Herstel van de kademuren Vissersdijk komt in zicht Projectbureau VVV Zeeland wil vergoeding voor diensten Bewoners drugswijken slaan de handen ineen Beach Pop voegt Culture Beat toe aan programma Liederen en orgelspel in Willibrorduskerk Zierikzee M Vanwege verlies '94 en korting provincie Voor de bouwvak grootste deel achter de rug Groep Leefbaar Terneilzen Door Els Kloos en Wim Boer DINSDAG 9 JUL11996 NR 26005 B aiafi Ui Delta Expo zag in 1995 het bezoekersaantal teruglopen naar 310.000 dagjesmensen, maar blijft Zeelands drukstbezochte attractie. (Archierffoto) MIDDELBURG - Het projectbureau van de Provinciale VVV zal geen ondersteuning geven aan projecten als Plattelandstoerisme of Zee land Natuurmaand als daar geen vergoeding te genover staat. De VVV sloot 1994 af met verlies en ziet zich geconfronteerd met flinke bezuini gingen door de provincie. Dat blijkt uit het jaarverslag 1995 van de provinciale WV. Vooruitlopend op het nog te starten projectbureau was de WV vorig jaar betrokken bij de Zeeland Nazomerfestivals, Zeeland Natuurmaand, Zee land Maritiem, De Kust en het Plattelandstoerisme. Het is de bedoeling dat het pro jectbureau deze projecten ver der ontwikkelt en mede op aangeven van het bedrijfsle ven nieuwe toevoegt. Het mi nisterie van economische za ken en de provincie finan cieren het bureau de komende drie jaar. Daarna zal het kostendekkend moeten werken. „Wakker ge schud door de slechte financië le resultaten van 1994 en ons realiserend dat de provincie Zeeland de komende jaren fors bezuinigt op onze budgetsubsi die, kan het zeker niet meer. zo zijn dat de Provinciale WV diensten verleent aan deze pro jecten zonder dat daar een ver goeding tegenover staat," zo staat te lezen in het jaarver slag. De VVV heeft het afgelopen jaar bezuinigd en meer omge zet, waardoor 1995 kon worden afgesloten met een batig saldo van ruim 71.500 gulden. Met de telefoniste en de coördi natrice van congressen werd het dienstverband beëindigd. Verder bespaarde de VVV op porti, vracht en overige perso neelskosten. Alles bij elkaar namen de kosten toch met een ton toe, maar daar staat een omzetverhoging van ruim twee ton tegenover. Het VVV Beschikbaarheids systeem voldoet nog niet. Na dat de PTT was gestopt met Vi- deotext koppelde de VW een aantal bestaande systemen als lampjeborden en Internet aan elkaar. De deelname bleek on voldoende. Aan een nieuw, be perkter systeem wordt ge werkt. i De Provinciale VVV kreeg het afgelopen jaar meer leden. Het aantal groeide met 103 naar 4714 leden. Op Schouwen-Dui- veland zijn 843 bedrijven of •personen lid. De Vakantieboekingscentrale maakte reserveringen voor 20.954 personen voor in totaal ruim 124.000 arrangementsda- gen. De VVV klaagt dat er on voldoende aanbod is voor de boekingscentrale. Het aanbod nam wel toe, maar dit betreft vooral nieuwe bungalows. De markt vraagt echter om goed kope accomodaties als inge richte tenten op campings. De VVV waarschuwt voor onge breidelde verhoging van huur prijzen. Onder de dagattracties deden vooral het Zeeuws Biologisch Museum en Het Arsenaal het goed. Ze zagen hun bezoekers aantallen ten opzichte van 1994 met respectievelijk 42 en 11 procent stijgen. Delta Expo blijft de drukstbezochte at tractie, maar zag het bezoe kersaantal met ruim 13.000 te ruglopen naarj.. 310.000 dagjesmensen. Opgepept Voor de toekomst moeten zo wel het toeristisch bezoek aan Zeeland als het imago van Zee land worden opgepept, oor deelt de VVV. Een breder en sterker product, nog beter luisteren naar wat de markt wil, kwaliteitsverbete ring en professionalisering, gastvrijheid en klantvriende lijkheid zijn hierbij de sleutel woorden. ZIERIKZEE - „Het herstel van de kademuren langs de Vissersdijk komt in zicht," aldus M. van Zetten, hoofd bureau civiele techniek van de gemeente Zierikzee. „De klus van het buik- werk moet voor de vakantie geklaard zijn. Het werk is conform de raming verlopen." Het werk aan de kademuur zal eind augustus opgeleverd kun nen worden. Er is volgens Van Zetten ruimte gelaten om eventuele plannen