Amsterdamse wethouder De Grave naar Sociale Zaken AOW steeds goedkoper Jeltsin trekt zich terug op platteland Mosseloogst is opnieuw met een week uitgesteld Behoud van Olympisch Stadion is haalbaar Waarschijnlijk morgen beëdiging door de koningin Camping als stortplaats Omgekomen bij brand Volgens onderzoek Sociale Verzekeringsbank <7 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 De kwekers bieden de 2,5 kilo grote monsters traditioneel aan in emmertjes of plastic tas jes. Nadat de pokken door ge routineerde keurmeerster van de zwarte schelpdieren zijn ge schraapt en de schelpgrootte is vastgesteld worden de mosse len gekookt en het visgewicht genoteerd. Bij de meeste mon sters die tot op heden zijn aan geboden blijft het vleesge wicht achter om dat de ei- en zaadcellen die de' tweekleppige schelpdieren normaal in april uitstoten dat nu pas doen. Kweekperceel Als Kosten zijn verhaal heeft afgesloten en diverse vragen heeft beantwoord gaan de gas ten aan boord van de YE 70 voor een bezoek aan een kweekperceel. Samen met de YE 50 die als hotelschip is inge richt koersen de beide vaartui gen over een donkerbewolkte Oosterschelde in de richting van het Goese Sas. Op de kweeklokatie aangeko men laat schipper Johan Ste- ketee van de YE 70 een van de vier stalen korren vieren. Niet veel later verdringt de schrij vende en fotograferende pers zich rond de bomvolle kor. Als een van de weinigen gewapend met zakmes heeft mosselvoor man J. Louwerse de handen vol om de liefhebbers van rau we mosselen tevreden te stel len. „Weldra" In het vooronder van dé YE 50 zijn op dat moment niet de meest ervaren mosselkokers in touw om de nieuwe oogst aan de kook te brengen. Als de bei de kotters in de luwte van de schutsluis onder de rook van Wilhelminadorp een ligplaats hebben gevonden, stappen alle gasten over op de YE 50 waar hen bovendeks diverse zeedil- catessen worden voorgescho teld, waaronder zeekraal, lamsoren, garnalen en mosse len. Het bekende feit dat de in houd van de zwarte schelpdie ren nog niet aan de eisen voldoet mocht de pret niet drukken. ,,Ge moet de omstan digheden waarin deze dat wordt gehouden niet uit het oog verliezen. Weldra wordt het beter", stak produktieme- dewerkster Marinelle de Win- ne van BRTN, de Omroep van de Vlaamse Gemeenschap, haar collega een hart onder de riem. Twijfels overheersen campagne MOSKOU (AFP/RTR) - Nieuwe twijfels over de gezondheid van de Russische president Boris Jeltsin (65) overheersen de campagne voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen, die woensdag wordt gehouden. De reden daar voor is dat Jeltsin zich zaterdag op het platte land heeft teruggetrokken en alle verplichtin gen heeft afgezegd. Een ontmoeting tussen Jeltsin en de presidenten van Oekraï ne en Moldavië, die voor maan dag op het programma stond, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Jeltsin zou een memo randum ondertekenen over een regeling van het conflict tussen Moldavië en de afschei dingsbeweging in de regio Dnestr. Officieel heet het dat Jeltsin last heeft van zijn keel en zijn, stem kwijt is. Maar bij een pre sident, die vorig jaar enkele maanden uit de running was omdat hij twee hartaanvallen had in juli en oktober, rijst al snel het vermoeden dat er meer aan de hand zou kunnen zijn. Van officiële zijde wordt ge probeerd het belang van Jelts- ins retraite te relativeren. Jeltsins omgeving deed even eens zijn best geruststellende verklaringen af te geven. Jelt- sin$ tegenstander bij de ver kiezingen, d,e communist Zioe- ganov, probeert intussen munt te slaan uit de twijfels over de gezondheid van de president. Gevolgen Waarnemers sluiten niet uit dat de gedwongen rust van de president inderdaad gevolgen kan hebben voor zijn kansen. Jeltsin stond er bij het begin van de campagne voor de eer ste ronde in januari hopeloos slecht voor. Als gevolg van de lange periode waarin hij nau welijks zijn gezicht liet zien, kwam hij in populariteit niet boven de 6 procent. In