'Het is een ongeregeld volk, ik heb er mijn handen vol aan' Activiteiten In Drijf-inn komt iedereen, van werknemer tot miljonair Havenmeester Kees Nelisse bekend gezicht voor deelnemers aan de Deltaweek Programma 26e Delta Week IMS - NKK - R&P Clubhuis WSV Zierikzee the place to betijdens Delta Week DONDERDAG 27 JUN11996 NR 25998 party. Daar moest je gewoon bij zijn," Nelisse mist het toch wel een beetje. De sfeer, de wedstrij den, het geouwehoer achteraf. ,,Er is soms veel te verklaren na vijf, zes uur wedstrijd." Hij verkocht zijn boot omdat hij door zijn werk er geen tijd meer voor had. Het wegdoen van zijn 'tweede huis' spijt hem nog. „Misschien krijg ik nog een keer de geest een bootje op te bouwen," mij mert hij. evenzo zeer. Nelisse voer ja renlang met hetzelfde team. Op een schip zijn veel mensen nodig. Een navigator, een stuurman, een tacticus en per sonen die de mast en het grootzeil bedienen. „Iedereen moet even goed zijn," weet Nelisse uit ervaring. „Als je ook maar één fout maakt, zijn je ze zo allemaal voorbij." Hij verbaast zich; dan ook over de grote afstanden tussen de eer ste en de laatste boot tijdens bijvoorbeeld de Olympische Spelen. Vergrijzing Zoete gedachten die waar schijnlijk voortvloeien door schippers die in hun jonge jaren met een bootje van 6,5 meter langs het kantoor van Nelisse voeren en tegenwoor dig met 'dikke' boten van elf meter de havenmeester be groeten. De watersport ver grijst, ziet Nelissen. „Mensen die eenmaal een schip hebben, blijven varen en stoppen niet snel." Jonge mensen ontwaart hij nauwelijks meer. „Die moe ten onderaan beginnen." Vol gens Nelisse zijn studie, ver kering, aanschaf van een auto en schulden de oorzaken dat jongeren het zeilen links laten liggen. Zeilen is per slot van rekening een dure sport. „Surfen is wel een betaalbare vorm van watersport." Dat zeilen financieel niet voor iedereen is weggelegd, bewij zen de volgende cijfers. Een beetje boot kost aan huur, verzekering en ligplaats onge veer tussen de vijf- en zeven duizend gulden. Bij wedstrijd zeilers komt er nog eens vijfduizend florijnen bij. Ne lisse: „En over de hele grote boten zullen we het maar niet hebben. Het moet je hobby zijn. De een gaat vliegen, een ander koopt een Porsche van 125 duizend gulden." Niet alleen het geld is belang rijk,. een goede bemanning fc.lï-V U Pennen Bij zeilen is het de bedoeling - en dat zal voor de insiders geen nieuws onder de zon zijn - zoveel mogelijk wind te van gen en zo weinig mogelijk weerstand te krijgen. Nelisse probeert het met vier pennen uit te leggen. De eerste pen is de koploper, de drie erna de achtervolgers. „Als je achter de koploper ligt, kun je bijna geen wind vangen. Dan heb je te maken met wervelwind die 'over blijft' van de 'echte' wind van het voorste schip." Een uitstekend vertrek is dan ook pure noodzaak. „Als je een goede start hebt, ben je spekkoper. Het is de kunst om bij de start het beste plek je te vinden. Het is een ze nuwachtig gedoe." Uiteraard gaat Nelisse bij de start aan het havenhoofd kijken. „Het is een glorieus gezicht. Je moet er belangstelling voor hebben. De aandachtige toe schouwer vindt het mooi." Toeschouwers, belangstelling, boten en zeilers zullen er vanaf morgen genoeg zijn. Ne lisse: „Voor de sfeer komen de meeste mensen terug naar Delta Week. Iedereen doet ge woon zijn best om het leuk en aantrekkelijk te maken. An ders blijft zo'n evenement niet zo lang in stand. Het kan nog jaren mee." a av ;*£3S ZIERIKZEE - „Pff, een leuke anekdote over de Deltaweek," verzucht Kees Nelisse, „daar moet ik misschien wel een jaar over naden ken." Jammer dan, denkt ondergetekende die hoopte iets smeuïgs te kunnen optekenen. Twee dagen later stapt de havenmeester de Drijf-in van watersportvereniging Zierikzee. „Je vroeg om een anekdote, hè?" Nelisse gaat er eens goed voor zitten. Mooie blauwe pet op, een lekkere sigaar tussen zijn lippen. Hij vertelt. „Jaren terug, ergens eind jaren ze ventig hadden een paar jon gens een houten bootje van ongeveer 6,5 meter gebouwd. De start op zaterdag, ze zijn