'Voetgangers en fietsers zijn vogelvrij in de Julianastraat' COMMENTAAR Brouw trekt 1,2 miljoen uit voor herinrichting jachthaven CTSVeetje Zierikzeese buurt voert actie voor veiliger verkeer Harde kritiek D66 op wijze van aanbesteding Duivelandse brandweer vierde bij wedstrijd Expositie roofvogels en schrijfonderwijs in Burgh Blikschade bij ongeval DINSDAG 25 JUNI 1996 NR 25997 3 Natuurlijk zijn er vooral ver schillen. Maar er zijn ook veel overeenkomsten tussen wat er is gebeurd, bij het College van Toezicht Sociale Voorzienin gen (CTSV) en Werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek. Zo wordt in beide organisaties omgesprongen met aanzienlij ke sommen gemeenschaps geld. Heeft het in beide clubs ontbroken aan leiding en con trole en zijn beide besturen tot stand gekomen door politieke benoemingen. Speelt het conflict bij het CTSV tussen bestuur en direc tiebij de Zuidhoek ligt het conflict dieper in de organisa tie. namelijk tussen directie en ambtelijke staf. Er is nog een belangrijker ver schil. In de CTSV-affaire is on der druk van de publieke opi nie rigoureus ingegrepen. Ontsjag voor directie en be stuur. gevolgd door een hard oordeel van een parlementaire onderzoekscommissie. Bij de Zuidhoek is sprake van een ernstige gezagsondermij ning', een situatie waarbij het wanordelijk gedrag van de brutaalsten werd gekopieerd door anderenHet doet sterk aan anarchie denken en ver eist forse maatregelen. Alleen roepen om de strakke hand is onvoldoende. Een ge pokt en gemazeld captain of industry' steekt zich niet voor een habbekrats in het wespen nest. Daar moet een aan het bedrijfsleven gerelateerde ver goeding tegenover staan. Een vergoeding die mogelijk is op te brengen door een groot werkvoorzieningsschap. Ter grootte van Noord- en Midden Zeeland bijvoorbeelddezelfde regio als waarbinnen de Ka mer van Koophandel opereert. Dan is het overlegniveau ook meteen afgestemd. De gemeentebesturen doen al wel aan schaalvergroting. Wat' binnen de huidige zes gemeen ten nog vrijwel ondenkbaar is, zou straks wel eens kunnen ge beuren: een krachtdadig in grijpen van de gemeenteraad. En dan heeft Schouwen-Duivé- land zijn eigen CTSV-eetje. Met Daan van der Wekken in weinig benijdenswaardige rol van Robin Linschoten. Peter van der Veer uit de Julianastraat voert met zijn buurtbewoners actie tegen de verkeersoverlast in de Julianastraat. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Voor de bewoners van de Juliana straat in Zierikzee is de maat vol. Ze vinden dat de verkeersveiligheid in hun straat beneden peil is. De buurtbewoners ondernemen daarom, onder aanvoering van Peter van der Veer, actie onder het motto 'Maak de Julianastraat veilig,' want volgens hen zijn voetgangers en fietsers vogelvrij in hun straat. Van der Veer ziet keer op keer dat er in de straat veel harder wordt gereden dan de toegesta ne vijftig kilometer per uur: De straat wordt door een gróót aantal automobilisten ge bruikt als uitvalsweg om de stad uit te komen. „Als ze een maal over de brug bij de Zuid havenpoort zijn, dan is het gas op de plank én scheufen maar. Er is hier geen enkele .voorzie-, ning voor fietsers en wande laars en bovendien staan er hier altijd rijen met auto's ge parkeerd, waardoor het zeker voor kinderen moeilijk is om een goed heenkomen te zoeken als er weer een auto langs scheurt. De huizen staan zeer dicht langs de rijbaan, een paar stappen buiten de voor deur en je staat meteen op de rijbaan." De druppel die de emmer deed overlopen was voor Van der Veer de nacht dat een auto met een daverende klap op zijn ge parkeerde auto reed. Hij stap te op een gemeenteraadslid af om hem tè vragen'hoe hij het