Zomer 1996 is bibberend verlangen naar boerenkool Jongeren uit Saint Hilaire voor het laatst in Zierikzee Open dagen bij DAS-Zeeland College Anders stroomt het bier en nu de koffie. Stad en Lande wil bij acties meer samenwerking Expositie bij ABN AMRO Zierikzee Boom op de auto Keurmerk Zeeuws produkt Lijk is van Deense zeeman Veertigste jeugduitwisseling DINSDAG 9 JULI 1996 NR 26005 3 De zomer laat in 1996 tot nu toe een ander gezicht zien dan vorig jaar. Weer en wind kan echter de meeste toeristen niet deren. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE- Buiten is het om te bibberen. Ve- moeten de obers nee verkopen wordt aangepast aan het weer' nijnige buien geselen het land. De stranden bie den een verlaten aanblik. Bikini's zijn ver te zoeken. Een eenzame wandelaar in lange regen jas trotseert de zwiepende zuidwester. De weer mannen spreken in een poging leuk te doen over een milde winter. Het volk hoort het alle maal chagrijnig aan en wil boerenkool. Toch zijn de campinghouders niet ontevreden, de gasten kwamen toch. Het zo fel begeerde hoge- drukgebied lijkt verder weg dan ooit. Met ''bevriende''organisaties ZIERIKZEE - Op het gebied van bezwarenpro cedures tegen ongewenste ontwikkelingen gaat de vereniging Stad en Lande samenwerken met organisaties als Natuur- en Vogelwacht en de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). ZIERIKZEE - Het DAS-Zeeland College houdt op donderdag 22 en maandag 26 augustus open dagen. Dit in het gebouw aan het Jannewekken 19 in Zierikzee van 10.00 tot 12.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Juli 1996: op de tuinbouwvei ling in Kampen is vrijdag de eerste dertig kilo boerenkool verhandeld. „Ik heb het nog nooit meegemaakt dat er al zo vroeg vraag is naar boeren kool", zegt een woordvoerder van de veiling. Voor de aanbie der, een teler uit Flevoland, schijnt de zon in overvloed. Hij kreeg vijf gulden per kilo. Ook witlof, eigenlijk een win tergroente, is deze dagen in trek. En dus duur: de prijs is het dubbele van vorig jaar. To maten, komkommers, papri ka, sla en andere traditionele zomergroenten vinden minder aftrek door het frisse zomer weer. De prijs van salades zijn dan ook een stuk lager dan nor maal. Vooral slatelers klagen steen en been. Op de bloemen veiling in Aalsmeer is de stem ming echter opperbest. ,,Voor ons en voor de tuinders is het tot nu toe een fantasti sche zomer", juicht een woord voerster. Normaal zakt de ver koop van bloemen in de zomer in, omdat de consumenten erop uit trekken. Maar nu drijft het koude weer de mensen naar binnen en daarmee de verkoop omhoog. Het publiek koopt va ker een bloemetje. „De bloe men zijn op de veiling dubbel zo duur. Vorige week was onze omzet èO procent hoger dan normaal." De terrasjes worden een beetje kleumend bezocht. Ook bij ons in Zeeland, waar normaal in dit jaargetijde het gros van de bezoekers achter het mossel pannetje zit. Het begin van het mosselseizoen is al enkele ma len uitgesteld. De strenge win ter, het koude voorjaar en het slechte zomerweer hebben het groeiproces van dit geliefde zeebanket danig in de war ge schopt. „Het is gewoon droevig", laat een woordvoerder van het Wa pen van Yerseke weten. Nor maal bestaat de- verkoop van dit restaurant voor tachtig procent uit mosselen. Maar nu moeten de obers nee verkopen aan mensen die echte Zeeuwse mosselen willen. De eigenaar van restaurant De Branding in Yerseke wordt er ook al niet vrolijk van. „De financiële te genvaller die we door die we ken uitstel oplopen, kunnen we dit seizoen onmogelijk op halen." Optimist De strandtenthouders zijn op timistischer. Het seizoen is weliswaar voor hen slecht be gonnen, maar ze verwachten dat de topdagen nog