combinatie met woningbouw AMSTERDAM (ANP) - Het behoud van het Olympisch Stadion in Amsterdam is haalbaar. Dat is het advies van een stuurgroep bestaande uit provincie, gemeente, de NV Olympisch Sta dion en Monumentenzorg. Het advies is maan dagmorgen bekend gemaakt. Het monument dat dateert uit 1928 staat al jaren op de nomi natie om te worden gesloopt en plaats te maken voor wonin gen. Steeds doemden weer plannen op van betrokkenen die de sporttempel wilden be houden. Veel plannen daarvan bleken financieel onhaalbaar. De stuurgroep moest een uiter ste poging doen om de haal baarheid van een alternatief plan aan te tonen. Dat gaat uit van een combinatie van de bouw van 800 woningen en be houd van het stadion, dat in slechte staat verkeert. Tekort De renovatie en herinrichting kosten 23 miljoen gulden. Het grootste deel daarvan is ge dekt door bijdragen van onder meer het Rijk en de gemeente Amsterdam. Er is nog een te kort van vijf miljoen gulden. Dat geld zou bij voorbeeld door een inzamelingscampag ne op tafel moeten komen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP 15.40 186 Datum ZIERIKZEE 2 juli ROOMPOT BUITEN 2 juli BRUINISSE 2 juli WEMELDINGE 2 juli Springtij: 3 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 05.15 173 10.55 -135 17.35 163 23.30 -157 03.10 200 09.30 -146 22.00 05.50 180 11.00 18.10 173 23.30 05.25 176 17.50 167 10.55 23 30 -167 -145 -166 -141 -163 DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse wethou der van financiën, Frank de Grave, wordt de nieuwe staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De VVD'er maakte maan dagochtend zijn opwachting bij premier Kok. De Grave liet na afloop van het gesprek blijken dat de functie er wel in zit. „Ik heb van de mi nister president begrepen dat er van zijn kant geen belemmeringen zijn". De liberaal verwacht dat zijn beëdiging door Koningin Bea trix dinsdag zal plaatshebben. ,,Het is bepaald geen eenvou dige baan. Ik heb lang genoeg in Den Haag rondgelopen om te weten dat het geen gemak kelijk klus zal zijn", aldus de beoogde bewindsman. De Grave heeft over zijn over stap van Amsterdam naar Den Haag ook contact gehad met zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gesneuvelde voor ganger Linschoten. Hij kreeg de indruk dat Linschoten on der de gegeven omstandighe den" blij was dat De Grave de post voor zijn rekening wil ne men. De liberaal zei het roem ruchte CSTV-rapport, wat Lin schoten uiteindelijk de kop heeft gekost, nog niet te heb ben gelezen. De Grave behoort tot de Am sterdamse liberale stroming die in het eigen college van burgemeester en wethouders van de hoofdstad en in de (voormalige) Des Indes-Groep de kiem heeft gelegd voor het klimaat waarin het paarse ka binet van PvdA, VVD en D66 nu al bijna twee jaar goed ge dijd. Dat uitgerekend hij wordt voorgedragen als opvolger van de afgelopen week gesneuvel de Linschoten duidt dan ook een versterking van de zitten de ploeg. De Grave is betrekkelijk jong (41) en heeft op die leeftijd al een fikse dosis politieke erva ring opgedaan. Vanaf 1982 tot 1990 zat hij in de Tweede Ka mer voor de VVD, waar hij als tweede woordvoerder Finan ciën met name het belasting pakket in portefeuille had. In die functie werkte hij nauw sa men met zijn jeugdige PvdA- collega W. Vermeend, nu staatssecretaris van Financiën in het kabinet. Dat leidde in de jaren tachtig, toen de „polarisatie" ofwel buitensluiting van de PvdA nog hoogtij vierde, niet direct tot mooie één-tweetjes met de sociaal-democraten. Maar in 1989 kwam er, bij de behande ling van de omvangrijke belas tingherziening volgens de voorstellen van oud-thesau rier-generaal C.J. Oort, een wapenstilstand waarin paars zich al aankondigde. De grote partijen hadden besloten geen politieke munt te slaan uit de debatten, maar de wapens tij delijk te begraven. De Grave trok tijdens de de batten tot grote ergernis van CDA-minister van Financiën Ruding plotsklaps zijn steun aan het „gezinsdenken" van