Flinke groei bedrijvigheid in de regio Zoekplaatje COMMENTAAR fete® Gesloten Auto beschadigd Twijfels over voortzetten Continu Vakantie Onderzoek Kleine kernen krijgen meer aandacht van VVD Dertien Franse jongeren twee weken in Zierikzee FNV gaat op werkbezoek vakantiewerkers bij U Geen rijbewijs VRIJDAG 5 JULI 1996 NR 26003 3 Al 22 jaar zit het bestuur van Peuterspeelzaal 't Kraaien nest te wachten op een structu rele oplossing voor hun huis vestingsprobleem. Tot dusver hebben ze het moeten doen met een ruimte in het plaatselijke dorpshuis. Plannen werden door de raadsleden van Duive- land steeds afgekeurd. Mede in verband met de hoge kosten. Ook het laatst ingediende plan, het aanbouwen van een peuterspeelzaal aan het dorps huis, kosten 53.000 gulden, loopt kans om om deze reden naar de prullemand te worden verwezen. „Want het zal alle maal wel veel duurder wor den, rekende wethouder W. P. Stouten gisteren voor. Vreemd is het dan wel dat, zij het onder protest van enkele raadsleden, een blanco mach tiging aan de Stuurgroep Her indeling wordt gegeven. Deze machtiging is voor de aan schaf van informatiserings- en automatiseringsmatariaal. De kosten daarvan zijn nu nog niet te overzien, maar dat het een miljoeneninvestering be treft, is wel zeker. Tegenstemmen kon volgens burgemeester G. Hokken ech ter niet in verband met de voortgang van de herindeling. Hij zag bovendien de bui al hangen en vreesde dat ze in Duiveland weer alle gemeen ten over zich heen zouden krij gen. Dat gebeurde deze dagen ook over het wachtgeld (kosten tussen de 2 en 2,5 ton) dat de Duivelandse raadsleden zich hebben toebedeeld, wanneer ze straks geen zitting nemen in de nieuwe gemeenteraad. Hier over werd gisteren overigens tijdens de openbare vergade ring met geen woord gerept. Dat gebeurde waarschijnlijk later, achter gesloten deuren. Zoals gebruikelijk in deze ge meente. ZIERIKZEE - De au to van. een 36-jarige Zierikzeeënaar werd gisteren rond 10.30 uur bescha digd op de parkeerplaats Gast huisboomgaard in Zierikzee. De schade bestond uit een deuk en krassen. De dader heeft zich niet bekend ge maakt. Bruinisse ruim boven het landelijk groeicijfer De bedrijvigheid inBniinisse is met 8,m4 procent toegenomen. (Archieffoto) MIDDELBURG - Het aantal bedrijven op Sehouwen-Duiveland is in 1995 met 91 toegeno men. Bijna een kwart hiervan gaf daarbij de voorkeur aan Bruinisse. De 'republiek' scoort met deze toename van 8,4 procent ruim boven het landelijke groeicijfer van 5,4 procent. In zijn geheel zit Sehouwen-Duiveland met 4 pro cent onder dat gemiddelde. Dit staat in de publikatie Be- drijvendynamiek 1995 van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord Zeeland. In die publika tie doet de Kamer ieder jaar verslag van de wijzigingen die zich in het handelsregister heb ben voorgedaan. In 1995 ver schenen er in totaal 1429 be drijven in Midden- en Noord-Zeeland, terwijl er 809 verdwenen. Per saldo zijn er dus 620 bedrijven bijgekomen. Uitgedrukt in procenten is dat 4,6 procent. Dus ook onder het landelijk gemiddelde. Bruinisse vertoont een zeer po sitief beeld wat nieuwe vesti gingen betreft: 32 nieuwe be drijven streken daar neer en slechts zeven vertrokken, het geen per saldo 25 nieuwe be drijven opleverde. In Zierikzee werden in 1995 de meeste be drijven opgericht, 58, maar daartegenover vertrokken er 36. Die aanwas van bedrijvigheid leverde in Midden- en Noord Zeeland echter maar zestien extra arbeidsplaatsen op. Hoe wel de toename van bedrijven niet veel arbeidsplaatsen ople verde, is dit ten opzichte van 1994 wel een verbetering. In dat jaar nam het aantal ar beidsplaatsen door alle muta ties met 119 af. Op Sehouwen-Duiveland zijn er in totaal 43 banen bijgeko men en hier neemt Zierikzee de leiding: 32 arbeidsplaatsen. Direct gevolgd door Bruinisse met 27 banen. Opvallend is dat, ondanks dat er in Wester- schouwen per saldo negentien nieuwe bedrijven werden op gericht, het aantal arbeids plaatsen met 46 is afgenomen (48 nieuwe banen en 94 op heffingen). Voornamelijk werd het gemid delde echter gedrukt door on der meer Borsele, met een af name van arbeidsplaatsen van 195, Tholen met 54, Reimers- waal met 44 en Middelburg met 21. Het beste resultaat in 1995 werd behaald in Goes met een toename van 177 extra ba- MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten hebben twijfels over het nut van het voorzetten van het Continu Vakantie Onder zoek. Bij het Continu Vakantie On derzoek