Personeel Zuidhoek trekt beschuldiging bestuur in 'Thuiszorg voor ouderen in regio kan mogelijk versterkt' Provincie accoord met monument Muraltmuur In de berm Onbekenden beschadigen auto's Snijders zeekraal i op de bon Toch Zeeuwse afdeling NWS Twee auto's opengebroken Unie van Vrijwilligers houdt eigen toeristendag DONDERDAG 4 JULI 1996 NR 26002 3 Monument Schurendijke Brouwershaven MIDDELBURG - De Muraltmuur, die gelegen is langs het Grevelingenmeer bij de Langendijk is door de provincie bij de Staatsecretaris voor gedragen, om aangewezen te worden tot be schermd rijksmonument. De muur ligt in de gemeente Middenschouwen en de ge meente Brouwershaven. Beide gemeenten hebben in de afge lopen tijd een raadsbesluit ge nomen om bij de minister van onderwijs, cultuur en weten schappen een verzoek tot aan wijzing in te dienen. De gemeenten deden dit op verzoek van de begeleidings commissie Monumenten Selec tie. Die commissie hield vooraf De Unie van Vrijwilligers heeft een eigen gebouw aan Kerkhof 3 in Zierikzee. Ten gunste van de toeristendagen wordt het verkeer in de bin nenstad afgesloten, zodat er kramen neer gezet kunnen worden. ,,We mogen nu op 6 au gustus geen kraam neerzetten, omdat de stoep voor het ge bouw vrij smal is en het gevaar oplevert als het verkeer ge woon doorgaat, vertelt de se cretaresse van de Unie van Vrijwilligers, Marijke Wessel. „Bovendien is het lastig voor ons om onze handel naar de Sint Domusstraat te moeten slepen. Daar komen de kramen BURGH-HAAMSTEDE - Een negentienjarige vrouw uit Eus- kirchen belandde dinsdagmor gen met haar auto in de berm van de Kloosterweg in Burgh- Haamstede. De vrouw had bij het oprijden van de Kloosterweg vanaf de Vroonweg de afslag te ruim ge nomen. Er moest een takelbe- drijf aan te pas komen om de auto weer op de rijbaan te krij gen. elk verzorgingshuis voldoen aan de voorwaarde dat er een voorstel is van de zorgaanbie ders. Als het relevant is, moet daarbij een voorstel van de wo ningcorporaties voor het verle nen van aanvullende WBO- zorg in aanleunwoningen, andere complexen of bij zelf standig wonendèn thuis. De planningsruimte voor Schou- wen-Duiveland van 14 plaat sen vindt men onvoldoende om een verpleegunit te realiseren. De voorkeur gaat uit naar 'zwevende bedden' en 'zwe vend geld' dat wil zeggen dat er geschoven kan worden met bedden en geld, verdeeld over de vier verzorgingshuizen over het eiland. Renovatie In verschillende huizen zijn er plannen om tot renovatie over te gaan. Concreet houdt dat in, dat de kleine kamers vergroot worden, door bijvoorbeeld twee kleine kamers bij elkaar te trekken. In 't Opper in Brui- nisse heeft een plan ontwik keld voor renovatie. Er kun nen daarop 19 tot 24 zorgplaatsen buiten de muren van In 't Opper vrijkomen. Die kunnen dan. worden ingezet in de aanleuningen rondom In 't Opper, De Saele in Oosterland, de Steenzwaenshof in Nieu- werkerk, groepsvoorzieningen voor lichte psychisch geriatri sche patiënten in samenwer king met de Corneliastichting en de woningbouwverenigin gen. Verder tenbehoeve van zelf standig ouderen in de wijk. De ouderen komen op steeds hoge re leeftijd de zorgcentra bin nen, waardoor er bijvoorbeeld rolstoelaanpassingen nodig zijn. Een verpleegunit staat op het verlanglijstje van In 't Op per. Borrendamme in Zierikzee wil een deel van de bestaande ca paciteit renoveren en 37 zorg plaatsen buiten de muren re aliseren. Duinoord heeft nog geen concrete renovatieplan nen. De Corneliastichting in Zierikzee vindt het niet wense lijk om vrijwillig de capaciteit te verkleinen en daarmee plaatsen af te staan aan andere verzorgingshuizen. Het zou te verregaande financiële conse quenties hebben voor de Cor neliastichting. een belangenonderzoek. Ver der werden nog voorstellen