Smogvorming vooral bij mooi warm zomerweer Zoetwatervijver met ruim duizend kilo vis SHOWROOM VERKOOP Winnaars van de ballonwedstrijd Volkswagen Golf: zakenauto 1996 Nieuwe aanpak van de sinaasappelhuid Vakopleidingen voor vrouwen Schouwse Ruiters voeren actie voor gehandicapten mm De slaapwinkel met advies. WOENSDAG 3 JUL11996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Meer aandacht Met ultra geluidsgolven KORTGENE - Een sinaasappelhuid. Zo wordt in de volksmond cellulite genoemd. Negentig procent van de vrouwen kampt met de, voor cellulite kenmer kende, putjes in bovenbenen, billen of buik. Na tien jaar onderzoek door artsen uit Australië, België en Amerika is een doeltreffende methode gevonden om cellulite aan te pakken. Daarbij worden de verkalkte lichaamscellen, die bij cellu lite zijn ontstaan, aangepakt met ultra-geluidsgolven. De zelfde methode die ook wordt gebruikt voor het ver gruizen van nierstenen. In Zeeland wordt de methode toegepast bij beauty centre Yushin in Kortgene. Cellulite is een opeenhoping van vet en afvalstoffen, waardoor de poriën van de li chaamscel eerst verstopt ra ken en vervolgens verkal ken. Hierdoor wordt de, stofwisseling onmogelijk. Vet en afvalstoffen zitten als het ware gevangen, waar door een onregelmatig reliëf van de huid ontstaat, een si naasappelhuid. Het verschijnsel wordt ver oorzaakt door roken, erfelij ke aanleg, eetgewoonten, weinig beweging. Maar voor al door vrouwelijke hormo nen. Puberteit, zwanger schap, menopauze en pilgebruik kunnen de aanzet zijn voor het ontstaan van i cellulite. Om hun huid weer glad en soepel te maken, gaan vrou wen vaak naar een sport school, kopen speciale crè mes of kiezen voor plastische chirurgie. Vaak is dit niet af doende. Sinds kort is het mo gelijk om de verkalkte cellen te laten behandelen met de nieuwe apparatuur die ultra geluidsgolven uitzendt. Afgevoerd De verkalkingen worden lós getrild, waardoor de opge slagen vet- en afvalstoffen afgevoerd kunnen worden. Benen, billen of buik krijgen daardoor de kans weer glad en gezond te worden. Het nieuwe apparaat kreeg de naam medi-ceü. Nadere in formatie over behandelingen is verkrijgbaar bij beauty centre Yushin telefoonnum mer 0113-301402. Waarschuwingen alleen als het echt belangrijk is ROMMELMARKT ZIERIKZEE Tijdens de eer ste drie van de zeven dinsda gen van het Zierikzeese Zo- merprogramma wordt op het Havenplein een kinderrom melmarkt gehouden. Kinderen die een plekje op deze rommelmarkt willen hebben hiervoor een pasje nodig. De rommelmarkten worden gehouden op de dins dagen 9, 16 en 23 juli van 09.00 tot 12.00 uur. Ze zijn uitsluitend bedoeld voor kin deren uit Zierikzee in de leef tijd van 6 tot 12 jaar. Om een en ander in goede ba nen te leiden worden pasjes uitgegeven. Deze geven recht op een plaatsje op de rom melmarkt. Pasjes zijn ver krijgbaar op woensdag 3 en vrijdag 5 juli tussen 15.00 en 17.00 uur. Kinderen die een pasje wil len moeten een pasfoto mee nemen. VEEKEURSNG NOORDGOUWE - Door de fokkersclub Schouwen-Dui- veland werd op de boeren landdag een veekeuring ge houden. Het ging hierbij om de mooi ste koe van Schouwen-Dui- veland. Een terzake kundige veehouder kwam tot de vol gende uitslag. De eerste prijs ging naar No.1997 Liesbeth 63, eigendom van Cees en Ma rina Kool uit Noordgouwe, tweede werd No. 3898 Lee- natske, eigenaar A. Marijnis- sen uit Nieuwerkerk. Derde werd No. 3884 Roza 43, eige- 1 naar A. Marijnissen uit Nieu werkerk, vierde werd No. 8855 Mina 81 met als eigenaar C. Koks uit Schuddebeurs en vijfde werd No. 6953 Hennie 36 met eigenaar M. Korstanje - Schouwenaar uit Noordgou we. Winnaar van de mand met zuivelprodukten was Jeroen Kik uit Zierikzee. OPENING EXPOSITIE ZIERIKZEE - Mevrouw A. P. de