Waterschap benadrukt kwetsbaarheid duinen Lekker dineren in spookachtige sfeer Seizoen afgesloten met close harmony dier in het vizier puzzelrubri k Inline skaten een Vlekkie wil weg uit asiel DES houdt jeugdkamp De Zeelandkaart Heel wat waard als recreatiekaart. Srrice Heel wat waard 06 0220003 met de Zeelandkaart. Wankel evenwicht veiligheidrecreatie en natuur In toekomst olympische status De Zeelandkaart. Heel wat waard als winkelkaart. 'WOENSDAG 3 JULI 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD BURGH-HAAMSTEDE - Eind jaren tachtig- was sprake van een rage. Tegenwoordig wordt inline skaten beschouwd als een volwaardige sport, die naar verwachting zelfs een olympische status zal krijgen. De gemiddelde leeftijd van inline-skaters stijgt en steeds meer vrouwen kiezen voor deze sport. Het aantal inline skaters wordt daar door steeds groter, terwijl verschillende types skaters ontstaan. De grootste groep bestaat nog altijd uit recre anten. Volwassenen en kin deren die skaten voor hun plezier en niet de intentie hebben zich fanatiek met de sport bezig te houden. Street skaten ofwel 'agressi- ve skating' is vooral popu lair bij jongens van tien tot 22 jaar. Zij rijden op hun ska tes van trappen, glijden over railingen en stoepranden en springen van verhogingen. Vert skaten is weer een ande re manier om het skaten te beoefenen. Het wordt ge daan in een tien meter lange en ongeveer drie meter hoge baan, waarvan de wanden verticaal omhoog lopen. De skater rijdt in de baan heen en weer en haalt stunts uit. Op Schouwen-Duiveland staat zo'n 'Halfpipe' baan aan de Omloopsweg in Haamstede voor de shop van Sportsurf Jonker. Bij fitness-skaten ligt het ac cent vooral op conditie en sportiviteit. De fitness-ska ters zijn sportieve mensen tussen achttien en vijftig jaar. Onder hen bevinden zich vaak trimmers die het hardlopen vervangen door inline skaten of skaten als aanvulling op het hardlopen. Tenslotte is er streethockey, een snel groeiende teamsport waarbij skaters met een hoc keystick een bal of street- puck in een goal proberen te schieten. Streethockeyers spelen meestal in vereni gingsverband, maar er is ook een grote groep jongeren die op straat actief is. MIDDELDUINEN OUDDORP - Bij het WV- kantoor in Ouddorp zijn wandel- en toegangskaarten verkrijgbaar waarmee be langstellenden kunnen wan delen in de oost- en middel duinen. Dit duingebied wordt ook wel omschreven als het wa terwingebied. Het is een stil natuurgebied dat wordt doorkruist door een wandel pad naar het strand. Tot nu toe waren toegangskaarten alleen verkrijgbaar bij het pompstation van Deltanuts bedrijven. Voortaan moet men daarvoor bij de VVV Ouddorp zijn. MIDDELHARNIS - De close harmony groepen Clusters Accord en Close en Comfort sloten het sei zoen af met een gezamenlijk eindconcert. Onder begeleiding van pianomuziek van Sj alien van de Vliet en met twee solisten presenteerden zij een afwis selend programma. Onder meer met stukken uit de mu sical Jesus Christ Superstar, jazzstukken en popballads. Er werden duetten gezongen en opgetreden met een kwar tet zangers. De close harmo ny groepen repeteren ens per week op dinsdagavond. Het nieuwe seizoen begin op 3 september. Er is ruimte voor nieuwe leden, vooral mannen zijn welkom. Nadere informatie via tele foonnummer 0187-48065!' Advertentie MIDDELHARNIS - De voetbalvereniging DES '67 houdt op dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 ju li een voetbalkamp voor de eigen jeugdleden. Overdag worden voetbalac tiviteiten gehouden. Op ba sis van hun prestaties krij gen de jeugdige deelnemers een certificaat. Het program ma omvat verder vossejacht, een avond/nachtspel, zwem men, barbecue en een zes kamp waarbij de ouders mo gen komen aanmoedigen. Belangstellenden die meer willen weten over een jeugd lidmaatschap bij DES kun nen telefonisch