Cantecleer start met foto-express service Het extraatje van Calvé Pindakaas. 'Onkruidbestrijding Dreischor wat bijstellen naar eisen bevolking' KEUKENS haifgeld Eerste paal nieuw kantoor CZ-Groep Expositie koffiemolens in museum Blikvanger ALEX DE NIE OPTIEK Poppentaferelen uit tijd Ot en Sien Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl HIT milA NIEUWSBLAD WOENSDAG 3 JULI 1996 T GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Presentatie nieuw apparaat voor selectieve onkruidbestrijding DREISCHOR - „De gemeente bepaalt wat maxi maal toelaatbaar is op het gebied van onkruid. Ik denk dat het beeldbestek waarin die normen zijn vastgelegd wat zou moeten worden bijgesteld, zodat het meer voldoet aan de eisen van de bevolking." Dat zei bedrijfsleider van Braber Groenvoorziening P. L. Dalebout in Dreischor tijdens de presentatie van de select spray, een nieuw apparaat voor selec tieve onkruidbestrijding. Of het apparaat ook wordt ingezet om het onkruid in de kern Dreischor te bestrijden hangt volgens Dalebout af van het Brouwse gemeente bestuur. Onkruidbestrij ding met behulp van de se lect spray is momenteel niet opgenomen in het beeldbe stek. Dat is wel mogelijk, ook in het kader van het gif- vrij groenbeheer. Maar dan moet de gemeente daar het initiatief voor nemen en het geld voor over hebben. De select spray is een machi ne die met behulp van een op tische detector grond, grind of een verharde ondergrond aftast en alleen onkruidbe strijdingsmiddel spuit waar groen staat. De machine heeft vier spuitkoppen. Daarvan werkt uitsluitend de kop die zich boven het on kruid bevindt. De werking van het apparaat berust op kunstmatig licht dat door de ondergrond wordt gereflec teerd. Bladgroen of chloro- phyl doet dit in een andere golflengte waardoor de sen soren nauwkeurig het ver schil kunnen bepalen tussen groen en de omliggende ver harding. Het apparaat werd vorig jaar ontwikkeld en kwam dit jaar op de markt. Braber Groenvoorziening werkt mo menteel vijf weken met de select spray. Op basis daar van hielden bedrijfsleider van het groenvoorzieningbe- drijf R. Smid en bedrijfslei der groenvoorziening van de sociale werkplaats De Zuid hoek H. van Steenis in het dorpshuis in Dreischor een uiteenzetting over hun be vindingen. Daarbij had Van Steenis het daarbij vooral over werken met een beeld bestek en Smid over de nieu we spuittechniek select spray. Van Steenis vergeleek een beeldbestek met een tactisch plan, zoals dat bij een voet balwedstrijd wordt ge bruikt. „De gemeente kan worden gezien als de voet baltrainer en de dorpsbewo ners als het publiek. Zij be palen welk tactisch plan, beeldbestek, de voetballers ofwel de aannemers moeten volgen." Van Steenis was van mening dat de klachten van de bewoners van Drei schor grotendeels het gevolg zijn van onvoldoende contact tussen hen en de gemeente. „Er is veel meer voorlichting nodig over het gifvrij groen beheer." Smid vertelde dat onkruid bestrijding met de select spray tot 57 procent bestrij dingsmiddel kan worden be spaard. Dit omdat het mid del, in tegenstelling tot een rugspuit, alleen terecht komt op het onkruid. In het appa raat kan zowel het gifvrije middel Top Gun worden toe gepast als Round Up, een be strijdingsmiddel dat wel gif tig is. Het apparaat levert personeelsbesparing op, on der meer omdat er sneller mee kan worden gewerkt en het is goedkoper dan werken met een rugspuit. Het zou zo effectief zijn dat negentig a 95 procent van het behandel de onkruid binnen veertien dagen is verdwenen. Het gezelschap maakte on der leiding van Van Steenis en Smid een wandeling door het dorp om