Nelisse en Ter Borg geven de Schouwse paardensport aanzien Junior Jos Pannekoek verrast oudere vissers Johnson breekt oudste wereldrecord uit 1979 Het succes ligt elf meter te ver weg Eilandelijke ruiters rijden goed mee op sterk bezet concours in Bruinisse Stijging Siemerink Record Nederlands elftal met opgeheven hoofd naar huis Tsjechië in halve finale i MAANDAG 24 JUNI 1996 NR 25996 7 Rob ter Borg rijdt Ekros Oki-Doki naar een foutloze race tijdens het springen in de L-klasse. De Bruenaar zou later de barrage op ma nege Aquadelta in zijn woonplaats winnen. (Foto: Joop van Houdt) BRUINISSE - Stef Nelisse kon ook niet weten dat hij voorafgaand aan zijn race de spijker op zijn kop sloeg. „Tien jaar geleden was het ver schil met de rest heel groot. Nu zijn we heel erg ingelopen." Wat heet ingelopen, voorbijgelo pen was misschien beter gesproken geweest. Nelisse won, Ter Borg won, en nog vele andere eilandelijke ruiters en amazones toonden aan niet langer als underdog hoeven te worden ge zien als het om paardensport gaat. Vrijdag beslissing kampioenschap OUWERKERK - De voorlaatste wedstrijd van de binnenwatercompetitie van hengelsportver eniging Oosterschelde is gewonnen door junior Jos Pannekoek. Hij liet alle senioren achter zich. Het sterk bezette concours hip- pique op manege Aquadelta bleek voor de Schouwse deel nemers een uitgelezen moge lijkheid zich te profileren tus sen het paarden- en ponygeweld uit Zeeuws- Vlaanderen, Rotterdam en om streken en West-Brabant. Rob ter Borg, inwoner van Bruinisse maar lid van het or ganiserende LR PC De Sas- ruiters, zette de toon. Met Ek ros Oki-Doki reed de berijder tijdens een noodzakelijk ge worden barrage een foutloos parcours in de L-klasse. Over Ekros Oki-Dóki: „Hij heeft echt kwaliteiten en hij sprong perfect. Hij viel even uit de ideale lijn. Voor de rest zat hij er perfect bij." Ter Borg wilde de winst niet alleen op het conto van hem zelf enhet paard schrijven. „Ik ben ook afhankelijk van men sen die het paard trainen." Volgens de Bruenaar wordt er te weinig getraind. „Dat is toch het belangrijkste." Aan trainen komt Ter Borg nauwelijks toe vanwege zijn werk als manusje van alles op een visserijschip in St. Maar tensdijk. De paarden zijn voor hem niet meer dan een hobby. In tegenstelling tot vroeger toen hij een handelsstal had. Brood „Ik verdiende mijn brood er mee, ik won veel en had een an dere instelling." Hij moest wel wat laten zien want de paarden waren voor de ver koop bedoeld. Ter Borg houdt zich tegenwoordig vooral bezig met jonge paarden. Volgend seizoen wil hij twee zelf gefok te paarden in wedstrijden gaan gebruiken. Maar achter Ter Borg (38) schuilt nog een ander verhaal. De ruiter verbrijzelde tien jaar geleden zijn been, lag twee jaar in een ziekenhuis, zat een jaar in een rolstoel en loopt daarom met ijzer in zijn lijf rond. De goede oude tijd is voorbij, weet de geboren Hagenees. „Ik heb nu een zoontje van een jaar," lacht hij. Eén van de paarden van Stef Nelisse, James, staat ook in de kinderschoenen. „Ik had drie balken. Het was pas het derde parcours met James," sprak de ruiter over zijn 'kind' na de race in de B-klasse. „Het is een moeilijk parcours voor B-paar- den." Met Evita van Oosthinder kwam de rijder uit Noordgou- we aanmerkelijk beter uit de bus. Als één van de weinigen reed hij zonder fouten over de elf hindernissen in de M-cate- gorie. In de barrage herhaalde Nelisse het rondje met succes en won hij. Van de vier overge bleven ruiters gokte Nelisse op een snelle tijd. „Ik moest als eerste rijden. Dat is