Presentatie agrarisch Goeree-Overflakkee dier in het vizier Huurverhoging afhankelijk van verschillende factoren Aluminium vouwfiets verovert de markt Ruim zestig produkten keurmerk Max Havelaar Bouvier Sacha op zoek Tweedaagse beurs hoofdonderdeel AMGO'96 Dit jaar maximaal zes procent WOENSDAG 26 JUN11996 H£T CXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het assortiment van producten met het Keurmerk van Max Have laar is in 1995 uitgebreid met veertien nieuwe pro ducten. Vooral de introductie van het Keurmerk op honing en cosmeticaprodukten betekende een flin ke uitbreiding van het assortiment. Dit blijkt uit het jaarverslag 1995 van de Stichting Max Havelaar. Sinds de eerste introductie van een pakje koffie met het Keurmerk in 1988 zijn er ruim 35 verschillende soor ten koffie op de markt ge bracht die allemaal koffiebo nen bevatten die onder de handelsvoorwaarden van Max Havelaar zijn inge kocht. In 1995 meldden zich drie nieuwe koffiebranders die een koffiesoort onder het Keurmerk op de markt brachten. Deze branders richten zich vooral op de markt voor grootverbrui kers. In 1996 steeg de omzet van deze koffie met 4 pro cent. De verkoop van choco lade met het Keurmerk is ge stegen met 19 procent. Deze stijging wordt voor een be langrijk deel veroorzaakt door de introductie van ha gelslag met het Keurmerk. In maart verschenen de eer ste honingpotten met het Keurmerk. Deze honing wordt vooralsnog verkocht in de natuurvoedingwinkels en de wereldwinkels. In april 1995 lanceerde The Bo dy Shop vier lotions met het Max Havelaar Keurmerk. De stichting geeft het Keurmerk aan de cosmeticaproducten die een substantiële hoeveel heid cacaoboter bevatten die onder haar handelsvoor waarden is ingekocht. Dit betekent dat nu 31 fabrikan ten in Nederland hun grond stoffen onder betere handels- voorwaarden inkopen en zo de kleine honing-, cacao- en koffieboeren kansen bieden op een beter bestaan. Sinds 1988 ging er al meer dan 32 miljoen gulden aan extra in komsten naar de boeren. Dit is het bedrag dat Max Have laar méér betaalde op de doorgaans zeer lage wereld marktprijs. De kennis van boeren over de internationa le handel is enorm toegeno men. Tijdens de tweejaar lijkse producentenbij eenkomst afgelopen jaar in Kopenhagen bleek dat de kleine koffieboeren voor het eerst op gelijke voet konden praten met de branders en de importeurs. De kennistoena me heeft er ook toe geleid dat de boeren zelfstandiger kun nen opereren op de markt BELEGGINGSSPEL OUDE-TONGE - De leerlin gen van de afdeling MBO van het Albeda College in Oude- Tonge hebben in het beleg- gingsspel een rendement be haald van vijf procent in één kwartaal. De leerlingen namen deel aan het beleggingsspel van de Nationale Beurscompeti- tie. Zij hadden voornamelijk (fictief) belegd in zogenaam de hoofdfondsen. Uit een analyse van twee medewer kers van de Rabo-bank West- Flakkee bleek dat zij een goede keuze hadden ge maakt. ZWEMROOSTER MIDDELHARNIS - In ver band met Happy World, de grote overdekte speeltuin in De Staver, gelden in de pe riode van 1 juli tot en met 18 augustus, andere openings tijden voor zwembad De Sta ver in Middelharnis. Het vrijzwemrooster ziet er tijdens de zomervakantie als volgt uit: op maandag is het van 19.00 tot 21.00 uur vrij- zwemmen voor zestien jaar en ouder. Dinsdag van 7.00 tot 9.00 uur is het vrijzwem- men voor Vroege Vogels, 's Avonds van 19.00 tot 21.00 uur is het vrijzwemmen voor alle leeftijden. Woensdag is het vrijzwemmen voor alle leeftijden, eveneens van 19.00 tot 21.00 uur. Donder dagmorgen van 8.45 tot 10.00 uur is het vrijzwemmen voor dertig jaar en ouder en wordt er