komen. Het toeristische bedrijfsleven aan de kust heeft enkele gou- 'den jaren achter, de rug. Daar door hebben ze wel wat reser ves opgebouwd. Joop, die kelner is bij strandtent De Schorpioen in Renesse meldt: „De mensen komen ondanks het slechte weer toch wel naar het strand Zo gauw de zon er door komt, komen ze even uit waaien en op het terras zit je lekker beschermd Ook Joop is niet pessimistisch. „Anders stroomt het bier en nu de koffie, gezellig toch," vindt Joop. Ook de kledingzaken gaan niet gebukt onder het wisselvallige weer. Een woordvoerder van Deurloo Mode en Sport in Zierikzee vertelt dat de presentatie aan gepast wordt aan de weersom standigheden. „Als het koud en regenachtig is hangen we re genkleding in de etalage en bij warm weer 'beach wear'. De kledingbranche is veel flexibe ler dan vroeger, de presentatie wordt aangepast aan het weer. Toeristen lopen met dit weer eerder naar de stad. Voor ons maakt het weer dus niet veel uit." De attractieparken zijn best te vreden met dit weer. Hitte en regen houden de mensen weg. De Efteling, het grootste at tractiepark, heeft tot nu toe evenveel bezoekers binnen de poorten gehad als vorig jaar. De campings, hebben zelfs meer boekingen dan vorig jaar. Addy van Oost van cam ping De Wijde Bliek in Renesse vertelt dat er op hun camping niet minder boekingen zijn dan vorig jaar. Er hebben gas ten afgebeld maar die plekjes zijn meteen weer door anderen opgevuld. De bezetting is te vergelijken met die van vorig jaar. „Ach, we mogen eigenlijk niet klagen", zegt hydroloog R. Jil- derda van het KNMI. „De tem peratuur ligt gemiddeld 3 gra den onder normaal, maar dat is echt niet zo uitzonderlijk. Vanaf 1985 hebben we vijf' koele zomers en vijf warmere zomers gehad. We zijn zeer verwend door de schitterende zomers van 1994 en 1995. Maar die van '93 was totaal verre gend." Vanaf donderdag loopt .de tem peratuur voorzichtig omhoog hoewel er dan een zwakke sto ring passeert, lijkt een hoge- drukgebied zich uit te breiden naar onze omgeving zodat het in het in het volgende weekein de misschien wat warmer zal worden. Het weerzien, waar velen ge spannen naar uit hadden geke ken, verliep een beetje matjes. In een jaar tijd kan er tenslotte heel veel veranderen en boven dien valt het niet mee om op het mooie maar moeilijke Frans over te stappen. Duide lijk hadden de meeste ouders zich daar meer zorgen over ge maakt dan de jongeren zelf. Woordenboeken zijn tevoor schijn gehaald en het School- frans zorgvuldig opgepoetst. Maar na een half uurtje begin nen de jongelui, een beetje los te komen: herinneringen aan het verblijf in Saint Hilaire worden opgehaald en excuses voor beloofde en niet geschre ven brieven gemaakt. Ze heb ben er reuze veel zin in. De gastouders constateren opge lucht dat ze niet veel Frans hoeven te spreken en de tie ners hun gang kunnen laten gaan. Begeleiders Onder de begeleiders van de jongeren bevindt zich ook een veteraan: de 71-jarige monsi eur Blouin, ere-burger van Zie rikzee en al 41 jaar lang regel matig te gast in Zierikzee. Hij woont in Saint Hilaire en is werkzaam als algemeen secre taris van de gemeente Buais. Het bestuur van de vereniging heeft dat besloten. De doelstel ling van Stad en Lande: be houd van landschappelijke waarden en het stads- en dorpsschoon, wordt ook terug gevonden bij organisaties als de Bond Heemschut en de Vrienden van Westerschou- wen. In de samenwerking moeten de organisaties eikaars standpun ten vernemen, de kennis bun delen en vervolgens een con structieve bijdrage leveren aan de besluitvorming. Banden tussen de diverse orga nisaties bestaan al langer. Zo draagt Stad en Lande bestuur ders voor bij de Stichting Slot Moermond en Goemanszorg DAS-Zeeland