Bijval voor plan aanpassing Hogezoom en Laone Renesse Ouwerkerk heeft dankzij ANBO haar eigen jeu de boules baan Toeristische veerdienst Zierikzee en Wemeldinge Zuidhoek brengt tekort ruim twee ton omlaag ZWN Groep verwacht daling van aantal personeelsleden Opening expositie Trektochten Westhoek en omgeving Dienst verlening aan burgers DONDERDAG 27 JUNI 1996 NR 25998 3 Ook pluimen Bru en Flipland ZIERIKZEE - Oude tijden herleven. Vanaf 16 juni vaart er een veertje voor fietsers en voet gangers van Zierikzee naar Wemeldinge. De Provinciale VVV probeert bovendien een toe ristische veerdienst te laten varen van Bruinis- se naar St. Philipsland. vaart. Tegen 17.00 uur keert de sleep in haven De Val terug uit Wemeldinge. Dat werd dinsdagavond door VVV-voorzitter H. Wohl be kend gemaakt tijdens de le denvergadering van de VVV Zierikzee. Het pontje wordt getrokken door de sleepboot Hector en vaart twee maal per ig heen en weer. Om 8.30 uur vertrekt de boot uit de vluchthaven De Val bij Zierikzee. Ruim een uur later meert het schip af in de jacht haven bij de kleine sluis in We meldinge. Terug in Zierikzee wordt aangelegd bij 't Luitje aan de Nieuwe Haven. Van daaruit wordt om 14.00 vertrokken voor de tweede Bevorderen Het tochtje over de Ooster- schelde gaat ongeveer tien gul den kosten. De veerdienst is bedoeld om het toerisme in We meldinge te bevorderen. Tus sen Yerseke en Gorrishoek vaart al enige tijd een derge lijk veer. De Provinciale VVV wil er ook een inzetten op de oude lijn Anna Jacobapolder- Zijpe die vroeger Bruinisse met Flipland verbond. ZIERIKZEE - Voornamelijk door te besparen op de arbeidskosten, wordt het tekort van Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek, volgend jaar teruggebracht tot 2,7 ton. Dat is ruim twee ton minder dan het tekort dat dit jaar wordt verwacht. Dat blijkt uit de begroting voor 1997 die gisteren aan de orde kwam in de vergadering van het algemeen bestuur van de Zuidhoek. Bij het opstellen van de begroting is al rekening gehouden met de andere koers die de Zuidhoek vanaf volgend jaar moet gaan varen. Hier voor heeft interim-manager ing. J. E. Beerman een veran- derplan opgesteld. Volgens dit rapport moet onder meer naar stig worden gezocht naar kos tenbesparingen. De gemeentelijke herindeling biedt een goede mogelijkheid tot deze besparing. De ver wachting is dat vier ambtelij ke medewerkers gebruik ma ken van de zogenaamde pré-VUT-regeling. Door maar twee van de vier ambtenaren te vervangen en ook op andere manieren op de personele kos ten te besparen, wordt reke ning gehouden met 1,5 ton min der uitgaven. Daarnaast hoeven in 1997 ook de commissie van goede dien sten en de interim-manager niet meer te worden betaald. Deze zijn aangesteld om de or ganisatorische .problemen bij de Zuidhoek op te lossen. Ze drukten vorig jaar en dit jaar voor ongeveer twee ton op de rekening. Ook moest vorig jaar met terugwerkende kracht een verhoging van de ziektewetpremie worden be taald. De inhaalslag, die volgend jaar gemaakt wordt, had nog groter kunnen zijn, wanneer in de laatste CAO-onderhandelin- gen de werkweek niet verkort zou zijn van 38 naar 36 uur. de arbeidstijdverkorting' "moet- gedeeltelijk worden opgevain- gen door herbezetting. 'Hier door nemen de loonkosten van de WSW'ers toe. ZIERIKZEE - De ZWN Groep verwacht dat het aantal personeelsleden van de onderneming-, licht zal dalen. Daarbij zal het percentage me dewerkers in commerciële functies stijgen en het percentage openbaar vervoermedewerkers dalen. Een en ander wordt vermeld in het jaar verslag 1995 van de ZWN Groep. Volgens het jaarverslag is een flinke daling te zien van het aantal reizigers in het traditio nele openbaar vervoer. Voor een deel te wijten aan de ver andering van de studenten kaart en aan de langdurige sta king begin 1995. 