in het vat zou moeten gieten om zijn straat verkeersveilig te krijgen. Die raadde hem aan om eerst maar eens met de buurtbewoners in overleg te gaan. „Zo kwam ik ertoe om een enquête samen te stellen," aldus Van der Veer. In de en quête riep hij buurtbewoners van de Julianastraat op met hem een schriftelijk protest naar het gemeentebestuur te sturen. Van de ongeveer veer tig verstuurde enquêteformu lieren werden er 22 ingevuld terug gestuurd naar Van der Veer. Die zijn met een begeleidend schrijven naar het college van burgemeester en wethouders, de gemeenteraad en de leden van de verkeerscommissie van de gemeente Zierikzee ge stuurd. In een begeleidende, schriftelijke klacht heeft hij het gevoel van onvrede en on veiligheid van de bewoners van de Julianastraat tot uiting gebracht. Suggesties Van der Veer heeft namens de bewonei's van de Julianastraat de gemeente de volgende sug gesties aan de hand gedaan: Er moet een aantal drempels ge legd worden of chicanes aange bracht worden in de Juliana straat. Er moeten verkeers beperkende maatregelen aan gebracht worden en er moeten extra snelheidscontroles wor den uitgevoerd. Vrachtverkeer Voor het vrachtverkeer dat vanaf de N 256 richting het in dustrieterrein gaat, moet een duidelijke plattegrond komen en daarbij moeten de naambor den van de bedrijven op het in dustrieterrein vermeld wor den. „Nu moeten de chauffeurs veel te vaak zoeken. Ze komen daarbij dan in de Julianastraat terecht. Het is heel gemakke lijk om dat vrachtverkeer langs het Groene Weegje om te buigen, "meent Van.der Veer. Verder vinden de buurtbewo ners dat er duidelijk aangege ven moet worden dat er in de Zuidhavenpoort éénrichting verkeer is. „Het komt veel te vaak voor, dat automobilisten te laat in de gaten krijgen dat ze niet via de Zuidhavenpoort de stad in mogen. Dat brengt ook weer gevaarlijke situaties met zich mee, omdat auto's daar gaan keren," aldus Van der Veer. Overzichtelijker De kruising met Groene Weeg- je, bij het benzinestation moet meer overzichtelijk en veiliger gemaakt worden voor voet gangers en fietsers. Kortom, het is de bedoéHhg-ofa met'dfó? actie de Julianastraat over zichtelijk en leefbaar te ma ken. BROUWERSHAVEN - De gemeente Brouwers haven trekt 1,2 miljoen gulden uit voor herin richting van de Brouwse jachthaven die onder meer een uitbreiding met dertig ligplaatsen in de Vishoek behelst. Dat werd gisteren besloten tijdens de gemeenteraadsvergadering. Over het plan op zich was men het roerend eens: een goe de zaak. Over de wijze van aanbesteding van het werk liepen de meningen uiteen. D66 haal de fel uit tegen de gehanteerde onderhandse aanbesteding. ARNEMUIDEN - Een ploeg van de Brandweer Duiveland heeft zaterdag bij een gewestelijke brandweerwedstrijd in Arnemuiden een vierde plaats behaald. Er deden in totaal twaalf ploe gen mee aan de wedstrijd. „Wij begeven ons hiermee weer op een hellend vlak ter wijl we afgesproken hadden dat we dat niet meer zouden doen," stelde D66-woord voer der Ch. Weezepoel die vond dat de andere raadsfracties en het college het principe om bij be dragen boven de 30.000 gulden openbaar aan te besteden in deze verkwanseld hebben. Wie principes heeft moet zich daar aan houden, ook als het geld kost, hield Weezepoel de raad voor. „Onze principes zijn in ieder geval niet te koop." D66, zo bleek tijdens de verga dering, stond alleen in haar kritiek op de onderhandse aan besteding. De beschuldiging dat er in de2e geen zuivere poli tiek bedreven zou zijn legde burgemeester A. P. de Haan naast zich neer. Zij gaf toe dat er sprake is van afwijken van eerder afgesproken beleid maar koppelde daar wel me teen de opmerking aan vast dat die