het CDA in. Dat leidde in de Tweede Kamer tot een immen se slag met Ruding, toen nog beschouwd als één van de kroonprinsen van premier Ruud Lubbers. De Grave moest door de knieën onder druk van de grotere co alitiepartner CDA en dat leid de uiteindelijk in de loop van 1989 tot de val van het tweede kabinet-Lubbers. Sedertdien verb leef De Grave in de scha duw van de landelijke politiek in Amsterdam, waar hij als wethouder van financiën furo re maakte met degelijke, slui tende begrotingen. Betreurd De Grave staat bij politieke vriend en vijand te boek als een wethouder met kennis van zaken en een sociaal gezicht. In Amsterdam wordt een vertrek alom betreurd. Fractievoorzit ter van de VVD in de gemeen teraad, F. Houterman, spreekt van een zware aderlating voor de Amsterdamse VVD en de stad. Den Haag heeft er echter een goed bewindsman bij, stelt Houterman. Wie De Grave als wethouder opvolgt, is nog on bekend. HARDENBERG (ANP) - Ka potte rioolaansluitingen, lek kende olievaten ondeugdelijke opslag van gevaarlijke chemi sche stoffen als natronloog en zwavelzuur en 150 kuub vuil met de meest uiteenlopende soorten afval. De politie van het district IJs- selland spreekt van een enor me chaos die werd aangetrof fen op een camping in Radewijk, gemeente Harden- berg. Een aantal rioolleidingen on der de verhuurcaravans bleek kapot te zijn, waardoor de af voer rechtstreeks de grond in loopt. Verder zijn het zwem bad en toiletten sterk ver vuild. De eigenaar was niet op de camping aan de Radewij- kerweg aanwezig en zijn ver vangster zei zich van geen kwaad bewust te zijn. AMSTERDAM (ANP) - Een brand in een woonhuis in Am sterdam heeft in de nacht van zondag op maandag het leven gekost aan de 65-jarige be woonster. Drie anderen werden met ver schijnselen van rookvergifti ging naar het ziekenhuis ge bracht. De 65-jarige vrouw bevond zich op de bovenverdieping van haar huis aan de Leeuwen- werf, toen de brandweer arri veerde. Door de hevige vlam men kon de brandweeer haar niet bereiken. Dat lukte pas, toen de trap was geblust. Re animatie mocht toen niet meer baten. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. AMSTERDAM (ANP) - De AOW is de afgelo pen tien jaar niet duurder, maar goedkoper geworden. Ook in de toekomst hoeven de kosten van de AOW niet sterk te stijgen. Dat staat in een recente discussienota van de So ciale Verzekeringsbank (SVB) over de finan ciering op lange termijn van de oudedags voorziening. De SVB is de instelling die de AOW uitvoert. Volgens de discussienota is het beeld van oplopende AOW-premie$ (van 11,6 pro cent in 1985 naar 15,4 procent in 1996) enfgszins mislei dend. Sinds 1985 hebben ver schillende belastingmaatre gelen geleid tot een daling van de premiegrondslag voor de AOW (operatie-Oort, bevriezing eerste schijf, ho gere belastingvrije voet, ho ger arbeidskostenforfait). Om hetzelfde bedrag binnen te krijgen, moesten de pre mies wel omhoog. Zonder de ze ingrepen zou een daling van de AOW-premie moge lijk zijn geweest van 11,6 tot 10,0 procent. Ook uitgedrukt als percenta ge van het nationaal inko men is de AOW de afgelopen tien jaar goedkoper gewor den (van 6,1 procent in 1985 tot 6,0 in 1995). Dat komt doordat de groei van het aan deel 65-plussers in de bevol king is gecompenseerd door de veelvuldige bevriezingen van de AOW-uitkeringen. Ook bij een blijvende koppe ling van de AOW aan de cao- lonen hoeft er echter geen ge vaar te bestaan voor de betaalbaarheid van de oude dagsvoorziening. Dat komt vooral doordat een volledige koppeling nog geen wel- vaartsvaste AOW oplevert. De gemiddelde lonen (inclu sief promoties e.d., inciden teel) gaan jaarlijks sneller omhoog dan de cao-lonen. Hierdoor neemt ook de be lastinggrondslag toe. Op de lange termijn weegt dit effect min of meer op te gen de toeneming van het aantal 65-plussers en gaan de kosten van de AOW, als per centage van het verdiende inkomen, maar weinig om hoog. De keerzijde hiervan is wel dat de hoogte