeeland ondersteunt de recreatie- en horecabranche door inzet van twee consulen ten. Één voor elk van beide branches. Hun hoofdtaken zijn: individuele ondersteu ning van recreatie- en hore caondernemers; opstarten en begeleiden van collectieve ac ties ten behoeve van de recre atie- en horecabranche. De con sulenten van NORT Zeeland bedienen gezamenlijk ongveer 400 bedrijven. De ondersteu ning richt zich enerzijds op re creatiebedrijven, zoals cam pings, bungalowbedrijven, groepsaccomodaties, dagrecre- atiebedrijven. Anderzijds op de logiesverstrekkende hore ca, zoals hotels en pensions. NORT is een initiatief van de branche-organisaties RE- CRON en Koninklijke Horeca Nederland met steun van de ProvincieZeeland, de Zeeuwse Kamers van Koophandel, het Ministerie van Economische Zaken en het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling. Binnen de projectopzet is reke ning gehouden met een bijdra geregeling ten behoeve van de opstelling van de onderne mersplannen. Ondernemers kunnen een bijdrage van 35% verkrijgen tot maximaal een bedrag van vijfduizend gul den. Het is de bedoeling dat de con sulenten van NORT aansluiten op bestaande initiatieven. In de ondernemersplannen kun nen zaken aan de orde komen als bespreken van plannen voor uitbreiding of investering en informeren over procedures bij gemeenten. DONDERDAG 11 JULI 1996 NR 26006

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5