Agrariër op volle grond ziet inkomen verder dalen School Oosterland Gehandicapten vinden moeilijk werk bij rijk Netanyahu wil vrede Nederlands drugsbeleid komt er internationaal niet door Alleen de fruittelers boeren beter Landmijnen op camping Jan Brusse overleden Conclusie Europarlementariërs in Rotterdam: 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 ,,We spraken als college met hen af op korte termijn aan een oplossing te werken, maar en kele uren later waren sommi gen al in gesprek met een di recteur van een andere basisschool om hun kinderen over te plaatsen", aldus de wethouder. Verder betreurt Flikweert het ook, dat de ouders geen gehoor hebben gegeven aan de uitno diging om de problemen samen met het onderwijsteam van 'De Oosterburcht' uit te pra ten. Voor het overige wil de wet houder van onderwijs niet in gaan op deze kwestie. Ener zijds omdat het personen betreft en anderzijds omdat een gevolg van deze problema tiek nog in procedure is bij de rechter in Middelburg. Proces Vrijdagochtend troffen wet houder Flikweert en directeur van de Openbare Basisschool Sirjansland, G. Oele .elkaar voor die rechter. Oele trad op als getuige in het proces dat zijn collega Marleen van Have- ren tegen de gemeente Duive- land heeft aangespannen. Van Haveren verving sinds 1 een half jaar leerkracht Maya Vink, kleuter-gespecialiseerde onderwijskracht in Sirjans land. Daar Vink te kennen had gegeven in het nieuwe school jaar slechts twee dagen per week te willen werken stond Van Haveren in het formatie plan voor het schooljaar 96/97 inmiddels als volledige leer kracht genoteerd. ,,Dit forma tieplan was door de gemeente allang goedgekeurd," bena drukt Oele. Hij was dan ook bijzonder onaangenaam ver rast met de mededeling van de gemeente op 4 juni: Van Have ren wordt per 1 augustus ont slagen en mevrouw Van Dam- me-Hazelbag gaat met ingang van die datum haar plaats in Sirjansland innemen. Oele legt omslachtig uit, waar om hij tegen dit besluit grote bezwaren heeft, evenals Van Pamme zelf overigens. Oele en zij zijn het erover eens, dat zij beslist niet de aangewezen per soon is om een combiklas van de groepen 1 toj en met vier met overwegend kleuters te leiden. Essentieel Oele: ,,We hebben hier met een formatie van 2,2 leerkracht te maken met een specifiek pro bleem. Onder/midden- en bo venbouw worden verdeeld over twee leerkrachten." Een gespecialiseerde kleuter kracht acht hij dan ook van es sentieel belang voor deze school met 26 leerlingen. Met een kracht als Van Haveren met twintig jaar ervaring op dit geb.ied, was hij dus zeer in zijn nopjes. De Openbare Basisschool Sir jansland vormt een fusieschool met O.B.S. 'De Dobbelsteen' in Nieuwerkerk. Oele becij fert, dat met de aanstelling van Maija Vink op de school in Nieuwerkerk, zoals de bedoe ling is van het gemeentebe stuur, volgens hem geen goede situatie zou ontstaan. ,,Dat be tekent, dat er op die totale school dan maar twee dagen per week een kleuterdeskundi- ge leerkracht aanwezig zou zijn." Tot 1 januari dit jaar kende het Ministerie van Onderwijs de zogenaamde kleutermaatre gel: Op elke basisschool dien de tenminste één kleuterdes- kundige in dienst te zijn. Oele en wellicht velen met hem be treuren het afschaffen van de ze maatregel. Zorgen Wethouder Flikweert liet des gevraagd weten zich inder daad grote zorgen te maken over het feit, dat elf kinderen door hun ouders van 'De Oos terburcht' zijn gehaald. Direc teur P. Bolkenbaas en adjunct directeur J. Uil van de openbare basisschool in Oos terland zijn beiden met vakan tie en derhalve niet bereikbaar voor commentaar. DEN HAAG (ANP) - Gehandicapten en chroni sche zieken komen bij het Rijk moeilijk aan een baan, alhoewel het overheidsbeleid juist is ge richt op een grote deelname aan de arbeids markt. Volgens de officiële doelstel ling zouden in 1995 en 1996 in totaal 1300 gehandicapten moeten instromen bij rijks diensten. Vorig jaar waren het er echter slechts 73. Dat heeft een woordvoerster van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken vandaag, dinsdag, bekend gemaakt. Om te stimuleren dat werkge vers meer gehandicapten in dienst nemen, is in het verle den de Wet arbeid gehandicap te werknemers (WAGW) van kracht geworden. Die wet geldt ook voor de rijksover heid. Op basis daarvan heeft minister Dijkstal (Binnen landse Zaken) in 1995 gezegd dat op 1 januari 1997 bij alle rijksdiensten 5 procent van het personeel moet komen uit de groep van gedeeltelijk arbeids ongeschikten, gehandicapten en chronisch zieken. Helemaal geen In de praktijk komt daar voor alsnog weinig van terecht. Het percentage ligt nu rond de 3,8. Zes ministeries, waaronder Onderwijs en Justitie, namen vorig jaar helemaal geen ge handicapten aan. Overigens komen gehandicapten ook bij de gewone" werkgevers slechts met moeite aan het werk. SCHIPHOL (ANP) - De Israëli sche premier Benjamin Neta nyahu is vastbesloten het vre desproces in het Midden- Oosten voort te zetten. Dat heeft hij minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) verzekerd, die maandagavond met de kersverse Israëlische premier sprak tijdens diens tussenstop op Schiphol. Neta nyahu is op weg naar de Ver enigde Staten, waar hij dins dag president Clinton zal spreken. „Netanyahu heeft op de duidelijkst denkbare ma nier zijn betrokkenheid bij het vredesproces en zijn vastbeslo ten wil om daar iets van de ma ken uitgesproken", zo ver klaarde minister Van Mierlo na afloop van het gesprek. De Nederlandse bewindsman is ervan overtuigd dat Netany ahu in dezelfde bewoordingen ook president Clinton zijn loy aliteit aan het vredesproces zal betuigen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 juli 12.05 140 05.45 -153 18.20 -124 11 juli 00.30 133 06.55 -147 13.15 140 19.25 -129 ROOMPOT BUITEN 10 juli 10.55 137 04.35 -145 23.25 129 17.05 -116 11 juli 12.00 137 06.05 -138 18.35 -121 BRUINISSE 10 juli 12.10 153 05.35 -159 18.15 -129 II juli 00.40 146 06.55 -151 13.15 152 19.40 -136 WEMELDINGE 10 juli 12.15 148 05.45 -157 18.20 -128 11 juli 00.35 141 06.55 -150 Springtij: 17 juli 13.15 148 19.30 -134 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De fruittelers hebben het afgelopen jaar financieel beter geboerd, maar de agrariërs met vollegrondsgroenten (prei, bloemkool, wortelen) en bloembollen hebben een slechter jaar achter de rug. Dit blijkt uit vandaag, dinsdag gepubliceerde cijfers van het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) van het ministerie van Landbouw. Mede dankzij de fors hogere prijs voor appels verdiende de gemiddelde fruitteler met de afgelopen oogst bijna 80.000 gulden. Dat was bijna 50 mille meer dan in 1994. In het verle den waren de verdiensten in de fruitsector erg slecht. Om die reden heeft het ministerie van Landbouw indertijd een rooi- regeling opgesteld. Daarmee konden telers met subsidie hun bomen omhakken om zo de overproductie te beperken. In de bloemenbollensector, waar de afgelopen jaren erg fortuinlijk waren, liepen de in komsten iets terug. De gemid delde bloembollenteler ver diende vorig jaar circa anderhalve ton. De telers van vollegronds groenten zagen in 1995 hun ver diensten dalen tot gemiddeld 61.500 gulden, 10.000 gulden minder dan in 1994. Gemiddeld lagen de prijzen in deze sector lager dan voorafgaand afzet- jaar. Voor de opbrengsten per bedijf wordt rekening gehouden met een daling van 2,5 procent in de vollegrond, één procent in de bloembollen en een stijging van maar liefst 28 procent in het fruit. Aan de kostenkant noteert het lei-dlo een stijging vanb twee procent in de vollegrond, ze ven procent in de bloembollen sector en 5,5 procent in de fruitsector. Belastingdienst De belastingdienst is buiten zijn boekje gegaan met het op eisen van informatie van agra rische makelaars om uit te vin den welke boeren en tuinders plannen hebben om te emigre ren. Dat concludeert de Natio nale Ombudsman naaf aanlei ding van een klacht van agrarisch makelaar Renkema Flapper. De fiscus wilde de informatie halen uit telefoonnotities, agenda's en correspondentie van agrarische makelaars. De klagende makelaar weigerde, daar waar drie