in de toe komst aan de kade te kunnen realiseren. Het werk is overi gens gewoon volgens bestek uitgevoerd. Ook de kosten zijn binnen de raming gebleven. De kosten bedragen ruim een mil joen gulden. De kademuur aan de Vissers dijk is over een lengte van 92 meter geheel vernieuwd. De kade was in een dergelijke deplorabele toestand geraakt, dat die zelfs een gevaarlijke si tuatie op zou kunnen leveren, aldus Van Zetten, Daarom was het hoognodig, dat de boel op geknapt werd. Alvorens met_de werkzaaqm- heden te beginnen, werd er twee meter voor de kademuur een stalen damwand geslagen. Het water tussen deze wand en de kade werd vervolgens weg gepompt, zodat er droog kon worden gewerkt. Nadat de dekzerken van de kademuur en de bestrating van de kade weggehaald weggehaald wa ren, kon de kademuur worden Vóór de bouwvakvakantie is de kademuur aan de Vissersdijk grotendeels gerenoveerd. (Foto: Ma rijke Folkertsma) uitgegraven worden en ge sloopt tot op een hoogte van één meter plus NAP. In de ka de muur werden vervolgens gaten geboord. In deze gaten werd een kunsthars gesj^oten. Hierdoor werd de muur verste vigd. Vervolgens werd er tot een diepte van ruim drie meter een groot aantal gaten geboord in de muur. In die gaten wer den stalen palen geslagen voor de versteviging. Volgens Jaap van Liere, de aannemer van de het werk aan de kademuur, is het werk bemoeilijkt door al lerlei obstakels die men bij de bouw in de grond tegen is ge komen. „Er heeft hier vroeger een botenhelling gestaan en op resten daarvan zijn we bij de werkzaamheden steeds ge stoten," aldus Van Liere. „Het was moeilijk te traceren wat er nu eigenlijk onder de grond verborgen zat. Volgens Van Liere gaan voor de bouwvak vakantie de houten vloedpalen erin en de stalen damwand wordt weggehaald. De vloed- palen, die ter bescherming langs de kadewand gezet wor den zijn van de houtsoort basr- alocis, een Surinaamse hard houtsoort. Aannemer Van Liere vertelde dat het bij deze klus vrij moeilijk werken was, omdat de werkplek tussen de waterkant en de houthandel vrij smal is. „We moesten er steeds rekening mee houden, dat we de gebouwen van de houthandel niet zouden be schadigen. Daarom hebben we bijvoorbeeld bij het heien een heiblok met hoge frequentie gebruikt." Na de vakantie zal de bestrating op de kade wor den aangelegd. ARNHEM (ANP) - Drie bewonersorganisaties willen een landelijk netwerk opzetten voor mensen en organisaties in buurten met drugs overlast en criminaliteit. De initiatiefnemers bewonerscomités in Arnhem (Spijkerkwartier) en Rotterdam (Spangen) en de actiegroep Leef baar Terneuzen. De organisatie in Arnhem heeft dat maandag laten we ten. De bewonersorganisaties wil len de handen ineenslaan en met een landelijk programma van eisen komen om de over last aan te pakken. Verder zijn er plannen voor actiedagen, denken de organisaties aan het oprichten van een landelijk platform en is er sprake van het uitwisselen van gegevens en ervaringen. De organisaties in Arnhem en Rotterdam zijn de afgelopen tijd regelmatig in het nieuws geweest met hun acties tegen drugsoverlast. Zo grendelden de bewoners van Spangen hun wijk al enkele keren af om bui tenlandse drugtoeristen te we ren. In het Spijkerkwartier vond onder andere een ver- keersblokkade plaats uit pro test tegen prostitiutie en drugshandel en -gebruik in de wijk. Logisch gevolg De organisatie in Arnhepi noemt de oprichting van het netwerk „een logisch gevolg van een jarenlang bestaand en voortwoekerend maatschap pelijk probleem waar de poli tiek op reageert met pappen en nathouden". Het netwerk zal tijdens een bijeenkomst in september offi cieel worden opgericht. Super internationale clance act SCHARENDIJKE - De Stichting Beachpop voegt voor het festival dat op 20 juli aan de Brouwersdam zal worden gehouden de super internationale dance act Culture Beat aan het programma toe. Culture Beat is één van de meest succesvolle dance act's ter we reld. Culture Beat is volgens de or ganisatie één van de meest suc cesvolle internationale dance act's ter