Nelli Cooman heeft Olympische Spelen nog niet uit hoofd gezet Sterke Brabantse afvaardiging naar paardeneoncours Bruinisse Jeugdteam Zierikzee pakt Zeeuwse titel Nijdam niet naar Tour Nieuwerkerksè moet zich binnen drie weken kivalificeren voor Atlanta Krachtsverhoudingen in Europa veranderen snel Aquadelta toneel van springr- en dressuurconcours Jeugdtennisser Fonteine vernedert Stenger, 17-0 Bowls VRIJDAG 21 JUNI 1996 NR 25995 Nelli Cooman heeft nog tot 7 juli de tijd zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Atlanta. (Foto: Marijke Folkertsnia) NIEUWERKERK - „Als het niet zou lukken," loopt Nelli Cooman vooruit als ze zou ontbre ken tijdens de Olympische Spelen in Atlanta, „heb ik er in ieder geval alles aan gedaan om het wel te laten lukken. Ik kan moeilijk een tur bo plaatsen om harder te lopen. Het mag niet ten koste van mijn gezondheid gaan." Gelukkig voor Cooman man keert er aan haar fysieke ge steldheid weinig meer, consta teerde de chirurg woensdag in het ziekenhuis. „Hij was tevre den met de gang van zaken. Ik hoef niet terug te komen." Met de gang van zaken bedoelt Cooman het herstel van een hernia-operatie die begin janu ari is uitgevoerd. De ingreep was zo'n beetje de ernstigste uit haar vijftienjari ge sportcarrière. Voor het ove rige heeft ze op een kniebles sure en de ziekte van Pfeiffer na weinig onder de leden gé- had. Door de rugoperatie was één van haar voeten verlamd geraakt. „Die kon ik bijna niet bewegen, nu is die weer bijna op het sterkste punt." De hak van dezelfde voet was overbe last geraakt. Ze kon geen slip pers of schoenen dragen. Stre len deed al pijn. Het 'grapje' duurde drie dagen. Van de dok ter kreeg ze prikken in haar voet en binnen 24 uur was het leed geleden. „Als je zoveel pijn hebt gehad, ga je de pijn missen," ervaarde Cooman. Lijdensweg Het terugkomen van een bles sure is voor iedere sporter een lijdensweg: lichamelijk en geestelijk. Dus ook voor Cooman. In het zwembad van Port Zélande deed de Suri naamse aan aquajogging. Een uur lang had ze het zwembad voor zichzelf, pas om tien uur mocht het andere publiek erin. Met haar fysiotherapeut Daan Spanjersberg werkte ze elke dag van negen tot vier uur een programma af. Op de atletiek baan van Delta Sport in Zie- rikzee is ze regelmatig om zes uur 's ochtends te vinden. „Het ergste is eigenlijk dat je je goed voelt; maar pijn lijdt die anderen voor je veroorzaken. Iedere week wordt er aan je ge rukt en getrokken." Dit alles met één doel: Het ha len van de Olympische limiet op de honderd meter sprint. Dit seizoen liep Cooman slechts één wedstrijd op de Adriaan Paulen Games in Hen gelo. Na tachtig meter moest ze stoppen. Het was te koud en Cooman kreeg weer even pijn aan haar rug. De Olympische limiet staat op 11.20 seconden. Deze tijd ligt maar twaalfhonderd ste van een seconde boven haar per soonlijke record op de honderd meter. Een onhaalbare limiet? „Als ik niet positief over At lanta zou denken, zou ik nu stoppen met trainen," weer legt ze. „Ik let overal op. Alles moet aan de kant." De kwalificatie kan ze niet in Nederland bewerkstelligen. Daarvoor moet ze over de grens. Als het moet kan ze elke dag en overal in de wereld een wedstrijd lopen. Waar en wan neer is een groot vraagteken voor de donkere .sprintster. Haar manager en trainers zit ten momenteel bij de trials - Olympische kwalificatiewed strijden - in de Verenigde Sta ten. Lewis Tijdens haar eerste Olympi sche optreden in Korea stond haar mond open. In Barcelona was het alweer gewoon gewor den. „De dingen die om je heen gebeuren, interesseren je niet. Van twee weken in het Olym pische dorp (volgens Cooman zo groot als Nieuwerkerk) merk je niets. Alles gaat langs je heen. Eigenlijk moet je later teruggaan." Cooman heeft tijdens de Olym pische Spelen weinig contact met andere sporters. „Sporters spreken elkaar niet aan," weet ze na jarenlang atletiek bedrij ven. „CarT Lewis en Michael Johnson vragen wel hoe het met me gaat, maar verder gaan ze niet. „Je bent zo gefixeerd op dat ene moment in je leven, één keer in de vier jaar." Afhankelijk van het halen van Atlanta en dat moet voor 7 juli