Kamercommissie CTSV heeft zware kritiek op Linschoten Dode bij festival Europa moet meer aandacht besteden aan straatkinderen Jeugdbende richt voor drie miljoen schade aan Nog steeds olie op het strand Noord-Holland Landbouwers in Borsele willen schadevergoeding Aan dood ontsnapt Goed jaar voor Dow agenda 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zeker honderdzestig misdrijven PURMEREND (ANP) - De politie Zaanstreek Waterland heeft met de aanhouding van 26 voornamelijk minderjarige verdachten 160 misdrijven in Purmerend opgelost. De totale schade bedraagt ruim drie miljoen gulden. De jongeren gingen steeds op pad in groepen van wisselende samenstelling. De politie ver denkt hen van inbraken, ge weldplegingen en brandstich tingen. De groep brak in in. huizen, sportkantines, bedrijven, scholen en auto's. Ze ont vreemdde op grote schaal brom- en snorfietsen en moun tainbikes. Eén van de verdach ten probeerde bij zijn aanhou ding een politieman in de borst te steken. Anderen bekenden een vuurwerkbom in de tuin van een politieagent in Purme rend te hebben afgestoken. De jongeren verklaarden een he kel te hebben aan de man om dat ze vaak door hem werden aangesproken en wegge stuurd. De bom veroorzaakte een behoorlijke krater in de tuin. Verveling Zes inwoners van Purmerend tussen 16 en 18 jaar bekenden samen of alleen drie branden in scholen en in een flatbox te hebben gesticht. De totale schade bedroeg ruim drie ton. Een brand in het practicumge deelte van een school in okto ber 1993 richtte voor 2,3 mil joen gulden schade aan. De aangehouden jongeren ver klaarden uit verveling of voor de lol de misdrijven te hebben gepleegd. Over lengte van 17,5 kilometer CAMPERDUIN (ANP) - Het opruimen van de olievervuiling op het strand tussen Camper duin en Groote Keeten in Noord-Holland gaat ook maandag door. Dat heeft een woordvoer ster van Rijkswaterstaat zondagavond meege deeld. Het schoonmaken ging zondag voorspoedig, maar kon niet he lemaal worden afgemaakt. De olievervuiling, zo'n 50.000 li ter, werd vrijdag ontdekt. Over een lengte van 17,5 kilo meter bleek het strand te zijn vervuild. Eén strandmachine en zo'n vijftig mensen zijn zaterdag de hele dag bezig geweest de olie op te ruimen. Zondag kwam daar een tweede machine bij. Ten zuiden van de Hondsbos- sche zeewering is het strand in middels' schoon. Twee ploegen gaan maandag door met het strand ten noorden van de Hondsbossche zeewering. Een kustwachtvliegtuig zocht zaterdag in opdracht van Rijkswaterstaat boven de Noordzee naar nog in het water drijvende olie, maar het vlieg tuig vond niets meer. Analyse De definitieve analyse van de monsters van de olie is nog niet bekend. Waarschijnlijk is die pas in de loop van de volgende week bekend. Het justitieel opsporingsteam milieudelic ten Noordzee verzamelde za terdag wel alvast informatie over scheepsbewegingen voor de Noord-Hollandse kust. Vanwege modernisering kerncentrale DEN HAAG (ANP) - Een aantal agrarische be drijven, gevestigd nabij de kerncentrale in Bor sele, wil een schadevergoeding van de gemeente nu de centrale een modernisering ondergaat. Dit bleek vrijdag bij de Raad van State. De bedrijven hebben bezwaren ingediend tegen de gemeente lijke bouwvergunningen voor modernisering van de centrale. De gemeente wees erop dat alle vergunningen in orde zijn. „Modificatie" van Borssele, waartoe het vorig kabinet be sloot, verlengt de levensduur van de kerncentrale tot en met het jaar 2004. Volgens eigenaar en beheerder EPZ zal de hele operatie, die in totaal 467 miljoen gulden kost, in 1997 afgerond zijn. De mo dernisering betekent vooral de aanleg van vele veiligheids voorzieningen, zoals verschil lende koelsystemen. Eerder gaf zowel de Tweede Kamer als de Raad van State toestemming voor de werk zaamheden. Het oordeel over de laatste vergunningen, de ge meentelijke toestemming om meer gebouwen te neer te zet