Jazzfestival aansluitend op Brouwse Dag Bankzaken regelen met de computer Stichting Timoteo erkend PAAUWE Theaterrondleidingen van Burghse Schoole Deltaweek in Zierikzee zeil- en muziekfestijn Waterschap zet systeem op voor peiling water De fuchsia of belleplant is sierlijk en heel geliefd AMERIQUE An american dream? Vrijdag 28 juni t/m maandag 1 juli Kosten: 175.000gulden Eerste mosselen week later Vanaf 9 juli elke dinsdag Honderdste Rabo telebankieren WOENSDAG 26 JUNI 1996 HET EXTRA NIEUWEHLAD ZIERIKZEE - In en bij de Zierikzeese Nieuwe Ha ven speelt zich van vrijdag' 28 juni tot en met maan dag 1 juli het begin af van de Deltaweek. Tijdens het evenement worden vanuit Zierikzee zeilwedstrij den gehouden op de Oosterschelde en de Noordzee. In een tent, die op het bol werk op het Luitje wordt ge plaatst, treedt iedere avond een band op. Hier worden ook de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de zeilwed strijden. Vrijdag is vanaf 20.00 uur the Natchez Steam boat Jazzband te horen. Zaterdagavond presenteert Rubber Soul allround amu sementsmuziek uit de zesti ger jaren en zondag treedt Crosshead the Southside Horns op. Maandagavond is in de muziektent cajunmu- ziek te horen, die wordt ge presenteerd door de band De Zaideco's. Vrijdag worden de zeilwed strijden van de Deltaweek gestart met een zogenaamde 'aanbrengwedstrijd', waar bij de vloot van schepen van de Krammersluizen naar de Zierikzeese haven vaart. De drie daarop volgende dagen worden wedstrijden op de Oosterschelde gehouden Daarna verplaatst de Delta week zich naar Sint Anna- land. Gevaren wordt in de IMS en NKK-klasse, naar ook de rond- en platbodems zijn van de partij. In verband met de activiteiten in en bij de haven wordt het verkeer naar de Nieuwe Haven zater dagavond omgeleid. GOES - Om bijvoorbeeld een weerwoord te hebben bij klachten gaat het Waterschap Zeeuwse Eilandeh een systeem opzetten dat het peil van het oppervlak tewater bij houdt. Er is 175.000 gulden mee gemoeid. De registratie van het water peil is op Schouwen-Duive- land - in tegenstelling tot el ders in de provincie - nog niet goed geregeld. Uiteraard wordt er al gemeten. Maar in de toekomst moet op nog en kele tientallen punten het peil van het oppervlaktewa ter eens per veertien dagen - elders eens per maand - wor den opgemeten. Het waterschap gaat nu 175.000 gulden uittrekken om via nieuwe peilschalen de stand handmatig op te kun nen nemen. Op termijn moet dat bij belangrijke meetpun ten automatisch gaan gebeu ren. De uitbreiding van de handmatige meting moet nog dit jaar rond zijn. De commissie waterbeheer van de Zeeuwse Eilanden heeft inmiddels ingestemd met het opzetten van het peilregistratiesysteem. YERSEKE - Mosselhandelaren in Yerseke hebben vrijdagmiddag besloten de zwarte schelpdieren van de nieuwe oogst een week later op de markt te bren gén dah Aanvankelijk de bedoeling was. Het uitstel betekent voor de consument dat de mosselen niet op vrijdag 5 juli maar vanaf vrijdag 12 juli in de handel verkrijgbaar zijn. Afelopen donderdag en vrij dag werden op de mosselvei ling in Yerseke 174 verschil lende monsters van kweek- percelen uit de Waddenzee en de Oosterschelde ter keuring aangeboden. Na de eerste keuringsdag gingen er in de Yersekse wandelgangen reeds stemmen op om de schelpdieren nog een weekje met rust te laten. Het vlees gewicht en de kleur van het veel gevraagde natuurpro- dukt blijven nog iets achter ten opzicht van andere jaren. Beter een latere start, dan een valse start van het sei zoen, luidt de conclusie van de handelaren. Mosselen kunnen namelijk in een week tijd snel aansterken. BALLONNEN BRUINISSE - De ballonnen wedstrijd, die werd gehou den tijdens Bruniversails, is gewonnen door Jelmer de Bonte. Zijn ballon zweefde 562 kilometer ver naar het Duitse Nortorf. Van de 240 ballonnen die werden opgelaten kwamen slechts zestien kaartjes te