contact opne men via 0187-483781. Advertentie De Zeelandkaart. Ideaal om te parkeren, te telefoneren, te recreëren, in de bus, bij liet winkelen, bij museumbezoek en in de bibliotheek. Bovendien geeft de kaart recht op aantrekkelijke kortingen bij evenementen en attracties. Bel gratis voor inlichtingen (Foto: Marijke Fo Hoe goed er ook voor haar gezorgd wordt in het <Ii< Vlekkie heeft het er niet naar haar zin cn wil worden van het gezelschap van al die andere V is een lapjespoes van zes jaar oud. Een rustig uitstekend in haar eentje weet te vermaken. Ze k;u honden overweg, rpaar niet met kinderen Bouvi 1 rig week geportretteerd in dier in 't.Vizier, is pop boerderij. In het dierneasiel aan de Zandweg i n Z blijven momenteel naast Vlekkie 34 katte? I twee konijnen waaronder één hangoor. Het 8 maandag tot en met zaterdag geopend van 09.00 tot 11 U kunt ook bellen: 0111-417013 De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 19 juni zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- R. Hubregtse, Mastgatstraat 92, Zierikzee De tweede prijs: Een waardebon van 15,- C. J. Leijdekker-v. d. Wielen, Weststraat 4, Zierik'zee De derde prijs: Een waardebon van 10,- P. Taaie, Schoolstraat 76, Middelharnis Het sleutelwoord van de puzzel van 19 juni is: Met twee maten meten De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Pe Jac- tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Ziehkzee De en\« lop- pe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoo aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel ver schijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord juzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat vonn ld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendin gen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 12 juli in ons bezil zijn Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. kwam op een voorspoedige wijze tot stand, 4. praats: 7. geheugen; 8. rampzalige toestand; 9. sluitinrichting van moderne gewe ren; 11. slangvormig blaasinstrument; 12. rots op de rechteroever vin de Rijn in Duitsland; 13. halfedelgesteente; 16. van of uit het Sticht; 18. glans afstralend; 19. golvende zich verheffen; 20. Bijbelse naam; 21. vit ziek mens; 22. behorende tot de adel. Verticaal: 1. bereidheid om werkzaam te zijn in het belang van de ge meenschap; 2. deel van een lam. 3. onderdeel; 4. toom; 5. zeker tijdstip, meestal in de toekomst; 6. persoon die graag hard rijdt9. soort touw: /O. garen om touwwerk te bekleden; 14. legering, metaalmengsel; li" per soon die africht; 16. meisjesnaam; 17. funderingspaal. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 4, 3. 12, 22, 16, 15, 8,21. REDDINGSACTIES STELLENDAM - De boot van de Koninklijke Neder landse Reddings Maatschap pij (KNRM) John Stegers moest de afgelopen dagen twee keer in actie komen. De bemanning werd opge piept voor een klein recre atie jacht uit het Noord-Bra bantse Noordschans, dat vanuit Engeland op weg was naar huis. Na het passeren van de schutsluis bij Stellen dam kwam de boot vast te zitten in de eerste Delta Geul. Het jacht bleek zonder brandstof te zitten en kon ook niet zeilen vanwege ge brek aan wind. De reddings boot trok het jacht vlot en bracht het naar de haven van Stellendam. De John Stegers kwam verder in actie om een kelner over te brengen van een party-boot naar een arts. De kelner raakte gewond door een uit elkaar spattende fles drank. VOGELKIJKDAG NIEUWE TONGE - In Nieu- we Tonge wordt zaterdag 6 juli een Open Dag gehouden waarbij diverse soorten vo gels kunnen worden beke ken. Het betreft een initiatief van de familie Nijssen en de Eer ste Flakkeese Vogel Vereni ging uit Middelharnis. Tij dens het evenement wordt informatie gegeven over het huisvesten en kweken van vogels. Belangstellenden kunnen van 13.00 tot 18.00 uur terecht in het