Milieumaatregel aan de bron levert visverwerkers geld op Chaos troef bij oefening brandweer en Rode Kruis Staatsbosbeheer onder vuur vanuit AB reinigingsdienst Campinghouder Dambruin krijgt schade-vergoeding van provincie Reclame op veerboten Aanrijding tijdens inhalen DONDERDAG 4 JULI 1996 NR 26002 5 'Ze hebben ons een oor aangenaaid Vier bedrijven testen schone productiemethoden Door het installeren van een spoelinstallatie aan boord, zoals hier op de ZZ 5, wordt<het schoningsproces in het verwerkingsbedrijf bekort en hoeft de tarra niet meer te worden afgevoerd. (Foto: Joop van Houdt) YERSEKE - Het verminderen van de milieube lasting direct aan de bron biedt visverwerken- de bedrijven nieuwe kansen om de proces- en bedrijfsvoering te optimaliseren. Aan.de hand van een praktijkgerichte aanpak hebben vier bedrijven in de visverwerkende industrie on derzoek gedaan en stappen ondernomen om di verse forse kostenbesparingen te realiseren. KERKWERVE - „Voor dit soort grond zouden ze eigenlijk stortkosten moeten betalen. Ze hebben ons gewoon een oor aangenaaid". J. J. Geleijnse - lid van het algemeen bestuur - stak tijdens de vergadering van het AB van de reini gingsdienst Schouwen-Duiveland zijn ergernis over de houding van staatsbosbeheer niet onder stoelen of banken. Inzet van de discussie was de prijs die Staatsbosbeheer vraagt voor afdek- grond. ,,Het voeren van een bedrijfs intern milieuplan kan duizen den guldens voordeel per jaar opleveren", zegt L. van Dijk, projectleider afvalpreventie van de provinciale Directie Ruimte, Milieu en Water in Middelburg. Onlangs heeft de Zeeuwse mi lieugedeputeerde A. M. Dek in Yerseke het eerste exemplaar van de Gids voor bedrijfsopti malisering in de visverwer kende industrie overhandigd aan voorzitter D. J. Langstraat van het Produktschap Vis. De gids is opgesteld in op dracht van het Regionaal Af val Overlegorgaan Zuid-Ne derland (RADZ), waarin de zuidelijke provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zijn vertegenwoordigd. Het project is een vervolg op een eerder onderzoek gericht op de integratie van afvalpreventie, milieu- en kwaliteitszorg. Naast het RDAZ zijn het Pro duktschap Vis, de provincie Zeeland en de Agrarische Ho geschool in Den Bosch betrok ken geweest bij het opstellen van de gids. Het preventiepro ject werd tenslotte in de prak tijk getoetst bij de visverwer kende bedrijven International Shellfish in Bergen op Zoom en Prins Dingemanse in Yerse ke. Bovendien werd in de gids informatie opgenomen van de visverwerkingsbedrijven Goudschelp en Roem van Yer seke die uit eigener beweging reeds langer bezig zijn met het op^peT-cn en invoeren van maatregelen om de milieube lasting in te dammen. Stappenplan Enkele preventieve maatrege len die aan de hand van een stappenplan inmiddels bij Prins Dingemanse zijn inge voerd zijn het hergebruik van het Oosterscheldewater tij dens het produktieproces. Maar liefst 75 procent van het water wordt nu gerecirculeerd. Verder zijn maatregelen geno men om het koelwater van de koeling in de produktieruimte te hergebruiken. Ook wordt in het kader van de kwaliteits zorg meer preventief onder houd verricht dan voorheen. Hoewel de afvalstroom van het restproduct en het afval water bij het bedrijf Prins Dingemanse niet direct proble men geven (het bedrijf be schikt over een vergunning om in de Oosterschelde te lozen) zijn deze toch bij het onderzoek betrokken. Door daar nu reeds aandacht aan te besteden wil het bedrijf de wet- en regelge ving voor blijven. De directie van Prins Dinge manse is inmiddels ver op weg om de hoeveelheid tarra terug te brengen door toepassing van een andere opvismethode. Door de schelpdieren direct na het opvissen op de schepen schoon te spoelen wordt het schoningsproces in het verwer kingsbedrijf flink ontlast, me de omdat de tarra niet meer af gevoerd hoeft te worden. Drie van de vier vaartuigen die Prins