andere make laars wel hun medewerking verleenden. Ombudsman mr.dr. M. Oosting noemt het optreden van de belasting dienst onbehoorlijk. Met de informatie probeert de fiscus in een vroeg stadium te voorkomen dat emigrerende agrariërs, die bijvoorbeeld in Canada of Denemarken een nieuw bestaan willen opbou wen, Nederland verlaten met achterlating van een forse be lastingschuld. Het is uitermate moeilijk om die schuld alsnog te innen, wanneer ze eenmaal zijn ver trokken. Op die manier loopt de schatkist jaarlijks miljoe nen guldens mis. Grenzen In een reactie heeft de belas tingdienst inmiddels laten we ten door te gaan met de contro les van emigrerende agrariërs maar rekening te zullen hou den met de grenzen die de Om budsman heeft gesteld. DEN HAAG - De politie heeft een man en een vrouw uit Den Haag aangehouden op verden king van diefstal van antieke poppen. En verzamelaarster in de Haagse wijk Loosduinen zag haar lievelingen terug in een advertentie van een vei linghuis. BLOEMENDAAL (ANP) - De politie in Bloemendaal stelt een onderzoek in naar de histo rie van een voormalig militair terrein aan de Zeeweg. Op het terrein is nu de camping Vafa- mil gevestigd. Afgelopen weekeinde werden hier twee landmijnen gevonden bij een caravan. De Explosieven Opruimings Dienst bracht de twee gevon den anti-tankmijnen tot ont ploffing in de duinen. Een on derzoek in de directe omgeving van de plek waar de twee pro jectielen werden gevonden, le verde vooralsnog niets op. Vafamil is een camping voor leden van een militaire vereni ging. één van de kampeerders, die bij zijn caravan een regen gootje aan het graven was, stuitte vrijdagavond op de eer ste mijn. Zaterdagavond werd de tweede ontdekt, vlakbij de plek waar ook de andere anti tankmijn was gevonden. CANNES (ANP) - De journalist Jan Brusse is maandag op zijn 75e verjaardag overleden. Brusse stierf in het Franse Cannes. Hij leed aan kanker. Jan Brusse bracht het grootste deel van zijn leven door in Frankrijk, het land Waarvan hij op jonge leeftijd al was gaan houden. Hij werkte er als correspondent voor Neder landse media. Hij verwierf grote bekendheid met zijn vaak wat lichtvoetige tv-ru- briek Hier Parijs, Hier Jan Brusse. ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse drugsbeleid is lovenswaardig en de moeite waard, maar niet geschikt voor andere Euro pese landen. De tegenkrachten zijn daar zo groot, dat de Hollandse aanpak er gewoon niet door komt. Dat is de conclusie van zo'n twintig leden van het Europees Parlement en nationale parlementen die maandag Rot terdam bezochten om de Nederlandse aan pak van dichtbij te zien. D66, de partij die het initia tief nam voor het bezoek, is desondanks tevreden. Geen enkel buitenlands parle mentslid durfdgjn een kort debat na afloop in dé Rotter damse raadszaal het Neder landse beleid hard te veroor delen. Zelfs niet de Franse Europarlementsleden. De volksvertegenwoordigers hielden gepaste afstand van voorhoedevechtér Neder land. Samenwerking D66-minister Borst (Volks gezondheid) hield de aanwe zigen voor dat elk land zijn eigen aanpak moet hebben, gedragen door de nationale bevolking. Zolang de landen maar niet elkaar in de weg zitten. Zij pleitte niet voor een „Europees'' drugsbeleid, maar voor een goede samen werking, waarbij de landen zoveel mogelijk hun eigen gang kunnen gaan. „Een een wording van Europees drugsbeleid mag er niet toe leiden dat de situatie daar door in het ene land slechter wordt en in het andere land beter", aldus Borst. De aan wezigen konden het daar wel mee eens zijn. Een half uur lang zetten Borst en haar partijgenoten Sorgdrager en Kohnstamm het Nederlandse beleid nog eens uiteen. Softdrugs is iets wezenlijk anders dan hard drugs. Gebruik van soft drugs is niet strafbaar, han del in het spul wel. Coffeeshops zijn een goed middel om de softdrugs ge scheiden te houden van han del in harddrugs. Wie toch aan de harddrugs gaat, is al lereerst een patiënt en "pas daarna een crimineel. De „aanvallen" van Euro parlementariërs bleven uit. Het waren vooral feitelijke