rug, die werden opgestuurd door de vinders. Esther Mul ler werd tweede. Haar ballon vloog 251 kilometer tot in het Drenthse Erm. Judith van Hekke werd der de omdat haar ballon tot in het Drenthse Zwinderen zweefde, 243 kilometer. De winnaars kregen een VW- cadeaubon. VAARTOCHT BRUINISSE - Het rond- vaartbedrijf De Veerman verzorgt in juli en augustus wekelijks een vaartocht naar het eiland Veermansplaat in het Grevelingenmeer en een excursie onder leiding van een natuurgids over dit ei- land. De vaartocht wordt gehou den met het schip de Veer man en begint vanaf 2 juli el ke dinsdag om 10.00 uur in de Bruse haven aan de Greve- lingenzijde. De laatste excur sie is op 27 augustus. Kaarten kunnen vooraf wor den gekocht bij de VW- Bruinisse. ZANG EN MUZIEK BRUINISSE - De liturgie commissie van de Gerefor meerde Kerk in Bruinisse zet de kerkdeuren in de komen de zpmermaande wijd open. De bedoeling is om in een on gedwongen sfeer elke woens dag om de veertien dagen een zang - en muziekavond te be leggen onder het thema: Langskomen. De samenkomsten vinden plaats onder begeleiding van de sprankelende organist A. Hoek, pianist Samiel Deur- loo en violiste Annette Kik. Het reportoire bestaat uit psalmen, gezangen en geeste lijke liederen. De geplande data zijn: 3 juli, 17 juli, 31 ju li, 14 augustus en 28 augus tus. De aanvangstijd is steeds om 20.00 uur. Na de dienst wordt een collecte ge houden en is er gelegenheid tot het nuttigen van een kop je koffie. Ook op andere tijden staat de koffie in de consistorie van de Gereformeerde kerk klaar. Elke eerste woensdag van de maand wordt name lijk een koffie-ochtend ge houden waarbij iedereen hartelijk welkom js. De koffieparty's duren van 10.00 tot 11.30 uur. U bent welkom in de Gere formeerde kerk aan de Noorddijk in Bru! BURGH-HAAMSTEDE - Een verrassende kennis making met de historie van Burgh. Dat is mogelijk via de theaterrondleidingen die vanaf 9 juli weke lijks op dinsdag worden gehouden vanaf de Burghse School, het museum aan de Kerkstraat 3 in Burgh. Hetgaat om een initiatief van de museumleiding en de Stichting Recreatie Activi teiten Westerschouwen (SRAW). Gedurende zes we ken worden belangstellen den op dinsdagavond door een gids meegevoerd langs historische plekjes in de om geving, waar de sfeer van vroeger wordt opgeroepen door middel van korte theaterstukken. Vanaf het museum voeren de rondleidingen eerst naar de Karolingische Burcht, die rond het jaar 900 werd aange legd om de bewoners be scherming te bieden tegen de Noormannen die de kusten plunderend en rovend af stroopten. De cirkelvormige resten van de Karolingische burcht zijn nog goed zicht baar in het veld. Vervolgens maken de bezoe kers een lesje 'orde en net heid' mee in het ouderwets ingericht klaslokaaltje van de Burghse Schoole. Een strenge schooljuffrouw en een brutale leerling staan ga rant voor een speels stuk theater. De theaterrondleiding wordt besloten met een bezoek aan de kerk van Burgh. Een theaterstukje, dat wordt uit gevoerd voor het kerkge bouw, laat zien hoe een lood gieter die onvoorzichtig was met de loodpot in 1924 brand in het kerkgebouw veroor zaakte. In het kerkgebouw kunnen de epitafen en graf monumenten worden beke ken die enkele jaren geleden werden gerestaureerd. De theaterrondleidingen worden gehouden op 9, 16, 23 en 30 juli en 6 en 13 augustus om 19.00 uur. Start en deel namebewijzen zijn verkrijg baar bij de Burghse Schoole. Reserveren is gewenst. ZIERIKZEE - De fuchsia is een sierlijke en geliefde plant. De Hollandse naam van de fuchsia is belle- plant of ballerina. De eerste fuchsia werd in Zuid- Amerika ontdekt waar de plant in tropische gebie den nog steeds in het wild voorkomt. De fuchsia is vernoemd naar de beroemde Duitse botani cus Leonard Fuchs. De plant behoort tot de familie van de teunisbloemen. Fuchsia's ge dijen het best in humusrijke, waterdoorlatende