Melkert wil bejaarden deel aow laten betalen 'Rector van Guido de Brés moet opstappen' Verzet Senaat tegen dubbele nationaliteit Parlementair onderzoek nog nooit aanleiding tot vertrek Sf?®2 Commissie geeft advies verkiezingen voor omroep WD wil andere middelen om staatspensioen te financieren Ongeval Tankwagen gekanteld Grote brand in Helmond Unicum als Linschoten sneuvelt in CTSV-affaire 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voor verdeling zendtijd AMSTERDAM (ANP) - De zendtijd voor de pu blieke omroepen moet in de toekomst worden verdeeld door omroepverkiezingen. Dat blijkt uit het rapport dat de commissie-Ververs woens dag publiceert. In opdracht van staatssecretaris Nuis (me dia) adviseert de commissie over de organisatie van het pu blieke bestel in de volgende eeuw. Als Nuis en het parlement het advies volgen, is het lidmaat schap dan wel abonnement op een omroepgids niet meer be palend voor de omvang van de zendtijd van de omroepen. De verkiezingen zouden om de vier jaar moeten worden ge houden. Voorwaarde voor deelname aan de verkiezingen is dat de leden van de omroepen ten minste 25 gulden betalen. Nu tellen leden al voor een tientje mee. Het advies van de commissie- Ververs heeft betrekking op de publieke omroep na 2000, na het verstrijken van de huidige concessieperiode. Conclusie van onderzoekscommissie AMERSFOORT (ANP) - Rector J. van Middel koop van de gereformeerde scholengemeen schap Guido de Brés in Amersfoort kan beter niet terugkeren in zijn functie. Dit concludeert de onderzoeks- commisssie die de afgelopen maanden de rol van de school leiding tijdens een omvangrij ke ontuchtaffaire op de mid delbare school onderzocht. De rector was kort na het uitko men van de affaire (voorlopig) afgetreden als schoolhoofd. Begin maart kwam de zeden zaak naar buiten. Een nu 45-ja- rige aardrijkskundeleraar heeft toegegeven tussen 1977 en 1993 met meer dan achttien jongens ontucht te hebben ge pleegd, De docent werd pas in de zomer van 1993 ontslagen, nadat een nieuwe zaak aan het licht was gekomen. Volgens de onderzoekers H. Jacobs en prof. dr. E. Marx heeft de school de ernst van de affaire sterk onderschat en is de leiding onvoldoende door tastend opgetreden bij de ont uchtaffaire. Het niet inlichten van de ouders van de slacht offers, het buiten de school houden van deskundige advi seurs, het niet ontslaan van de docent nadat de eerste zaken aan het licht kwamen en de to taal onvoldoende emotionele begeleiding van de misbruikte jongens noemt de commissie laakbaar. Verantwoording De aansprakelijkheid ligt bij zowel de rector, de leden van de schoolleiding en de be stuursleden, maar Van Middel koop draagt de grootste ver antwoording, menen de onderzoekers. Schmitz koerst aan op nederlaag DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Schmitz van Justitie koerst in de Eerste Kamer af op een nederlaag met haar voorstel de mogelijkheden te verruimen om buitenlanders die Nederlan der willen worden, ook hun oorspronkelijke na tionaliteit te laten behouden. CDA en regeringspartij WD alsmede de SGP, samen een ^eerderheid in de senaat, zijn tegen het toestaan van een dubbele nationaliteit, zo bleek dinsdag tijdens het debat over deze kwestie. De regeringspar tijen PvdA en D66 steunen het voorstel. Dat geldt ook voor oppositiepartij GroenLinks. De tegenstanders verwerpen het argument van het kabinet dat het toestaan van de dubbe le nationaliteit de integratie van minderheden in Neder land bevordert „Volstrekt on deugdelijk", noemde CDA-se- nator Glasz die redenering, „de regering draait de zaken om". WD-senator Heijne Makkreel zei het geen geldig argument te vinden. „Met evenveel recht kan worden betoogd dat het mogelijk maken van de dubbe le nationaliteit de integratie zal tegengaan