pand Groe- neweg 35. NIEUWE ARTS GOES - Drs J. E. van der Kaaij is sinds 1 juli actief als revalidatiearts bij de stich ting Revalidatie-Geneeskun- de Zeeland. Van der Kaaij is werkzaam in revalidatiecentrum Lin- denhof in Goes. In dat centrum is Van der Kaaij aanspreekbaar voor genees kundige consultering en be handeling van patiënten uit de regio's Noord- en Zuid-Be veland en Schouwen-Duive land. De revalidatiearts was de afgelopen jaren werk zaam in het Jan van Breemen Instituut in Amsterdam, dat is gespecialiseerd in de be handeling van reumatische aandoeningen. KAPASI GOES - Vriendenkring Ka- pasi houdt zaterdag 6 juli een extra dans: en ontmoetings avond in Goes. Kapasi is een vriendenkring van alleenstaanden. De avond wordt gehouden in wijkcentrum De Spinne in Goes-Noord en is toeganke lijk voor mensen van mini maal 25 jaar. De aanvang is 21.30 uur. De tafeltjes waaraan straks het spookdiner kan worden genoten staan al gereed. (Foto: Marijke Folkertsma) In restaurant Sport- en recreatiecentrum Westerschouwen WESTERSCHOUWEN - 'Zee, strand en duinen. Het "wankele evenwicht tussen veiligheid, recreatie en natuur.' Dat is de titel van een folder waarmee het Waterschap Zeeuwse Eilanden meer begrip wil kwe ken voor de kwetsbaarheid van de duinen als zeewe ring. Het Waterschap doet via de informatie tevens een beroep op de recreanten om de dui nen niet te beschadigen. De duinen zijn een drukbezocht recreatiegebied maar vor men tevens een veilige bar rière tegen het zeewater. Dat maakt het gebied bijzonder, maar tevens kwetsbaar. Vooral de getijdenbeweging, de afwisseling van eb en vloed, heeft invloed op de vorming van duinen. Bij vloed wordt zand van de zee bodem aangevoerd, dat bij eb door de wind landin waarts Wordt geblazen. Doordat planten als helm gras dat stuivende zand te genhouden ontstaan zand heuvels; duinen. Dit proces begint in het voorjaar op de vloedlijn, de plaats waar het water bij vloed het hoogste komt. Op de vloedlijn blijven mate rialen uit zee achter. Zee wier, schelpen, dode krab ben en zeesterren. Maar ook plastic, hout, 'flessen, touw en stukken visnet. De orga nische delen hiervan worden door bacteriën en zandvlooi en verteerd, om vervolgens als voedsel te dienen voor pionierplanten. Met hun wortels houden deze planten het zand vast. Deze begin nende duintjes worden in het najaar vaak weer wegge spoeld door de stormen. Eén meter Op de overblijvende duinen ontwikkeld zich biestarwe- gras en kan later helmgras worden geplant. Gras dat zo snel groeit dat het de duinen jaarlijks met één meter kan verhogen. Wanneer de na jaarsstormen geen vat meer hebben op de jonge duinen, kunnen ze aaneen groeien en ontstaat een nieuwe rij dui nen langs het strand. Duinen zijn van groot belang voor de achterliggende laag gelegen gebieden, die zonder duinen grotendeels onder water zouden lopen. Op Schouwen-Duiveland zijn de duinen niet zo hoog, maar wel heel breed. Op plaatsen waar de zee meer zand neemt dan geeft, moeten de duinen worden beschermd tegen af slag. Daarom wordt regelma tig op een kunstmatige ma nier zand aangebracht op het strand: zandsuppletie. Paalschermen Een andere manier om dui nen en stranden te bescher men tegen de zee zijn de rijen palen, die op de stranden worden geplaatst. Deze paal schermen zijn alleen te vin den in Zeeland. Ze staan loodrecht op de kust en zijn tegenwoordig voorzien van stenen bermen, waardoor ze paalhoofden worden ge noemd. Ze houden de sterke stroming van de kust weg en breken de golven. Om verstuiving van zand te gen te gaan worden scher men van wilgenhout op en langs het duin geplaatst en helmgras bijgeplant. Hoe sterk dat gras ook is, tegen met de organisatie vari de avond prettig zijn wanneer mogelijke gasten vooraf zou den willen reserveren. Dat geeft ons namelijk meer mo gelijkheden om „de avond goed voor te