mogelijkheid indertijd ook open gelaten is. „We hebben afgesproken dat we van die beleidslijn af kun nen wijken als daar zwaarwe gende redenen voor zijn en als daar in het openbaar over ge sproken kan worden. En dat is nu gebeurd," aldus mevrouw De Haan. Die zwaarwegende reden, zo legde zij uit, was in dit geval financieel voordeel. SGP/RPF-raadslid P. van der Meide sloot zich daarbij aan. „Afgesproken is dat in derge lijke gevallen een uitspraak van de raad gevraagd zou wor den en dat het uitsluitend na toestemming van die raad mag gebeuren." Ongenuanceerd Hij noemde de opmerking van Weezepoel dat de principes van de raadsfracties kennelijk te koop zijn ongenuanceerd. „We hebben zeker ook de democra tie niet ontdoken. De kwestie is tot twee keer toe onderwerp van gesprek geweest tijden commissievergaderingen." CDA-vertegenwoordiger R. J. van .der Wekken sloot zich aan bij de woorden van Van der Meide evenals M. C. J. Mol (VVD). De laatste wees Weezepoel te recht met de opmerking dat de gemeente werkt met gemeen schapsgeld waar men niet lichtvaardig mee om kan en mag springen in de visie van de liberaal. „Ik denk niet dat we ons op een hellend vlak bege ven. Ik denk dat het een kwes tie van gezond verstand is," al dus Mol. Pvd A-woord voerder A. de Vlieger sloot zich daarbij aan. Uiteindelijk stemde D66 als enige tegen het onderdeel van het collegevoorstel be treffende de onderhandse aan besteding. Het herinrichtingsplan voor ziet voor wat betreft de zoge naamde Vishoek in uitbrei ding van het aantal ligplaatsen van 24 naar 54. Tweeëntwintig daarvan zijn bestemd voor bo ten tot 7 meter lengte, vijfen twintig voor schepen van acht meter lengte en zeven voor vaartuigen van 9 meter lengte. Verder is het de bedoeling dat ter hoogte van de huidige lig plaats van het ms. Dijkwater een steiger wordt aange bracht. Bij de A-steiger is ervoor geko zen om een gedeelte van het huidige trottoir af te graven en een stalen damwand aan te brengen. Hierdoor is het mo gelijk om in plaats van de hui dige zesentwintig boxen van 7 meter lengte twintig boxen van 13 meter lengte te realise ren. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de roep van de Watersportvereniging Brou wershaven om meer grotere ligplaatsen. Voor de WSV bete kent het wel een verhoging van de huur van -een gedeelte van - de jachthaven met 60.000 gul den per jaar. De toeschouwers, al waren die er toen nog niet zoveel, kregen 's morgens om acht uur een wakkere Duivelandse ploeg te zien. Deze rukte als eerste uit voor het blussen van een brand op een oude vissersboot. Vol gens provinciaal wedstrijdlei der C. E. Mol en jury-voorzit ter C. Dorreman, was de boot het kleinste object dat ooit voor een brandweerwedstrijd was gebruikt. In de boot was brand ontstaan in de machinekamer. In de zeer kleine ruimte in de boot waren nog drie personen aanwezig. Zij moesten allereerst worden gered. De beste ploeg zaterdag was In het ouderwets ingerichte klaslokaaltje is de expositie Schrijfonderwijs door de jaren heen te zien, voornamelijk ge baseerd op het schoonschrij ven dat vroeger zo'n belang rijk onderdeel vormde van de lessen in het lager onderwijs. Het oudste object in de vitrines is een 'schrift' uit 1817, waar mee de aanstaande school meester tijdens zijn opleiding moest oefenen in het schrijven op het schoolbord. Ook is De nieuwe lopende hand, een schrijfmethode uit de jaren dertig, tentoongesteld. Verder zijn er schrijfschriftjes te be wonderen uit 1857 en vormen leitjes, griffels, griffeldozen, kroontjespennen, inktlappen en inktpotten in diverse mo dellen en schoolplaten met dit onderwerp, een belangrijk on derdeel van deze tentoonstel