Haan opent vrijdag 5 juli in het Stadhuismuseum in Zierikzee, de expositie van de collectie die het Water- schap Schouwen-Duiveland eind vorig jaar in bruikleen gaf aan de gemeente Zierik- zee. De Haan was de laatste dijk graaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, voor dat dit 1'januari 1996 opging in het Waterschap Zeeuwse Eilanden. In verband hier mee gaf het eilandelijke wa terschap de collectie histori sche voorwerpen in bruik leen aan de gemeente Zierik zee. Voorwaarde daarbij was onder meer dat de collectie bijeen moest blijven op Schouwen-Duiveland. Onder de historische voor werpen bevinden zich veel gebruiksvoorwerpen uit vroeger tijden en schilderij en. Hiervan is een groot deel opgesteld in de Achterzaal van het Stadhuismuseum. ZIERIKZEE - Andreas Jobsen werd de hoofdprijs winnaar van de ballonwedstrijd die op Koninginne dag in Zierikzee werd gehouden. BROUWERSHAVEN - De Volkswagen Golf is door X het autovakblad Automobiel Management verko zen tot 'zakenauto van het jaar 1996'. De Volkswagen Golf 'zakenauto van het jaar 1999' ZIERIKZEE -De zomer is voor de meeste mensen een aangenaam periode. Maar voor sommigen onder ons brengt dit seizoen ook minder prettige zaken met zich mee, zoals zomersmog. Dit verschijnsel is een vorm van luchtverontreiniging, waar de laatste jaren steeds vaker over wordt gesproken. Maar wat is het precies en kan het ook voor u schadelijk zijn? Zomersmog ontstaat op mooie warme zomerdagen. Wanneer de ^zon uitbundig schijnt en de wind komt uit het zuid-oosten, wordt er vervuilde lucht naar ons land aangevoerd. Die lucht bevat met name twee soorten vervuilende stoffen. In de eerste plaats stikstofoxiden, die ontstaan door verbran dingen in industrie en ver keer. In de tweede plaats gaat het om zogenaamde vluchtige or ganische stoffen; die komen vrij door verdamping van oplosmiddelen die in de che mische industrie geprodu ceerd en verwerkt worden. Wanneer op deze twee soor ten stoffen fel zonlicht schijnt, wordt daaruit door een chemische reactie ozon gevormd. En met name die ozon is de boosdoener tijdens perioden van zomersmog. Ozon Ozon is een stof die van natu re altijd al in de buitenlucht aanwezig is. Onder de om standigheden die ideaal zijn voor zomersmog, kan de hoe veelheid ozon in de lucht vier tot vijf maal zo hoog worden -als normaal. Mensen die er gevoelig voor zijn, kunnen daardoor tijdelijk last van hun luchtwegen krijgen: be-* nauwdheid, hoest en zelfs duizeligheid of een misselijk gevoel. Wie niet te vaak aan zomer smog wordt blootgesteld, zal er geen blijvende gevolgen aan overhouden, zo blijkt uit onderzoek. Maar voor men sen die tijdens een periode van ernstige smog regelma tig zwaar werk buitenshuis verricht, of buiten gaat spor ten, is het echt niet gezond meer. Die zware activiteiten kunnen daarom beter verme den worden wanneer zich ernstige zomersmog voor doet. Dit geldt in nog sterke re mate voor mensen die een aandoening aan de luchtwe gen hebben, zoals CARA-pa- tiënten. In de middag Het RIVM, het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu-hygiëne, geeft da gelijks actuele informatie over de smogsituatie in Ne derland. Op Teletekst pagina 517 is te lezen waar u reke ning mee moet houden. De kans op zomersmog is het grootst in de maanden juli en augustus, en dan met name in de middag. Wanneer de situatie daar Zijn ballon zweefde niet min der dan 412 kilometer ver, tot in het Duitse Cuxhaven. Als prijs kreeg Andreas een spellenpakket ter waarde van 250 gulden. Samen met Joanne Berre- voets en Bas Roos, die met hun ballon respectievelijk de tweede en derde prijs behaal den, kwam Andreas naar res taurant De Beuze, waar de prijzen werden uitgereikt terwijl de winnaars genoten van een