omdat daardoor het maken van de keuze over bodig wordt gemaakt", 20 zei hij. Het voorstel van Schmitz is een wettelijke bevestiging van de praktijk die onder het vori ge kabinet van CDA en PvdA is ingezet. Dat gebeurde op ba sis van een door de toenmalige minister van Justitie Hirsch Ballin, nu lid van de CD A-frac tie in de Eerste Kamer, uitge vaardigde circulaire naar de gemeenten. Daarin stond dat het niet af stand doen van de nationali teit geen beletsel meer zou zijn voor naturalisatie. Turkije Sindsdien hebben zó'n 112.000 buitenlanders gebruik ge maakt van die mogelijkheid en zich tot Nederlander laten na turaliseren. Ongeveer de helft is afkomstig uit Turkije. De Tweede Kamer, inclusief het CDA, ging vorig jaar met de wetswijziging van Schmitz akkoord. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 juni 11.40 138 05.15 -145 17.50 -123 27 juni 00.05 124 06 20 -146 12.45 145 19.00 -129 ROOMPOT BUITEN 26 juni 10.35 134 04.15 -137 23.00 122 17.05 -114 27 juni 11.40 145 05.30 -139 18.00 -122 BRUINISSE 26 juni 11.45 152 05.05 -150 18.00 -127 27juni 00.10 137 0630 -152 12.45 158 19.05 -135 WEMELDINGE 26 juni 11.45 147 05.10 -149 17.55 -126 27 juni 00.05 132 06.25 -150 12.50 154 19.05 -133 Doodtij: 26 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid wil dat ook 65-plussers aow-premie gaan betalen. Zo niet, dan dreigt het staatspensioen onbetaalbaar te worden. Coalitiegenoot VVD vindt dat er wel iets moet gebeuren aan de financiering van de aow, maar vindt het niet nodig dat de huidige 65-plussers hieraan meebetalen. Melkert lanceerde zijn idee maandagavond tijdens een dis cussie over de verzorgings staat in De Balie te Amster dam. Momenteel wordt de aow-pre mie alleen geheven over de eer ste schijf van de inkomstenbe lasting. Door de vergrijzing van de bevolking is dat niet vol te houden, meent Melkert. „De fors stijgende premielast zal als een boemerang inslaan in de toekomstige inkomens verdeling en werkgelegen heid", zegt hij. Melkert wil daarom dat meer groepen meebetalen aan de aow. Ouderen met een aanvul lend pensioen moeten meebe talen, vindt hij. Ook wil hij dat de premie niet alleen over in komsten uit arbeid wordt ge heven. De PvdA-bewindsman pleit verder voor pensioenre gelingen die uitgaan van het gemiddelde loon dat een werk nemer in zijn hele leven heeft genoten. De meeste Nederland se pensioenen gaan nu nog uit van het zogenaamde eindloon systeem. Het pensioen is dan een be paald percentage van het laatstverdiende loon. Door gaans is dat het hoogste loon in iemands carrière. Het voordeel van een middenloonpensioen is, dat iemand dan eerder be reid is om in de laatste arbeids jaren een stapje terug te doen, meent Melkert. De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt het niet nodig 65- plussers in de toekomst aow- premie te laten betalen. Vol gens het liberale Kamerlid Van Hoof moet er wel iets ge daan worden om de betaal baarheid van de oudedags voorziening te waarborgen, maar de VVD geeft de voor keur aan andere methodes. Zo is zij voorstander van het geleidelijk verhogen van de pensioenleeftijd naar 67 jaar. Ook het bevorderen van de werkgelegenheid en de econo mische groei zorgen ervoor dat de aow straks gefinancierd kan blijven worden, aldus Van Hoof. „Positief, maar dan tussen aanhalingstekens, vind ik dat Melkert kennelijk wil dat alle ouderen premie betalen. Dat is winst ten opzichte van het plan van de PvdA-fractie, die alleen bejaarden met een behoorlijk pensioen een bijdrage wil vra gen." Maar Van Hoof wijst er wel op dat ouderen koopkracht inle veren als ze aow-premie moe ten betalen. „Daar hoor ik nie mand over." Volgens PvdA-kamerlid Van Zijl kan zijn partijgenoot Mel kert nooit bedoeld hebben dat ouderen met alleen aow ook premie moeten betalen. „Hij bedoelt