De oliepakken van toen werden Ar b o-goedgekeurde uitrustingen Natuurbus op Schouwen werd maar matig bezocht Duiveland mikt op twintig hectare voor glastuinbouw streeknieuws kerkberichten Vader Duitse drinker moet uitkomst bieden SMULOCRATEN 66 Oefening brandweer 4 MAANDAG 1 JULI 1996 NR 26000 Hoorspel- demonstratie over brandweerwerk Het publiek was zeer geboeid door de hoorspel- demonstratie waarmee de Westerschouwse brandweer haar werkzaamheden presen teerde. (Foto: Marijke Folkertsma) NOORDWELLE - „Zestig jaar geleden werkte de brandweer nog met emmers water. De brand- weerpomp werd met de hand aangedreven en de sirene stond op het dak van het gemeentehuis. Wanneer die loeide rukten niet alleen de brand weerlieden uit, maar ook het publiek. Soms was het zo druk dat de brandweerwagen er bij na niet doorheen kon." Terwijl een vrouwenstem door de luidsprekers deze informa tie geeft, ziet het publiek voor zich een historische brand weerwagen uitrukken. Even later verschijnt brandpreven tie ter plaatse. Een levensgrote 'pop' die als gastheer fungeert bij de hoorspel-demonstratie van de Westerschouwse brand weer, die zaterdag in Noord- welle zijn primeur beleefde. Met behulp van een korte, dui delijke teksten, achtergrond muziek* en achtergrondgelui den en demonstratieve handelingen van Wester schouwse brandweerlieden werd een boeiend en duidelijk beeld gegeven van de wijze waarop de brandweer werkt. Zo werd uitgelegd dat brand weerlieden vrijwilligers, maar geen amateurs zijn. ,,Zij krijgen een gedegen oplei ding. Het enige verschil met beroepsbrandweer in grote ste den is dat ze ook een andere baan uitoefenen omdat ze min der vaak in actie hoeven te ko men." Op welke manier een brandweeractie in zijn werk gaat werd met geluid en de- monstratiespel getoond vanaf een 06-11 melding tot en met het bevrijden van een slacht offer uit een brandende auto. Daarbij kwam onder meer de taak var de bevelvoerder aan de orde, die moet kiezen op welke wijze zo'n karwei wordt aangepakt. En het verschil tus sen een tankauto-spuit en een hulpverleningsauto, waarover de brandweer kan beschikken. De demonstratie is een van de manieren waarop de Wester schouwse brandweer dit jaar haar zestig-j^irig bestaan viert. Het idee ervoor ontstond bij brandweerman Jan Oosterloo. ,,Dat kwam omdat mijn pieper ging terwijl we visite hadden. Achteraf hoorde ik dat mijn vrouw precies had moeten uit leggen hoe zo'n oproep en uit ruk nu precies in zijn werk gaat." ,,Tot dan toe had ik er nooit zo bij stil gestaan dat mensen soms in paniek 06-11 bellen omdat er iets aan de hand is, maar dat ze helemaal niet we ten wat er daarna gebeurt. Hoe de brandweer wordt gealar meerd en werkt. Natuurlijk gaven we als brandweercorps' wel eens een demonstratie. Maar vaak vergeet je dan din gen te vertellen of je gaat hak kelen." Zo kwam hij op het idee om een bandje te maken, waarop het hele verhaal kort en duide lijk werd verteld. Tijdens de opening van de nieuwe ZWN- garage in Haamstede, enkele jaren geleden, werd voor het eerst een simpele hoorspel-de monstratie gepresenteerd. Naar aanleiding van het zestig jarig jubileum dit jaar werd het idee weer uit de kast ge haald en verder uitgebouwd. Ongeveer zeven brandweer mensen,«enkele echtgenotes en een geluidstudio werkten mee aan het maken van het bandje. Tijdens de braderie in Noord- welle werd de hoorspel/de monstratie ieder uur uitge voerd. Daarbij kwamën steeds tien brandweerlieden in actie. ,,Er waren veel meer aanmel dingen, daarom hebben we de brandweermensen in groepjes verdeeld die om de beurt mee doen." :ii. 