de resultaten van gifvrij onderhoud op ba sis van een beeldbestek te be kijken. Van Steenis was van mening dat de klachten van de dorpsbewoners over on kruid in hun kern niet te Bedrijfsleider van Braber Groenvoorziening R. Smid legt de werking van de select spray uit. (Foto: Marijke Folkertsma) recht waren. „De mensen zijn te weinig betrokken bij het plan voor gifvrij groen onderhoud. Daardoor kun nen ze nog niet accepteren dat er wat meer onkruid is dan vroeger. Er is een menta liteitsverandering nodig." Het select spray apparaat werd gedemonstreerd op een trottoir aan de Bogerdweg. Volgens Dalebout is het mo gelijk om onkruidbestrij ding met het apparaat en het gifvrije middel Top Gun op te nemen in het beeldbesték voor het gifvrij groenonder houd in Dreischor. „Dan moet de gemeente daar op dracht voor geven." MUSEUMHAVEN ZIERIKZEE - Onder de titel De Museumhaven te kijk wordt aan boord van de klip per Mijn Genoegen een expo sitie gehouden. Thema van de expositie dit jaar is 'Sche pen van weleer in de Delta'. Gezien het grote succes van vorig jaar, waarbij circa 10.000 bezoekers werden ver welkomd, is besloten ook dit jaar de poort van de muse umhaven in Zierikzee wa genwijd open te zetten. De expositie is ingericht in het ruim van de klipper en be staat uit een zestiental mo dellen van schepen zoals die vroeger en ook nu nog in de Delta varen. Daarnaast is een fotocollec tie samengesteld van allerlei zeldzame schepen die de Zeeuwse wateren hebben be varen of nog bevaren. De overige schepen van de mu seumhaven zijn ook te be zichtigen. Ook aan de jeugd is gedacht: maritieme attri buten en de Oosterscheldena- tuur zijn voorhanden. De expositie is geopend op dinsdagen, donderdagen en zaterdagen gedurende de maanden juli en augustus van 10.00 tot 17.00 uur. SLOT HAAMSTEDE BURGH-HAAMSTEDE - Deze zomer wordt in Slot Haamstede een nieuwe, spannende diaserie ge draaid over de geschiede nis van het slot en kap de ridderzaal van het kas teel worden bezocht. Op dinsdag 2 juli wordt de diaserie om 19.00 uur gepresenteerd en een dag later op meerdere tijd stippen (die bekend wor den gemaakt bij de VW). Vanaf dinsdag 16 juli is de diaserie wekelijks op dinsdag om 19.00 uur en woensdags op meerdere tijdstippen te zien. Advertentie (2. juli t/m 20 juli^ geopend van 10.00-17.00 uur BURGHSERING 27 0URGH INFO: 0111-652440 'S MAANDAGS GESLOTEN Cees Lagendijk over Foto Cantecleer: Het verlenen van express-service en EHBO voor camera's.(Foto: Joop van Houdt) In Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Voor het snel laten ont wikkelen van een foto-rolletje kan men nu terecht bij Cantecleer aan de Burghsering in Burgh-Haam stede. Onder de nieuwe naam Foto Cantecleer is het uitgebreide assortiment cadeau-artikelen en kunst nijverheid drastisch teruggebracht en heeft plaats gemaakt voor ontwikkel-apparatuur en allerhande fotografie-benodigdheden. Voor de klantenkring van Cantecleer zal het even wen nen zijn: de vertrouwde aan blik van de winkel, onder lei ding van Truus Lagen- dijk-Trentelman, is in korte tijd heel anders geworden. Samen met zoon Cees runt zij al meer dan twintig jaar de zaak en verzorgt echtgenoot Koos Lagendijk de boekhou ding. Het gezin Lagendijk, afkomstig uit Rijswijk, ves tigde zich in 1974 in Burgh- Haamstede toen zij de kans kregen het woonhuis met winkel van slagerij Bouw man te kopen. Schouwen- Duiveland had al lang een warm plekje bij hen ver overd vanwege de vakanties die zij er doorbrachten. Pasfoto's De winkel startte met kunst nijverheid uit Polen: meube len, kleden en diverse kunst voorwerpen. Truus: „We hebben de win kel nooit