Tweedaags jazzfestival primeur op het eiland Camping krijgt onderscheiding Bruse Louise Boogerd - Van den Berg in goede gezondheid 103 jaar oud Raad Brouw tandenknarsend achter nieuwe OZB-tarieven CDA tegen doorrekenen renteverlies Onbekende veroorzaakt ongeval Zeehonden in Grevelingen Toerisme kustplaatsen groeit met 6,5 procent Tijdens iveekend Brouwse Dag DINSDAG 25 JUNI 1996 NR 25997 5 BROUWERSHAVEN - „Wij weten niet wat we hier nu mee aan moeten," was de hartekreet van de PvdA-fractie binnen de Brouwse ge meenteraad. Volgens de sociaal-democraten be tekenen de gisteren door de raad morrend vast gestelde nieuwe OZB-tarieven in combinatie met de vaak fors hoger uitgevallen hertaxaties voor sommige Brouwenaars een wel erg forse kostenverhoging. Eigenlijke boosdoeners zijn de hertaxaties van de onroerende zaken in de gemeente Brou wershaven. Volgens het colle ge blijkt dat de onroerende za ken gemiddeld zo'n 25 procent in waarde zijn gestegen. Men beseft echter terdege dat er ze ker een aantal mensen zal zijn dat bezwaar aantekent tegen de taxatiewaarde en de waar destijging in de praktijk neer zal komen op gemiddeld 20 procent. Vooral de permanent bewoon de huizen zijn in waarde geste gen in Brouw. Voor wat betreft de recreatiewoningen is de markt ingezakt en dat heeft ook zijn weerslag op de uit komsten van de hertaxaties. „Natuurlijk is het vervelend om een hogere aanslag OZB te krijgen, maar er gebeurt hele maal niets vreemds. Wij vol gen als gemeente gewoon de SEROOSKERKE - Een tot dus ver onbekende man of vrouw veroorzaakte zondagavond een ongeval op de Seróoskerk- seweg in Serooskerke. Een ne gentienjarige man uit Haam stede belandde met zijn auto ondersteboven in de sloot. De onbekende haalde de man uit Haamstede in en sneed deze vervolgens af. De Haamstede- naaar kwam met zijn auto in de berm terecht. Een correctie manoeuvre had tot gevolg dat de auto van de man doorschoot naar de linker weghelft. Hier schampte hij een tegemoetko mende auto, bestuurd door een 44-jarige plaatsgenoot. De auto kwam op de kop tot stilstand in de sloot. Volgens de politie mag het een wonder heten dat er geen gewonden zijn gevallen bij het ongeval. De materiële schade aan de auto's bleef be perkt. op het parkeerterrein tegen over de brandweergarage. Voor deze locatie is gekozen, omdat er ruimte is voor een grotere tent. „Bovendien moet de tent ook nog worden afge broken. En op de Markt geeft dat te veel overlast," aldus Schoon. Na het concert op de Markt van de deelnemers aan de Muziek Play-inn, gaat om 18.00 uur het jazz-festival verder met een optreden van Wich way to Kili manjaro. Deze Salsa big band van in totaal 22 muzikanten, is een van de jongste en meest op windende orkesten van de laatste jaren. Kilimanjaro speelt een mix van onder ande re salsa, jazz, cha cha's en bole ro's. Na Kilimanjaro speelt de Zie- rikzees/Tilburgse formatie Ro- di Dean een set Southern Rhythm Blues, met onder meer covers van Muddy Wa ters, Howling Wolf en Elmore James. Phil Mason's New Orle ans All-Stars, volgens Schoon „een van de heetste jazzbands van Europa", sluit het festival af. De mix van verschillend stij len, die op het festival te horen is, is bewust gekozen door Schoon. „De basis van het fes tival is de jazz oude-stijl. Maar omdat er ook vorig jaar veel mensen waren die van een an ders soort jazz houden, komt dit ook aan bod." SCHARENDÏJKE - Steeds ko men er bij de politie meldingen' binnen over zeehonden in het Grevelingenmeer. Volgens de politie gaat het om twee zeehonden, die steeds op verschillende plaatsen worden gesignaleerd. Meestal liggen ze in het haventje van de Kabbe- laarsbank/Middelplaat aan de Brouwersdam. Daar ligt de kleine zeehond meestal op de stenen. De ander staat als een tol in het water, in de buurt van een pijp waar stroming is. Daar komt hij om de paar mi nuten boven water. Volgens een politiewoordvoerder ver keren de zeehonden in een bla kende gezortdheid. wet," aldus burgemeester A. P. de Haan. „De taxatiewaar