'i*i »i> De hoorspel-demonstratie 'We komen er aan' wordt de ko mende, weken namelijk nog een aantal keren gepresen teerd: Op 18 juli tijdens de Ringpromotion in Haamstede, op 27 juli in Burgh, waar dan de jaarlijkse rommelmarkt wordt gehouden en op 10 au gustus tijdens de Burghse Dag. Mensen warm maken voor de natuur ZIERIKZEE - De vrolijk beschilderde natuur- ™el ee" na^eel er]'arf' llaamnnr Jcr»n hu nipf alli ZIERIKZEE - De vrolijk beschilderde natuur bus, een initiatief van de Nederlandse openbare bibliotheken en Staatsbosbeheer, rijdt in het kader van het Jaar van de natuur door Zeeland. Vorige week deed de bus een aantal plaatsen op Schouwen-Duiveland aan. Het liep niet be paald storm. Vrijdagochtend ging de bus op bezoek bij twee basisscholen in Brouwershaven en Ooster- land. 's Middags stond de na tuurbus bij openbare biblio theek De Stolpe aan het Haringvlietplein in Zierikzee. Daar brachten de groepen ze ven en acht van basisschool 't Kofschip een bezoek aan de bus. Nel de Roo van de openba re bibliotheek vertelde dat er verschillende scholen aange schreven zijn om de natuurbus te bezoeken, maar in deze tijd van het jaar hebben de meeste scholen al een heleboel andere activiteiten op het program ma. De bibliotheek had voor deze gelegenheid een stand over natuur en milieu inge richt. De vijftien meter lange truck met oplegger, want dat is de bus eigenlijk, is volgens chauffeur Aad Ouwerkerk slechts met moeite door de smalle straatjes van de dorpen te manoeuvreren. Hij heeft dat wel als een nadeel ervaren. Daardoor kon hij niet alle scholen bereiken. Via een trap je komt men het voertuig bin nen. Als je binnen komt is het donker en je moet een donker gangetje doorlopen. Je ruikt het bos, hoort geluiden van op vliegende vogels en wegren nende dieren en voelt takken tegen je jas zwiepen. Jonge kinderen vinden de donkere gangetjes eigenlijk maar een beetje eng. ,,Met de scholen hebben we het zo opgelost dat de oudste kin deren de kleintjes begeleidden door het circuit." vertelt Ou werkerk. Jammer was* wel, dat het ima ginaire bos bestond uit plastic planten. Daardoor word je niet echt dicht bij de natuur ge bracht. De bus werd overigens maar magertjes bezocht. Afgelopen week deed de vrolijke beschilderde natuurbus Schouwen- Duiveland aan. De bus is een initiatief van Staatsbosbeheer en de Openbare Bibliotheek.(Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Morgen, dinsdag 2 juli, houdt de vrijwillige brandweer van Zierikzee in sa menwerking met de politie een grootschalige hulpverlenings oefening. Deze oefening wordt gehouden op de Laan van Saint Hilaire. Voor het eerst wordt een oefe ning met gaspakdragers geor ganiseerd. In verband met de oefening is de Laan van Saint Hilaire tussen de Westbrug en de Haringvlietstraat dinsdag afgesloten van 17.00 tot onge veer 21.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Rommelmarkt De Gereformeerde Gemeente in Burgh-Haamstede houdt op donderdag 18 juli haar jaar lijkse verkoping en rommel markt. Bij de kerk aan de An- kerweg staan van 8.30 tot 16.00 uur kramen met allerlei spul letjes, kaas, bloemen en hand werken. Voor de kinderen zijn er spelletjes en een 'creahoek'. SEROOSKERKE Afscheid basisschool In het dorpshuis in Seroosker- ke wordt er op 2 juli op feeste lijke wijze afscheid genomen van de kinderen van groep acht. Alle leerlingen van de school dragen op een of andere wijze bij aan een optreden voor alle dorpsbewoners en andere belangstellenden. De jongsten zullen liedjes ten gehore bren gen en de kinderen van de bo venbouw voeren het toneel stuk De klas van meester Schat op. Het is een stuk in twee bedrijven. Na het toneel stuk wordt er officieel af scheid genomen van de kinde ren van groep acht. De avond begint om 19.30 uur. GS wil door Raad van State vernietigd besluit herstellen NIEUWERKERK - Twintig hectare voor glas tuinbouw. Daar zet de gemeente Duiveland op in. Het college is