'Maar ook bezuinigingen in het voorzie ningenpakket zijn er debet aan', aldus het jaarverslag. Ondanks de daling heeft de ZWN door commerciële activi teiten en door efficiënter wer ken, meldt de Groep, het resul taat in 1995 tot 12,9 miljoen. De omzet van alle activiteiten is gestegen: tours met drie mil joen gulden, taxi met negen miljoen en technische dienst verlening ook met negen mil joen. De ZWN vindt deze investerin gen noodzakelijk voor de con tinuïteit van de onderneming en om oplossingen te kunnen bieden voor de mobiliteitspro blemen in de randstad. Overi gens verwacht de Groep voor 1996 een lichte toename van de omzet en een gelijkblijven van het resultaat. De verwachting is dat de omzet in de produktie van het tradi tionele openbaar vervoer af zal nemen door alternatieve ver voersvormen, bezuinigingen en concurrentie. De ZWN wil proberen deze teruggang te compenseren door het vergro ten van het aanbod in geïnte greerd vervoer, door introduc tie van nieuwe vervoers systemen en technieken. ZIERIKZEE - Mevrouw A P. de Haan opent vrijdag 5 juli in het Stadhuismuseum in Zie rikzee, de expositie van de col lectie die het Waterschap Schouwen-Duiveland eind vo rig jaar in bruikleen gaf aan de gemeente Zierikzee. De Haan was de laatste dijk graaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, voordat dit 1 januari 1996 opging in het Waterschap Zeeuwse Eilan den. In verband hiermee gaf het eilandelijke waterschap de collectie historische voorwer pen in bruikleen aan de ge meente Zierikzee. Voorwaarde daarbij was onder meer dat de collectie bijeen moest blijven op Schouwen-Duiveland. On der de historische voorwefpen bevinden zich veel gebruiks voorwerpen uit vroeger tijden en schilderijen. Hiervan is een groot deel opgesteld in de Ach terzaal van het Stadhuismu seum. RENESSE - De ANWB houdt in samenwerking met de VVV Schouwse Kust in de maanden juli en augustus wandel- en fietstochten door de Westhoek en omgeving. De wandeltochten hebben een lengte van vijf, vijftien of acht tien kilometer en voeren de deelnemers door Renesse en omgeving. De Elfdorpenfiets- tocht is langer; dertig of 53 ki lometer. Een wandel- of fiets- pakket is verkrijgbaar bij de VVV Schouwse Kust in Renes se. Op zondag kan dit vanaf 9.00 uur bij café-restaurant 't Wapen van Renesse. SPIJKENISSE - Basisschool De Tamarin in Spijkenisse is in de nacht van woensdag op donderdag voor de helft afge brand. Verwachting t/m maandag 1 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 juni Zon op 05.22, onder 22.02 Maan op 18.50, onder 03.17 Volle Maan: 01 juli (05.59) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De zon komt morgen gere geld door. Vanavond en vannacht zijn er ook wolkenvelden en het koelt af tot ongeveer 10 graden. Morgen wisselen zon en wolken elkaar af en het blijft tot de avond droog. De meeste zon lijkt voor het binnenland gereserveerd. Daar wordt het dan ook vrij warm, in Brabant en Limburg 23 graden, aan zee wordt het zo'n 18 graden. Later op de dag drijven met name in het westen wolken binnen en de dag wordt misschien afgeslo ten met een bui. De wolken hangen samen met een lagedrukgebied bij Schotland. Dat trekt het komend weekeinde via de Noordzee naar Scandinavië. Deze ontwikkeling heeft bij ons een wisselvallig weerty pe tot gevolg. Zaterdag en zondag vallen er enkele buien, het waait ste vig en het wordt weer