dat er premie geheven moet worden over het aanvul lend pensioen. En dan ga ik er van uit dat hij mensen met een klein pensioen buiten schot laat." Ook D66 wil dat de wat beter gesitueerde ouderen premie gaan betalen over hun aanvul lend pensioen. Dat staat in het verkiezingsprogramma van deze partij. Het CDA heeft de maatregel tot dusver steeds af gewezen. Prinsjesdag Het voorstel van de bewinds man zal deel uitmaken van een notitie over de toekomst van de sociale zekerheid, die het kabinet op Prinsjesdag presen teert. Het is niet de bedoeling dat de suggesties in dit stuk ook al deze kabinetsperiode in de praktijk worden gebracht. DEN HAAG - Bij een ongeval op de grens van Rijswijk en Den Haag is maandagmiddag een 18-jarige motorrijdster uit Kwintsheul om het leven geko men. Dat heeft de politie maandagavond meegedeeld. VENLO (ANP) - Op de A67, Eindhoven richting Venlo, is in de nacht van maandag op dinsdag om drie uur ter hoogte van Helden in Noord-Limburg een tankwagen gekanteld en in brand gevlogen. De chauffeur kwam om het le ven. De tankwagen, geladen met waterstofperoxyde, reed tegen een vrachtwagen die met pech langs de weg stond. De brandweer wist het vuur te be perken tot het motorcomparti ment. De tankwagen moet eerst overeind worden gezet voordat de lading kan worden overgepompt naar een andere tankwagen. Beide rijbanen blijven voorlopig afgesloten. HELMOND (ANP) - In een be drijfshal aan de Achterdijk in Helmond is dinsdagochtend brand uitgebroken. Volgens de brandweer was er sprake van een grote brand. Desondanks had de uitgerukte bluseenheid het vuur zeer snel onder controle, aldus een zegs man. In de hal lagen pallets opgesla^ gen en balen textiel. De oor zaak van de brand is onbe kend, evenmin als de omvang van de schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voorgedaan. De omgeving heeft geen gevaar gelopen. DEN HAAG (ANP) - Een parlementair on derzoek van de Tweede Kamer heeft nog nimmer direct geleid tot het opstappen van een minister of staatssecretaris. Alleen het zware middel parlementaire enquête heeft tot nu toe het politieke doodvonnis geveld over bewindspersonen. Kamer in 1986 besloot dat eventuele fraude met bouw- subsidies een diepgaand on derzoek vergde, liet CDA- fractievoorzitter De Vries weten dat de geestverwante staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting beter op voorhand zijn biezen kon pakken. Als staatssecretaris Linscho ten van Sociale Zaken in de CTSV-affaire komt te sneu velen, zou dat dus een uni cum betekenen. Tenzij zijn collega TommeT (Volkshuis vesting) hem voor is in ver band met het onderzoeknaar de WBL-zaak in Limburg. Voormalig CDA-minfster Braks van Landbouw en Vis serij bevindt zich ietwat in een -schemergebied. In 1986 stelde de Kamer de subcom missie voor visquoteringen in onder voorzitterschap van CD A-Kamerlid Eversdijk. Braks zegde daarop de Ka mer een aantal doelstellin gen toe voor grotere effecti viteit van het visserijbeleid. In 1990 oordeelde de nieuwe coalitiepartner PvdA dat er nauwelijks sprake was van verbetering in het beleid en dat de vertrouwensrelatie met Braks werd opgezegd. Dat gebeurde echter niet op basis van een nieuw parle mentair onderzoek. Bouwsubsidies De afgelopen jaren leidden slechts twee enquêtes (waar bij getuigen onder ede wor den gehoord) tot de val van bewindspersonen. Toen de De als parlementair onder zoek begonnen paspoortaf faire mondde in 1987 uit in een heuse enquête. Zowel CD A-staatssecretaris Van der Linden (Buitenlandse Zaken) als diens WD-voor- ganger en toen minister van Defensie Van Eekelen kostte dat uiteindelijk de politieke kop. RSV-affaire In het debat over de RSV-en- quête in 1984 kreeg WD-mi- nister Van Aardenne (Econo mische Zaken) de volle laag. De vice-premier had in de RSV-affaire de Kamer „ronduit misleidend en daarom onaanvaardbaar" informatie verstrekt. Hij kreeg evenwél uiteindelijk „voorwaardelijk groen licht" maar moest niettemin als „aangeschoten wild" de rest van de kabinetsperiode vol maken. Niettemin heeft staatssecre taris Linschoten de Tweede Kamer heel wat uit te leggen na de publicatie van het rap port van de parlementaire commissie-Van Zijl over de crisis bij het College van Toezicht Sociale Verzekerin gen (CTSV). Het staat niet vast dat hij het debat hier over politiek zal overleven. 