aan watergymnastiek ge daan. Donderdagavond is het van 19.00 tot 21.00 uur vrijzwemmen voor zestien jaar en ouder. Vrijdag kun nen van 7.00 tot 9.00 uur de Vroege Vogels een duik ne men. Van 9.00 tot 9.45 uur is het zwangerschapszwem- men. In het gehele complex is het Happy World dagelijks geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De bowling is geopend van 18.00 tot 22.00 uur, met uitzondering van de zondag. BLAASKAPELLEN STELLENDAM - Boerenka- pel "t Is altied op' uit Stel lendam houdt zaterdag 29 ju ni een Blaaskapellenmiddag in de Voorstraat en op het Oranjeplein in Stellendam. Op dezelfde dag wordt ook een sponsorloop gehouden voor Fanfareorkest de Hoop. Vanaf 13.30 uur geven ver schillende kapellen een con cert op beide locaties. Bij café-restaurant 't Wapen van Stellendam staat een mu ziektent opgesteld. In de buurt ervan is een ook een terras en er zijn kraampjes van De Hoop. Aan de spon sorloop, over een route van ongeveer een kilometer, wordt deelgenomen door le den van het fanfareorkest. Zij proberen zo vaak moge lijk heen en weer te lopen tussen de Voorstraat en het Oranjeplein. Daarbij wor den ze gesponsord door fami lie, vrienden en kennissen. Daarnaast liggen er op de dag zelf formulieren klaar, waarmee bezoekers de lopers kunnen sponsoren. ZOMERS BROODJE MIDDELHARNIS - Nu de zon zich van zijn goede kant iaat zien, is het ook tijd voor een lekker fris broodje. Sinds kort is daarom bij bak kerij Van der Spoel in Mid delharnis de Provencette verkrijgbaar. De Provencette is een stok- broodje met Provencaalse kruiden, olijfolie, tomaat en Mozarella kaas. Het broodje is verkrijgbaar met verschil lende vullingen. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burgeren wij als politie bij betrokken kunnen raken. Beveiliging van de caravan Wie per caravan met vakantie gaat moet enkele dingen goed bewaken tegen diefstal. Dat zijn kostbare voorwer pen als foto- en filmapparatuur, radio-en tv-toestellen en natuurlijk geld, cheques en waardedocumenten. De tas waarin zich meestal naast het geld ook nog de auto papieren, paspoorten, kampeercarnets en reis-en krediet brieven bevinden, moet altijd op het lijf worden gedra gen. Goed afsluiten van de caravan is niet overdreven, ook niet wanneer men 'even' naar de kampwinkel of de was gelegenheid gaat. Is het slot van de caravandeur van slechte kwaliteit laat er dan een goed (opleg-)cilinderslot in monteren. Niet alleen de spullen die zich erin bevinden, ook de cara van zelf kan een gewilde buit zijn voor dieven (zelfs op parkeerplaatsen). Moet men een caravan of vouwwagen voor enige tijd alleen laten, dan is het verstandig deze zo goed mogelijk tegen diefstal te beveiligen. Dit kan op twee manieren: - door sloten te gebruiken voor de uitdraaisteunen - door 'het ei', een kogelvormig slot dat net als de trekko- gel in de koppeling gestoken kan worden Enzorgt u er voor dat uw kostbare spullen niet ach terblijven in de caravan. Het team dat zich bezig houdt met integrale veiligheids zorg is bereikbaar in het gemeentehuis in Burgh-Haam- stede. Telefoon 651651. (Foto: Joop van Houdt) Ze zit er al vanaf 13 maart en wil graag een nieuwe baas of ba zin. Sacha is een grijs gestroomde bouvier van anderhalf jaar oud een actieve hond die veel behoefte heeft aan beweging Sacha kan goed overweg met andere honden en katten maar is niet dol op kleine kinderen. Mei wat oudere kinderen - bo ven de tien jaar - heeft Sacha geen problemen. De bouvier- teef is waaks en luistert goed. In het dierenasiel aan de Zand weg in Zierikzee verblijveri momenteel naast Sacha nog vier andere hondern en 37 katten. De poezen die vorige