de van onroerende zaken be paalt nu eenmaal de hoogte van de aanslag." Het college zegt zeker geen melkkoetje van de OZB te wil len maken en mevrouw De Haan wees de beschuldiging van PvdA-zijde dat een en an der minstens grenst aan onbe hoorlijk bestuur resoluut af. Het college is bij de bereke ning van de OZB-tarieven uit gegaan van een gelijkblijven de opbrengst. Met dien verstande dat de kosten die door de gemeente gemaakt zijn in verband met de hertaxaties in de nieuwe tarieven doorbe rekend worden. Renteverlies Ook doorberekend wordt het Volgens Horst Nitschke van de AD AC hebben de Nederlandse kampeerbedrijven zich de af gelopen jaren continue ont wikkeld in de richting van de gasten, onder wie veel Duit sers: „Mede daardoor konden' wij de hoogste onderscheiding aan relatief veel Nederlandse campings toekennen," aldus Nitschke, „een daarvan is De Wijde Bliek." De Superplatzen blinken uit in zaken zoals de sanitaire voorzieningen, de staanplaatsen, zwem- en speel- faciliteiten, de algehele verzor ging van het terrein en het re* creatieprogramma. De strijd om de beste campings van Europa wordt beslecht door de leden en inspecteurs Dit blijkt uit het Toermodel 1996-2000, een door TNO ont wikkeld econometrisch model dat prognoses geeft voor de toeristische sector. De ANWB, het bedrijfschap Horeca, het Nederlands Bureau voor Toe risme en het ministerie van Economische Zaken gaan het model gebruiken. Het Toermodel voorspelt voor de Nederlandse reisbranche een omzetgroei van bijna 7 procent. Vooral touroperators en luchtvaartmaatschappijen zullen van de reislust profite ren. Hotel-en bungalowvakan ties zijn favoriet. Ook zullen meer Nederlanders vaker per jaar in eigen land en buiten land op vakantie gaan. De be stedingen aan vakanties in het buitenland stijgen de komende vijf jaar met jaarlijks 5,8 pro- TERNEUZEN - Dc Zeeuwse Kamers van Koophandel heb ben bij de vaste kamercommis sie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede kamer aange drongen op een positief besluit over dc Westerschcldc-oever- verbinding. Volgens de KvK's vormen de huidige veerverbindingen gro te barrières binnen de provin cie Zeeland. Het bedrijfsleven ondervindt hier veel hinder van, hetgeen zich vertaalt in renteverlies dat de gemeente geleden heeft omdat het langer duurde dan verwacht om de taxaties rond te krijgen. In deze valt het bureau dat in opdracht van de gemeente de taxaties verrichtte volgens de burgemeester niets te verwij ten. „Zij waren ruim op tijd klaar, maar wij hadden nogal wat vragen en daarom duurde het allemaal wat langer." De suggestie van de PvdA om forensenbelasting en toeris tenbelasting te verhogen zodat ook de recreanten een evenre dige portie meebetalen wees De Haan van de hand. „Het gaat hier om de tarieven voor 1996 en die van forensen- en toeristenbelasting zijn al vast gesteld. Die kunnen we nu niet meer gaan veranderen." Tot 1 januari dit jaar gold een tarief per 3000 gulden van de getaxeerde waarde van de on roerende zaken van 6,62 voor gebruikers en een tarief van 8,27 voor eigenaren. Huiseige naars die ook zelf in het huis in kwestie wonen betaalden dus een tarief van 14,89 per 3000 gulden getaxeerde waarde. Het nieuwe tarief is 5,87 voor gebruikers en 7,33 gulden voor eigenaren. Hetgeen inhoudt dat eigenaren/gebruikers 13,20 gaan betalen. van de ADAC. Vorig jaar wer den gegevens verzameld over maar liefst 15.000 campings in Europa. Ruim 2500 daarvan werden door- 'mystery guests' en inspecteurs extra bezocht. Voor de uitreiking van de on derscheidingen koos de ADAC, symbolisch gezien, het hoogste topje van Nederland, het Drie landenpunt in Vaals uit. Dit punt symboliseert bovendien de toeristische verwevenheid tussen België, Duitsland en Nederland. Bij de uitreiking zullen de secretaris van de RE- CRON, F. van der Zee en de di recteur van het Nederlandse Bureau voor Toerisme in Duitsland, de heer Werner aan wezig zijn. cent tot 18,9 miljard gulden in het jaar 2000. De binnenlandse vakantiebe