pannenkoek. Het is de tweede keer dat de Volkswagen Golf tot zaken auto van het jaar wordt ge kozen. Ook in 1989 won de Golf deze titel. Volgens de ju ry is de auto zo goed dooront wikkeld en is het aanbod zo ruim dat de Golf voor grote groepen mensen aantrekke lijk bleef. De Golf heeft een compleet modellenaanbod. Volgens de jury is de Volks wagen in de diesel-uitvoerin gen toonaangevend. Eén van de criteria voor deel name aan de verkiezing is dat de betreffende auto acht tien maanden op de markt In Bruse recreatiepark Aqua Delta Vieravonden collecte BROUWERSHAVEN - De Schouwse Ruiters voert net al» vorig- jaar actie voor de Stichting Paardrij den Gehandicapten 't Zoekerveld uit Enter. De po ny- ei paardenclub doet dit middels vier collecte- avoncen op 4, 8, 12 en 23 juli in respectievelijk Brouvershaven, Zonnemaire, Noordgouwe en Drei- schorj De acté is bedoeld om de ge- handicaptenvereniging uit Entei financiële steun te ver- leneriyorig jaar is daar voor ruim 25 duizend gulden aan aangepaste spullen voor- ge handicapten ruiters gesto len. 3p een eigen concours van de Schouwse Ruiters kwan er een bedrag van tweduizend gulden öp tafel. Volgens Van der Sluis is steun voor Enter hard nodig. De inwoonster van Brou wershaven heeft het reilen en zeilen op de manege in En ter met eigen ogen gezien. „Er was een meisje met een vorm van autisme. Op het paard kwam ze tot een totale geestelijke en lichamelijke ontspanning." GOES/MIDDELBURG - Vrouwen die zich willen ontwikkelen via een vakopleiding kunnen het ko mende schooljaar terecht bij het Centrum Vakoplei ding. In Goes, Middelburg en Terneuzen worden in totaal zes verschillende opleidingen aangeboden. De lessen worden gepresen teerd door docenten van de Janneke Dierxschool, die vanwege het stop zetten van de subsidiëring door de rijks overheid haar deuren moest sluiten. De methodiek van de vrouwenv^kscholing, die goede resultaten opleverde, is overgenomen door de Ar beidsvoorziening. Vrouwen kunnen kiezen uit een oplei ding tot personeels juridisch medewerker, een adminis tratief technische opleiding, een opleiding tot procesope rator-A, uitvaartverzorger, magazijnmedewerker, hef truckchauffeur of beveili gingsbeambte. De opleidin gen duren een jaar, waarin gedurende drie dagen per week lessen worden gevolgd van 9.00 tot 16.00 uur. Na de opleiding volgt een stagepe riode van drie maanden, met uitzondering van de proces operators. Zij gaan na hun opleiding werken op een werkervaringsplaats.De op leidingen starten in septem ber. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmelding telefonisch con tact opnemen via 0118- 623518. Van de ruim vijfhonderd bal lonnen die op 30 april de lucht ingingen werden 77 kaartjes terug gestuurd. Daaruit bleek dat de wind ze meenam via Rotterdam, Utrecht en Zwolle richting Emmen. De ballonnen van Joanne en Bas kwamen daar in de buurt terecht, namelijk Sleen (232 kilometer) en Valthe (242 kilometer). Dat leverde hen een spellenpak ket op ter waarde van re spectievelijk 150 en honderd gulden. moet zijn. Leasemaatschap» pijen en wegenparkbeheer--V. ders krijgen op die manier! v een goed inzicht in het kos» tenverloop. Daarbij js niet alleen de kilometerkostprijs van belang, maar ook de im port- en dealerorganisaties die daarbij horen. Volgens de jury van de 'za-, kenauto van het jaar-verkib-_ zing' heeft Volkswagen eeri'.v gedegen dealerorganisatip /V die de belangen van de zaké- lijke rijder onderkent en die ook wat doet met de opmer kingen die worden gemaakt. Uitlaatgassen zijn een belangrijke veroorzaker van smog. aanleiding toe geeft, wordt ook in het weerbericht na het journaal op televisie een smogverwachting gegeven. Weerman Erwin Kroll krijgt de gegevens daarvoor van het RIVM, maar