week in Dier in 't Vizier werden voorgesteld leverden veel reacties op. De oudere zijn allemaal geplaatst, de jongere nog niet üet dierenasiel is maandag tot en met zaterdag geopend van 09.00 tot 11.30 uur. U kunt ook bellen: 0111-417013. DEN BOMMEL - De Stichting Agrarische Manifes tatie Goeree-Overflakkee houdt op vrijdag 12 en za terdag 13 juli in Den Bommel een grote manifesta tie, onder de naam AMGO'96. Het evenement is bestemd voor zowel consument als producent en heeft als doel een zo compleet mogelijk beeld te ge ven van de hedendaagse agrarische sector. Een aluminium vouwfiets. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De eerste alumini um vouwfietsen ter wereld zijn sinds kort op de Ne derlandse markt. Onder de naam Kentex worden ze verkocht. Hoewel aluminium veel voordelen biedt, werden er nog- niet eerder dergelijke vouwfietsen gemaakt, vanwege de moeilijke bewerking van het materiaal. De vouwfietsen zijn afkom stig uit Taiwan, van een be drijf dat zich bezig houdt met het bouwen van luxe alumi nium jachten. Dankzij die er varing waren ze in staat het aluminium dusdanig te be werken dat er een mooi afge werkt, solide vouwfietsfra me ontstond. Het grootste voordeel van aluminium is dat het veel lichter is dan staal. Waar door de fietsen nog makkelij ker mee te nemen zijn. Bo vendien is aluminium zeer sterk en absoluut roestvrij. Kentex heeft twee alumi nium vouwfietsen in het as sortiment. Eén met 16" wie len en één met 20" wielen. Beiden uitgevoerd met ver snellingen, terugtraprem en handrem. Bovendien is het zadel in de hoogte verstel baar en is de fiets eenvoudig opklapbaar. Kentex heeft daarnaast veel aandacht besteed aan het overbrengings-mechanisme. Daardoor fietsen de vouw fietsen net zo lekker als een normale fiets! GREVELINGEN OUDDORP - In het restau rant De Punt van Bezoekers centrum De grevelingen ver gadert donderdag 27 juni de Raad van Bestuur van het natuur- en recreatieschap de Grevelingen. De bijeenkomst begint om 13.00 uur. Aan de orde komt onder meer de ontwerp-be- groting 1997 en de stand van zaken met betrekking tot de liggeldregeling Grevelingen- meer. Ook wordt gepraat over het bezwaarschrift dat is ingediend tegen het hoog bouw appartementenge bouw Aqua Delta in Bruinis- se. na afloop van de vergadering houden de leden van de Raad van bestuur een excursie via een boottocht over de Grevelingen. Hoofdonderdeel van de AMGO'96 is een tweedaagse beurs. Op deze beurs presen teren zich bedrijven uit ak kerbouw, veehouderij en tuinbouw. Er hebben zich zo'n zestig bedrijven bij de organisatie gemeld. Het gaat hierbij voor het grootste ge deelte om op Goeree-Over flakkee opererende toeleve rende en verwerkende bedrijven, coöperaties, me chanisatie- en constructiebe drijven, agrarische loon- werkbedrijven, bedrijven uit de zakelijke dienstverle ning en overheidsinstellin gen. Het zakelijk gedeelte op de beurs wordt afgewisseld met bedrijven uit de regio, die ei gen gemaakte producten aan de man brengen, zoals ho ning, kaas en appelsap. De wijze van productie van deze artikelen wordt in sommige gevallen ook gedemon streerd. Ook worden er demonstraties mandenvlech ten, wijnmaken en volksdan sen gegeven en is er een groot aantal kleinvee te zien. Voor wie dit alles vanuit de lucht wil bekijken, bestaat de mo gelijkheid tot het maken van een rondvlucht. Veranderd Naast een beurs is er op vrij dag 12 juli een keuring van melkvee en een presentatie van vleesvee. Zaterdag 13 ju- ZIERIKZEE/MIDDÉLH ARNÏS - De jaarlijkse huur aanpassing staat weer voor de deur. Voor 1996 is de huurverhoging vastgesteld op maximaal 6,5 procent. Het zou