lastig en moet je een tijd neerzetten." Met deze fraaie zege in Bruinis se zette Nelisse de goede lijn van vorige week voort. In Zuidland onder de rook van Rotterdam schreef hij de B- en M-klasse springen op zijn naam. Willekeur De 27-jarige en vlot gebekte Marian Jumelet zorgde voor één van de vele succesen op dressuurgebied voor Schou wen-Duiveland. Dat ook zij, net als Ter Borg, lid is van LR PC De Sasruiters doet uiter aard niets af aan de winstpun ten die ze in de Z-klasse be haalde. De geboren Bruse was met 182 punten goed voor een tweede plaats in de middagsessie. Zelf oordeelde ze minder positief over haar race op Albert H. „Vanochtend (zaterdag, red.) liep ik heel goed en kreeg ik weinig punten." In het och tendprogramma was ze als eer ste aan de beurt. „Dan durft de jury niet te punten. Dat is jam mer. Als het goed gaat, moeten ze je belonen. Als het fout gaat moeten ze een vier geven," ver telt Jumelet over de willekeur van de jury. Met Albert H. is de medewerk ster van een bank in Zierikzee in een jaar tijd naar de Zl-klas se gepromoveerd. De Z2-klasse en een Zeeuwse titel zijn haar volgend doelen. Hoe dat proeft, weet ze al. In 1987 be haalde ze het Zeeuwse kam pioenschap, in de Z-klasse voor pony's. Uitslagen concours hippique Bruinisse Springen Paarden Klasse L: 1. R. ter Borg met Ekros Oki-Doki (Sasruiters). Klasse M: 1. S. Nelisse met Evita van Oosthinder (Schouwse Ruiters. Pony's Klasse L, categorie D: 1. K. Heijboer met Donald (Schouw se Ruiters. Dressuur Ochtendprogramma Paarden Klasse Zl: A. Hanse met Invin cible (Schouwse Ruiters) 181 punten, M. Jumelet met Albert H. (Sasruiters) 160. Klasse Ml: L. den Engelsman met Aran B. (RV Renesse) 145, M. Korsman met Gitan (Weste lijk Schouwen) 140, L. Klompe met Jupiter N. (Schouwse Rui ters) 128. Klasse L, ring 2: P. Zandijk met l'Esprit (Westelijk Schou wen) 155. Klasse L, ring 3: C. Flikweert met Wilco (Schouwse Ruiters), S. van de Hout met Vunia (Westelijk Schouwen) 151, C. Quartel met Geronimo (Schouwse Ruiters) 150. Klasse B, ring 1: S. de Feyter met Kingsley (Schouwse Rui ters) 170, K. Buys met Aqua- delta's Geralda (PPCSD) 151 Pony's Klasse Ml, categorie D/E, ring 9b: M Heijboer met Ryan (Schouwse Ruiters) 170. Klasse M2, categorie C in han dicap, ring 9a: J. Bevelander met Sheila (Schouwse Ruiters) 150. Klasse M2, categorie D/E, ring 10: Bedette van de Zande met Gondi (Schouwse Ruiters) 153. Klasse B, categorie D/E, ring 8: L. van de Sluijs met Duke (Schouwse Ruiters) 147. Klasse L, categorie D/E, ring 6: K. Heijboer met Donald (Schouwse Ruiters) 155, J. Be velander met Power Shadow (Schouwse Ruiters) 153. Middagprogramma Paarden Klasse Zl, ring 11a: M. Jumelet met Albert H. (Sasruiters) 182. Klasse Ml, ring 4a: M. Kors man met Gitan (Westelijk Schouwen) 137, L. Klompe met Jupiter N. (Schouwse Ruiters) 134, L. den Engelsman met Aran B. (RV Renesse) 134. Klasse L, ring 3: C. Flikweert met Wilco (Schouwse Ruiters) 153, S. van de Hout met Vunia (Westelijk Schouwen) 143. Klasse L, ring 2: P. Zandijk met l'Esprit (Westelijk Schou wen) 159. Klasse B, ring 1: S. de Feiter met Kingsley (Schouwse Rui ters) 160, E. van Dijke met Ge ronimo (Schouwse Ruiters) 153. Pony's Klasse M2, categorie D/E, ring 5b: F. Kloet met Beauty K. (RV Renesse) 149, B. van de Zande met Gondi (Schouwse Ruiters) 139. Klasse M2, categorie C in han dicap, ring 7b: J. Bevelander met Sheila (Schouwse Ruiters) 146. Klasse L; categorie D/E, ring 8c: J. Bevelander met Power Shadow (Schouwse Ruiters) 159. Klasse B, categorie D/E, ring 6: L. van de Sluijs met