vragen die zij stelden, met hier én daar een gemeen on dertoontje. „Als coffeeshops zo goed werken, waarom worden ze dan in aantal ge halveerd?" wilde de Zweed se Europarlementariër Ahl- mark weten. Borst: „Het waren er te veel. Dan gaat de prijs omlaag en zoeken de exploitanten naar andere in komsten, zoals de verkoop van harddrugs of alcohol." Te defensief De Nederlandse Eurolibe raal Wiebenga zorgde voor een onverwachte wending in het debat. „Jullie zijn veel te defensief", hield hij de kabi netsleden op luide toon voor. „Met alleen maar jezelf ver dedigen en uitleggen wat je aan het doen bent, kom je er niet." Daarmee doelde hij op de magere Nederlandse in breng in de Europese regel geving voor drugsbeleid. Verdedigen Kohnstamm: „Logisch. Als Nederland de enige is met een vooruitstrevend drugs beleid, moet je je wel verde digen." De aanwezigen lieten door schemeren dat zij best wel mee willen met Nederland maar dat er machten en krachten buiten hen om zijn die dat elders in Europa on mogelijk maken. Wiebenga's verwijt dat Nederland niks klaar maakt in Europa, vond weerklank. Vuisten op tafel Het is dus kennelijk de schuld van Nederland dat goedwillende Europarle mentariërs, de specialisten op het terrein van drugsbe leid, niks klaar maken in hun eigen club. Eigenlijk waren de aanwezigen niet gekomen om de Nederlan ders eens flink door te zagen, maar vooral om ze aan te moedigen binnen Europa harder met de vuisten op ta fel te slaan. Een signaal waar de initiatiefnemers van D66 wellicht niet op had den gerekend, maar dat mis schien wel perspectieven opent. De vijanden van het Nederlandse drugsbeleid lie pen maandag in ieder geval niet in Rotterdam rond. Suske en Wiske "robotkop" door Willy Vandersteen Tot en met 18 september Renesse Open voor bezichtiging en mogelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel Jacobuskerk. 10.00-12.00 uur, behalve 24 juli. Dinsdag 9 juli Zierikzee Kinderrommelmarkt. Havenplein. Van 09,00 tot 12.00 uur. Officiële ontvangst jongeren uiit Saint Hilaire-Harcoët in het stadhuis. 10.30 uur. Burgh-Haamstede Eerste van zes wekelijkse theaterrondleidinge. Burghse Schoole. 19.00 uur. Lezing van Chris van Troostwijk over New Age in de Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Woensdag 10 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Bingo. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Extra commissie vergaderingen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Zomerzangavond o.l.v. J. Binnenmarsch. Grote of Sint Nicolaaskerk. 19.30 uur. Bruinisse Fietstocht naar Krammersluizen. Start bij VVV-kantoor. 13.00 uur. Vrijdag 12 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Karaoke video show. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Brouwershaven Jazz-, rhythm- en mosselfestival op parkeerterrein aan de Poortdijkdam. Van 19.00 tot 01.30 uur. Duo Gavotte. Orgel/ panfluitconcert door Martin Mans en Noortje van Middelkoop. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Zaterdag 13 juli Burgh-Haamstede Stadsknapenkoor Elburg in Nederlandse Hervormde kerk. 15.30 uur. Brouwershaven Play Inn. Orgel/zangconcert door Martin Mans en Stadsknapenkoor Elburg. Sint Nicolaaskerk. 13.00 uur. Jazz-, rhythm- en mosselfestival op parkeerterrein aan de Poortdijkdam. Van 14.00 tot 02.00 uur. 13 tot en met 20 juli Renesse Zomerkamp van CJV Samen Verder uit Zierikzee op eigen CJV-Kamp. Maandag 15 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Eerste afvaart toeristisch veer Zierikzee-Wemeldinge aan 't Luitje. Ongeveer 17.15 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Ada van der Wilt, sopraan en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt centrum. Van 12.00 tot 17.00 uur. Blaaskapel De Notenkluvers van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 16 juli Zierikzee Kinderrommelmarkt Havenplein. Van 09.00 tot 12.00 uur. Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Dreischor Sander van Marion, orgel en gebr. Brouwer, trompet. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2