koel. ZIERIKZEE - Naast gegevens uit de enquête die aan een aan tal inwoners op Schouwen- Duiveland is gestuurd, zal de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland op nog een andere wijze informatie krijgen over een goede dienstverlening aan burgers. Het Ministerie van Binnen landse Zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben het project OL 2000 op gezet. Het doel van dit project is, om*te-4comentot eendande-' jjijk netwerk van brede geïnte- -gréërdè aVëfhéidslokëtten, dié worden Ondersteund door ïri- formatie en communicatie technologie. Schouwen-Duive land wil graag deel uitmaken van een klankbordgroep voor gemeenten, om mee te denken, discussiëren en ideeën op te doen op dit gebied. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. Plus 3 O-kilometerzone deel Hogezoom Het is de bedoeling dat tegenover café-restaurant Zeerust een soort pleintjes wordt gecreeërd. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGII-HAAMSTEDE - De plannen van de ge meente Westerschouwen voor aanpassing van delen van de Hogezoom en de Laone in Renesse zijn bij de inwoners van Renesse in goede aarde gevallen. Dat bleek deze week tijdens hoorzit tingen in het gemeentehuis in Burgh-Haamstre- de. 'verblijfsgebied' worden waar de automobilist op de tweede en voetgangers en fietsers op de eerste plaats komen. Het mobiliteitsscenario in de gemeente Westerschouwen schrijdt steeds verder voort, maar of alle onderdelen ervan nog onder de vlag van de zelf standige gemeente Westerse houwen kunnen worden uitge voerd is onzeker. Tijderis de hoorzitting kondigde wethou der ir. C. W. Veerhoek aan dat het college binnenkort met een prioriteitenlijst komt na over leg binnen wat hij noemde het zomer-conclaaf. ,,We hebben wel veertig plan nen liggen, maar geen geld voor veertig plannen," aldus Veerhoek. Voor wat betreft de aan de be volking voorgelegde plannen voor Laone en Hogezoom hoopt Veerhoek dat deze nog dit najaar uitgevoerd kunnen worden. Voor wat betreft de Laone gaat het om het gedeelte tussen de Scholderlaan tot aan de Rampweg. Dat moet een Dat doel hoopt de gemeente te- kunnen bereiken door een aan-, tal snelheidsremmende maat regelen te treffen. „Het gaat erom dat we blokkades opwer pen voor de auto's"., legde Veerhoek uit. Die blokkades gaan bestaan uit visuele ver nauwingen en een aantal 'hob bels' Plateaus Ter hoogte van café-restaurant Schouwerhoeck komt een ver hoogd plateau evenals in de bocht naar de Rampweg vlak bij café-restaurant Zeerust. Om de weggebruiker nog be ter te laten merken dat voet gangers en fietsers hier het pri maat hebben worden de pla teaus opgetrokken uit marte- rialen van een andere kleur en structuur dan de rest van het wegdek van de Laone. In de bocht van de Laone naar de Rampweg komen nog eens twee halfcirkelvormige tegen over elkaar gelegen bollingen. Alles bij elkaar is dat volgens Veerhoek voldoende om het gebied onaantrekkelijk te ma ken voor automobilisten die 'even snel' vanaf de Rampweg naar het centrum van Renesse «^willen rijden. Tijdens de hoorzitting bleëk 'dat men op zich'héél blij is met de plannen. Wel zijn sommigen bang dat er sluipverkeer zal ontstaan via het parkeerter rein vlakbij beide café-restau rants. Volgens Schouwer- hoeck-exploitant Vroon komt het nu al regelmatig voor dat automobilisten naast zijn be drijf het parkeerterrein op schieten om het dan aan de Rampweg, waar het terrein ook een in- en uitgang heeft, 'weer te verlaten. Veerhoek zegde toe daar te proberen een oplossing voor te zoeken. Een ander probleem dat naar voren kwam betreft de ruiters. Zij moeten nu