ten, volgt binnen twee maan den. EINDHOVEN (ANP) - Tijdens het Mega Dance Festival Mis- tery Land in Eindhoven is in de nacht van zaterdag op zon dag een 26-jarige man uit die plaats om het leven gekomen. Hij is door nog onbekende oor zaak onwel geworden en korte tijd later in een ziekenhuis overleden aan een hartstil stand. De politie sluit niet uit dat de man verdovende midde len heeft gebruikt. Eer nader onderzoek moet daarover meer duidelijkheid verschaffen, al dus een woordvoerder van de politie. Het festival vond plaats op een niet meer gebruikt deel van de militaire vliegbasis Eindho ven. Het trok naar schatting 22.000 bezoekers uit Neder land, Duitsland en België. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater (ijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 juni 10.35 136 04.10 -147 22.55 119 16.45 -119 ROOMPOT BUITEN 25 juni 09.35 130 03.05 -139 21.55 114 16.10 -110 BRUINISSE 25 juni 10.45 150 03.55 -153 23.05 133 16.35 -124 WEMELD1NGE 25 juni 10.40 145 04.05 -151 23.05 127 16.50 -1224 Doodtij: 26 juni Actuele informatie over afwijkingen 1-9771 CDA neemt resultaten onderzoek hoog op DEN HAAG (ANP) - De Kamercommissie die onderzocht heeft wat er misging bij het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) heeft scherpe kritiek op het optreden van staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken. Oppositiepartij CDA- verklaarde vanochtend de resultaten van het onderzoek hoog op te ne men. Ze vindt dat de benoemings procedure van de inmiddels ontslagen bestuursleden Van Leeuwen, Van Otterloo en Van Rooi jen ,,van onthutsende een voud" is geweest. De selectie van het drietal was ,,een cru ciale taxatiefout". Het vrijwel ontbreken van een inwerkprocedure moet als „onzorgvuldig" worden be schouwd. Bovendien vindt de commissie het ,,een ernstige omissie" dat het ministerie van Sociale Zaken bij de start van het CTSV geen toezichtbe- leid formuleerde. Ook de rela tie tussen het departement en het CTSV liet veel te wensen over. Dat staat in het maandag gepu bliceerde rapport van de com missie, die onder leiding staat van PvdA-kamerlid Van Zijl. De Kamer debatteert mogelijk al woensdag over het rapport. Over de gang van zaken rond de CTSV-rapporten over de Ziektewet in november vorig jaar stelt de commissie vast dat er geen „geheel sluitende reconstructie" mogelijk is. „De samenloop van toevallig heden blijkt niettemin groot genoeg om van een weinig ge loofwaardige gang van zaken te spreken." De commissie laat het oordeel aan de Kamer over, maar vindt wel dat alle betrok kenen (Linschoten, CTSV en Tweede Kamer) „onzorgvul digheid" te verwijten valt. Het ging bij die rapporten om onderzoek van het CTSV dat van belang was voor de behan deling van een wetsvoorstel om de Ziektewet te privatise ren. De commissie heeft onder zocht of Linschoten de publica tie van die rapporten heeft proberen te vertragen tot na het kamerdebat hierover, maar kon daarvoor geen be wijs vinden. Wel meent ze dat er sprake is geweest van „indirecte beïn vloeding" door ambtenaren, die geschroken reageerden toen ze van CTSV-directeuren vernamen dat de Ziektewet rapporten mogelijk voor het Kamerdebat zouden verschij nen. De commissie constateert verder dat Linschoten op 12 maart in de Kamer heeft ont kend iets van die ambtelijke reactie te weten, terwijl Van Leeuwen hem daarvan twee weken eerder schriftelijk op de hoogte had gesteld. Aftreden Het afgelopen weekeinde heeft Linschoten tegen journalisten gezegd dat hij zou aftreden als de commissie-Van Zijl tot de conclusie zou komen dat hij de Kamer verkeerd heeft inge licht over de Ziektewet-rap porten en de Kamer dat oor deel zou overnemen. Maar de commissie trekt die conclusie dus niet. Hoewel Van Zijl en de zijnen tijdens hun onderzoek zijn ge confronteerd met talloze te genstrijdige v verklaringen, zien zij geen aanleiding te ad viseren alsnog een parlemen taire enquête (waarbij getui gen onder ede kunnen worden gehoord) te houden. Het CDA signaleert dat het rapport van de CTSV-onder- zoekscommissie een groot aan tal vragen oproept ten aanzien van de positie van staatssse- cretaris Linschoten als poli tiek verantwoordelijke. 