tot het aanwijzen van monumen ten gewogen en toegewezen in de gemeenten Veere, Valkenis- se, Domburg, Noord-Beveland en Goes. De gemeente Dom burg wees de villa Zeebosch aan. Deze villa brandde in de cember 1995 echter geheel uit. De provincie vraagt nu de staatssecretaris te bezien, of de villa alsnog als monument aangewezen dient te worden. te staan voor de verenigingen. We kijken nu wel hoe we het regelen. Op die dag zijn wij de enigen met een verkoping. Omdat het in die week ook kermis is, zullen er veel men sen van de parkeerplaats naar de stad wandelen. Daarom leek het ons niet zo gek om op die dag verkoping te houden. We zetten een tafel buiten, om de aandacht op onze handel te vestigen en we hangen de UW-vlag buiten. Binnen ver kopen we koffie, pannekoeken en allerlei andere zelfgemaak te spullen. Er zal ook een lote rij zijn." De markt van de UW is van half tien tot half vier. BURGH- HAAMSTEDE/BRUINISSE - Een onbekende heeft dinsdag in Burgh-Haamstede de auto van een 21-jarige man uit 's- Gravenpolder beschadigd. In Bruinisse gebeurde een dag la ter hetzelfde met de auto van een 45-jarige inwoner van dit dorp. De man uit 's-Gravenpolder had zijn auto om 9.00 uur ge parkeerd op.de Kerkstraat in Burgh-Haamstede. Bij terug komst was de auto béschadigd. Vermoedelijk is de auto aange reden door een ander voertuig. De Bruenaar had zijn auto om 12.15 uur geparkeerd in de Bot- terstraat. Tussen dit tijdstip en 17.30 uur is het voertuig aangereden. Hierbij liep het schade op aan het linkerach- terspatbord. ZONNEMAIRE - In Zonnemai- re zijn gisteren twee zeekraal- j snijders bekeurd. De twee mannen, een 48-jarige j inwoner van Bruinisse en een 65-jarige inwoner van Ooster- land, waren in de inlagen aan de Zonnemaire dijk zeekraal aan het snijden. Voor dit ge bied geldt een toegangsverbod. GOES - Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden is het niet eens met de beslissing van de afdeling Zeeland van deze vereniging, zichzelf op te hef fen. Met onmiddellijke ingang is een contactpersoon aange wezen om de provincie Zee land te vertegenwoordigen. Als reden voor het opheffings verbod voert het hoofdbestuur aan dat een dergelijke hande ling volgens de statuten niet door een afdelingsbestuur kan worden uitgevoerd. Het hoofd bestuur richt een afdeling op en, als dat nodig is, heft deze haar ook weer op. Omdat de NWS een patiënten/belan genvereniging is, mag volgens het hoofdbestuur geen enkele provincie zonder afdeling zit ten. In de periode dat naar op lossingen voor de bestuurlijke problemen in Zeeland wordt gezocht is als contactpersoon aangewezen de heer J. J. Marks, Bessestraat 33, 4462 in Goes. Telefoon 0113-227976. Verwachting t/m maandag 8 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht z.west 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juli Zon op 05.28, onder 21.59 Maan op onder 11.13 Laatste Kwartier: 7 juli (20.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In grote lijnen verandert er weinig op de weerkaarten. Dat gold voor de afgelopen dagen maar zeker ook voor de komende. In het noord westen van Europa vinden we koel en wisselvallig weer; in het zuiden zomerweer met veel zon en hoge temperaturen. Daartussen zien we dan een groot gebied over midden- Europa waar het weliswaar niet koel is, maar waar zich van tijd tot tijd wel fikse buien ontwikkelen. In onze om geving hebben we te maken met storingen die bij een depressie ho ren. Ook het komende etmaal is dat het geval. Zowel vannacht als mor gen spelen wolken de hoofdrol en re gent het af en toe. Morgen overdag heeft de regen een meer buiig karak ter. De temperatuur daalt vannacht tot omstreeks 12 graden; morgen middag is het rond 17. De wind is bo ven land zwak tot matig, langs de kust