een stuk van de Laone gebruiken om bij het ruiterpad door de duinen te kunnen komen en dat levert volgens omwonenden nogal eens gevaarlijke situaties op. „Het probleem is duidelijk, al leen zal het niet eenvoudig zijn om dat op te lossen," reageerde Veerhoek. De gemeente wil van het ge deelte van de Hogezoom tussen de rotonde bij Renesse en Kooijmansweg/Kabbelaars- weg een dertig-kilometerzone maken. Óp 'een onderlinge af stand van ongeveer 60 meter komen er verhoogde plateaus, én drempels. „Niet zo heftig als die in de Laone, maar wel afdoende," voorspelde Veer hoek. De vraag van een van de aan wezigen of het gevaar niet be staat dat de rest van de Hoge zoom een 'racebaan' wordt werd door de wethouder ont kennend beantwoord. Hij wees erop dat verderop een 'knip' in de Hogeazoom wordt gemaakt waardoor deze al een stuk minder aantrekkelijk wordt voor mensen die zich snel van A naar B willen bege ven. „En we kunnen niet over al drempels leggen." milie en in zijn vakantie in aanraking met het jeu de bou les, een balspel, dat veel in Franse dorpen op dorpsplei nen wordt gespeeld. Hij raakte er zo door gefascineerd, dat hij het spel thuis ook wel zou wil len spelen. Zo kwam hij op de gedachte om in het dorp een jeu de boules-baan aan te laten leggen. De anderen van de AN BO waren het van harte met hem eens. Er werden bij de ge meente plannen ingediend. Het beste was dan maar om meteen een vaste baan aan te leggen. De gemeente ging ac- coord met de plaats, namelijk het centrum van Ouwerkerk. Wel moest de bond de aanleg en het onderhoud zelf betalen. „De opzet van de baan is een voudig," vertelt Remeeus. „De baan is vijftien bij zeven me ter. Eerst is er een laag van twintig centimeter grond weg- gegraven en daarin is een laag van verpulverde kleischelpen gestort. Het speelt goed op een baan van schelpengruis. De baan wordt door betonbanden omsloten en kost tussen de drie en vierduizend gulden. De AN BO heeft een gift van 1900,- van het Julianawelzijnsfonds gekregen. Nu kan iedereen lid van de jeu de boules club wor den, het kost 25,- per jaar, je hoeft geen lid van de ANBO te zijn. Niet-leden kunnen de baan huren. Op woensdagmid dag wordt de baan bpengesteld voor de schooljeugd, op voor waarde dat er begeleiding bij is." Dat koersbal cn jeu de bou les niet aan leeftijd gebonden zijn bewijst de 81-jarige me vrouw J. C. Vijverberg - Van Oeveren. Zij is het oudste lid, dat nog actief meespeelt. OUWERKERK - Een rondje over de ring- in Ou werkerk brengt je al enigszins in Franse sfeer. Nu er ook nog een jeu de boules-baan in het centrum aangelegd is, wordt de gelijkenis met een Frans dorpje alleen nog maar meer ver sterkt. Ouwerkerk heeft een centrum, dat eigenlijk verplicht als voorbeeld zou moeten dienen voor de inrichting van een dorpskern. De ring, de leilin des, de rozen en dan nu de jeu de boules-baan, daardoór komt een mens meteen al in va kantiesfeer. De man van ge meentewerken, die de laatste hand aan de baan legt, zegt: „Ouwerkerk heeft nu eenmaal 'joy de vivre". Overigens heeft Ouwerkerk het spel met een Frans tintje, het jeu de boules te danken aan de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren, kortweg de ANBO en diens voorzitter P. A. Remeeus uit Ouwerkerk. De ANBO begon jaren geleden met koersbal voor zijn leden. Koersbal wordt binnen, in het dorpshuis van Ouwerkerk, ge speeld. De ANBO heeft zo'n twintig koersballeden. Voor zitter Remeeus kwam door fa- De ANBO in Ouwerkerk heeft ervoor gezorgd, dat er een jeu de boulcsbaan is aangelegd in het cen trum. (Foto: Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3