ling. Oudenbosch. Daarachter ein digden de brandweer van Waalre en Ovezande op een respectievelijke tweede en der de plaats. Slechts acht punten scheidde de Duivelandse ploeg van een plaats op het erepodi um. De commandant van de Duivelandse brandweer. Henk van der Maas, was zeer tevre den met het resultaat van zijn ploeg. Uitslag: 1. Oudenbosch; 2. Waalre; 3. Ovezande; 4.Duive land; 5. Oud Gastel; 6. Fijn aart; 7. Beesel/Reuver; 8. Val- kenswaard; 9. Wemeldinge; 10. Hout Blerick; 11. Bladel; 12. Belfeld. De tweede expositie handelt over roofvogels en kerkuilen. Naast een algemene presenta tie met foto's en videofilms, wordt in deze expositie speci aal aandacht geschonken aan de regionaal voorkomende roofvogels en uilen. Onder an dere worden op kaartjes de re sultaten van het beschermings- werk van de vrijwilligers weergegeven. Deze tentoon stelling kwam tot stand in sa menwerking met de Roofvo gelwerkgroep Zeeland, de Kerkuilenwerkgroep Zeeland ep de Werkgroep roofvogels Nederland. De twee exposities worden naast de vaste tentoonstelling in de Burghse Schoole gehou den. De school is in juli en au gustus geopend van 11.00 uur tot 16.00 uur, op zondag, maan dag en officiële feestdagen ge sloten. In de Brouwse jachthaven komen er in de Vishoek dertig ligplaatsen bij. (Foto: Jo op van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - In museum de Burgh se Schoole in Burgh zijn deze zomer twee sei zoen-exposities te zien. Het gaat om schrijfon derwijs door de jaren heen en roofvogels en kerkuilen. Verwachting t/m zaterdag 29 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp.11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp.11 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht z.west 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 juni Zon op 05.21 .onder 22.02 Maan op 16.26, onder 02.11 27 juni Zon op 05.22, onder 22.02 Maan op 17.38, onder 02.41 Volle maan: 1 juli (05.59) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De zon wint terrein. Van middag blijft haar rol nog erg be scheiden, maar de komende dagen gaat het de betere kant op. De tem peratuur reageert daarop en bereikt waarden van iets meer dan 20 gra den. Het is overigens nog maar de vraag of deze verbetering lang aan houdt. Naar het zich nu laat aanzien bereikt in de loop van het weekeinde een depressie Nederland, zodat de kans op bewolking, regen en lagere temperaturen weer toeneemt. Maar we hebben dus eerst te maken met een weersverbetering. De komende avond en nacht klaart het al wat op en de temperatuur daalt tot een graad of 9. Morgen overdag breiden de opklaringen zich langzaam verder uit, zodat de zon er beter bij komt dan de afgelopen tijd het geval was. Uiteindelijk varieert het kwik dan ook van 18 graden in het noordwesten tot 23 in het zuiden van Limburg. De wind stelt weinig voor; veel meer dan kracht 3 zit er voor de westelijke wind niet in. BROUWERSHAVEN - Op het kruispunt van de Delingsdijk en de Zuidernieuwlandweg en de Oude Schouwsedijk raak ten gisteren drie auto's zwaar beschadigd bij een kop-star- taanrijding. Een 39-jarige inwoner van Keulen wilde vanaf de De lingsdijk linksaf de Oude Schouwsedijk inrijden. Hij miqflgrde va^rt-en stopte, het- gèeh öok'dé achter hem rijcfen- de negentienjarige man uit Bonn deed. Dit werd te laat be merkt door een twintigjarige man, eveneens afkomstig uit Bon. Deze reed achterop de au to van zijn plaatsgenoot, die hierdoor op zijn beurt tegen de voor hem staande auto botste. ZIERIKZEESCHE Ha NIEUWSBODE 128 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 .Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50.00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3