vrij krachtig en waait eerst uit het zuidwesten. Morgen later op de dag draait de wind naar west. Na het weekeinde draait de wind naar noordwest maar dat verandert wei nig aan het weerbeeld: het blijft wis selvallig en koel. ZIERIKZEE - Zowel in Zierik zee als Bruinisse werd dinsdag een auto opengebroken. De buit was in beide gevallen zeer gering. In Zierikzee werd uit de auto van een 59-jarige man uit Scha- rendijke het frontplaatje van de autoradio en een pechlamp gestolen. De auto stond op het parkeerterrein Gasthuisboom gaard. In Bruinisse moest een auto op de Parallelweg het ontgelden. Uit deze auto, van een 67-jarige man uit Abbenbroek, werd tussen 16.00 en 17.30 uur een scheerapparaat gestolen. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Hl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) DeZierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95.00 Jaar 190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertehtieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. ZIERIKZEE - Omdat de Unie van Vrijwilligers afdeling Zierikzee op de voor ideëele organisa ties geplande dag van 30 juli was verhinderd, houdt zij haar eigen toeristendag op dinsdag 6 augustus. Van der Salrn blijft aan als bestuurslid De afdeling varia is een van de sterke kanten van de Zuidhoek waarop het bedrijf zich in de toekomst moet concentreren volgens het veranderplan. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het personeel van de Zuidhoek heeft de beschuldiging als zou het bestuur zeer onzorgvuldig hebben gehandeld, teruggeno men. Voor G. J. van der Salm is dit reden aan te blijven als lid van het dagelijks bestuur van het werkvoorzieningsschap. Het personeel van de Zuidhoek dreigde vorige week het ver trouwen in het bestuur op te zeggen. Oorzaak hiervan was dat het bestuur volgens het personeel zeer onzorgvuldig had gehandeld bij het open baar maken van het verander plan 'De Zuidhoek op weg naar 2001'. Dit is opgesteld door in terim-manager ing. J. E. Beer man. In een brief aan het be stuur geeft het personeel toe dat de beschüldiging op een misverstand berust. Daar naast beschikten zij op het mo ment van de beschuldiging over te weinig informatie. In een gesprek met het be stuur, lichtte het Orgaan van Overleg (OVO), de onderne mingsraad van de Zuidhoek, de spijtbetuiging toe. Volgens M. Krijger, voorzitter van het OVO, yerliep dat gesprek ui terst positief. „We zijn fout ge weest met onze beschuldiging. Dat bleek met name in de ver gadering van het algemeen be stuur van de Zuidhoek vorige week. Ik ben blij dat het zo is afgelopen en dat het verder geen gevolgen heeft." Aftreden Krijger doelde hiermee op het eventuele aftreden van Van der Salm. Deze maakte vorige week kenbaar dat de beschul diging van tafel moest. Zo niet, dan zou hij opstappen. Zo ver komt het niet. „De aantijging is nu van tafel en er is dus geen enkele reden meer om te vol harden in mijn voornemen om af te treden", liet Van der Salm vanmorgen in een reactie weten. Nu het bestuur het volledige vertrouwen weer heeft van het personeel, kan gezamenlijk ge start wordén met de uitvoe ring van het veranderplan. Vo rige week koos de algemene vergadering voor het scenario waarin het werkvoorzienings schap zich met name moet rich ten op zijn sterke kanten. Voor het Industrieel Toeleverings Bedrijf betekent dit bijvoor beeld dat dit zich moet concen treren op plaatwerk, montage en varia. Lassen en verspanen moet beperk.t blijven tot het huidige klantenbestand. Het Cultuurtechnische bedrijf kan zich volgens het uitgestippelde scenario het beste concentre ren op grotere projecten in op dracht van gemeenten en be drijven en op het gifvrij groen- beheer. Beslissing Het OVO en de vakbonden hadden al eerder aangegeven het