stedingen tot de eeuwwisse ling zullen jaarlijks met 6,5 procent stijgen. De grote ste den zullen het meest merken van het toenemend toerisme. Voor de kustplaatsen houdt de groei gelijke tred met het lan delijk gemiddelde. Duitsers Meer dan de helft van de beste dingen is afkomstig van bui tenlandse toeristen. Buiten landse bezoekers geven in het jaar tweeduizend 7,5 procent meer uit dan nu. Daarbij blijft de verwachte bestedingstoena me van Duitsers met 5,5 pro cent achter. hoge extra kosten, zo wordt be toogd. Volgens de KvK's moet de WOV worden beschouwd als de afronding van de grote infrastructurele projecten in Zeeland. Het is „de ontbreken de schakel in de integratie van Zeeuws-Vlaanderen en Mid den- (en Noord) Zeeland". Daarnaast geeft de WOV, vol gens de KvK's een betere aan sluiting op economische centra in België. Vandaag vergadert de vaste kamercommissie over de WOV. RENESSE - Camping De Wijde Bliek in Renes- se is een van de Nederlandse campings, die op 28 juni een onderscheiding krijgt van een verte genwoordiger van de Duitse ADAC-Camping- gids. De negen onderscheiden Nederlandse campings krijgen de aanduiding 'Superplatz'. Nederlander vaker naar buitenland DEN HAAG - Voor het toerisme langs de Neder landse kust wordt een jaarlijkse groei verwacht van 6,5 procent. De grote steden doen het nog iets beter. Nederlanders gaan de komende jaren meer geld uitgeven aan vakanties in het buiten land. KvK's willen positief besluit WOV Mevrouw Louise H. Boogerd- van den Berg wordt vandaag 103 jaar oud. Ze woont in In't Opper in Bruinisse. (Foto: Joop van Houdt} BRUINISSE - Ze is even de tel kwijt. ,,Hoe oud wordt ik nou?" vraagt ze aan de verzorgster. Even meent ze dat ze al 105 wordt. „Nee," zegt de verzorgster, „103, u wordt dinsdag 103 jaar." Louise H. Boogerd - van den Berg wordt van daag 103 jaar oud. Ze hoopt dat Juliaantje op haar verjaardag komt, de .koningin'. „Ze moet naast me komen zitten, als ze komt," hoopt ze. Mevrouw Louise H. Boogerd - Van den Berg werd in 1893 in Bruinisse geboren. Ze is onge looflijk kras voor haar leef tijd. Ze woont in In 't Opper in Bruinisse en gaat nog dage lijks te voet naar de groep leef tijdsgenoten beneden in de conversatiezaal. „Ik wil een nieuwe lamp voor mijn ver jaardag," vertelt ze. „Weet je waarom? Het is hier een beetje donker en als ik nou een nieu we lamp krijg voor mijn ver jaardag, dan wordt het hier een beetje lichter en dan kan iedereen zien hoe goed ik er nog uitzie voor mijn leeftijd." Ze krijgt dagelijks te horen, hoe goed ze er nog uit ziet. Ze leest nog zonder bril en hoort nog goed. „Ik lees nog elke dag de Zierikzeesche Nieuwsbode en een stukje uit de Bijbel, el ke dag na het eten." Mevrouw Boogerd heeft geen kinderen, met haar verjaardag zullen ne ven en nichten haar komen be zoeken. ,,Ik hoop dat er veel mensen mij komen felicite ren," zegt ze, „Ze mogen dan hier in de zaal een borreltje ko men drinken. Ik heb liever dat ze hier naar toe komen, dan dat ze naar een herberg gaan om borreltjes te drinken." Zelf drinkt ze het liefst zwarte bes sensap met haar verjaardag, me+ heel veel suiker en daarna wil ze taart en een bordje soep. Ze herinnert zich nog de dag dat ze tien werd. Ze kreeg toen een gekleurde bal voor haar verjaardag. Ze weet ook nog, dat ze de bal op een dag bij het spelen is kwijt geraakt. Ze komt uit een gezin met negen kinderen. „Elke zondag gingen we om negen uur naar de kerk. We woonden op de Oudestraat in Bru. Het was een hele rij, de mensen keken ons dan ook vaak na, zo'n beetje schuin vanachter achter de gordijn tjes vandaan. We moesten naar de Gereformeerde kerk, ja we waren gereformeerd. Later ging de helft van de kinderen naar de Hervormde kerk, dus toen waren we van verschillen de kerken. Mijn vader zei,, dat geeft niet, want we bidden allemaal te gen de dezelfde Mijnheer. We kregen goed te eten en te drin ken bij mijn vader en moeder. Mijn vader zorgde goed voor ons. Hij zorgde er altijd voor dat alles er was. Hij zei altijd, je