'Lelijk dossier' De PvdA noemt het rapport „een heel lelijk dossier" voor de staatssecretaris. Vol gens het CDA is het „buiten gemeen ernstig". D66 spreekt van „een onprofes sioneel beeld van besturen". GroenLinks vindt dat Lin schoten „tekortgeschoten is". De SP zegt ronduit dat hij moet opstappen. Ook de kleine christelijke partijen laten zich niet onbetuigd. Linschotens eigen partij, de WD, stelt zuinig vast dat zijn optreden niet de „schoonheidsprijs" ver dient. De bewindsman zelf zei in een eerste reactie dat hij zich niet beschadigd voelt door het rapport. Zoals gisteren gemeld, maakt de commissie-Van Zijl Linschoten in haar rap port een aantal harde ver wijten. Ze noemt de benoe mingsprocedure van de inmiddels ontslagen be stuursleden Van Leeuwen, Van Otterloo en Van Rooijen „van onthutsende eenvoud". Suske en Wiske Laat zien! Hier! Vescua di tlaiale.inde buurt van Capitt$nano!: 'R0B0TK0P' Ueer interessant aan't Hoen, baasje fKyk maar uil datje tonf met in door Willy Vandersteen Hahaha! Dat u/l Italiaans kuebbelen en het ban noMeen landkaart rast houd en!, ■X Tot en met 18 september Renesse Open voor bezichtiging en mogelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel. Jacobuskerk. 10.00-12.00 uur, behalve 24 juli. Dinsdag 25 juni Zierikzee VVV Zierikzee vergadert in \Mondragon. 20.30 uur. Brouwershaven Zomera vondconcert brassband Apollo. Markt. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty International. Ten huize van de fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 26 juni Burgh Start serie zomeravonden met lezing over Psalmen van Christiaan Winter. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Feestavond i.v.m. herope ning school en dorpshuis, aanvang 19.00 uur. Donderdag 27 juni Zierikzee Orgelconcert door Arie J. Keijzer. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 28 juni tot en met 1 juli Zierikzee Deltaweek (zeilwedstrijden/muziek), 't Luitje/Nieuwe Haven. Avond. Vrijdag 28 juni Kerkwerve Haringfeest. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Bruinisse Zangavond Christelijk Gemengde Zangvereniging Laus Deo. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 29 juni Zierikzee Rommelmarkt. Onder de Beuze Vanaf 09.00 uur. 14.00 uur evangelisatie programma. Burgh-Haamstede Koor- en samenzangavond met Deo Cantemus. 19.30 uur. Haamstede Concert brassband Apollo met drumband Apollo en drumband De Witte van Haemstede. 14.30 uur. Noordwelle Hoorspeldemonstratie brandweer Westerschouwen. Op de rommelmarkt. Ieder uur. Braderie. Vanaf 09.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt obs 't Mêêtje. Van 17.00 tot 22.00 uur. Brouwershaven Rondgang - majorettenvereniging Apollonia. Schoolplein De Schouw. 18.45 uur. Dreischor Schuurfeest PJZ. Zuiddijk 4. 21.00 uur. Noordgouwe Boerenlanddag. Ring, straten en camping. Van 09.30 uur tot na middernacht. Schuddebeurs Open Tuindagen. Heesterlustweg 1. Overdag. Maandag 1 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Dinsdag 2 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Woensdag 3 juli Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Donderdag 4 juli Brouwershaven Natuurexcursie van VW om 09.30 en 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2