Televisie voor Crosshead tijdens optreden Any wave Pop, jazz, folk, dans en theater bij Straatfestival in Vlissingen Verdeling oesterpercelen uitgesteld Afsluiting Zeeland Natuurmaand HAAST 1 MAANDAG 24 JUNI 1996 NR 25996 5 Festival voortvarend van start met kinder-theater j Anywave had zoals altijd een hoog reünie gehalte. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Spelen op een popfestival, ter wijl het Nederlands voetbalelftal de kwartfina le speelt om het Europees kampioenschap. Het overkwam zaterdagavond Crosshead the Southside Horns tijdens het zestiende Anywa- ve-festival in Podium Brogum in Zierikzee. Een televisie op het podium bracht uitkomst Vooraf had zanger Kees de Fei- ter al verklaard niet erg geluk kig te zijn met het feit dat Crosshead zaterdagavond om 20.30 uur stond geprogram meerd. ,,En dan nog wel in de zaal in plaats van de tent," zei hij verongelijkt. Maar aan de andere kant had hij misschien juist gelukkig moeten zijn met het feit dat het concert in de zaal gegeven werd. Want het was zaterdagavond opvallend rustig in Brogum. En zij die blijkbaar niet van voetbal houden of de voorkeur geven aan muziek, hadden de grote tent in ieder geval nooit kun nen vullen. Met de zaal gaat dat wat mak kelijker en zo kon Crosshead toch voor een volle zaal spelen. Maar wel met een televisie op het podium. Want ook onder de band leden waren er, die het voetbal liever niet wilden mis- Drukte Crosshead was zaterdag een van de veertien optredende bands in Brogum. De eerste bands moesten het nog stellen met een beperkt aantal bezoe kers. Later op de middag was het echter al een drukte van be lang in de tent. En 's avonds konden er (na de voetbalwed strijd) ttijna geen mensen meer bij. 's Middags liet de Goese band 'Sure as heil' horen waarom deze band in- november vorig jaar winnaar werd van de Zeeuwse Belofte. Nog opval lender was echter het optreden van de Rotterdamse formatie Beltane. Op de foto in het pro grammablad hebben de drie jonge vrouwen iets weg van en geltjes. Maar op hei podium blijft daar niets van over en veranderen die drie onschuldi ge smoeltjes in bijna duivelse koppen. Wars van alles en ie dereen komt-het drietal los. Met als resultaat keiharde, door merg en been gaande, me tal. Als afsluitende bands traden zaterdagavond achtereenvol gens de Arrogantjes en Jacks- treetband op. De Arrogantjes is een echte festivalband. Voor een dergelijke gelegenheid kruipen de bandleden, dit jaar in totaal tien, bij elkaar en stu deren ze onder leiding van Bill Hillebrand het repertoire in. De Jackstreetband speelde het Anywave-festival in de zaal uit. Tot in de kleine uurtjes ging het door, terwijl de vrij willigers in de tent al met de opruimwerkzaamheden waren begonnen. Stilletjes dachten zij waarschijnlijk al weer aan volgend jaar in de hoop weer al die mensen bij elkaar te zien. Want na al die jaren is Anywa ve toch nog steeds een festival met een hoog reünie-gehalte. Clown Luko Aan de traditionele zaterdag van Anywave gingen dit jaar drie dagen festival vooraf. En eigenlijk kon het zestiende Anywave-festival al niet meer kapot toen zich woensdagmid dag meer dan driehonderd kin deren meldden voor een optre den van Clown Luko. Dat was veel meer dan de organisatie had verwacht en volgens be stuurslid en pr-medewerkster Lianne Kooiman zal kinder^ theater-in Brogum dan ook ze ker vaker te zien zijn in de toe komst. Het vooraf benaderen van alle basisscholen had in ieder geval effect gehad. Want veel kinde ren die woensdagmiddag naar Brogum kwamen, om daar twee uur te genieten van de capriolen van Clown Luko, waren afkomstig van een van de scholen. Dat viel af te leiden uit de tekeningen die werden ingeleverd. Volgens Kooiman kan er dan ook gesproken worden van een groot succes, dat in de toe komst zeker navolging krijgt. In welke vorm is op dit mo ment nog niet bekend. Daar zal de sectie theater zich over gaan buigen. Van deze sectie kwam ook het initiatief tot het geven van een voorstelling voor de