bekijkt zelf ook of er echt reden is om in het weerpraatje te waarschu wen voor zomersmog: „Kijk, ik hoef de mensen niet op de zomersmog te wijzen, als er al een tijdje sprake van is. Alleen als veranderende weersomstandigheden er op duiden dat er een periode van zomersmog aan zit te ko men, besteed ik daar aan dacht aan. Dit doe' ik dan slechts bij ernstige smog, met zomersmog geconfron teerd worden, heeft Kroll niet de indruk dat smog vroe ger nooit voorkwam. „Wel is het zo dat er steeds meer aandacht aan wordt be steed, omdat we nu weten wat de gevolgen voor de ge zondheid kunnen zijn." Waarom steunt Schouwse Ruiters een vereniging hele maal in Enter? Van der Sluis: „We zien het als een zuster vereniging. En dit jaar wil len de vrijwilligers in het zonnetje zetten." BRUINISSE - Voorn, bliek, winden, paling, snoek baars en heel veel karpers. Deze en nog meer vis soorten komen in grote hoeveelheden voor in de zoetwatervijver in recreatiepark Aqua Delta in Bruinisse. Sinds kort kan iedere visliefhebber zich daar uitleven met zijn hobby. „In Zeeland zijn mogelijkhe den te over om in zout water te vissen. Zoet water waarin volop vis zit komt bijna niet voor. Daarom wilden wij die mogelijkheid creëren", al dus Yvo de Bruin. Samen met zijn broer Remko exploi teert hij in het Bruse recrea tiepark Aqua Delta een out door centrum en sinds kort ook een viswinkel en de zoet watervijver. Kanovijver De visvijver werd gecreëerd in de ruim tweehonderd me ter lange kanovijver die reeds vele jaren naast de speeltuin bij het vakantie bungalowpark ligt. Onge veer achttien jaar geleden werden reeds karpers uitge zet in de vijver, waarvan het water van een zeer goede kwaliteit is. Dat laatste bleek uit onderzoek dat de gebroeders De Bruin lieten uitvoeren, voorafgaand aan hun initiatief om van de kanovijver ook een visvijver temaken. In het afgelopen voorjaar werden in de vijver vele soorten zoetwatervis uitge zet, die vervolgens enkele weken de gelegenheid kreeg om tot ruSt te komen. Vol gens Yvo de Bruin zit er ruim duizend kilo zoetwatervis in de vijver, waaronder vele karpers. Belangstellenden van heel Schouwen-Duiveland (en daarbuiten) kunnen voor een klein bedrag per dag probe ren om die karpers of andere zoetwatervissen aan de lijn te krijgen. Terug zetten Volgens Yvo de Bruin zit er zoveel vis in de vijver dat dat gegarandeerd lukt. Het is echter wel de bedoeling dat de gevangen vis weer wordt 'terug gezet' in de vijver. Door hun initiatief hopen de gebroeders De Bruin een bij drage te leveren aan het meer populair maken van het zoet watervissen in Zeeland. De hengelsportzaak, die zij kort geleden openden in Aqua Delta heeft een assortiment dat voor vijftig procent is ge richt op de zoetwatervisserij, terwijl de andere helft van de artikelen is bestemd voor vissen in zout water. Belang stellenden die nadere infor matie willen over een dagje zoetwater vissen kunnen te lefonisch contact opnemen via 483505. SLAAPKAMERS KASTEN rf I; I !v. I1i De vroegere kanovijver in het recreatiepark is nu tevens een kilo zoetwatervis zit. Met le collecte in juli wil ini tiator Pauline van der Sluis veel meer ophalen. Ze daagt de overnemers van de ge meerde Brouwershaven uit om het bijeengezamelde geld te verdubbelen. visvijver waarin ruim duizend (Foto: Marijke Folkertsma) want anders zou ik in de zo mer iedere dag wel kunnen waarschuwen. Dat zou ook geen eiiect meer hebben." Hoewe] de Nederlanders pas de laatste jaren regelmatig Advertentie Profiteer van onze grote showroom modellen verkoop. Wij maken ruimte voor onze nieuwe collectie en u profiteert. LATTENBODEMS BOXSPRINCS WATERBEDDEN' SPIRAALBODEMS MATRASSEN HOOFDKUSSENS DEKBEDDEN BEDTEXTIEL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7