Schouw se Ruiters (Duke) 148. Vanwege de slechte weersom standigheden haalden van de 55 wedstrijdvissers maar 27 mensen vis naar boven in de Kreek van Ouwerkerk. Panne koek bleef aan het einde van de competitie J. Geelgoed en R. van de Zande ruimschoots voor. Komende vrijdag staat de laat ste wedstrijd binnenwater op het programma en wordt te- Op 200 meter sprint Het record was sinds 12 sep tember 1979 in handen van de Italiaan Pietro Mennea. Hij liep op de hooglandbaan van Mexico-Stad 19,72. Sindsdien doorbrak alleen Leroy Burrell die grens, maar toen hij zes jaar geleden naar 19,61 snelde was de rugwind liefst vier me ter per seconde. De 28-jarige Amerikaan bestempelde zijn wereldrecord als de perfecte race. „Ik heb toch gezegd dat ik het kon," zei Johnson, die tijdens de Spelen op jacht gaat naar goud op de unieke dubbel 200-400 meter. Hij liep in de halve finales met 19,70 al on der de tijd van Mennea. De wind blies echter te hard in zijn rug. „Meer dan ooit ver heug ik mij op het olympische toernooi." Carl Lewis wist zich op de 200 meter niet te plaatsen voor Atlanta. Hij eindigde als vijf de (20,20). De achtvoudig olym pisch kampioen neemt tijdens de Spelen wel deel aan het ver springen. Ook supersnelle tij den werden neergezet bij de DEN HAAG (ANP) - Tennisser Jan Siemerink is dankzij zijn toernooizege zaterdag in Not tingham op de wereldranglijst zes plaatsen gestegen. De Rijnsburger, die in de fina le van het grastoernooi de Aus traliër Sandon Stolle versloeg, klom van de 25e naar de 19e plek. Richard Krajicek blijft de best geklasseerde Neder lander. Hij steeg één plaats: van de veertiende naar de der tiende. vens de nieuwe kampioen be kend. Uitslag:l. J. Pannekoek 605 gram, 2. J. Geelgoed 515, 3. R. van de Zande 400, 4. J. Rey- niers 375, 5. Joke Ravia 310, 6/7. R. van de Hoek/I. Verwest 300, 8. C. van Schelven 260, 9. E. Smit 240, 10. E. Fierens 185, 11. E. Fierens 180, 12. A. de Vlieger 160, 13. W. Meerdink 140, 14. P. Bierings 125. 110 meter horden. In de halve finales liep Jack Pierce met 12,94 de op drie na snelste tijd ooit. Allen Johnson verbeterde deze prestatie in de finale. Hij kwam tot 12,92, de twee na snelste tijd ooit. Hij was slechts een honderste verwij derd van het wereldrecord van de Brit Colin Jackson. HILVERSUM (ANP) - Ze ventig procent van de Ne derlandse bevolking van zes jaar en ouder heeft za terdagavond gekeken naar de kwartfinale van het EK-voetbal tussen Frankrijk en Nederland. De wedstrijd trok 9,8 miljoeii kijkers. Het is daarmee het best bekeken Nederlandse tv- programma van dit jaar, zo deelde de NOS zondag avond mee. De wedstrijd kreeg van de kijkers een waarde ringscijfer van 7,4. De verlenging en de straf schoppen kreeg een waardering van 7,1. Van de kijkers keek 7,1 mil joen thuis naar de wed strijd, 1,8 miljoen keek bij buren, familie of ken nissen, 500.000 mensen zagen de wedstrijd in het café en 400.000 elders, vooral op de camping. Het marktaandeel van Nederland 2 bedroeg die avond 69 procent. Voor Nederland 1, 2, en 3 geza menlijk was dat 77 pro cent. ATLANTA (RTR/AFP) - Michael Johnson heeft eindelijk het oudste bestaande wereldrecord in de-atletiek gebroken. De beoogde ster van de Olympische Spelen zette in de finale van de Amerikaanse kwalificatiewedstrijden in At lanta een tijd neer van 19,66. LIVERPOOL (ANP) - Precies elf meter lag er dit seizoen voor het Nederlandse voetbal tussen alles en niets. Zie Oranje op het EK tegen Frankrijk, zie Ajax in de finale van de Cham pions League tegen Juventus. Vier jaar geleden was het al« niet