Dingemanse bij de mosselvisserij inzet, zijn (of worden) met een speciaal spoelsysteem uitgerust. Verschillende andere schepen waaronder de ZZ 5 van de ge broeders Praet beschikken al over een dergelijk systeem. Energie Ook op het gebied van verpak kingsafval kan veel meer wor den bezuinigd. Door het ver pakkingsmateriaal in bulk in te kopen en door meer verpak kingsmaterialen naar de leve ranciers terug te sturen kan ex tra geld in het laatje komen. Hiervoor, en dat geldt even-* goed voor andere sectoren, zouden afspraken gemaakt kunnen worden met de leve ranciers. Voor wat tenslotte de energie besparing betreft, biedt de gids interessante voorbeelden. Door het toepassen van bewe gingsmelders op de verlichting zou volgens berekeningen bij Roem van Yerseke een reduc tie van twintig procent op het energieverbruik haalbaar zijn. Alleen deze voorziening zou een besparing van 100.000 gul den op jaarbasis kunnen bete kenen. Voor 1998 moet de voormalige stortplaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke afgedekt zijn. Voor dat afdekken is grond no dig. Veel grond. Staatsbosbe heer bood eerder 20.000 kubie ke meter afdekgrond te koop aan en wel voor een prijs van 25 gulden per kubieke meter. Veel te veel vond het dagelijks bestuur en men ging niet op de aanbieding in. Vervolgens zak te de prijs naar 15 gulden per kubieke meter. Nog te veel in de visie van het DB van de rei nigingsdienst die uiteindelijk 10 gulden per kubieke meter bood. En dat hadden ze in de visie van Geleijnse nooit moeten doen. Inmiddels heeft ook een andere partij, de firma Dekker - een partij grond aangeboden. Grond die niet alleen een stuk goedkoper wordt aangeboden - 5.40 gulden per kubieke meter - maar volgens Geleijnse ook beter van kwaliteit is. Vanuit het dagelijks bestuur Dambruin stelde de provincie aansprakelijk voor een bedrag van 27.294,54. Dit bedrag was opgebouwd uit 15.995,- voor gederfde omzet, 2.349,54 voor persoonlijke inspanning en 8.950,- voor juridische bij stand. Alleen het bedrag voor gederfde omzet wordt door de provincie gehonoreerd, de an dere eisen worden afgewezen. Dambruin breidde zijn kam peerplaats uit. Hij had echter naar inzicht van de provincie in 1994 zeven kampeermidde len te veel op zijn terrein staan. De provincie weigerde werd op de kritiek van Gele ijnse gereageerd met de opmer king dat achteraf gezien de prijs inderdaad hoog is. ,,Maar wij hebben zelf het bod gedaan en volgens Staatsbosbeheer zijn we daarom nu dan ook ge houden om de grond te kopen," aldus RSD-voorzitter W. den Boer. Hij voegde daar wel me teen aan toe dat ook wat het DB betreft de koop - als men daar niet meer onderuit kan - eenmalig is. „Het houdt niet in dat de prijs maatgevend is," aldus Den Boer. C. Veerhoek voegde daar aan toe dat toen bekend werd hoe veel grond er ongeveer nodig zou zijn voor het afdekken van de stortplaats de markt voor afdekgrond zeer krap was. ,,We wilden tijdig over vol doende grond beschikken," al dus Veerhoek volgens wie de grondtransactie altijd nog bin nen de begroting valt. Gelijnse kreeg steun van H. Coomans die voorspelde dat de een verklaring van geen be zwaar af te geven. Daarop stapte Dambruin naar de rech ter. In november vorig jaar stelde de rechter Dambruin in het gelijk op grond van artikel 19 van de Wet op de ruimtelij ke ordening. Het besluit van de provincie werd vernietigd. De provincie had een onrecht matigheid besluit genomen. Dambruin legde daarop een schadeclaim voor omzetschade bij de provincie. De omzetschade is volgens de advocaat van Dambruin een rechtstreeks gevolg van het be deal met staatsbosbeheer wei eens nog duurder uit kan val len vanwege de transportkos ten. Uiteindelijk werd een finale beslissing over de aan koop van grond van staatsbos beheer naar een volgende ver gadering verschoven om nader juridisch advies in te winnen. Wel ging het algemeen bestuur akkoord met het voorstel