aan het laveren. Ze zijn weg. Maar aan het begin ligt een grote startboei. Ze knallen er bovenop. Een gat erin. Van het bootje zag je alleen nog een mast een stukje dek. Hele maal total-loss. Ze hebben geen meter gevaren." Nelissen gaat weer terug naar zijn stek waar hij sinds 1990 vertoeft. Zijn werkplek is een klein kantoortje aan het water, naast de Drijf-in. Ge zellig rommelig. Hij steekt zijn hand op als er een boot voorbijkomt. Hij kent ze alle maal en andersom is Nelisse voor de schippers hèt gezicht van de Zierikzeese haven. „Het is een ongeregeld volk," vertelt Nelisse over de boot mensen. Druk en zenuwach tig. Ik heb er mijn handen vol aan. Ze willen een lekker plekje om te slapen hebben. Er gebeurt van alles." Maarflniet voldoende, vindt de havenmeester. „Elk plekje probeert er wat van te maken. In Zierikzee mis je iets. In Wolfaartsdijk wordt een loods helemaal omgebouwd. Kun je een dansje maken. Hier aan Het Luitje moet er meer van te maken zijn. Je bent van het weer afhankelijk. De mensen zitten op de boot of buiten. Ik ben vroeger in Engeland ge weest. Elke club had een Deelnemers aan de Deltaweek kennen Kees Nelisse bijna niet anders dan op de fiets over de steigers in de Zierikzeese haven. ,,Mijn knieën zijn slechtverklaart de havenmeester het fietsgebruik. (Foto: Joop van Houdt) T«kst Peter Godrte Foto Joop van Houdt Vormgeving Kees van de Wetering ZIERIKZEE - De eerste helft van de 26e Deltaweek, van vrijdag 28 juni tot en met maandag 1 juli, speelt zich zoals gebrui kelijk af in de haven van Zierikzee. De haven van Zierikzee vormt net als in voorgaan de edities van het grootse zeilevement het decor van de start in een week van zeilwedstrijden op de Oos- terschelde en ook gedeelte lijk op de Noordzee. De zo genaamde aanbrengwed- strijd brengt de vloot van schepen op vrijdag van de Krammersluizen naar de Zierikzeese wateren. Oosterschelde Op zaterdag, zondag en maandag hebben de wed strijden op de Oosterschel de plaats. Steeds wordt er gestart vanuit Zierikzee. Pas op dinsdag 2 juli ver trekken de schepen naar St. Annaland. Gevaren wordt er in de IMS- en NKK-klasse en in de rond en platbodems. Auberge Maritime, Stads- café de Banjaard, Café de Gekroonde Suikerbiet en Chinees-Indisch restaurant Lotus, horecagelegenheden aan de Nieuwe Haven, or ganiseren het avondpro gramma in een tent, die ge plaatst staat op het Luitje. Hier wordt elke avond tus sen acht en twaalf uur mu ziek gemaakt. Op vrijdagavond treedt The Natched Steamboat Jazzband op en zaterdags geeft Rubber Soul een showtje weg. Crosshead the Southside Horns zijn op zondagavond van de partij en de Zaideco's slui ten de maandag af met feestelijke cajunmuziek. De prijsuitreikingen zijn steeds 's avonds. Op zaterdagavond wordt het verkeer over de Nieu we Haven omgeleid zodat de mensen rustig kunnen wandelen. Parkeren op het Luitje is vier dagen onmo gelijk, net als dit het geval is in de directe omgeving. Parkeren kan wel op de grote terreinen aan de rand van Zierikzee. (datum - naam race - organiserende vereniging) 28 juni Krammersluis - Zierikzee WV Willemstad 29 juni Zeelandwedstrijd 1 KR ZV de Maas 30 juni Zeelandwedstrijd 2 KR ZV de Maas 1 juli Onrustrace WV Zierikzee 2 juli Zierikzee - St. Annaland WV St. Annaland 3 juli St. Annaland - Wolphaartsdijk WSV Wolphaarts- dijk 4 juli Wolphaartsdijk - Yerseke WV Yerseke 5 juli Veronicarace (IMS 1-5) Noord-Beveland/WSVW Roompotrace (NKK1-4) Noord-Beveland/ WSVW Zeelandbrugrace (IMS 6) Noord-Beveland/WSVW Vuilbaard (NKK 6-10, R&P) Noord-Beveland/ WSVW 6 juli Zaterdagwedstrijd Noord-Beveland/WSVW vier jaar goed. „Het is een be krompen keukentje," aldus Hanneke. „Vaak willen de mensen een kijkje achter de bar nemen om te zien of er niets meer onder staat." Eigenlijk kun je in de Drijf- inn veel zo niet alles krijgen, behalve friet. Omdat een af- zuiger ontbreekt, is het bak ken van friet uit den boze. Kees: „Hoeveel mensen we daarom niet wegsturen." 