'Taxatiefout' Het valt Bijleveld op dat de commissie Linschoten vooral aanrekent een „cruciale taxa tiefout" te hebben gemaakt bij de selectie van het bestuur van het college van toezicht. Ook voor het praktisch ontbre ken van een inwerkperiode stelt de commissie de bewinds man in hoge mate verantwoor delijk. Enquêtewapen Bijleveld stelt dat het eindrap port aangeeft dat „gezien de vele tegenstrijdige verklarin gen en de gepolariseerde sfeer" het enquête wapen van af het begin had kunnen wor den ingezet. Maar de CDA- fractie deelt de opvatting van de commissie dat een enquête nu weinig zin meer heeft. SOESTDUINEN (ANP) - Een automobilist is maandagoch tend aan de dood onstnapt toen hij van achteren werd aangere den door een auto en een geslo ten spoorwegovergang werd opgedrukt. Dat gebeurde vlak voordat de intercity Amersfoort-Den Haag over de overgang dender de. De man zag kans uit zijn voertuig te springen. De trein klapte vervolgens op de auto. Niemand raakte gewond. Het ongeval gebeurde even voor negen uur. De automobi list was netjes gestopt voor de dichte spoorbomen. Tot zijn grote schrik werd hij door een achteropkomende auto aange reden en door de spoorbomen heen de spoorbaan op geduwd. Hij bleef wonder boven won der ongedeerd. TERNEUZEN^ANP) - Dow Be nelux, onderdeel van het Ame rikaanse chemieconcern Dow Chemical, heeft vorig jaar goed gedraaid. De nettowinst bedroeg f 762 miljoen tegenover f 134 mil joen in 1994. De omzet steeg van f 4,4 miljard in 1994 tot f 5,7 miljard vorig jaar. Dat staat in het zaterdag versche nen verslag Zorg Reken schap van Dow Benelux. Dow Benelux heeft drie vesti gingen in België en vier in Ne derland, waarvan die in het Zeeuwse Terneuzen veruit de grootste is. In totaal werken er circa 3000 mensen. Het gehele concern had de cij fers al eerder bekendgemaakt. Minister Pronk stelt congres een ton in vooruitzicht AMSTERDAM (ANP) - Het bestaan van straatkinderen in Europa wordt veelal ont kend. Daarom is het belangrijk dat er gege vens worden verzameld en dat Europese re geringen zich bewust worden van de complexe processen die ertoe leiden dat meer kinderen op straat belanden. In het hernieuwde verdrag van de Europese Unie moet een verwijzing komen naar de Verkla ring van de Rechten van het Kind. Dit zijn enkele aanbevelin gen die zondag aan het slot van de Europese Conferentie voor Straatkinderen Wereld wijd in Amsterdam werden gedaan. Minister Pronk voor Ontwikkelingssaraenwer- kig stelt 100.000 gulden be schikbaar voor de problema tiek van straatkinderen. De bewindsman zei dat zater dag op het congres. De ton subsidie is voor het recent opgerichte Europese net werk voor straatkinderen. Volgens de PvdA-bewinds- man „kunnen we leren van de ervaringen in de ontwik kelingslanden. Daarom is het essentieel dat we contac ten leggen en onderhouden met organisaties over de he le wereld, die te maken heb ben met straatkinderen". Ook in Europese steden be staan straatkinderen, al is hun aanwezigheid vaak niet zo zichtbaar als in Zuid- Amerikaanse landen en wor den ze hier vaak niet als dus danig beschouwd, blijkt uit onderzoek. Maar deze kinde ren leven in de praktijk net zo als straatkinderen in Zuid-Amerikaanse steden. Wel zijn er verschillen tussen Europese straatkinderen en Zuid-Amerikaanse. Zo leeft het Europese straatkind in een veel minder gewelddadi ge omgeving. Straatkinderen in Zuid-Eu ropa zijn vaak zichtbaarder en ook jonger dan hun lotge nootjes in Noord-Europa. In Noord-Europese landen zijn straatkinderen vaak minder zichtbaar omdat ze niet op straat bedelen, schoenen poetsen of artikelen verko pen. De straatkinderen