grond, in een frisse lucht met een hoge luchtvochtigheid en in ge dempt licht. Men moet fuch sia's nooit voor langere tijd in de volle zon plaatsen, noch in <je volle schaduw. Dit heeft negatieve effecten op de groei en de bloei van de plant. Winterharde fuchsia's ver dragen de volle zon, op voor waarde dat u de voet van de plant koel houdt. Bloeitijd vanaf de zomer tot aan de eerste nachvorst. De winter harde fuchsia gedraagt zich als een vaste plant en krijgt in het voorjaar weer nieuwe scheuten. Winterharde fuch sia's zijn onder andere: Bril liant, Genii, Lady Thumb, Son of Thumb. Mad Cornclis- sen. Miss Popple en Alice Hoffmann. Er zijn natuurlijk ook vele variëteiten van niet-winter- harde fuchsia's. Te verkrij gen op stam in struikvorm en als hanger. In vele en vooral warme kleuren. Men kan de plant goed in ge- raniumgrond van Forabella zetten, want die bevat klei- mineralen en is bijzonder ge schikt om fuchsia's in te planten. Voor grond- en eer ste bemesting kan men Os- mocote gebruiken. Voor een optimaal groei- en bloeisei- zoen heeft Asef speciale Fuchsia voedingsmixen. Tips om uw fuchsia goed te verzorgen zijn: Sterkgroei- ende opgaande en hangende fuchsia's moet men afzonder lijk in een ruime pot planten. Bescherm fuchsia's tegen windvlagen en wind. Niet al le soorten fuchsia's kunnen tegen direct zonlicht. De vuistregel is, hoe groter blad en bloem, hoe schaduwrijker de standplaats. Vraag uw tuinvakman waar u welke soort het best kunt planten. Besproei fuchsia's nooit bij volle zon, bloemen en bladeren kunnen dan ver branden. BROUWERSHAVEN - Hans Schoon besloot vorig jaar na afloop van de Brouwse dag een J azz-festival te houden. Het succes was dusdanig dat een vervolg niet uit kon blijven. En dat gebeurt ook niet, want vrijdag 12 en zaterdag 13 juli wordt in Brouwersha ven het eerste Jazz-, rhythm- en Mosselfestival ge houden. Het is voor het eerst dat er op Schouwen-Duiveland een meerdaags jazzfestival wordt gehouden. Vorig jaar al gaf Hans Schoon de voor zet, door na afloop van de Brouwse Dag twee jazzbands in de tent op de Markt op te laten treden. Dat was zo'n succes dat hij dit jaar besloot tot éen tweedaags festival. En net als vorig jaar weer in combinatie met mosselen. Want ook dat bleek toen een goede keus. De liefde voor de jazz nam Schoon over van zijn moeder Nel Evers. Zij begon tien jaar geleden met het organiseren van jaz2middagen. Toen in restaurant de Waag in Ser- ooskerke. Vanaf 1990 in 't Swarte Schaep in Brouwers haven. Sinds twee jaar speelt zoon Hans ook een belangrij ke rol bij de organisatie van deze middagen. Vijf bands Voor het festival heeft hij vijf bands aangetrokken. De ze treden op in een tent op het parkeerterrein aan de Poortdijkdam. Vrijdag avond bijt Huub Janssen and his Amazing Jazz Band het spits af. Vanaf 1966 is Jans sen 25 jaar lang de drummer geweest van de Dutch Swing College Band. Gedurende de ze samenwerking trad hij ook al op met het Flash back Quartet en zijn eigen Ama zing Band. Schoon ken schetst Huub Janssen en zijn band als een feestelijke band, met veel country and western-invloeden. Na Janssen neemt de River Zydeco band bezit van een van de twee podia in de tent. Deze zesmans-formatie is sinds 1991 bezig met Zydeco- muziek. Samen met Cajun is Zydeco een unieke muziek vorm die al vanaf het begin van deze eeuw grote popula riteit geniet in Amerika. Cajun kent zijn oorsprong in de achttiende eeuw onder de slaven in de Mississippidel- ta. Ondanks het zware werk op de katoenplantages be hielden zij hun levensvreug de. Dit weerspiegelt zich in de opwindende muziek met een centrale rol voor de ac cordeon, de fiddle en de triangel. Maar het is vooral het onvervalste Patois- Frans, dat de Cajun zijn spe cifieke sfeer geeft. Zydeco heeft als basis Cajun, maar is door de vermenging van de oorspronkelijke be volking met andere rassen en culturen, een mengeling