GOED KOOP .Deze tractoren komen nooit bij het oud ijzer terecht' Wethouder Van Gastel gooit de trossen los School in Serooskerke begint aan laatste jaar 'Principiële zoektocht naar schoonheid' Controle Blikschade Fietstocht door natuur Oud papier Hardrijders Onder invloed Dertigste zomertentoonstelling in Burgerweeshuis Show van oude tractoren en stationaire motoren in Kerkwerve Aanrijding MAANDAG 8 JULI 1996 NR 26004 3 Verwachting i/m vrijdag 12 juli Van veerpontje naar Wemeldinge ZIERIKZEE - Wethouder L. J. van Gastel zal maandagmiddag 15 juli de trossen losgooien van het veerpontje Hector tussen Zierikzee en Wemeldinge. Het idee voor de veerdienst is afkomstig van de gemeente Kapelle, die samen met de pro vinciale VVV het toerisme in Wemeldinge stimuleert. Het pontje verbindt de toeristische fietsroutes van Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland met elkaar. Er zit ook een nostalgisch trek je aan de veerdienst. Tot 1912 was Wemeldinge opgenomen in de stoomvaartdienst tussen Middelburg en Bergen op Zoom. Tot 1965, bij het gereed komen van de Zeelandbrug, was Zierikzee met een veer verbonden met Kats. De Hector is een in 1929 ge bouwde sleepboot, die ruim tien jaar geleden geschikt werd gemaakt voor de sport- visserij. Het schip kan dertig passagiers met fietsen vervoe ren. Dagelijks De toeristische veerdienst gaat van 16 juli tot eind augustus tweemaal dagelijks een dienst onderhouden tussen Zierikzee en Wemeldinge. 's Ochtends vertrekt de boot om 8.30 uur vanaf haven De Val en 's mid dags om 14.00 uur vanaf 't Luitje. Op 18 en 24 juli vaart de Hector niet. Het is ook vanaf 't Luitje dat toerismewethouder L. J. Van gastel maandagmiddag 15 juli om 17.15 uur de trossen los zal gooien. SEROOSKERKE - De openbare basisschool in Serooskerke begint na_de vakantie aan het laat ste jaar van zijn bestaan. Dat heeft het ministe rie van onderwijs vorige week bevestigd. De school in Serooskerke zal, zoals het er nu uitziet, op 1 ok tober minder dan 23 leerlingen tellen. Dat is te weinig om de school open te houden. Zes kin deren verlieten de school om elders basisonderwijs te gaan volgen. Al langer is bekend dat de Se- rooskerkse basisschool moet fuseren met de Kirreweie in Haamstede. De Schelphoek wordt een nevenvestiging van de Kirreweie. De huidige di recteur, H. Schreurs, wordt lo catieleider. De heer A. Dam man, momenteel directeur van de Kirreweie wordt directeur van de gefuseerde school. Gezien de het grootteverschil van de scholen zal op onder wijskundig gebied nauwelijks afstemming mogelijk zijn. Voor wat betreft de personele invulling zijn geen wijzigingen te verwachten. Na de vakantie komen de medezeggenschaps raden (MR) van beide scholen bij elkaar om de vorming van een nieuwe MR voor te berei den. Voorstel Dat is het voorstel dat de direc ties van beide scholen samen met de wethouder hebben voorbereid. De gemeenteraad van Westerschouwen moet de fusie nog goedkeuren. ZIERIKZEE: Op de Weg naar de Val werd zondag tussen 15.30 en 16.20 uur een snel heidscontrole uitgevoerd. Van de 695 geregistreerde voertuigen reden er 144 te hard. De hoogst gemeten snel heid was 138 km per uur. SCHARENDIJKE: Bij een aanrijding tussen twee perso nenauto's op de kruising El- kerzeeseweg/Putmeetweg in Scharendijke zondag om streeks 18.48 uur ontstond ma teriële schade. Een 19-jarige inwoonster van Siegen (D) reed over de Elker- zeeseweg, komende uit de rich ting Scharendijke. Een voor haar rijdende 39-jarige inwo ner uit Scharendijke zag zich wegens de verkeerssituatie ge noodzaakt af te remmen. De bestuurster uit Siegen was niet in staat haar voertuig tijdig tot stilstand te brengen, waardoor een aandrijding ontstond. WESTENSCHOUWEN - Velig Verkeer Nederland en de Echte Nederlandse Fietsersbond, af deling Zeeland organiseren in samenwerking met natuurgids Jan Midavaine elke woensdag een natuureducatieve fiets tocht. De 34 kilometer lange tochten worden gedurende maanden juli en augustus gehouden. Ze kunnen individueel aan de hand van een routebeschrij ving worden gereden. De deel nemers komen door alle soor ten landschappen die Schouwen-Duiveland rijk is: bossen, duinen, stranden, dij ken, inlagen, polders, elzen meetjes, boomgaarden en ak kerbouw- veeteeltgebieden. Er kan vanaf 10.00 uur worden gestart aan de Rotonde Wes- tenschouwen. Routebeschrij vingen zijn verkrijgbaar bij het trampolinecentrum aan de Rotonde. ZONNEMAIRE - De harmonie vereniging Nut en Uitspan ning haalt morgen, dinsdag 9 juli, oud papier op. De opha lers gaan om 18.30 uur uit de startblokken. Het verzoek is het oud papier gebundeld ge reed te zetten. De volgende oud papieractie is op 10 september ZIERIKZEE - Tijdens een snel heidscontrole op de Weg naar de Val werden zaterdag tussen 15.45 en 17.45 uur uur 152 over tredingen geregistreerd. In to taal werden 1025 voertuigen gecontroleerd. De hoogst ge meten snelheid was 129 km per uur. Eenzelfde aantal overtreders werd genoteerd bij snelheids controle op de Serooskerkse- weg zaterdag tussen 19.15 en 21.45 uur. Hier werden in to taal 810 voertuigen geregis treerd. De hoogst gemeten snelheid was 152 km per uur. RENESSE - Een 20-jarige in woner van Ter Heijden reed za terdag onder invloed in zijn personenauto over de Jan van Renesseweg te Renesse. Betrokkkene blies na controle 345 ug/1. en kreeg derhalve een dagvaarding Advertentie ORINOKO HAZELNOOT- OF CHOCOLADEPASTA melk of puur pot 350 gram NU SPITSKOOL per stuk HAMBURGERS L GEPANEERD 5 stuks vanJ4Sr ELKE DAG GOED NIEUWS f5 Ton Bra.ndenba.rg krijgt tijdens de opening van de zomerexpositie in het Burgerweeshuis een bronzen beeldje, met als titel Open maar gesloten boek, voor in zijn boekenmuseum. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het lijkt alsof het hoorngeschal de weergoden aanroept: de bewolking wijkt en een zonnestraal, gefilterd door de prachtige ou de bomen, laat de wijn in de glazen van de geno digden fonkelen. Geanimeerde gesprekken tus sen kunstenaars en notabelen verstommen even als Ad Braat het officiële begin aankondigt van de dertigste tradtionele zomertentoonstelling in de tuin van het eeuwenoude Burgerweeshuis in Zierikzee. „Het is een fundamentele be nadering van kunst. De regels worden hier doorbroken door de opstelling van de beelden," aldus Ton Brandenbarg, direc teur van het Museum van het Boek, Meermanno-Westreenia- num in Den Haag. Hem viel de eer toe de tentoonstelling te openen afgelopen vrijdag. Dit met het nadrukkelijke verzoek het kort en vrolijk te houden. Vrolijk waren de aanwezigen al en de toespraak bleef inder daad kort: „Het is een princi piële keuze, de beelden zijn niet naar kunstenaar gerang schikt. Het beeld gaat voor en zo wordt het kijken naar kunst een genot." Een wandeling door de tuin is verrassend en wekt bij de ken ners onder de aanwezigen zeer uiteenlopende reacties op. Ly riek en kritiek worden afge wisseld met uitspraken als: „Het is teveel, ik moet dit nog een paar keer zien." Een gezette dame kijkt gefasci neerd naar een groepje kleuri ge beelden van vrouwen die trots de vetrollen tonen: „Dit benadert tenminste de werke lijkheid. Prachtig zijn ze!" Ie der hoekje en prieeltje is benut om de ruim driehonderd sculp turen, gemaakt dpor veertig Nederlandse beeldhouwers, te exposeren. De inrichting van de expositie wordt de laatste jaren groten deels door zoon Steven Braat uitgevoerd. Dit tot plezier van Ad: „Ik ben er deze keer niet van versleten. De kinderen hebben het gedaan. Als ik me er mee wilde bemoeien zeiden ze: Pa, donder op." Als criterium hanteert Braat junior, die cultuurgeschiede nis gestudeerd heeft, de stel ling dat de kunstwerken een zekere herkenbaarheid heb ben: „Je moet kunnen zien of iemand echt wat kan of dat ze een cursus boetseren hebben gevolgd." Het merendeel van de beelden is uitgevoerd in brons, daarnaast zijn er sculp turen van marmer, hout en speksteen. Opvallend veel werken hebben als onderwerp de muziek-, sprookjes- en cir cuswereld, zowel figuratief als non-figuratief. Onder de deelnemers bevinden .zich twee nestors, vap' de na oorlogse beeldhouwkunst: Pie- ter d'Hondt en Eric Claus. Ver der werken van onder andere Dick Aerts, Hans Blank, Ger- da van de Bosch, Gerard Brou wer, Marga Carlier, Miems van Citters, Amiran Djanshvili, Charles Dumernit, Monica Elias- van Panthaleon van Eek, Theo Germann en Hansje den Hollander en nog 24 ande ren. Uiteraard ook beelden van Ad Braat zelf en veel 'Tes sa's'. Zilver Traditiegetrouw is tijdens de expositie weer een uitgebreide collectie antieke zilveren ge bruiksvoorwerpen en sieraden aanwezig, ook voor de ver koop. Heel veel deze keer vol gens Ad Braat: „Het lijkt wel alsof Piet Hein is gekomen met de Zilvervloot. Ze wilden het zeker een keer gepoetst heb ben." De voorwerpen zijn voor het merendeel afkomstig uit privé-bezit en worden per par tij ingenomen. Daarbij zijn ook schilderijen, klokken, meubels, aardewerk, porselein en antieke wapens. De expositie is tot én met 24 augustus te bezichtigen in het voormalig Burgerweeshuis. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.west 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kansöp neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 juli Zon op 05.31, onder 21.57 Maan op 01.36, onder 16.03 Nieuwe Maan: 15 juli (18.16) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De tweede week van juli verloopt niet zo nat als de eerste week. Want de komende dagen is het in ons land vrijwel overal droog. Eerst blijft het nog koel maar vanaf donderdag klimt de temperatuur voorzichtig omhoog en wordt de kans op zon groter. Morgen laat de zon zich ook af en toe zien maar veel ruimte krijgt ze dan nog niet. Een matige, en overdag aan de kust krachtige, noordwestenwind voert lucht aan vanaf de Noordzee. Deze lucht is koel en dicht bij het aardop pervlak ook vochtig, zodat er wol kenvelden ontstaan. Misschien dat daar in het noordoosten van het land nog wat regen uitvalt maar verder blijft het droog. De middagtempera- tuur is ongeveer 17 graden. Ook woensdag waait er nog een noord westenwind maar daarna stopt de aanvoer vanaf de Noordzee. Hoewel er donderdag nog een zwakke sto ring passeert loopt de temperatuur dan toch al op tot ongeveer 20 gra den. Na de passage van de storing lijkt een hogedrukgebied zich uit te breiden naar onze omgeving zodat het in het weekeinde nog wat war mer kan worden. ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee ont stond vrijdagmiddag om- -streeks 15.00 uur een aanrij ding tussen twee perso nenauto's. Er raakte niemand gewond. Een 68-jarige bestuurder van een personenauto uit Nieuwer- kerk zag te laat, dat de voor hem rijdende voertuigen in de richting Nieuwerkerk snel heid minderden ter hoogte van het naastgelegen tankstation. De bestuurder reed tégen het voertuig van een 28-jarige in woner van Bruinisse, die ver volgens weer werd doorge drukt naar het voor hem staande voertuig van een 22- jarige inwoner van Rotterdam. Alle voertuigen liepen grote blikschade op. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 1,4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, mat/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. ken en dan worden er ervarin gen uitgewisseld." Wat begonnen is met één trek- kertje, is nu een levensvullen- de hobby, vindt Bij de Vaate. Er staan nu op zijn boerderij her en der zestien gerenoveer de tractoren van allerlei leef tijden. „Zoals een ander post zegels verzamelt, zo doe ik dat met tractoren," zegt hij la chend. De organisatie van een dag als afgelopen zaterdag neemt ongeveer twee maanden in beslag. Hij is grotendeels ge stopt met het werk op boerde rij en kan zich nu geheel aan zijn hobby wijden. Hij heeft oude Amerikaanse, Engelse, Duitse en Zweedse tractoren van bekende merken opge knapt. Een pronkstuk op de show was een oude dorsmachi ne, die aangedreven werd door een Listermotor „De goede communicatiemid delen van deze tijd maken het wel gemakkelijker om onder delen op de kop te tikken," al dus Bij de Vaate, „soms heb ik wel eens onderdelen uit Ame rika nodig en dan stuur ik even een fax. Een dochter van een van de clubleden is stewar dess, zij brengt de onderdelen dan voor ons mee uit Amerika, dus dan heb je ze betrekkelijk snel in handen." A. van Strien en B. Martens, allebei uit Zuid- Beveland, zijn ook verwoede verzamelaars. Ze zijn 's mor gens al om zes uur vertrokken met hun tractoren om op tijd alles in te kunnen richten. Ze zijn net als Bij de Vaate ver slingerd aan de oude tufjes. „Je kan gelukkig steeds beter onderdelen te pakken krij gen," vertelt Martens, „er is nu een bedrijfje in Brabant, waar je de onderdelen zo kunt be stellen. Ze hebben daar een speciale draaibank waarop ze op maat kunnen draaien." G. van de Marei uit Dreischor presenteerde op deze dag zijn oude scheepsmotoren, met als pronkstuk een Nederlands mo tor, een Kromhout uit 1927 met een gloeikop. KERKWERVE - C. bij de Vaate hield zaterdag op zijn boerderij aan de Bootsweg bij Morri- aanshoofd voor de zevende keer samen met zo'n zestig deelnemers een show van oude tractoren en stationaire motoren. „Deze tractoren komen nooit meer bij het oudijzer terecht," zegt Bij de Vaate liefkozend over zijn verzamelobjecten. Het evenement trok zo'n vierhonderd bezoe kers. Op een weide bij zijn boerderij maakt C. bij de Vaate in deze tijd van het jaar ruimte om zijn oude tractoren en motoren en- die van zijn clubgenoten te kunnen showen. Hij is al vanaf de oprichting lid van de lande lijke club Pioneer, een club voor vezamelaars van oude tractoren en stationaire moto ren. De stationaire motoren deden tot een aantal jaren gele den dienst als aandrijving voor onder andere generato ren, melkmachines, pompen en zelfs wasmachines op boerde rijen, die nog niet op het elec- triciteitsnet waren aangeslo ten. De 59-jarige C. bij de Vaate heeft in zijn jeugd nog landar beid met behulp van paarden verricht. „Toen ik een jaar of acht, negen was moest al mee helpen op het land. Onze eerste tractor was een Ford Deerborn van 18 pk, die moest je op ben zine starten en dan overzetten op diesel." Van begin af aan was hij gefascineerd door trac toren. In 1970 kocht hij bij een oudijzerhandelaar een oud trekkertje, een Deutz van veer tig pk, de motor was nog in re delijke staat. Van toen af aan begon het verzamelen. „De aardigheid is, om zo'n ding bij een oudijzerboer op te kopen en dan beginnen te knutselen. Je streeft er naar om de tractor weer in zijn ori ginele staat terug te brengen." Bij de Vaate vond al snel aan sluiting bij gelijkgestemden in het land en in de eigen regio. „In de wintertijd komen er nogal eens verzamelaars kij- Zaterdag kujamen liefhebbers van oude tractoren en stationaire motoren bijeen in Kerkwerve. (Fo to: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3