wordt een continue en quête gehouden naar het va kantiegedrag van Nederlan ders. De provincie Zeeland is daarvoor een abonnement aan gegaan, dat telkens voor drie jaar wordt verlengd. Dat kost jaarlijks 17.600,-. De gege vens vinden in ruime mate af trek bij de toeristische sector. Bij de herstructurering van de provinciale WV is als aan dachtspunt genoemd om niet alleen de Nederlandse, maar ook de Duitse markt te onder zoeken. Eén van de taken van het op te zetten projectenbu reau zal dan ook zijn: het ana lyseren van marktgegevens. Het gasteninformatiesysteem kan daarbij een belangrijke rol spelen. Als er in de specifieke sector geen conclusies aan het onder zoek van de provincie worden verbonden willen gs het abon nement voor na 1998 opzeggen# of overdragen aan het projec tenbureau. Vijf inzendingen leverde het Zoekplaatje in de Nieuwsbode van vorige week vrijdag op. Eén van hen waagt een gokje, zo geeft hij toe. Helaas voor hem is het een verkeerd gokje. Op de foto van Joop van Houdt staat niet een caisson in het Schelphoekgebied, maar een caisson aan de Weg van de Buitenlandse Pers in Ou- werkerk. Uit de goede inzendingen werd die van J. Dorst, Molen weg 32, 4307 AK Oosterland getrokken. Hij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Het Zoekplaatje van deze week is geen makkie, en daarom een kleine hint. Het op de foto zichtbare gebouw staat in een omge ving waar je geen industrie zou verwachten. Wie weet waar Joop van Houdt dit Zoekplaatje geschoten heeft en kans wil maken op de cadeaubon kan zijn of haar oplossing sturen naar: Redaktie Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De op lossing kan ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. Op briefkaart of envelop graag het woord Zoekplaatje vermelden. De oplossingen moeten uiter lijk woensdag ló juli binnen zijn. (Foto: Joop van Houdt) Huidige voorzieningenniveau handhaven OUWERKERK - In het definitieve verkiezings programma van de VVD komen de kleine ker nen er beter van af dan in het concept-program ma. Dit op de voorspraak van de leden, die dinsdagavond in Ouwerkerk in vergadering bij een waren. Volgens het dinsdag vastge steld verkiezingsprogramma ondersteunt de VVD initiatie ven tot het instellen van een dorpsraad. De liberalen stre ven er daarnaast naar om het voorzieningenniveau in de ker nen te handhaven. Twee zin sneden hieromtrent zijn op verzoek van de leden aan het verkiezingsprogramma toege voegd. De aandacht voor de kleine kernen is een van de weinige aanpassingen van het concept verkiezingsprogramma van de liberalen. Een andere aanpas sing betreft de belastingop brengst van de nieuwe ge meente. Dat belasting verhogingen pas aan de orde mogen komen als het belas tingbeleid van de nieuwe* ge meente bekend is, werd ook al in het concept-programma ver meld. Nieuw is dat volgens de VVD de opbrengst per belas tingsoort voor de nieuwe ge meente gelijk moet blijven aan de som van deze belastingen van de huidige zes gemeenten. In het definitieve verkiezings programma wijst de VVD er op dat rekening moet worden ge houden met het grote aantal toeristen dat 's zomers op Sehouwen-Duiveland ver blijft. Het inwonertal stijgt hiermee tot boven de honderd duizend. En dat heeft onder meer zijn weerslag op de in frastructuur, aldus de VVD. Veertigste jeugduitwisseling ZIERIKZEE - Dertien jongeren uit het Franse Saint Hilaire-du-Harcouët brengen van 8 tot 22 juli een bezoek aan Zierikzee. De jongeren bren gen onder meer een bezoek aan de Delta Expo, maken een zeiltocht over de Oosterschelde en gaan een dagje naar Amsterdam. De jongeren worden dinsdag morgen 9 juli officieel welkom geheten door burgemeester J. Asselbergs van Zierikzee. Tij dens dit welkom wordt ook be kend gemaakt wie van de Schouwse jongeren het beste verslag heeft geschreven vaan het bezoek aan Saint Hilaire vorig jaar. 