van onder andere Cajun, Blues, Country en Rock 'n' Roll. Oude stijl Zaterdag maakt vanaf 14.00 uur de Papa Dré's Dixie Pa- raders het publiek op straat alvast warm voor de optre dens van 's avonds met jazz oude stijl. Zonder hierbij overigens de repetities van de Muziek Play-inn, die 's middags ter gelegenheid van De River Zydeco Band presenteert Zydeco-muziek. de Brouwse dag op de markt worden gehouden, te versto ren, benadrukt Schoon. Vorig jaar maakte hij op de avond van de Brouwse Dag gebruik van de tent die op de Markt stond opgesteld. Dit jaar laat hij een tent opzetten op het parkeerterrein tegen over de brandweergarage. Voor deze locatie is gekozen, omdat er ruimte is voor een grotere tent. „Bovendien moet de tent ook nog worden afgebroken. En op de Markt geeft dat te veel overlast," aldus Schoon. Na het concert op de Markt van de deelnemers aan de Muziek Play-inn, gaat om 18.00 uur het jazz-festival verder met een optreden van Wich way to Kilimanjaro. Deze Salsa big band van in totaal 22 muzikanten, is een van de jongste en meest op windende orkesten van de laatste jaren. Kilimanjaro speelt een mix van onder an dere salsa, jazz, cha cha's en bolero's. Na Kilimanjaro speelt de Zierikzees/Tilburgse forma tie Rodi Dean een set Sout hern Rhythm Blues, met onder meer covers van Mud dy Waters, Howling Wolf en Elmore James. Phil Mason's New Orleans All-Stars, vol gens Schoon „een van de heetste jazzbands van Euro pa", sluit het festival af. De mix van verschillend stij len, die op het festival te ho ren is, is bewust gekozen door Schoon. „De basis van het festival is de jazz oude stijl. Maar omdat er ook vo rig jaar veel mensen waren die van een anders soort jazz houden, komt dit ook aan bod." BOLIVIA - De stichting- Timoteo van Dick en Thére- se Altena is een feit. De Boliviaanse regering heeft de stichting tenminste erkend als rechtspersoonlijk heid. Dat laat het echtpaar weten in een nieuws brief. „Dit is meer dan een admini stratieve aangelegenheid. Het biedt hier in Bolivia nieuwe mogelijkheden en is zeker niet onbelangrijk in ons contact met de plaatselij ke overheid. Het tweede goede bericht is dat de Prefectura haar hulp maandelijks blijft geven. In Bolivia is dit heel bijzonder, omdat normaal gesproken alleen hulp geboden wordt aan katholieke instellingen. We zijn erg dankbaar voor onze uitzonderingspositie. Ook op alle andere fronten blijkt veel te veranderen. Zo warm als het de vorige keer dat we u schreven was, zo kil is het nu. De winter heeft haar intrede gedaan. Ook de twee meisjes die het laatst opgenomen zijn in het kin dertehuis zijn zichtbaar ver anderd. Alejandra en Marie ne waren heel apathisch en gesloten toen ze bij ons kwa men. We hebben met hen ge beden en hen van het ene op het andere moment zien ver anderen in blije, open en na enkele dagen zelfs zeer ener gieke meisjes. We moeten er nu zelfs voor waken dat de jongste, Mariene, de andere kleintjes niet de baas wordt. Baby Jose heeft inmid dels,het- kindertehuis verla ten. Zijn vader, die in de ge vangenis christen was ge worden, is onverwacht vrijgelaten. Hij heeft al snel vast werk gevonden en woont nu bij zijn broer, waar ook de kleine Jose welkom is. Zodoende woont baby Jo se nu weer bij zijn vader. We blijven uiteraard met hen in contact en we bij ven voor hen bidden. Ook enkele meisjes hebben het kindertehuis verlaten. Voor ons verliep dit veel ver drietiger. Het bleek dat deze meisjes alleen vanwege de vakantie (kunt u zich dat voorstellen bij hun moeder in de gevangenis verbleven. Normaal woonden ze gewoon thuis bij hun vader en oma en daarom waren ze voor ons ei genlijk geen noodgevallen. Toch waren ze als zodanig aan ons gepresenteerd en hebben we hen opgenomen. Dergelijke vervelende erva ringen hebben we helaas al vaker gehad. We werken nu samen met een maatschappe lijk werkster, die eerst een uitgebreid onderzoek ver