optimistisch over de kans dat men het ook daadwerkelijk voor elkaar krijgt. „Het is in overeenstemming met het vigerende provinciale besluit," aldus het college. Duiveland ligt voor wat be treft de glastuinbouw al enige tijd overhoop met de provin cie. De gemeente wilde glas tuinbouw op haar grondgebied stimuleren en daar grond voor reserveren. De provincie ont hield echter goedkeuring aan het betreffende raadsbesluit. Duiveland pikte dat niet en stapte naar de afdeling be stuursrechtspraak van Raad van State. Raad van State stelde de ge meente in het gelijk en vernie tigde het besluit van de provin cie vanwege het ontbreken van een goede motivering. De pro vincie op haar beurt geeft zich nog niet gewonnen. Volgens gedeputeerde staten van Zee land kan het door de Raad van State vernietigde besluit wor den hersteld door een nieuw besluit te nemen dat wel goed onderbouwd is. De gemeente Duiveland beseft dat een nieuwe poging om het bestemmings-plan Buitenge bied - waar het allemaal-om draait - door de provincie goed gekeurd te krijgen op niets uit zal lopen. ,,Het zal ongetwij feld leiden tot onthouden van goedkeuring aan in ieder geval een gedeelte van het glastuin- bouwstimuleringsgebied," al dus het college. Met dat in het achterhoofd stelt het college de raad voor te starten met een gedeeltelijke herziening van het bestem mingsplan Buitengebied om op die manier in ieder geval 20 hectare voor glastuinbouw in de wacht te slepen. Het voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering v,an donderdag 4 juli. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Nieuwerkerk en begint om 20.00 uur. ZONNEMAIRE - Op de slik ken van Zonnemaire zijn vrij dag drie zeekraalsnijders be keurd. Het gaat om een 62-jarige man, een 61-jarige en een 63-jarige man, alle drie uit Oosterland. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Utrecht (part time) (wijk Zuilen): P. Ous- soren te Utrecht (parttime) (wijk Zuilen) en hier tevens werkzaam blijft. Bedankt voor Hollandsche- veld (b.\v.): D. Breure te Wil- nis. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Ridderkerk: C. A. den Hertog te Apeldoorn- Centrum. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Dinsdag 2 juli, 19.30 uur ds. D. Monster, Bar- neveld. Om boete te betalen NOORDWELLE - Het gedrag van zoonlief heeft de vader van een 20-jarige inwoner van het Duitse Aken, beslist niet blij gemaakt. De man werd zaterdagnacht door de politie uit z'n bed gebeld omdat zijn zoon een boete niet kon beta len. De jongen kreeg de boete van 1200 gulden omdat hij achter het stuur zat met veel te veel alcohol achter de kiezen. De politie hield de Duitser aan op de Kuijerdamseweg in Noordwelle. Hij blies 655 ug/1. Omdat hij het bedrag niet bij zich had werden zijn auto en rijbewijs in bewaring geno men. De vader van de jongen werd uit bed gebeld, die toezegde zo snel mogelijk uit Duitsland te komen om de boete te betalen en een stevig gesprek met zijn zoon onder vier ogen te zullen voeren. Op zaterdagavond werd in de Hoofdpoortstraat in Zierikzee een 42-jarige vrouw uit Zierik zee gecontroleerd. Met enige moeite lukte het haar een blaastest af te laten leggen. Daaruit bleek dat zij te veel had gedronken. Bloedproef De blaastest leverde niet het gewenste resultaat, waarna een arts haar een bloedproef afnam. Zij kreeg hierna een rijverbod van twaalf uur en haar rijbe wijs werd ingevorderd. Tegen de vrouw is proces-verbaal op gemaakt. A* r De campagne voor de verkiezingen van de nieuwe gemeenteraad is zaterdag begonnen. Bent u toevallig een jolig groepje fietsende veertigers tegengekomen of zag u een paard zuchtend een ouderwetse paardentram trek ken, dan had u Geluk: u zag de eilandelijke room van D66 aan u voorbij sjokken. Waarom voert D66 campagne