dus ook kunnen dat de huur met minder dan 6,5 procent omhoog gaat. Waar ligt dat dan aan? Ieder jaar gaat in de meeste gevallen de huur met een be paald percentage omhoog. Dit is bij iedereen wel be kend. De ene keer met vier procent, de andere keer met zes procent. Met hoeveel procent de huur dit jaar omhoog gaat hangt af van een aantal faktoren. Kwaliteit De kwaliteit van de woning staat natuurlijk voorop. Als de verhuurder, een woning bijvoorbeeld niet goed heeft onderhouden, dan zal de huurverhoging waarschijn lijk niet zo hoog zijn. Als de verhuurder juist extra voor zieningen heeft aangebracht, is het mogelijk dat de huur aanpassing hoger uitvalt (tot maximal 6,5 procent). Daarnaast bestaat de moge lijkheid dat de huur 'bevro ren' wordt of dat iemand huurverlaging krijgt. Dit kan alleen als de huidige huurprijs te hoog is in ver houding tot de kwaliteit van uw woning. Punten tellen De kwaliteit van een woning kan in punten worden omge zet. Hiervoor bestaat een puntentelling; het woning- waarderingsstelsel. Met be hulp van dit stelsel kan ie dereen de 'maximaal redelijke huurprijs' uitreke nen die bij de woning hoort. De huurprijs na huurverho ging mag hier dus in principe niet overheen. Folder In de folder 'Huuraanpas- sing 1996' staat hoe het aan tal punten kan worden uitge rekend. Als het aantal punten bekend is, kan men de maximale huurprijsgrens te weten komen. Sinds 1993 kan de verhuur der de huurverhoging ook koppelen aan de situatie op de huizenmarkt. Het kan ge beuren dat een woning 'goed in de markt !igt', wat bete kent dat veel mensen een ho gere huurprijs voor deze wo ning zouden willen betalen, dan nu het geval is. De verhuurder kan dan be sluiten om de huur met een hoger percentage aan te pas sen dan in een ander geval. Iedere huurder is voor 31 mei op de hoogte gesteld van de huurverhoging. Als de huur met 5,5 procent of minder omhoog gaat, dan is dit per brief meegedeeld. Als de huur met méér dan 5,5 pro cent omhoog gaat, dan heeft de verhuurder als het goed is, dat eveneens voor 31 mei ge meld. Hiervoor moet hij de huurders een speciaal formu lier sturen. In dit huuraan- passingsvoorstd zal de ver hoging worden toegelicht aan de hand van het punten- stelsel. Bezwaarschrift Het kan natuurlijk voorko men dat iemand het niet eens is met de huurverhoging, om dat de verhuurder bijvoor beeld niet aan zijn verplich tingen heeft voldaan. Ook voor de huuraanpassing geldt, dat de problemen al tijd besproken moeten wor den met de verhuurder. Als hij niet de maalregelen wil nemen die de huurder nodig vindt, dan kunt deze altijd nog via een bezwaarschrift het probleem kenbaar ma ken. Formulier Een bezwaarschriftformu- lier is verkrijgbaar bij het se- Advertentine cretariaat van de huurcom- missie en moet voor 12 au gustus 1996 worden opge stuurd naar de verhuurder. Als de huur met méér dan 5,5 procent omhoog gaat, is au tomatisch een bezwaar schrift-formulier meegezon den bij het huuraanpassings voorstel. Als de verhuurder het niet eens is met het bezwaren kan hij een verzoekschrift indie nen bij de huurcommissie. Hierin kan hij de commissie vragen om een uitspraak te doen over de redelijkheid van de voorgestelde huur prijs. De huurcommissie zal dit onderzoeken en doet na •een openbare zitting uit spraak. De verhuurder en/of de huurder kunnen binnen twee maanden in beroep gaan door de kantonrechter te vragen de juiste huur vast te stellen. Aan de beslissing van de kantonrechter moet iedereen zich houden. Boven dien kost het inschakelen van de kantonrechter geld. Wanneer iemand denkt dat als gevolg van het bezwaar de huuraanpassing niet door zal gaan, is