wereld. Sinds de op richting in 1989 zijn vele hits tot stand gekomen zoals Mr Vain of Got to get it en Cherry lips. Mr Vain gaf de groep de grote doorbraak met 4,5 mil joen CD singles en 1,5 miljoen albums en een nummer één no tering in twaalf landen. Kracht Vele albums zijn de revue ge passeerd, elk album is anders, wat ook de kracht is van de groep, kwaliteit en veelzijdig heid. Het succes van de groep ligt voornamelijk bij Tanja Evans met een bitter zoete stem en Jay Supreme met een perfecte rap. Het laatste al bum 'inside out' is nauwelijks een dance album te noemen omdat hij veelzijdig en te geva rieerd is. In 1993 overschaduwde het overlijden van Torsten Fens- lau het succes van Culture Beat, door de onverwachte en tragische dood van de oprich ter en producer. Frank, de broer van Torsten volgde in de voetsporen van zijn broer. Een nieuw album, geproduceerd door Frank, bracht Culture Beat weer in de internationale hitlijsten. Aanrader De organisatie van Beach Pop vindt Culture Beat zeker een aanrader, zowel wat muzikali teit als show betreft. De groep heeft slechts éénmaal eerder dit jaar opgetreden in Nederland en de organisatie is er dan ook zeer trots op dat een groep als Culture Beat Schou- wen-Duiveland aandoet. ZIERIKZEE - Altzangeres' Els Kloos en orag- nist Wim Boer geven woensdag 17 juli een geza menlijk concert in de Rooms-Katholieke St. Willibrorduskerk in Zierikzee. Het optreden begint om 20.00 uur. possa en My father, ah! Uit de opera Herkies), G. Peri (Gioite al canto mio), J. S. Bach (ko- raalvoorspel Wir glauben all' an einen Gott, Vater en Tocca ta, Adagio et Fuga in C-dur), M. Reger (2 geistliche Lieder), L. Vierne (Arabesque op. 31) en M. Duruflé (Notre Père). Het concert wordt besloten met het bekende Bist du bei mir van J. S. Bach. Aanvang concert: 20.00 uur. Els Kloos werd geboren te Vlaardingen. Zij genoot haar muzikale opleiding aan het Rotterdams Conservatorium, bij David Hollestelle, Hans Schouwman en mr. Joh. den Hertog (opera). In Rotterdam besloot zij haar studie met on derscheiding en toelating voor de Prix D'Exellence. Verder studeerde zij te Mün- chen bij prof. Hans Hotter en te Salzburg aan het Mozarteam bij Gerald Moore en Günther Weissenborn. Els Kloos is een graaggehoorde lied- en oratoriumzangeres en werkte samen met dirigenten als: FranZ Paul Decke, Jean Martinon, Hans Graf, Piet St- ruyk en vele andere. In 1983 maakte zij haar debuut te We- Organist Wim Boer Het fraaie orgel, gebouwd door de firma Markussen, zal te beluisleren zijn in een aan tal grote orgelwerken en als begeleidingsinstrument in di verse aria's, gezongen door Els Kloos. In de aria's staat de lief de, zowel profaan als religieus, centraal. Het programma bevat werden van G. Muffat (Toccata Tertia), G. F. Handel (Orgelconcert op. 4 nr. 2; de aria's Ch'io mai vi nen in de Musikvereinsaal, tij dens een uitvoering van Schu berts opera Der Spiegeritter onder leiding van Leopold Ha- ger. Zij werkte mee aan diver se Schubertiades en verleende haar medewerking aan de Ca- rintischer Sommer en verder aan diverse radio- en t.v.-uit- zendingen. Zij is tevens werek- zaam als zang-pedagoge. Wim Boer werd te Rotterdam geboren en volgde zijn muziek studie aan het Rotterdams con servatorium. Als leerling van Arie J. Keijzer behaalde hij in 1990/1991 het diploma Uitvoe rend Musicus voor het hoofd vak orgel. Daarnaast studeer de hij tevens hoofdvak Piano bij Frans van Hoek en behaal de hiervoor in 1991 het diplo ma Docerend Musicus. Hij gaf tijdens en na zijn studie vele concerten in Zuid-Holland en Zeeland. Tezamen met Els Kloos trad hij in 1995 met piano op in het KRO programma Na de Zegen met liederen van Dowland, H5ndel en Schubert. Wim boer is vanaf 1984 als vas te organist verbonden aan de St. Willibrorduskerk te Zierik zee. verder is hij vanaf 1994 cantor-organist van de Gere formeerde Kerk te Burgh- Haamstede. Naast een drukke lespraktijk voor piano- en or gelleerlingen is hij actief als correpetitor bij een tweetal ko-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5