om in te gaan op het aanbod van de firma Dekker. Met deze aan koop is een bedrag van 78.500 gulden gemoeid. Met algemene stemmen ging de vergadering akkoord met het voorstel om 16.000 gulden uit te trekken voor een onder zoek naar de beste manier om bepaalde delen van de voorma lige stortplaats die in snel tem po volgestort zijn voor te be lasten. Dat voorbelasten is nodig om problemen in de toe komst te voorkomen, maar wel dient men rekening te hou den met bijvoorbeeld de nabij heid van een hoofdtransport leiding van nutsbedrijf Delta. Het DB wil niet het risico lo pen dat door het voorbelasten schade aan die leiding ont staat. Het materiaal dat gebruikt wordt voor dat voorbelasten bestaat uit PAN-LD slakken. Alles bij elkaar is van dat ma teriaal volgens de berekenin gen 80.000 ton nodig hetgeen een investering van 40.000 gul den noodzakelijk maakt. Het algemeen bestuur ging ak koord met het voorstel om die investering te plegen. sluit van Gedeputeerde Sta ten. Het verlies is daarom de provincie toe te rekenen vindt de raadsman. De schade, gemoeid met de ge derfde omzet is door de advo caat berekend op zeven plaat sen, die in 1995 gedurende 85 nachten verhuurd hadden kun nen worden tegen een bedrag van 35,- per nacht. De gemid delde prijs per overnachting is gebaseerd op een gemiddelde volgens opgave van de Recron. Het aantal overnachtingen is eveneens gebaseerd op gemid delden van Recron en cijfers van het CBS. Meegerekend is ook de lange warme zomer van 1995, waardoor veel werd ver huurd. De schadevergoeding voor per soonlijke inspanning en juridi sche bijstand wordt door de provincie afgewezen. De afde ling ruimtelijke ordening van de provincie heeft overigens geen budget ter dekking van schadevergoedingen. MIDDELBURG - Campinghouder N. A. Dam bruin uit Burgh-Haamstede krijgt van de pro vincie een schadevergoeding toegekend van 15.995,- voor gederfde omzet. De campinghou der was ten onrechte in het ongelijk gesteld door de provincie, ten aanzien van de hoeveel heid kampeermiddelen op zijn kampeerterrein aan de Vertonsweg in Burgh-Haamstede. ZIERIKZEE Afgestudeerd Janine Scheele is afgestudeerd aan de Academie van Beelden de Kunsten in Rotterdam rich ting grafische vormgeving. Rommelmarkt Pasjes voor de kinderrommel markten die worden gehouden tijdens de toeristendagen in Zierikzee zijn verkrijgbaar bij schoenmaker Bom in de Korte Sint Jansstraat. Ze kunnen af gehaald worden op woensdag 3 en vrijdag 5 juli tussen 15.00 en 17.00 uur. Pasfoto meenemen. De rommelmarkten worden gehouden op het Havenplein op de dinsdagen 9, 16 en 23 juli van 9.00 tot 12.00 uur. BROUWERSHAVEN Toeristendienst De toeristendienst op zondag 7 juli in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven begint om 10.00 uur. De aanvangstijd 10.30 uur die op de affiches staat vervalt hiermee. NIEUWERKERK Geslaagd Paula Mol uit Nieuwerkerk is aan de Hoge School Delft ge slaagd voor Bedrijfskundig In genieur. OOSTERLAND Collecte I De collecte voor de Nederland se Lever Darm Stichting, die in de week van 23 tot en met 29 ju ni werd gehouden, heeft in Oosterland 1020,40 opge bracht. Collecte II De nationale collecte AVO In tegratie Gehandicapten bracht in Oosterland 719,20 op. BRUINISSE Jaarvergadering De vereniging Algemeen Vis- sersbelang houdt op zaterdag 20 juli een jaarvergadering in het Dorpsuus, Molenstraat 52 in Bruinisse. De vergadering begint om 10.00 uur. De heer L. Lucas van het Mosselkantoor in Yerseke houdt een inleiding over het onderwerp Mosselpro motie. Daarop aansluitend zal er een mosselmaaltijd worden aangeboden. De jaarvergade ring valt samen met de Visse- rijdagen. In het kader daarvan zijn in Bruinisse een aantal evenementen op touw gezet. MIDDELBURG - Gedeputeer de staten hebben dinsdagmid dag ingestemd met het voor stel om reclame te voeren op de veerboten over Wcsterschcl- de. Begonnen wordt met een proef van een half