anders. Het Nederlands BIRMINGHAM (ANP) - Tsjechië heeft zich zon dagavond als laatste land geplaatst voor de halve finales van het EK voet bal. In Birmingham won de ploeg met 1-0 van Portu gal, door een doelpunt in de tweede helft van mid denvelder Karei Pobor- sky. Tsjechië speelt woensdag in de halve fi nale tegen Frankrijk, dat zaterdag Nederland uit schakelde. De Tsjech Latal kreeg in de 82e minuut rood (2x geel). Bovendien trok de Duitse arbiter Krug acht keer geel, vier voor beide landen. Woensdag hebben beide halve finales plaats: Frankrijk-Tsjechië om 17.00 uur in Manchester, om 20.30 uur Duitsland- Engeland op Wembley in Londen. elftal speelde in de Europese titelstrijd in Zweden de halve finale tegen Denemarken. Bij het nemen van strafschoppen ging het fout. Van Basten mis te. „Ik ben ook maar een mens," zei hij naderhand. In Rome misten Silooy en Da vids, in Liverpool Seedorf. Zi- co, één van 's werelds beste spelers aller tijden, miste er wel eens één voor Brazilië op de wereldtitelstrijd. Zoiets kan gebeuren. Of, zoals Youri Mulder het zei: „Wie geert pe nalty neemt, kan hem ook nooit missen." Jan Mulder, oud-internatio nal, vader van Youri, gaf on langs op de televisie een cur sus over hoe men een strafschop moet nemen. Met de binnenkant, geplaatst in de hoek, vrij hard. Dan komt geen keeper eraan. Keihard „M'n vader had gelijk," zei Youri, na de zenuwslopende avond op Anfield. „Kijk maar naar De Koek, die schiet kei hard, maar mag blij zijn dat die bal er via de lat nog instui- tert." Zelf had hij het anders gedaan. Precies zoals voorgeschreven. Helaas kwam hij niet meer aan bod. „Ik zou de zesde nemen. Dan gaat het om en om, heel mooi." Vooraf al had Hiddink vijf namen in zijn hoofd. Daar van vielen er twee, Bergkamp en Witschge af. Die waren ge blesseerd uitgevallen. Daarom kwam Seedorf in beeld, de afgelopen weken be paald niet vrij van problemen. Was dat wel verantwoord? Daarover zal nog lang worden nagepraat. „Hij zat goed in de wedstrijd, het kon," zei Mul der. Bovendien: wat is wijsheid? In Tokyo, waar Ajax streed om de wereldbeker tegen Gremio, miste Kluivert een strafschop, iets wat hij normaal nooit doet. „Ik zag die bal ineens naast gaan," verklaarde hij la ter. „Ik kon m'n ogen niet gelo ven." Oranje hoeft zich niet al te lang het hoofd te breken over de strafschoppen van Anfield. Over een loterij hoeft men ook niet zo lang na te praten. Be langrijker was dat er behoor lijk werd gespeeld, dat het 'drama van Wembley' tegen Engeland enigszins naar de achtergrond werd gedrongen. „We zijn strijdend tenonder ge gaan." zei Kluivert. Drama De arbitrage op het toernooi is een drama en zaterdag werd Oranje voor de tweede keer daarvan de dupe. Hands van Desailly in het strafschopge bied - luttele minuten voor tijd Ontzetting en ongeloof bij Oranje-supporters in hotel ,;Zeeuwse Stromen" als duidelijk is dat het Nederlands elftal uitgeschakeld is. (Foto: Joop van Houdt) - werd door scheidsrechter Lo pez Nieto verkeerd beoor deeld. De Spanjaard gaf een vrije trap. in plaats van een strafschop. Eerder werd Oran je tegen Schotland, ook al een strafschop onthouden toen Collins een inzet met de hand van de lijn haalde. Kort voor tijd schoot Cocu za terdag nog eens tegen de paal, had Seedorf net niet dat geluk dat nodig was een fraaie kans te benutten. Kortom, het had gekund tegen de Fransen. Daardoor nam Oranje toch als een team met toekomst af scheid van het EK. Dat was na alle missers van de afgelopen tijd mooi meegenomen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7