van de AOW steeds verder achter blijft bij de gemiddelde loon ontwikkeling. Betaalbaar De discussienota inventari seert een groot aantal voor stellen om de AOW op de lan ge termijn betaalbaar te houden. Verhoging van de AOW-gerechtigde leeftijd van 65 tot 67 jaar kan een flinke besparing opleveren. In 1995 zou het gaan om 4,4 miljard gulden, ofwel 13,4 procent van de uitkerings lasten. Het probleem hier van is echter de zeer lage ar beidsdeelname van 60- tot 65-jarigen. Hierdoor zal de feitelijke besparing een stuk lager uitvallen. Een andere mogelijkheid is het betalen van AOW-premie door bejaarden over hiHti aanvullend pensioen. Vol gens de SVB kan dit de AOW-premie voor werken den met 2 procent verlagen. Het geld kan ook worden ge bruikt voor een ruimharti ger koppelingsbeleid. De AOW zou dan een half'pro- cent minder kunnen achter blijven bij de gemiddelde loonontwikkeling. Bufferfonds Een derde mogelijkheid is het opzetten van een buffer fonds om toekomstige pre miestijgingen op te vangen. Volgens de discussienota kan zo'n fonds zonder al te grote administratiekosten door de Sociale Verzeke ringsbank worden beheerd. Als nadeel geldt hier de tij delijk hogere AOW-premie die nodig is om het fonds te vullen. Hierdoor neemt de belasting- en premiedruk op arbeid toe en dat is slecht voor de werkgelegenheid. Ook minister Melkert van Sociale Zaken heeft onlangs laten weten dat de betaal baarheid van de AOW geen gevaar loopt. Hij wil de pre mie stabiel houden door AOW-premie te heffen over aanvullende pensioenen. Suske en Wiske "ROBOTKOP" door Willy Vandersteen HdjnifuoHet lukt1 Afgekeken uit de film om "inte zon, maar ons Robothopje doet het primaDaar hoort champaOne bij [Héé.'HO'PFR BACCOff WHAAAU len kortstuitinO Het mechanisme dat Robot hop bestuurt, is migration Tot en met 18 september Renesse Open voor bezichtiging en mogelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel. Jacobuskerk.10.00-12.00 uur, behalve 24 jlili. Tot en met 1 juli Zierikzee Deltaweek (zeilwedstrijden/muziek), 't Luitje/Nieuwe Haven. Avond. Maandag juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Dinsdag 2 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Serooskerke Toneelstuk obs De Schelphoek in dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Eerste negen wekelijkse vaarexcursies naar Veermansplaat. Haven Grevelingenzijde. 10.00 uur. Woensdag 3 juli 7(prilr7PP Spreekuur FNV. MFC, Huybertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Renesse Zomeravondconcert in de N.H. Jacobuskerk. 20.00 uur. Bruinisse Zang- en muziekavond. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 4 juli Brouwershaven Natuurexcursie van VW om 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 5 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Opening expositie collectie Waterschap. Stadhuismuseum. 15.00 uur. Kerkwerve Rock roll. Café snackbar. 21.00 uur. Zondag 7 juli Neeltje Jans Zeeuwse Keverdag. Vanaf 10.00 uur. Maandag 8 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Brouwershaven Blaaskapel De Notenkluvers van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 9 juli Zierikzee Kinderrommelmarkt. Havenplein. Van 09.00 tot 12.00 uur. Burgh-Haamstede Eerste van zes wekelijkse theaterrondleidinge. Burghse Schoole. 19.00 uur. Lezing van Chris van Troostwijk over New Age in de Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Woensdag 10 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Bingo. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Brouwershaven Zomerzangavond. Grote of Sint Nicolaaskerk. 19.30 uur. Vrijdag 12 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Karaoke video show. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Brouwershaven Jazz-, rhythm- en mosselfestival op parkeerterrein aan de Poortdijkdam. Van 19.00 tot 01.30 uur. Zaterdag 13 juli Burgh-Haamstede Stadsknapenkoor Elburg in Nederlandse Hervormde kerk. 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2