kinderen van de basisscholen. Daarvoor werd dit jaar het Anywave-festival zelfs met een dag uitgebreid. De sectie Jazz kende donder dag-avond een minder glorieu ze start. Aan de optredende band, The Handsome Harry Company, lag dat in geen ge val. Dat viel tenminste op te maken uit de reacties van het publiek. Ook Kooiman was de ze mening toegedaan. „De band was goed en had zeker meer publiek verdiend. Maar donderdagavond is toch een moeilijke avond. De mensen moeten de andere dag weer ge woon werken." Desondanks wil zij niet spre ken van een mislukte avond. Integendeel. „Het publiek dat er was, was zeer enthousiast. En je moet niet vergeten dat de tent erg groot is. Had het con cert in de zaal plaatsgevonden, dan was deze helemaal vol ge weest." VLISSINGEN - Straatfestival Vlissingen orga niseert deze zomer weer ctilturele evenenemen- ten in allerlei delen van de stad. Er zijn grote lo- katieprojecten, maar ook op hoekjes en op pleintjes zijn er straattheateracts. Straatfesti val Vlissingen is van 29 juni tot en met 6 juli. Het programma omvat een kleine honderd optredens, waarvan iets minder dan de helft is samengebald op de In ternationale Straattheaterdag op 29 juni. Het Straatfestival wil kwaliteit combineren met verrassing. Ook toegankelijk heid is een van de uitgangs punten. Dat betekent een geva rieerd programma dat gratis of tegen zeer lage toegangsprij- zen kan worden bijgewoond. Traditiegetrouw wordt veel aandacht besteed aan het straat- en locatietheater. Er is een internationaal festival aanbod en een omvangrijk con certaanbod op meerdere podia. Leden van Beeldend Dans Theater Telder in de voorstelling Sterk Water Het festival kan zich al enige jaren verheugen in een om vangrijke publieke belangstel ling. De gemeente Vlissingen subsidieert het festival met een bedrag van 198.000,-. De sponsors en adverteerders le veren dit jaar gezamenlijk een zelfde bedrag. Traditiegetrouw opent het fes tival met de internationale straattheaterdag, die zo'n vijf tig voorstellingen te bieden heeft op straten en pleinen in de binnenstad. Verspreid door de binnenstad zijn er doorlo pend acts te zien van meer dan twintig verschillende groepen. Engelse en Franse groepen zijn sterk vertegenwoordigd. Voor het eerst doen er ook groepen van buiten Europa mee. Uit België bijvoorbeeld zijn er de onrustzaaiers 'Cloch Art': twee zwervers, die in restaurants en op terrasjes aan zullen schui ven, om zelfs onder de hard nekkige niet-toeschouwers de nodige onrust te zaaien. In de voorstelling Les Piétons uit Frankrijk dwalen vijf acteurs zwaarbepakt rond door Vlis singen. Waar ze stilhouden, komt uit de rugzakken een compleet circus tevoorschijn. Verder zijn er op die dag een omvangrijke reeks concerten. Er zijn optredens op pleinen en in het Bellamypark op het gro te podium. De Nederlandse rockgroep Van Dik Hout komt op 3 juli naar Vlissingen. Voor een volledig overzicht van het programma wordt verwezen naar de festivalkrant. De krant wordt op 24 juni huis- aan-huis verspreid in de gehele provincie Zeeland. GOUDA - Het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda heeft de uitbraak van de A-streptococ- bacterie onder controle. Vijf vrouwen liepen vorige week tijdens de bevalling in de ver loskamers van de kraamafde- ling een infectie met de bacte rie op. DEN HAAG - Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft de uitgifteron- de van oesterpercelen uitge steld naar G september 1996. Aanvankelijk zou de verdeling op donderdag 20 juni plaats vinden. Het opschorten van de uitgifte dag is een gevolg van het feit dat een huurder van de moge lijkheid gebruik heeft ge maakt een 'bedenking' ten aanzien van de uitvoering te plaatsen. Minister Van Aart- sen schuift de 'bedenking' op het bordje van de commissie van bevindingen, waarna aan de hand van het advies van de commissie een besluit zal wor den genomen. OOSTKAPELLE - De eerste Zeeland Natuurmaand wordt zaterdag 29 juni afgesloten met een feestelijke bijeenkomst in het Zeeuws