gebeuren, besluit Cooman of ze een punt achter haar loopbaan zet. De gedachte dat ze te oud (32 jaar) zou zijn, slaat ze uit de wind. „Het zit in je kop," wij zend naar haar hoofd. Lewis is er ook nog, voegt ze eraan toe. Ze is zich ervan bewust dat het moeilijk zal worden om zich te plaatsen. Bang om na haar imposante - vijf Europese en twee wereld titels op de zestig meter - loop baan werkloos thuis te zitten, hoeft niemand te zijn. Ze houdt zich tegenwoordig bezig met pr-activiteiten voor bedrijven, lezingen over bijvoorbeeld de relatie tussen sport en spon soring vormen hierin een on derdeel. En hoewel ze bijna nooit televisie kijkt, lijkt het haar leuk een sportprogramma te presenteren. Gedichten Mocht ze in omroepland niet slagen, kan ze zich wijden aan het schrijven van gedichten wat ze sinds 1993 doet. „Die gaan over mezelf, over hoe ik me voel, over het leven." De manier waarop ze het vertelt, maakt je nieuwsgierig. Een blik in haar privéleven? Ze lacht het zwijgend weg. Een kijkje in het familieleven geeft ze wel bloot. „We sj;.aan altijd voor elkaar klaar. Toen ik.werd opgenomen in het zie kenhuis was iedereen er. We zijn een elektrische kabel waar stroom, liefde en geborgenheid doorkomt." DEN HAAG (ANP) - De krachtsverhoudingen in het Europese voetbal veranderen snel, de ver schillen zijn marginaal. Bij het WK van 1994 waren zeven van de acht kwartfinalisten af komstig uit Europa. Van die zeven behaalden slechts drie twee jaar later de laatste acht van het EK in Engeland: Nederland, Duitsland en Spanje. Van de drie Europese naties in de top-vier van het WK is zelfs geen enkel land meer over in de eindfase van Euro 96. Italië verloor op 17 juli 1994 in Los Angeles na strafschoppen de finale tegen Brazilië. De ploeg van Sacchi verdween woens dag uit het EK na het gelijke spel tegen Duitsland. Zweden, destijds derde, kon zich niet eens plaatsen. Bulgarije, vier de, is nu ook al uitgeschakeld. Portugal, Tsjechië, Engeland en Frankrijk, nu kwartfina list, waren tijdens het WK geen deelnemer. Door de productieve slotronde, met onder meer Engeland - Nederland (4-1), Tsjechië-Rus- land (3-3), Frankrijk-Bulgarije (3-1), Denemarken-Turkije en Portugal-Kroatië (beide 3-0) is het gemiddelde aantal doel punten ruimschoots opgekrikt naar boven de twee per duel: 55 treffers in 24 duels, gemiddeld 2,3. Naarmate het toernooi vorder de, nam de productiviteit fiks toe. Dertien doelpunten in de eerste speelronde, zeventien in de tweede, 25 in de derde. Het gemiddelde aantal gele kaarten is hoger: 123 in totaal, een moyenne van 5,1. Vijf spe lers kregen een rode kaart. De- nemarken en Italië waren het sportiefst, met vier prenten. Toevallig of niet zijn beide lan den uitgeschakeld. Topschutter is de Engelsman Alan Shearer met vier doel punten. Dat is al meer dan de eindstand na het vorige EK, toen onder anderen Bergkamp de lijst aanvoerde met drie. In 1988 scoorde Marco van Basten vijf keer voor winnaar Oranje. Vier jaar eerder Michel Platini maar liefst negen maal voor winnaar Frankrijk. Aangete kend zij wel dat in '84, '88 en '92 vijf wedstrijden tot de Eu ropese titel leidden. Nu zijn dat er zes. Niels Gebraad Hé.e.riJjK ee* bé.c.4-^ bij- fn dg. nAfuur.. (Loodvrij BRUINISSI2 - Het spring- en dressuurconcours op hippisch centrum Aquadelta in Bruinis se ontvangt morgen een sterke afvaardiging uit Brabant. Van de 47 deelnemende clubs ko men er zeventien uit die pro vincie. Van Schouwcn-Duive- land sturen verenigingen uit Bruinisse, Burgli-Haamstede, Drcischor en Rcnesse amazo nes en ruiters naar de her bouwde manege toe. Voor het zesde achtereenvol gende jaar organiseert Lande lijke Rij vereniging en Pony club De Sasruiters uit Dirksland het paardenevene- ment in Bruinisse. Secretaris van De Sasruiter, G. Rosmo len, moet zaterdag 530 start coupons verwerken. „Dat zijn er meer dan andere jaren." Tenniscompetitie tot en met 13 jaar HULST - Zeer overtuigend heeft een jeugdteam van LTC Zierikzee, bestaande uit Schouwse tennissers, de Zeeuwse titel tot en met dertien jaar veroverd. Op het tennispark van Hulster Ambacht werd de thuisploeg de oren gewassen, 0-12. Co