in Zierikzee is gespecialiseerd in Voortgezet Algemeen Vormend Onder wijs: MAVO, HAVO en VWO. Er kan voor één vak gekozen worden, maar ook voor een combinatie van vakken. Aan gezien dë DAS een rijksgesub- sidieerde opleiding is, zijn de kosten laag. Nieuw op het rooster van het aanstaande cursusjaar is het vak kunstge schiedenis. Hierbij komen de verschillende takken van de visuele kunsten, zoals archi tectuur, beeldhouwkunst, kunstnijverheid, teken-, prentkunst en schilderkunst komen aan de orde. Naast de gesubsidieerde vak ken biedt de DAS ook contract- ZIERIKZEE - In de cliëntenhal van het kantoor van de ABN AMRO bank, Havenpark 7 in Zierikzee wordt van 15 juli tot en met 30 augustus een kleine expositie gehouden. De kunstwerken die in de hal worden geëxposeerd, zijn wer ken van de hand van verstan delijk gehandicapten, onder andere uit Dagverblijf Brug- zicht. Tijdens kantooruren is deze expositie voor iedereen vrij toegankelijk. Zijn bezoeken aan Zierikzee begonnen met uitwisselingen van de biljart- en voetbalver enigingen. Ook Kunst en Eer reist regelmatig af naar de ju- melagestad als er officiële ope ningen te vieren zijn. Trots meldt hij dat hij de laat ste nog levende persoon is die vanaf het begin, in 1955, bij de uitwisselingen betrokken is geweest. Tijdens zijn verblijf in Zierikzee is hij te gast bij de leraar Frans van de RSG, J. J. van Male. Als tolk en begeleider fun geert Wim Winter, een in Saint Hilaire woonachtige Neder lander. Spreekt derhalve een aardig mondje Frans, waar vanaf het moment dat hij uit de bus stapt dankbaar gebruik van wordt gemaakt. Zeer dankbaar ook door burgemees ter Asselbergs die vanmorgen de Fransen welkom heette in het stadhuis. Asselbergs: „De ze uitwisseling is op twee pun ten uniek: het is de veertigste keer en tevens de laatste keer dat Zierikzee als zelfstandige gemeente bij de uitwisseling betrokken is." De burgemees ter beloofde echter dat het ge meentebestuur alles uit 'de kast zal halen om de traditie te continueren: „Ik ben er van overtuigd dat dit zal lukken, mede omdat de gastgezinnen in alle gemeenten woonachtig zijn." De komende twee weken hoe ven de jongelui zich niet te ver velen. Op het programma staat ondermeer een tochtje met een mosselkotter, een dag je Efteling, een bezoek aan Delta Expo een sportdag en een dagje Amsterdam. Tevens een verkenning van Schou- wen-Duiveland en een bezoek aan Walcheren. Beheer. Stad en Lande is ook collectief lid van de ZMF. Voorzitter H. Doeleman bena drukt dat de samenwerking beperkt blijft tot de voorberei ding van bezwaarschriften. „Verdere samenwerking is niet aan de orde. De bezwaar schriften blijven ook vanuit de eigen invalshoek geschreven." Niet hetzelfde Dat ie ook nodig, volgens Doe leman, omdat lang niet altijd hetzelfde wordt gedacht over een zaak. Tegen de windmo lens in Dreisehor hebben wij bijvoorbeeld bezwaar aangete kend, terwijl de ZMF het eens was met de bouw ervan. activiteiten aan. Dit zijn cur sussen van ongeveer drie maanden, die een bepaalde vaardigheid centraal stellen. Bijvoorbeeld computers voor beginners of gevorderden. Voor anderstaligen zijn er de NT2 -cursussen. Dit zijn inten sieve cursussen waarbij de deelnemer drie a vier morgens les krijgt. Wie niet in de gelegenheid is gebruik te maken van de open dagen kan vanaf 22 augustus telefonisch informatie krijgen op nummer 0111-416368. Dit op maandag-, dinsdag,- woens dag-, en donderdagmorgen en op dinsdag- en woensdag avond. AXEL - Door een samen loop van omstandighe den kreeg een 53-jarige automobilist uit Terneu- zen gisteren, maandag, in Axel een boom op zijn au to. De man reed met een be stelbusje over de Hul- sterweg bij Axel. Het Wa terschap was juist bezig