Biologisch Muse um in Oostkapelle. De bijeen komst geldt tevens als officiële start van de Zomerbus. De afsluitende bijeenkomst bestaat uit een afwisselend programma van muziek, ont spanning en informatie. Er zijn optredens en presentaties van onder meer pianisten, een madrigaalkoor en natuur- werkgroepen en -instanties. Piet Steltman, oud-directeur van de IVN en bekend van het TV-programma 'Ja, Natuur lijk!', houdt een inleiding on der het motto 'Onbekend maakt onbemind'. Gedepu teerde J. G. van Zwieten geeft tijdens de bijeenkomst het startsein voor de Zomerbus. ZIERIKZEE Geslaagd Esther Filius uit Zierikzee is geslaagd voor de opleiding HEAO studierichting econo- misch-linguïstisch/internatio- naal management, aan de Ieht- hus Hogeschool in Rotterdam. NOORDWELLE Optreden NBvP De Noordzeestemmen, het koor van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Noordwelle verzorgde on der leiding van A. C. Houtman een optreden in verzorgings^ huis Duinoord in Haamstede. Het optreden werd aan de bur gemeester van Westerschou- wen aangeboden vanwege het jubileum van de NBvP. Voor de pauze werden liedjes gezon gen rond het thema natuur en na de pauze zeemansliedjes. MIDDENSCHOUWEN Woord en Daad De Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad houdt in de week van 1 t/m 6 juli de jaarlijkse huis-aan-huis collecte in de gemeente Mid- denschouwen. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de provinciale actie 'Zeeland bouwt twee scholen op Haïti'. De Zeeuwse comités van Woord en Daad willen dit jaar met een gezamenlijke actie de bouv> van deze scholen finan cieren. Daarvoor is een bedrag van 223.000,- nodig. BROUWERSHAVEN Christelijk jeugdkoor In Brouwershaven gaat op maandag 2 september het Christelijk Jeugdkoor Free dom van start. Het koor is be doeld voor jongeren van acht jaar en ouder. Elke maandag avond repeteert het koor van 18.30 uur tot 19.30 uur in de achterzaal van het Tonnenma- gazijn. Nieuwe leden zijn van harte welkom. DREISCHOR Geslaagd Eline de Boo - de Wilde, voor heen wonend in Dreischor, is op 20 juni afgestudeerd in de Amerikanistiek bij de vak groep Geschiedenis van de Rijks Universiteit in Leiden. Busreis soos De Bejaardensoos Dreischor hield woensdag 19 juni het jaarlijkse uitstapje. Deze keer ging de reis per bus naar Ap- peltern, in het land van Maas en Waal. In Maasbommel werd een rondvaart gemaakt door het recreatiegebied De Gouden Ham. Op de terugweg werd Den Bosch aangedaan, waar ie dereen naar eigen oordeel de tijd kon besteden. Tenslotte werd in Oosterhout van een driegangen diner genoten. BRUINISSE Zang en muziek De liturgie-commissie van de Gereformeerde Kerk in Brui- nisse zet de kerkdeuren in de komende zomermaande wijd open. De bedoeling is om in een ongedwongen sfeer elke woensdag om de veertien da gen een zang - en muziekavond te beleggen onder het thema: Langskomen. De samenkom sten vinden plaats onder bege leiding van de sprankelende organist A. Hoek, pianist Sa- miel Deurloo en violiste An nette Kik. Het reportoire be staat uit psalmen, gezangen en geestelijke liederen. De ge plande data zijn: 3 juli, 17 juli. 31 juli, 14 augustus en 28 au gustus. De aanvangstijd is^ steeds om 20.00 uur. Na de dienst wordt een collecte ge houden en is er gelegenheid tot het nuttigen van een kopje kof fie. Ook op andere tijden staat de koffie in de consistorie van de Gereformeerde kerk klaar. El ke eerste woensdag van de maand wordt namelijk een koffie-ochtend gehouden waarbij iedereen hartelijk welkom is. De koffieparty's duren van 10.00 tot 11.30 uur. a* r Om twaalf uur moesten we echt weg. We kon den twee bussen vol mensen niet op ons laten wachten. 