's Middags maken de jongeren een speurtocht door Zierikzee. De rest van de vakantie bren gen de jongeren door met sport, spel en cultuur. Zo wordt donderdag 11 juli een bezoek gebracht aan de Efte- ling. Een dag later staat een rondvaart met een mosselkot- ter op het programma. Het weekend brengen de jongeren samen door met hun gastgezin. De tweede week staat in het te ken van het water. Maandag 15 juli bezoeken de jongeren de Delta Expo op Neeltje Jans. Een dag later maken ze een zeiltocht over de Oosterschel de met de klipper De Hoop. Woensdag 17 juli wordt Am sterdam bezocht, waarbij een tocht over de grachten niet ont breekt. De laatste twee dagen brengen de jongeren door in de omge ving. Donderdag 18 juli ver blijven zij op Walcheren. Vrij dag 19 juli blijft iedereen op Sehouwen-Duiveland. Afhan kelijk van het weer wordt het programma ingevuld. Net als het eerste weekend wordt ook het tweede week end met de gastgezinnen door gebracht. Maandag 22 juli wordt om 7.00 uur de terugreis aangevat. Het bezoek van de Franse jon geren aan Zierikzee is de veer tigste jeugduitwisseling, na dat in 1955 de verbroedering tussen Zierikzee en Saint Hi laire werd gesloten. Ieder jaar brengen vijftien Nederlandse scholieren twee weken door in Frankrijk. Omgekeerd komt er ook ieder jaar een groep jon geren uit Frankrijk naar Zie rikzee. De jongeren en hun be geleiders verblijven in gastgezinnen. FNV maakt jongeren met vakantiebaantje wegivijs MIDDELBURG - Vertegenwoordigers van de FNV gaan op verschillende plaatsen in Zeeland een bezoek brengen aan vakantiewerkers op hun werkplek. Het belangrijkste doel is om de jongeren voor te lichten over hun rechten. Ook worden er bij de vakantie werkers enquêtes gehouden over hun ervaringen. Op woensdag 10 juli is de FNV te vinden op Walcheren, onder meer in Domburg, Oostkapelle en Vlissingen. Op donderdag 11 juli op de veiling in Kapelle, de braderie in Goes en 's avonds in winkels en horeca in Middelburg. Op vrijdag 12 juli bezoekt de FNV vooral de schoonmaaksector in Haam stede Livingstone, Port Zélan- de en de horeca en winkels in het centrum van Renesse. Vooral jongeren die in de va kantie voor de eerste keer gaan werken weten niet precies waar ze op moeten letten. De FNV adviseert vakantiewer kers om duidelijke afspraken te maken en liefst op papier te zetten wat afgesproken is over functie, loon, de duur van de baan en de precieze werktij den. Uitdrukkelijk afgeraden wordt het aannemen van een zwart baantje. Dat is mis schien voordelig voor zijn baas, maar als de vakantie werker ziek wordt of een onge luk krijgt kan hij fluiten naar zijn geld. Ook lopen ze hun va kantiegeld en vakantiedagen mis. De vakantiewerker moet ook altijd vragen om een loon- strookje. Dat is bijvoorbeeld nodig om geld terug te krijgen van het ziekenfonds of de be lastingen. Informatie is te krij gen bij de FNV-infolijn (06) 8212147 (20 cpm). Advertentie zÈk delta\nakelaardij marco bij de vaate, makelaar o.g. manhuisstraat 1-3 zierikzee telefoon 0111 417808 Advertentie Nieuwer kerk UN Astraat 10 0111-641368 Brouwershaven 0111 -691634 Noorddijkstraat 8 technisch ,nst»ll»t,eburo 0111-413348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 Verwachting t/m dinsdag 9 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 4 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 juli Zon op 05.29, onder 21.59 Maan op 00.15, onder 12.30 7 juli Zon op 05.29, onder 21.58 Maan op 00.42, onder 13.44 8 juli Zon op 05.30, onder 21.57 Maan op 01.08, onder 14.55 Laatste Kwartier: 7 juli (20.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Voor zaterdag en zondag staan opnieuw buien op het pro gramma waarbij het af en toe on weert. Gelukkig is tussen de buien door soms wat ruimte voor de zon. Dat zal zondag meer het geval zijn dan zaterdag en dat is meteen merk baar aan de temperatuur. Die komt zondag op ongeveer 18 graden uit. Dat is net iets hoger dan zaterdag wanneer het ronduit koel is met maxima van een graad of 16. De mi nimumtemperatuur komt rond 10 graden uit, op een enkele plaats mis schien daaronder. Er waait een mati ge of vrij krachtige westenwind. De buien ontwikkelen zich rondom een depressie boven Scandinavië. Na het weekeinde trekt dit lagedrukge bied weg naar het noorden. Tegelij kertijd breidt een hogedrukgebied, waarvan de kern op de Atlantische Oceaan ligt, zich uit naar het Europe se vasteland. Toch levert dat voor ons vooralsnog geen duidelijke weersverbetering op. Een noord westelijke stroming voert dan name lijk koele lucht aan over de Noord zee. Opnieuw ontstaan buien zodat het wisselvallig blijft. BURGH-HAAMSTEDE - Twee inwoners van Burgh-Haamste de zijn afgelopen nacht be trapt op het rijden zonder gel dig rijbewijs. De auto's zijn in beslag genomen. Een 22-jarige man was al twee keer eerder bekeurd voor het zelfde delict en een keer ge waarschuwd. Tijdens dezelfde surveillance werd een 25-jarige Burghenaar aangehouden. Hij kreeg een proces-verbaal en ook zijn auto werd in beslag genomen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3