er de mogelijk heid om de huunverhoging niet te betalen. Het is wel een goed idee om iedere maand dat geld apart te zetten, voor het geval dat de huurcom missie de verhuurder in het gelijk stelt. In dat geval moet de huur achteraf alsnog wor den betaald. Huursubsidie Het kan natuurlijk ook voor komen dat iemand gewoon de huur niet kan betalen, om dat het inkomen niet hoog genoeg is. In dat geval biedt eventueel Individude Huur subsidie uitkomst. De huur moet dan wel minder zijn dan 1.007,50 gulden. Voor meer informatie over Huur subsidie ligt de brochure 'Huursubsidie 1995/996' klaar op postkantoor of bi bliotheek. Vragen Voor vragen over huuraan passing is de speciale brochu re 'Huuraanpassing 1996' ge maakt. Deze is verkrijgbaar op postkantoor of biblio theek of op aanvraag bij het Distribudecentrum van het Ministerie van VROM, tele- foon:079-3449449. Meer over het huurbeleid in het algemeen staat vermeld in dc uitgebreide brochure 'Huurbeleid 1996'. Deze is uitsluitend verkrijgbaar bij het Distributiecentrum VROM. Deze brochure is vooral bestemd voor vehuur- ders. li is er een concours hippi- que, met springwedstrijden, dressuur en aangespannen paarden Op Goeree-Overflakkee is al eerder een evenement gehou den als de AMGO'96. Dat is echter al weer zo'n dertig jaar geleden. En sinds die tijd is er op het eiland ontzet tend veel veranderd, zoals op het gebied van landinrich ting en het aanwezige be- drijfstype. Van oorsprong was dit bedrijfstype ge mengd. Maar een .aantal ja ren geleden bestond agra risch Goeree-Overflakkee vrijwel uitsluitend uit ak kerbouwbedrijven. Deze verandering is gedeel telijk veroorzaakt door de ruilverkaveling op het ei land, die op dit moment nog gaande is. Daarnaast staan economische invloeden aan de basis van de wijziging in de bedrijfsvoering. Sinds de start van de ruilver kaveling in 1983 is het aantal agrarische bedrijven op Goe ree-Overflakkee afgenomen. De vrij gekomen grond is voor een deel door bestaande bedrijven opgekocht. Een an der deel van de vrijkomende grond is gekocht door vee houderijbedrijven uit andere delen van Nederland. Een wijziging in de bedrijfs voering werd ook veroor zaakt door de dalende graan prijzen. Dit dwong de akkerbouwbedrijven min of meer uit te zien naar de teelt Op de manifestatie is onder meeer een aantal oude tractoren en landbouwmachines te zien. (Archieffoto) van (nieuwe) gewassen, met een financieel betere op brengst. Tegenwoordig zien we dan ook meer volle- grondsgroenten op de ak kers, waaronder spruiten, bloemkool, asperges en sper ziebonen. Eisen Voor de Stichting AMGO zijn de wijzigingen reden om de bedrijfstak aan een breed publiek te presenteren. Daar horen ook de consumenten bij. Want ook voor hen is er veel veranderd. Zo vonden ze het na de oorlog niet belang rijk hoe de boeren het voed sel produceerde. Zolang er genoeg was, klaagde er nie mand. Dat is echter verleden tijd en nu kunnen mensen zelfs eisen stellen aan de prijs en kwaliteit van het voedsel en aan de wijze waarop het geproduceerd wordt. Volgens de organisa tie wordt vaak gedacht, dat er bij de teelt van gewassen in Nederland te veel chemi caliën worden gebruikt, waardoor het voedsel bij voorbaat niet goed is. Vol gens de organisatie een onte rechte gedachte. En dat wil len ze met de manifestatie laten zien. De AMGO'96 wordt gehouden op het ter rein van J. P. Mast aan de Bosland in Den Bommel. De opening van de manifestatie wordt vrijdag om 10.00 uur verricht door de Commissa ris van de Koningin in Zuid- Holland, mevrouw J.. M. Leenhuis-Stout. De AMGO is vrijdag geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 13