'Ik doe Albert Heyn alleen wel' had ik grootmoedig gezegd. Twintig minuten, dat moest kunnen. Toen ik om elf uur veertig de Gasthuisboomgaard op wilde rijden was ik de derde in een rij. Het was een drukte van be lang. De gratis parkeerplekken kon je wel ver geten. Als klein geld had ik slechts één gulden bij me. En die was voor het winkelwagentje. De Zeelandkaart! Daar kun je mee parkeren. Vergeet het maar. Bovendien was het bij het betaalgedeelte ook al vechten om een plekje. Ik kon niet wachten. Op goed geluk besloot ik het hele parKeerterrein in allerhande S boch ten te nemen in de hoop dat er ergens opeens iemand zou vertrekken. Maar geen mens wilde weg. En als ik een plekje zag, was steeds een ander me net voor. De beste me thode is om ergens te blijven staan totdat ie mand beladen met tassen aan komt sjouwen. Probeer het eens als je haast hebt. Dit keer had ik geluk. Een kofferbak ging open en de hele zaak werd vol gegooid. Met een klap ging de bak dicht. De dame keek me grijn zend aan, schudde hatelijk haar hoofd en liep weer weg. Ik kon het niet langer uithouden en stortte me weer in de strijd met de andere loe rende jagers. En ik won. Het was wel het ver ste hoekje van de Gasthuisboomgaard, maar ik had een plekje gevonden. Nu was er geen minuut meer te verliezen. Ik rende diagonaal tussen de auto's door richting Albert Heyn. Dertien minuten had ik nog. Dat moest kun nen. Het ellendige kettinkje wilde niet los van het wagentje komen en bij de deur was een opstopping. Maar niets hield me meer tegen.Ik ramde gewoon door. Met beide han den graaide ik in de melkpakken en zigzagde radicaal tussen de treuzelende klanten door. Het leverde drie geschaafde hielen en wat scheldwoorden op die ik in de vliegende vaart toch niet verstond. Snel door naar de groen ten. 'Vier ons sperziebonen' stond er op m'n briefje. Maar hoeveel is nou vier ons 7 Het el lendige plastic zakje vertikte open te gaan. Uiteindelijk stampte ik het vol met sperziebo nen en wierp de hele zaak in de elektronische weegschaal. '800 gram' wees het rotding aan. Het was veel te veel. Twee handen met sperziebonen maakten een luchtreis naar af. Een stuk of tien stortten ter aarde. Toen de weegschaal nog maar bij 500 stond had ik er genoeg van. Ik moest verder, maar in de ze nuwen kon ik nergens het drukknopje voor de sperziebonen vinden. Snel door naar de sla gerij. 'Anders nog iets vroeg het meisje keer op keer aan een mevrouw. Het mens leek wel een dinosaurus. Aan de ladingen vlees leek geen einde te komen alsof het allemaal geen geld kost. Door naar de volgende afdeling. 'Ha die Marzas, hoe gaat het Een lezer begon enthousiast aan m'n arm te trekken. Ik dacht: houd je kop man, en zei met een grijns: 'Uitstekend'. Door naar de puddingen. Ik had geen tijd meer om na te denken en vroeg de eerste de beste vakkenvuller waar de puddin gen lagen. 'Achter u meneer'. Maar daar kwam ik net vandaan! Tegen de stroom in. Hotsend en botsend. Over de rug van een ander probeerde ik iets van een pudding in handen te krijgen. Later zou ik wel zien of het te eten was. De race tegen de klok ging door. Het pak muesli begon spontaan leeg te lopen en bij de hagelslag mieterden er twee doosjes melkhagel tegen de grond. Uiteindelijk zag ik de bevrijdende kassa. Gelukkig was het niet druk. Maar o dat meisje. Ze deed alles zo langzaam alsof ze de sleep van haar trouw jurk aan het strijken was. 'Airmiles meneer? Zegels meneer? Kristalzegels, meneer?' Zelfs het ding waar de chipkaart in moest deed mee in het complot, 'Ongeldige pas. Begin opnieuw.' En toen het gelukt was bleef de ellendeling extra lang uitrekenen of ik wel zoveel geld op de bank had staan.' Om één minuut over twaalf denderde ik met winkel wagen en al de helling af naar beneden. De moraal van dit verhaal is simpel: trek in deze tijden waarin de toeristen hun hoofd aan alle kanten weer boven de grond steken dub bele tijd uit voor uw dagelijkse boodschap pen. Tenslotte mijn diepgaande excuses aan die meneer die ik zo klem zette dat hij geen kans had op mijn beoogde parkeerplaats te komen. Aan meneer Henning. omdat er nog een voorraad sperziebonen op de grond ligt. Wie ergens op de Gasthuisboomgaard een verlaten winkelwagentje gevonden heeft kan ik vertellen dat het van mij was. Die gulden mag u houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5