in grote lijnen eens te zijn met het veranderplan. Wel ver zocht het personeel vorige week een beslissing uit te stel len, totdat aan het plan een meer gedetailleerde invulling was gegeven. Aan deze wens ging het bestuur voorbij. Wel zegden ze vorige week toe, re kening te houden met de advie zen van het OVO en de vakbon den. Krijger is blij mef, deze toezeg ging, maar voegt daar direct aan toe, dat het OVO wel de vingehaan dé pols houdt bij de uitvoering van het plan. „We proberen het beste te bereiken voor het WSW-personeel. En gelukkig denkt het bestuur er net zo over. Dat bleek vorige week al. En dat is gisteren nog eens meegedeeld." Zorg in en buiten verpleeg- en verzorgingshuizen in kaart Walcheren en Zeeuws-Vlaan- deren op schrift te stellen. Tus sen 5 maart en 25 juni 1996 zijn de werkgroepen aan de slag ge gaan. De provincie zal het ad vies van de regionale werk groepen. overnemen. Omgeving Voor de toekomst komt er voor de Oosterschelderegio Trans mural WBO-zorg. Dat wil zeg gen, dat de Wet op de Bejaar denoorden zo ingericht wordt, dat er veel zorg aan ouderen buiten de muren van de verzor gingshuizen kan worden be steed. De ouderen in de aan leunwoningen worden de doelgroep. De bescherming en verzojgingsfunctie verschuift naar buiten de muren van gro te verzorgingshuizen. Hierbij wordt ingespeeld op de concre te vraag van ouderen om zo lang mogelijk in de eigen om geving te kunnen blijven. Of al de plannen betaalbaar zijn is nog lang niet duidelijk. Gedeputeerde De Kok zei daarover: „Het financiële ka der voor verpleegunits is nog niet duidelijk. Van rijkswege wordt de planningsruimte aan gegeven. Pas in 1998 is te over zien of er geld is om de allerlei plannen te realiseren." Middelen Voor de Oosterschelderegio worden in het conceptplan de volgende bedragen genoemd voor de aanvullende WBO-zorg in aanleunwoningen en andere wooncomplexen of bij zelf standig wonenden thuis: voor 1997 197.000,-, voor 1998 315.000,-, voor 1999 4333.000 en 2000 591.000. Voorgesteld wordt om de beschikbare mid delen over alle verzorgingshui zen en woonzorgcentra in de Oosterschelderegio te verde len. Om voor een bedrag in aanmerking te komen moet GOES - Op Schouwen-Duiveland zal het - vol gens C. Elenbaas - Murre, voorzitter van de werkgroep Oosterschelderegio Plan Ouderen zorg - wellicht mogelijk zijn om de thuiszorg voor ouderen te versterken. Dat zei zij in een reac tie op het rapport 'De Praktijk gebundeld' waarin de ouderenzorg in kaart wordt ge bracht. Gedeputeerde drs G. C. L. M. de Kok kreeg woensdag in ver pleeghuis Ter Valcke in Goes het rapport aangeboden. Het bevat de voorstellen van de drie Zeeuwse subregio's ter in vulling van het raamwerk van het ontwerp provinciaal Plan Ouderenzorg 1997 tot 2000. De gedeputeerde noemde de nieuwe plannen „De verdeling van de schaarste", daarmee aanduidend dat de financiële kaders nog niet rond zijn en de afhankelijkheid van de rijks overheid een heet hangijzer blijft. Eind 1996 moet het Plan Oude renzorg 1997 tot 2000 voor Zee land zijn vastgesteld door Pro vinciale Staten. In het plan geeft de provincie haar visie op de ontwikkelingen van het aanbod voor de verzorging en verpleging van ouderen en de vertaling ervan in concrete voornemens. Daarbij wordt ook ingegaan op de zorg buiten de muren van de verpleeg- en verzorgingshuizen. De provincie heeft de partijen in het veld gevraagd om, op ba sis van het concept-plan con crete voorstellen te maken en VMC Zeeland verzocht om dit proces te begeleiden. Het ver zoek was om in een korte pe riode de concrete voornemens voor de Oosterschelderegio, De provincie heeft werkers uit de ouderenzorg gevraagd om concrete toekomstplannen te maken. (Archieffoto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3