moeder kan goed koken, dus jullie moeten goed eten. Je moet goed voor jezelf zorgen." Ze kan zich ook nog goed herin neren, dat ze vroeger met haar verjaardag meisjes uit mocht nodigen. Haar moeder bakte dan de da^ ervoor babbelaars, want daar waren alle kinderen gek op. Vijf dagen in de week zit ze in het verzorgingshuis in een groep mensen van tussen de tachtig en 103 jaar oud. De groep valt onder een substitu tie project van verpleeghuis de Corneliastichting in Zierikzee. Het project stelt de gang naar het verpleeghuis uit. Een be zigheidstherapeute en zieken- verzorgsters begeleiden de ou deren. Ze worden de hele tijd beziggehouden. „We beginnen 's ochtends met het voorlezen van de krant, onder het genot van een kopje koffie," vertelt een van de verzorgsters, „Zo blijven ze bij de tijd." Me vrouw Boogerd - Van den Berg is een van de vrolijke klanten van de groep. Ze wandelt al babbelend over de gang. „Wie weet hoe oud ik nog wordt!" roept ze vrolijk lachend. Quartet en zijn eigen Amazing Band. Schoon kenschetst Huub Janssen en zijn band als een feestelijke band, met veel country and western-invloe den. Na Janssen neemt de River Zy- deco band bezit van een van de twee podia in de tent. Deze zes mans-formatie is sinds 1991 be zig met Zydeco-muziek. Samen met Cajun is Zydeco een unie ke muziekvorm die al vanaf het begin van deze eeuw grote populariteit geniet in Ameri ka. Cajun kent zijn oorsprong in de achttiende eeuw onder de slaven in de Mississippidelta. Ondanks het zware werk op de katoenplantages behielden zij hun levensvreugde. Dit weer spiegelt zich in de opwindende muziek met een centrale rol voor de accordeon, de fiddle en de triangel. Maar het is vooral het onvervalste Patois-Frans, dat de Cajun zijn specifieke sfeer geeft. Zydeco heeft als basis Cajun, maar is door de vermenging van de oorspronkelijke bevol king met andere rassen en cul turen, een mengeling van on der andere Cajun, Blues, Country en Rock 'n' Roll. Oude stijl Zaterdag maakt vanaf 14.00 uur de Papa Dré's Dixie Para- ders het publiek op straat al vast warm voor de optredens van 's avonds met jazz oude stijl. Zonder hierbij overigens de repetities van de Muziek Play-inn, die 's middags ter ge legenheid van de Brouwse dag op de markt worden gehouden, te verstoren, benadrukt Schoon. Vorig jaar maakte hij op de avond van de Brouwse Dag ge bruik van de tent die op de Markt stond opgesteld. Dit jaar laat hij een tent opzetten BROUWERSHAVEN - Hans Schoon besloot vo rig- jaar na afloop van de Brouwse dag een Jazz festival te houden. Het succes was dusdanig dat een vervolg niet uit kon blijven. En dat gebeurt ook niet, want vrijdag 12 en zaterdag 13 juli wordt in Brouwershaven het eerste Jazz-, rhythm- en Mosselfestival gehouden. Het is voor het eerst dat er op Schouwen-Duiveland een meerdaags jazzfestival wordt gehouden. Vorig jaar al gaf Hans Schoon de voorzet, door na afloop van de Brouwse Dag twee jazzbands in de tent op de Markt op te laten treden. Dat was zo'n succes dat hij dit jaar besloot tot een tweedaags fes tival. En net als vorig jaar weer in combinatie met mosse len. Want ook dat bleek toen een goede keus. De liefde voor de jazz nam Schoon over van zijn moeder Nel Evers. Zij begon tien jaar geleden met het organiseren van jazzmiddagen. Toen in res taurant de Waag in Seroosker ke. Vanaf 1990 in 't Swarte Schaep in Brouwershaven. Sinds twee jaar speelt zoon Hans ook een belangrijke rol bij de organisatie van deze middagen. Vijf bands Voor het festival heeft hij vijf bands aangetrokken. Deze tre den op in een tent op het par keerterrein aan de Poortdijk- dam. Vrijdagavond bijt Huub Janssen and his Amazing Jazz Band het spits af. Vanaf 1966 is Janssen 25 jaar lang de drum mer geweest van de Dutch Swing College Band. Geduren de deze samenwerking trad hij ook al op met het Flash back Which way to Kilimanjaro is een van de optredende bands op het eerste Jazz-, rhythm- en mossel festival in Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5