in noorde lijke steden verdienen hun inkomsten vaak 's nachts met drugsverkoop, prostitu tie en diefstal. Ze vallen hier in de categorieën jonge dak lozen, prostituees en drugs verslaafden. Voorbeelden zijn heroïne- hoertjes en jonge drugsrun ners in Rotterdam. De ach tergrond van straatkin deren, zowel in Zuid-Ameri- ka als in Europa, komt door gaans overeen. Ze zijn meest afkomstig uit gezinnen aan de onderkant van de maat schappij, die financieel en sociaal gezien niet voor hen kunnen zorgen. Door bij voorbeeld geweld, seksueel misbruik en extreme armoe de, is er geen contact meer met de familie. Vrij Na een oproep van de Euro pese Conferentie voor Straatkinderen Wereldwijd is het Braziliaanse ex-straat kind Volmer do Nascimento voorwaardelijk op vrije voe ten gesteld. Dat verklaarden Braziliaanse deelnemers aan de conferentie. Do Nascimento, een voor aanstaand voorvechter voor de rechten van straatkinde ren, was tot ruim vier jaar gevangenis veroordeeld na dat hij de banden tussen de zogeheten doodseskaders (die jonge straatkinderen vermoorden) en twee rech ters publiekelijk aan de orde had gesteld. Suske en Wiske i "ROBOTKOP' door Willy Vandersteen i i Einze mtmit Besnaren on- tlWDHL'JK Tl mniKHtM, HMD Du tante zal u helaas met hunnen vergezellen' Door de emoties m de laatste uren is zy w een shoihloesland gekomen en ze maakt nu een zua- re depressie door! Hel is heter ats u haar hier achterlaat. Ue zullen goed voor haar zorgen 'rm lambikshe.Jnik! Hou maar moedtante, ue zullen lambtk vinden1 In Jerom hu ons. er Kan ons mets ge beuren tüeaoti en sosne en msne nonen een mo en onnn otiniooeuuK orueo, richt/no oearennvrran. Hoe heette dat vervuilde en veria- ten dorpje ook al ueer 0 Toten met 18 september Renesse Open voor bezichting en mogelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel Jacobuskerk.10.00-12.00 uur, behalve 24 juli. Maandag 24 juni Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Zaal bij Geref. kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Zaal bij Gereformeerde kerk, Platboslaan. Van 19.00 tot 20.30 uur. Zonnemaire Dorpsraadsvergadering. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 25 juni Zierikzee VW Zierikzee vergadert in Mondragon. 20.30 uur. Brouwershaven Zomeravondconcert brassband Apollo. Markt. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty International. Ten huize van de fa'm. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 26 juni Burgh Start serie zomeravonden met lezing over Psalmen van Christiaan Winter. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Donderdag 27 juni Zierikzee Orgelconcert door Arie J. Keijzer. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 28 juni tot en met 1 juii Zierikzee Deltaweek (zeilwedstrijden/muziek), 't Luitje/Nieuwe Haven. Avond. Vrijdag 28 juni Kerkwerve Haringfeest. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Bruinisse Zangavond Christelijk Gemengde Zangvereniging Laus Deo. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 29 juni Burgh-Haamstede Koor- en samenzangavond met Deo Cantemus. 19.30 uur. Haamstede Concert brassband Apollo met drumband Apollo en drumband De Witte van Haemstede. 14.30 uur. Noordwelle Hoorspeldemonstratie brandweer Westerschouwen. Op de rommelmarkt. Ieder uur. Ellemeet Rommelmarkt obs 't Mêêtje. Van 17.00 tot 22.00 uur. Brouwershaven Rondgang majorettenvereniging Apollonia. Schoolplein De Schouw. 18.45 uur. Dreischor Sohuurfeest PJZ. Zuiddijk 4. 21.00 uur. Noordgouwe Boerenlanddag. Ring, straten en camping. Van 09.30 uur tot na middernacht. Schuddebeurs Open Tuindagen. Heesterlustweg 1. Overdag. Dinsdag 2 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Donderdag 4 juli Brouwershaven Natuurexcursie van VW om 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 5 juli Kerkwerve Rock roll. Café snackbar. 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2