officieel geopend. Terwijl we bezig waren met inrichten kwamen mensen vragen of we dit spul ver kochten. Toen hebben we de deur maar opengezet." In de loop der jaren werden andere artikelen aan het assorti ment toegevoegd zoals sie raden van zilver en tin, glas en luxe serviezen. Nadat zoon Cees de laboranten-op leiding van de Foto-vak- school in Apeldoorn voltooid had werd de winkel uitge breid met de verkoop van filmrolletjes en de mogelijk heid deze te laten ontwikke len. Cees: „Op een gegeven werd het tarief van de ontwikkei- diensten naar verhouding te hoog en zijn we er mee ge stopt. Alleen het maken van pasfoto's zijn we blijven doen." Kriebelen Toen echter de printshop in Haamstede besloot er mee te stoppen en de hele inventaris te koop kwam, ging het bij Cees weer kriebelen. De am bachtelijke kant van het fo tograferen heeft hem altijd aangesproken en nu kan hij zich volop uitleven. Cees: „Sommige mensen denken dat één-uurservice duur en kwalitatief minder is. Duur der is het wel maar dat komt door de service die je geeft. De kwaliteit is echter beter, mits je de mogelijkheden van dit soort apparatuur goed benut. Er moet speciaal papier in, van een uitsteken de kwaliteit, en ook de sa menstelling van de chemica liën is beter. Natuurlijk kun je een standaardinstelling hanteren, maar ik vind het leuk om per negatief te bekij ken wat de beste instelling is. Zo kun je bijvoorbeeld, tot op zekere hoogte, belich- tingsfouten corrigeren." Grote collectie kaarten Foto Cantecleer verkoopt ook cassette- en videoban den, batterijen en camera's. De rest van de winkel wordt voornamelijk in beslag geno men door een grote collectie wens- en kunstkaarten. Advertentie (MOOT AANTAL DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND ROTTERDAM STADIONWEG 4lo - 0)0-4834441 CAPELLE A/D IJSSEL HOUANDSCH DIEP 63c 0104501372 OUD BETERLAND B. DE VRIESBROEKMANLAAN 3 0186631066 ROTTERDAM IQMMOOOl SATIJN&IOIM SS -0104550511 Aan Wulfaertstraat in Goes GOES - Aan de Wulfaertstraat in Goes werd van daag, woensdag, de eerste paal geslagen voor een nieuw kantoor van de CZ-Groep Zorgverzekerin gen. Het gebouw wordt naar verwachting in septem ber 1997 in gebruik genomen. Het biedt ruimte aan ongeveer personeelsleden. Door het nieuwe gebouw kan de werkmaatschappij Zee land van de CZ-Groep Zorg verzekeringen haar klanten vanuit één centraal punt van dienst zijn. Door de fusie van ZHV Ziektekostenverzeke ringen en de CZ-Groep Zorg verzekeringen ontstonden in Zeeland twee gelijkwaardi ge vestigingen van de zorg verzekeraar. In Middelburg zat het kan toor dat de ziekenfondsver zekerden behandelde en in Goes de particuliere ziekte kostenverzekering. Beide vestigingen vormen samen de werkmaatschappij Zee land van de CZ-Groep. Direct na de fusie werd reeds ge zocht naar geschikte bouw ruimte om beide vestigingen onder te brengen in één kan toor. Mede vanwege de cen trale ligging, zowel in de re gio als in Goes zelf, bleek het nieuwbouwperceel aan de Goese Wulfaertstraat het meest aantrekkelijk. Het ge bouw krijgt een representa tief en toegankelijk karak ter. Bij de architectuur ervan is rekening gehouden met de reeds bestaande gebouwen in de omgeving. Het pand bestaat uit vier ge bouwen, die zo zijn gesitu eerd dat de parkeerplaatsen voor het grootste gedeelte -7*:: 1 fff %.1 Bij het ontwerpen van het nieuwe gebouw werd rekening ge houden met de reeds bestaande gebouwen in de omgeving van Wulfaerstraat. aan de achterkant komen te liggen. Voor het gebouw, op het zesduizend vierkante me ter grote perceel, komt een open ruimte met een plein- achtig karakter. Tot en met vrijdag 