bereiden", al dus Wolters. De spooky di ners zijn bestemd voor ieder een vanaf vier jaar. „Men krijgt een goede maaltijd ge serveerd voor een uiterst schappelijke prijs, want we vinden dat het spooky diner voor iedereen betaalbaar moet blijven". In de auto Het idee om op een dergelij ke manier een maaltijd te serveren werd spontaan ge boren tijdens een gesprek in de auto tussen beide organi satoren van het evenement. „Reeds lange tijd waren we op zoek naar een leuke, be taalbare activiteit, die niet alleen bedoeld is voor de toe risten", legt Wolters uit. „Hier in de omgeving wor den al veel activiteiten geor ganiseerd, waarmee we be slist niet willen concurreren. Dat maakte het verzinnen van iets origineels best wel moeilijk, totdat we op het idee van het 'spooky diner' kwamen. Als snel bleek, dat het restaurant hier best ge schikt voor was, zodat we de daad bij het woord konden voegen. We hopen dan ook, dat het idee aanslaat". Mensen die nadere informa tie wensen of willen reserve ren kunnen dit doen via tele foonnummer 652351. BURGH-HAAMSTEDE - Mensen die zowel van hor ror als van lekker eten houden kunnen vanaf don derdag 11 juli wekelijks terecht in het restaurant van sport- en recreatiecentrum Westerschouwen. Vanaf deze datum wordt gedurende het zomersei zoen iedere donderdag vanaf 20.00 in, een daarvoor speciaal ingericht en verduisterd, gedeelte van het restaurant een 'spooky diner' geserveerd. De bediening wordt verzorgd door griezelprominenten als Graaf Dracula en het mon ster van Frankenstein. De 'spooky diners" zijn volgens algemeen bedrijfsleider Les- Iy Wolters en zijn assistent horeca Ruth Prooyen zowel geschikt voor kinderen, vol wassenen als groepen men sen, bijvoorbeeld van bedrij ven. „De horror blijft wel leuk en leidt beslist niet tot traumatische ervaringen", lacht de bedrijfsleider. Naast de bediening door griezelpro minenten en licht-, geluid- en rookeffecten kan zowel bij de wijze van serveren als bij het uiterlijk van de gerech ten lekker worden gegrie zeld. „Afhankelijk van de omstandigheden of wensen van de klanten kan de maal tijd bestaan uit' een meergan- gen menu of een buffet", al dus Wolters. Door middel van een licht- sluis en andere afscherming wordt een gedeelte van het restaurant op griezelig smaakvolle wijze ingericht. Begonnen wordt met een ca paciteit van veertig perso nen, maar afhankelijk van de belangstelling kan de spookachtig ingerichte ruim te nog verder worden ver groot. Wolters wil niet teveel vertellen over de uit te bren gen griezelige grappen en grollen. „Want dan gaat de grap er natuurlijk van af." „Hoewel niet strikt noodza kelijk, zou het in verband mensenvoeten en terreinfiet- sen is het niet bestand. Daar om zijn de duinen, afgezien van de wandelpaden, verbo den gebied voor mensen. Vaak wordt dat aangegeven door middel van prikkel draad. Maar de recreanten hebben ook een eigen verant woordelijkheid. De duinen en paalhoofden worden door het Waterschap Zeeuwse Eilanden in goede staat gehouden om het land erachter te beschermen. Op Schouwen-Duiveland is het Waterschap verantwoorde lijk voor twee kustgebieden van vier kilometer. De rest van de Schouwse strandkust 'wordt beheerd door Rijks waterstaat. Stormschade aan een zeewering wordt zo snel mogelijk hersteld. Expositie In het Zeeuws Biologisch Museum tussen Domburg en Oostkapelle wordt door mid del van wisselende exposi ties een overzicht gegeven over de natuur van strand en duin. De folder waarin het Waterschap Zeeuwse Eilan den informatie geeft over dit onderwerp wordt verspreid via strandpaviljoens, kust- campings en VVV's. Reeds in de middeleeuwen'werden loodrecht op de kust rijen palen geplaatst om de kustlijn te beschermen. Deze palenrijen zijn tegenwoordig alleen nog te vinden in Zeeland. (Archieffoto) Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 19