's Ochtends zijn de uitsmijters het populairst. Nadat ieder een heeft gedoucht, staan ze in rijen dik te wachten op de uit smijters, herinnert Hanneke zich van de laatste jaren. Dit tot ergernis van de Auberge Maritime dat ook ontbijt ver zorgde, maar pas om negen uur. En dan gaan de deelne mers naar hun boten. 's Avonds zit de tent weer vol om aan spareribs te kluiven en zich te verlekkeren aan verse mosselen. Tijdens de Deltaweek werken Kees en Hanneke van zes u£ir in de ochtend tot twee uur in de nacht, slapen ze nauwelijks, bakken ze honderden uitsmij ters en bereiden ze honderden kilo's mosselen en spareribs. Na het eten barsten de verha len pas goed los. Ons kent ons, van gewone werknemer tot miljonair. Geld Volgens Hanneke, in het dage lijks leven interieurverzorg- ster in het Rode Kruis-zieken- huis en met horeca-ervaring in de Gouwe Geit, is er geen verschil tussen de mensen, of iemand nu wel of geengeld heeft. „De miljonairs zitten de hele week in het pak. Hier kun je jezelf zijn. Een goed teken dat ze hier iedere keer komen eten. Als mensen problemen hebben, komen ze op je af. We hebben een stukje vertrouwen bij de mensen gekweekt. Met al die mensen krijg je een band. Je hoort wat er 's win ters is gebeurd en andersom. Best, wel leuk." Het gastenboek uit 1978 ligt nog steeds op tafel. Een prach tig exemplaar vol zoete herin neringen aan de Deltaweek. De bemanning van Fortuin schreef. 'Oude schoolvriend Cees als havenmeester een voorbeeld, de mosselen nog beter dan de vorige keer. Hoe is 't mogelijk! Een visite kaartje van Zierikzee.' Vaatje of tien Tijdens de Deltaweek zien Kees en Hanneke vaak vaste klanten terug. „Als het dan warm is, zit heel de steiger vol met een pintje bier," weet Kees. Een vaatje (van dertig liter) of tien gaat er dan wel doorheen, rekent Hanneke voor. Kees: „Je moet die men sen in het dorp niet jaloers maken." De in Amsterdam ge boren Hanneke reageert vol gens de stedelijke maatsta- Kees en Hanneke Wesdorp in hun dagelijkse praktijk, de keuken van de Drijf-inn. ZIERIKZEE - 'Een zeldzaam zorgzaam haven meester, een uitstervend soort. Voor mosselen was tot heden Yerseke de favoriete plaats; het clubhuis is een ernstige concurrent geworden. Heerlijk en perfect en uiteraard ook de Irish coffee. Tot ziens.' Was getekend: de bemanning van Lady PC. Zomaar een anekdote uit het gastenboek van clubhuis Drijf-inn van watersportver eniging Zierikzee. Met name bedoeld voor degastvrijheid die de pachters, Hanneke (39) en Kees (41) Wesdorp, voor de deelnemers van de Delta Week overhebben. Geen over dreven complimenten voor de eigenaars en hun personeel, want binnen in vier jaar heb ben ze een naam opgebouwd. Mosselen en spareribs zijn het handelsmerk. Totdat Kees en Hanneke Wes dorp de Drijf-inn betrokken, was het leven in het clubhuis op sterven na dood. Hanneke: „Mensen die nooit in het club huis kwamen, komen nu wel. Van een gewone werknemer tot miljonair." De kunsten van het echtpaar Wesdorp zijn wijd en zijd be kend. „Er zijn mensen uit Goes die hier 's avonds mosse len komen eten," vertelt Kees. „Dat is toch wel leiök." Vaak genoeg krijgen de gas ten service aan boord. De dochters van Wesdorp, Heidi en Wendy, bezorgen de over heerlijke maaltijd. Of zoals met afgelopen Pinksteren. Een groep van vijftig mensen kwam speciaal naar Zierikzee om spareribs te eten. ven: „Daar heb ik schijt aan." Het clubhuis van WSV Zierik zee heeft iets gezelligs over zich. Eenvoudige, houten ta fels en stoelen met fleurige kleedjes erop. Een kinder hoekje, een televisiehoekje, wat bankstellen en allerlei at tributen die met zeilen en schepen te maken hebben. Vlaggen, petjes, schilderijen en tekeningen. Zelfs in de menukaarten, vorig jaar gete kend door een decorbouwer van John de Mol jr., is een link gelegd tussen eten en varen. Het onderkomen kreeg vorige week een nog gezelli ger aanzicht vanwege het EK voetbal.De keuken is simpel. Alleen de vlijmscherpe men sen vallen in het oog. Mensen vragen zich terecht af hoe Hanneke en Kees voor zoveel man al dat lekkers in elkaar flansen. Echter, op vier pitten en een magnetron gaat het al

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 9