2 6 juli RENESSE - Ruim 25 jaar geleden begon Loes van Vliet uit Goedereede met het verzamelen van koffie molens. Inmiddels heeft zij ongeveer honderd ver schillende exemplaren. In museum De Blikvanger aan de Capelweg in Renesse zijn tot en met 26 juli een aantal exemplaren te bekijken. De expositie omvat onder meer een, uit 1817 daterende, schootkoffiemolen, blikken koffiemolens uit 1860, gietij zeren koffiemolens en een koffiemolen met een zit- plank uit de achttiende eeuw. Dit laatste exemplaar was een uitvinding om te voorkomen dat de koffiemo len tussen de knieën moest worden geklemd. Huwelijksbelofte De expositie omvat ook Turkse koffiemolens. Die werden zo gemaakt dat ze uit elkaar konden worden ge haald, zodat de nomaden ze mee konden nemen op hun trektocht. Verder wordt bij de tentoonstelling aandacht geschonken aan de geschie denis van koffie. Koffie was reeds voor het begin van onze jaartelling bekend in het Midden-Oosten. Als een van de huwelijksbe loften moest een bruidegom bij de oude Turken toezeggen dat zijn vrouw nooit gebrek aan koffie zou hebben. In de tijd van de grote ontdek kingsreizen (1616) werd kof fie naar Nederland gebracht. In Den Haag werd in 1664 het eerste koffiehuis geopend. dat vooral door mannen werd bezocht. Koffiebranders Later deed de koffie zijn in trede in de huisgezinnen. Ze ker in de armere families was het gebruikelijk om de koffie zelf te branden. Die huis-koffiebranders zijn eveneens te zien in De Blik vanger. Het zelf malen van koffiebonen was tot ver in de twintigste eeuw gebruike lijk. De koffiemolen exposi tie in museum De Blikvan ger is geopend op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 14 en 26 juli zijn bezoekers welkom van 11.00 tot 15.00 uur. JEUGDKOOR BROUWERSHAVEN - In Brouwershaven gaat op maandag 2 september het Christelijk Jeugdkoor Free dom van start. Het koor is bedoeld voor jongeren van acht jaar en ouder. Elke maandagavond repeteert het koor van 18.30 uur tot 19.30 uur in de achterzaal van het Tonnenmagazijn. BURGH-HAAMSTEDE In atelier/galerie Josefine aan de Weststraat 25 in Burgh-Haamstede is gedu rende de hele maand juli een expositie van poppen- taferelen uit de tijd van Ot en Sien. De poppen zijn gemaakt door Truus Dijkstra-Lammerse. Zeven jaar geleden begon zij, zonder vooropleiding, met het maken van poppen. Op basis van het boek 'Karak terpoppen' van Bets van Boxtel maakte ze zich stap voor stap de techniek van het poppen maken eigen. Haar poppen hebben een ijzeren geraamte dat wordt vorm ge geven met keukenpapier en schildersplakband. De ge zichtjes, handje en voetjes boetseert Dijkstra van Dar- wi-klei. Zij kleedt de popjes aan met kleding uit de tijd van Ot en Sien. Zo maakte zij aan de hand van silhouette keningetjes van C. Jetse een draaiorgeltje van triplex met orgelpijpen van stokjes. Het orgeltje staat op een markt plein. In totaal omvat de ex positie zes omvangrijke tafe relen. De expositie in galerie Josefine is te zien op dins dag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 16.00 uur. Advertentie Nu op elke pot Calvé Pindakaas een geinige 'A Goofy Movie" sticker van de nieuwe Walt Disney animatie-film. En, uw kinderen kunnen ook nog een van de 500 "A Goofy Movie'-school- pakketten winnen Itugzak. schriften, etui etd. Zo wordt schoolgaan leuk' Het deelnameformulier ligt In de winkel Calvé Pindakaas met of zonder stukjes noot O 4Q pot 350 gram Nu t.H U pot 500 gram Nu 3.55 Met gratis *A Goofy Movie" sticker en kans op een *A Goofy Movie" schoolpakke leVJen t/m zaterdag 6 juli as. en zolang

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1