richt voordat wij de kinde ren opnemen. Dit werkt langzamer, maar wel beter. We zullen deze maand ons best doen om de lege plaat sen, die de vertrokken kinde ren achtergelaten hebben, op te vullen met andere kinde ren uit de gevangenis. De kinderclub, die elke za terdagmiddag in het kinder tehuis voor de kinderen uit de buurt gehouden wordt, groeit voortdurend. Een ge volg hiervan is dat 6 ouder paren nu ook op woensdag avond en - zaterdagmorgen komen. Er verschijnen nu zelfs op zaterdagavonden en kele jongeren. Het is vooral David, die zich hiermee bezig houdt, maar ook Marina helpt mee. We zien dat hun werk groeit en gezegend wordt. Er is echter ook veel tegenstand. Zo zijn er op dit moment" plannen om dwars over ons terreineen belang rijke weg aan te leggen. Vol gens het kadaster is dit hele maal niet mogelijk, maar men doet hier wel vaker gek ke dingen. Ook in Nederland wordt goed werk gedaan voor kin dertehuis Timoteo. Tijdens het pinksterweekend was er een grote conferentie in de buurt van Biddinghuizen. De kinderen hebben daar het he le weekend gespaard voor het kindertehuis en samen bijna drieduizend gulden bij een gebracht. Met onze gezondheid gaat het de laatste tijd gelukkig goed. Nog niet zo lang geleden liet onze gezondheid nog wel wat te wensen over. Nu het weer goed gaat, lijkt alles weer een stuk gemakkelijker en vatten we nieuwe moed. Cristel zit voor de laatste examens van dit semester. Dat betekent voor haar 'hard blokken'. Lydia werkt nog steeds met veel plezier op het reisbureau en heeft echt haar plaatsje veroverd in de jeugdgroep van de kerk. Mi randa en Dirk in de VS heb ben er weer een dochter bij. We hopen dat u allen een fij ne vakantie zult hebben met goed weer. We groeten u har telijk en bidden u Gods rijke zegen toe in alles dat u onder neemt. Dick, Thérese, Lydia en Cristel. Specialist betalingsverkeer van de Rabo Schouwen'/.b ni zee F. Slager (links) overhandigde een taart aan ste deelnemer aan het telebankieren A. H. Hanson vil*Noord- ïvelle. (Foto: Bob Noomen) NOORDWELLE - A. H. Hanson uit Noordwcllc is de honderdste klant van de Rabobank Scliouwen-Zie- rikzee bij wie een Rabo telebankieren extra pakket werd geïnstalleerd. Het pakket maakt het Hanson mogelijk zijn bankzaken thuis te regelen via zijn personal computer. Omdat hij de honderdste was, die zich aanmeldde voor een telebankieren extra pak ket, werd Hanson verrast met een taart. De relatiebe heerder van de Rabobank Schouwen-Zierikzee W. A. Muilwijk en de specialist betalingsverkeer F. Slager bezochten hem thuis om het telebankieren pakket per soonlijk te overhandigen sa men met de zoete lekkernij. Volgens de medewerkers van de Rabobank heeft het elek tronische bankieren de toe komst. Via de computer kun nen bankzaken snel en efficiënt worden geregeld. Betalen via de computer vindt steeds meer ingang. Dat blijkt uit de nog steeds voortdurende, grote vraag naar Rabobank telebankie ren. De Rabobank heeft twee pakketten. Het Rabobank te lebankieren extra voor be drijven, waaraan een a.-mtal modules als buitenland en. incasso kunnen worden toe gevoegd. Van dit pakket werd het honderdste exem plaar op Schouwen Dui vc land geïnstalleerd bij Han son. Verder is er het pakket Rabo bank telebankieren. be stemd voor particulieren, verenigingen en kleine be drijven. Dit pakket heeft momenteel ongeveer 250 ge bruikers op Schouwen-Dui veland. Advertentie Kasten, tafels, stoelen, fauteuils. Oneindig gevarieerd. Ze hebben een atmosfeer van gesettelde pioniers. Amerikaanse geschiedenis en een erfenis van traditioneel vakmanschap tekenen zich in de degelijkheid en nostalgie van meubelen van Bob Timberlakc. Als ze niet uit Amerika kwamen zou je ze een stoere Europese geschiedenis toedichten. herland te koop. In ZceV-V^' VAN V'A'AUWC/ JZOOOiiri showroom Marconistraat 15.0113 220840 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 9