met het rooien van bo men. Omdat deTerneuze- naar net een landbouw trekker inhaalde, zag hij de waarschuwingsbor den over het hoofd. Juist op dat moment liet de machinist van een dragline een zojuist ger ooide boom uit de takels vallen. In een flits zag de machinist de bestelbus naderen. Daardoor was hij in staat de vallende boom nog een duwtje met de dragline te geven. Persoonlijke ongelukken bleven uit, wel liep de bus flinke schade op aan de linkervoorzijde. MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland stelt voor om de Stichting Kwali teit, Markt en Controle voor 1996 een subsidie te verstrek ken van maximaal 172.000,- voor de ontwikkeling van een Zeeuws Keurmerkinstituut. De stichting KMC heeft gs om een jaarlijkse bijdrage ge vraagd ten behoeve van het ontwikkelen en in stand hou den van een kwaliteitskeur merk voor Zeeuwse streekei gen land- en tuinbouwprodukten. Voor de jaren 1996 tot en met 1999 vraagt de stichting jaarlijks een bedrag van tweehonderd duizend gulden aan de provin cie. Kwaliteit, Markt en Con trol e wil dat geld onder meer aanwenden om eisen te formu leren van eisen voor produk- ten die onder het kwaliteits keurmerk op de maikt worden gebracht. Het Zeeuwse pro dukt herkenbaar en gegaran deerd te certificeren. Van de ploeg tot de kassa doorlopend te controleren op kwaliteit. Verwachting t/m zaterdag 13 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min. temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli Zon op 05.33, onder 21.56 Maan op 02.06, onder 17.08 11 juli Zon op 05.34, onder 21.55 Maan op 02.39, onder 18.09 Nieuwe Maan: 15 juli (18.16) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het gaat de goede kant op. Langzaam maar zeker klimt de tem peratuur uit het dal en bereikt op het einde van de week dan eindelijk weer eens een normale waarde voor juli: iets boven 20 graden. Tijdens het weekeinde is de kans op zon en droog weer ook groter geworden. De eerstkomende dagen hebben we nog te maken met enkele storingen, zoals bijvoorbeeld vanavond en van nacht. Het is dan bewolkt en vooral het zuiden van het land maakt kans op wat regen. De minimumtempera tuur wordt omstreeks 11 graden. Morgen overdag loopt de tempera tuur op tot ongeveer 18 graden. Eerst is het nog bewolkt maar later klaart het van het westen uit wat op en schijnt de zon af en toe. Er waait een west- tot noordwestenwind die meest matig is, maar overdag in het Waddengebied ook af en toe vrij krachtig. Donderdag passeert ook een storing maar het ziet er naar uit dat die weinig actief is. Tegelijkertijd krijgt een hogedrukgebied, waarvan de kern boven de Atlantische Oce aan ligt, vat op het weer in onze om geving. GOES (ANÏ*) - Een op 26 juni in het water van de Jacobahaven in Kamperland aangetroffen lijk blijkt van een Deense op varende van een schip te zijn. Het gaat om de 49-jarige Asb- jorn Poulsen uit Marstal. Hij sloeg op 11 juni op de rede van Hoek van Holland door onbekende oorzaak van boord van een Deens zeeschip. Het slachtoffer is geïdentificeerd via zijn gebit. De politie heeft dat maandag bekendgemaakt. ZIERIKZEESCHE Rffl NI EUWSBODE cMf Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertentie s Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. ZIERIKZEE - De jongerenuitwisselingen tussen Saint- Hilaire-de-Har- couet, Hatfield en Zierikzee vinden dit jaar voor het laatst plaats in Zie rikzee als zelfstandige gemeente. Gisteravond tegen de klok van zes kwamen de dertien Fransen aan bij het MFC-gebouw, waar de gastge zinnen hen opwachtte. De jongeren uit Sint-Hilaire-de-Harcouet komen aan in Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma) Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3