jaar met het ver huren van ruimte voor recla meposters op de Prinses Julia na. Bij de behandeling van de meerjarenraming voor de veer diensten over de Wcsterschel- de in december, concludeerde de provincie dat de exploitai- tie van de veren voor de toe komst is veilig gesteld door de rijksbijdrage. Van enige marge is echter geen sprake meer. ga-vrijwilligers uit Wester- schouwen. Deze kwamen niet voor niets. Ze hadden hun han den vol aan het wegvoeren naar en verzorgen van de slachtoffers in het zogenaamde gewondennest. Ook de aandacht van de brand weerlieden was sterk gericht op de slachtoffers. Volgens Jonker gaat dat tegenwoordig iets anders in zijn werk als vroeger. „Toen moest alles zo snel mogelijk. Nu gaat alles op het gemakje en wordt de situ atie goed opgenomen. Het slachtoffer kan beter iets lan ger in een auto liggen en goed in een ambulance terecht ko men, dan dat hij zo uit een auto gerukt wordt.' Belangstelling. Voor de brandweer was de oe fening ook een mogelijkheid het duikteam en de gaspakdra- gers te etaleren. Met name de mannen die zich in een gaspak moesten hijsen trokken de belangstelling. Sinds korte tijd beschikt het Zierikzeese brandweerkorps over een aan tal gediplomeerde gaspakdra- gers. Dinsdag was het voor hun de eerste keer dat zij als zoda nig in actie kwamen. ZIERIKZEE Op de Juliana- straat in Zierikzee raakten dinsdagavond twee auto's be schadigd bij een aanrijding tij dens een inhaalmanoeuvre. Een 38-jarige man uit Zierik zee wilde vanaf de Juliana- straat linksaf de Kleine Zelke- weg in slaan. Hij zag echter niet dat hij op dat moment werd ingehaald door een ande re auto, bestuurd door een 32- jarige man uit het Franse Fon taine sous Bar. Afstemming verschillende disciplines getest gen en bestuurders van de an dere voertuigen waren hiervan blijkbaar zo onder de indruk, dat ze dwars op de weg kwa men te staan, tegen elkaar bot sten of in de sloot reden. Som mige voertuigen vlogen hierbij in brand. En ook een groep padvinders raakte betrokken bij het ongeval. Zij reden op het fietspad op het moment dat de tankauto lek sloeg en kwa men in de giftige rookwolk te recht. Het was kortom één gro te chaos, met alle gevolgen van dien voor mens en blik. Disciplines Verantwoordelijk voor' deze chaos was Kees Jonker van de Zierikzeese brandweer. Hij had alles in scene gezet, met daarbij in het achterhoofd dat het om een oefening ging waar bij verschillende disciplines in actie moesten komen. Naast het brandweerkorps van Zie rikzee en de bedrijfsbrand weer van Zeelandia, die as sistentie verleende met hulp verleningsmateriaal, ging het hierbij voornamelijk om het Rode Kruis en het ambulance personeel, Bij een ramp van dergelijke omvang zou natuurlijk ook de politie ter plekke moeten zijn. Dinsdagavond was dat echter niet het geval. „Omdat ze niet genoeg mensen hebben", ver klaarde brandweercomman dant Huib Fierens. Met dit pro bleem kampten ook de Rode Kruis-mensen uit Zierikzee. Zij moesten voor de oefening een beroep doen op hun colle ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer van Zierikzee en het Rode kruis hielden dinsdagavond een grootscheepse oefening op de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee. Doel was om de afstemming tussen de verschillende disciplines te testen in een groter verband. En groot was het, want bij de oefening kwam vrijwel alles aan de orde wat een hulpverlener tegen kan komen. Een ongeluk van een omvang zoals dinsdagavond op de laan van Saint Hilaire in Zierikzee zullen de omstanders zelden gezien hebben. Zo'n tien voer tuigen, waarvan drie vracht wagens, waren erbij betrok ken. En tot overmaat van ramp zat er ook een tankauto tussen, geladen met een zeer gevaarlij ke stof. Deze tankauto was lekgesla- De zorg van de brandweerlieden gold allereerst de slachtoffers die vielen bij het ongeval. (Foto Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5