in trekschuit-sfeer? In het zakelijke bericht van de Nieuwsbode viel het natuurlijk niet te ontdekken, maar bij Ons Eiland hebben ze nooit zoveel moeite met re clame: 'De verschillende lokaties worden per fiets bezocht om het milieuvriendelijke imago van de D66 democraten te benadrukken'. Nu zijn D66-ers altijd hele lieve en vriendelijke mensen. Vaak te vriendelijk. Maar of ze alle maal zo milieuvriendelijk zijn kun je je afvra gen. Er blijken namelijk democraten te zijn die wel een snelle auto hebben maar geen simpe le fiets. Waarom laten ze anders ook nog een paardentram rijden voor de 'deelnemers die niet overeen eigen karretje beschikken'? Zo sjokten de D66-ers vrolijk over hoge en La gendijken. Het wekte natuurlijk de hoon van de vijand op: Jullie spannen het paard toch niet achter de wagen Het lijkt wel of er geen Schot inziten andere flauwigheden. Maar aanvoerder Jos trok zich er niets van aan: 'k Heb m'n wagen volgeladen vol met democraten. Toen ze op de landdag kwamen begonnen zij te blaten'. D66-ers willen het vooral leuk houden in de politiek. Als er vroe ger een partij campagne voerde dan kwam er op een avond een spreker die met donderen de stem de hoorders afschrikwekkende tafe relen voorschilderde wat er zou gebeuren als ze niet op hem stemden. Daarna was er gele genheid tot vragen stellen. Maar D66 wil het leuk en vooral lekker houden. Dat bleek wel uit het programma van afgelopen zaterdag. Als je het programma leest gaat je buik al knorren om D66 te stemmen. Om half tien was stond de koffie te geuren in Noordgou- we, daarna was het een beetje ginnegappen op de boerenlanddag (een 'onontkoombare impressie' schrijven de campagnevoerders in D66-vocabulaire). Even leek het serieus te worden bij een korte inleiding die werd ge houden over het 'kleine kemenbeleid'. Blijk baar ging dat over de toekomst van D66 zelf. Daarna was het watertanden bij de familie Van Langeraad waar ze nota bene escargots kweken en paling roken. 'Verrukkulluk!' heb ben ze vast geroepen. Want daar vond een 'bescheiden proeverij' plaats. Maar daar bleef het niet bij. Om twaalf uur wilde men al bij De Heerenkeet zijn voor een overheerlijke lunch. Is dat geen partij om van te smullen? Alleen de laatste zin uit de Ons Eiland-folder stond me tegen. 'Aan tafel zal de conversatie zich toespitsen op onder meer natuurbe scherming, natuurontwikkeling en platte- landstoerisme'. Bah! Zoveel ernst kan ik niet door de strot krijgen. Het klinkt me ook te vroom. Het doet me denken aan een klooster waar ze tijdens de tomatensoep uit heiligen levens voordragen. Persoonlijk hoor ik niet bij D66. Ik ben niet vriendelijk en een milieuvriendelijk imago heb ik zeker niet. In ieder geval niet volgens de overspannen oplichtende waarschuwings borden op de N59. 'D66 wil het milieuvriende lijke imago benadrukken' schreven ze in de krant. Nu is een 'imago' een raar woord. Een imago geeft slechts een beeld van de buiten kant. Maar de culinaire campagnestijl van de democraten spreekt mij zeer aan. En dat gaat wel degelijk over de binnenkant. Nu begrijp ik waarom men op de fiets campagne voert: het door de campagne verworven overgewicht moet ook weer worden weggetrapt. De campagne voor de raadsverkiezingen is nu al begonnen. Er breken voor uw columnist heerlijke tijden aan: Straks zien we Partij van de Arbeid-raadsleden op driewielers, WD- ers op polsstokken en Pia Berrevoets in een kinderwagen over het eiland trekken. Het doel is natuurlijk niet de 'verbreding van ken nis van de toekomstige raadsleden' zoals D66 voorstelt, maar gewoon om in de krant een beetje op te vallen. Dat is onze smullende vrienden van D66 hierbij al gelukt. En zelfs in de Nieuwsbode! Goede bekomst, demo's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5