Quartel is morgen een van de deelnemers aan het concours hippique in Bruinisse. De ruiter van Schouwse Ruiters doet mee aan het springen bij de paarden klasse B. (Foto: Marijke Folkertsma) Ze wijt dit onder meer aan een grote deelname van West-Bra bantse clubs. Deze reizen af vanuit Etten-Leur, Zundert, Bergen op Zoom, Klundert en Willemstad. Het Bruse festijn heeft ook aantrekkingskracht op clubs uit de regio Rotter dam en Zeeuwsch-Vlaanderen. Rosmolen verwacht een zware wedstrijd, omdat het de laat ste tijd nauwelijks heeft gere gend. Wie de uitgesproken fa vorieten op de verschillende onderdelen (dressuur en sprin gen in de klasse B, L, M en Z en menproeven) zijn, durfde ze niet te voorspellen.De eilande- lijke inbreng is niet bijzonder groot. In totaal hebben 37 com binaties zich aangemeld. Hier bij moet vermeld worden dat veel van dezelfde combinaties op diverse disciplines starten. Het team van Zierikzee en uit Hulst troffen elkaar in de eind strijd, omdat beide kampioen in hun poule waren geworden. Om het Zeeuwse kampioen schap wordt sinds 1976 gestre den. In 1981 was TC Wester- schouwen als laatste eilande- lijke ploeg succesvol in deze strijd. Verantwoordelijk voor het kampioenschap waren Pim de Morree en Marcella van der Vliet uit Zierikzee, Nieuwer- kerker Wesley Goud en Arthur te Boekhorst en Wendy Aris uit Burgh-Haamstede. Morgen kan een ander jeugdteam van LTC Zierikzee ook kampioen van Zeeland worden. Sterretjestoernooi Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Ivo Fonteine kende op het Sterretjestoernooi van TC Westerschou wen totaal geen mededogen met Geert Stenger. De tennisser van de thuisclub kreeg het in een uur spelen niet voor elkaar een games te pak ken van zijn tegenstander uit Brouwershaven, 17-0. Tegen Joey Brand, ook van TC Westerschouwen, deed Fontei ne het dunnetjes over, 15-2. Fonteine komt in de finale van de jongens tot en met twaalf jaar uit tegen de winnaar van de andere poule. Wie dat is, is nog niet bekend. Audrey Atoon deed het bij de twaalfjarigen iets rustiger aan. De jeugdspeelster uit Brouwershaven versloeg Inge Cobussen uit Scharendijke met 11-7 en plaatsgenote Ma- risk a Burema met 9-5. De finales van het jaarlijkse jeugdevenement worden vol gende week woensdag ge speeld. Uitslagen Sterretjestoernooi TC Westerschouwen Jongensdubbel tot en met 10 jaar: Horst/Hanse- Lou- wers/Weeda 8-5. Meisjesenkel tot en met 12 jaar: Inge Cobussen-Addrey l Atoon 7-11, Mariska Burema- Audrey Atoon 5-9, Mariska Bu- rema-Sabine Röbslager 7-8, jongensenkel, poule A: Barry Groenendijk-Marcel Steine 5- 5, Thomas Röbslager-Kees Hart 8-3, Dave Deege-Marcel Steine 7-5, poule B: Joey Brand- Mare Bomer 5-9, Joey Brand-Geert Stenger 13-4, Ivo Fonteine-Joey Brand 15-2, Ivo Fonteine-Geert Stenger 17-0, meisjesdubbel: Atoon/Bure- ma-Boot/Wijers 13-3, jongensdubbel: Brand/Sten- ger-Groenendijk/Steine 5-10, Brand/Stenger-Hart/Minnaar 7-8, Groenendijk/Steine-Bo- mer Deege 3-14, Fonteine/ Röbslager-Bomer/Deege 12-5, Fonteine Röbslager-Hart Minnaar 12-3. Meisjesenkel tot en met 14 jaar: Aline Hart- Heieen Lan- degent 9-4. Meisjesenkel tot en met 16 jaar: Pauline Koppenaal-My- leen Wolters 7-6, Marloes Bo- mer-Sabina de Jonge 4-11. Meisjesdubbel tot en met 16 jaar: Koppenaal/Wolters-Bo- mer/De Jong 12-4. DEN HAAG (ANP) - Jelle Nijdam neemt niet deel aan de Ronde van Frankrijk. De 32-jarige renner van TVM heeft na overleg met ploeglei der Cees Priem besloten af te zien van de Tour, die op zaterdag 29 juni met de proloog in Den Bosch begint. „De conditie is niet meer zo goed als vorig jaar," vertelde Nijdam. „In het voorjaar heb ik vooral gesukkeld. Ik wil de Tour alleen maar rijden als ik een etappe kan winnen. Dat zit er nu niet in. Ik heb geen zin om drie weken voor spek en bonen mee te rijden." Nijdam, die dit jaar de Ronde van Mid den-Zeeland won, heeft de Ronde van Frankrijk tien keer gereden. Acht maal haalde hij Parijs. Hij won in totaal zes etappes. „Ik heb het wel ge zien. Ik wil de jonge jongens in de ploeg de kans geven naar de Tour te gaan. Natuurlijk had ik het leuk gevonden om in Den Bosch de proloog te rijden, maar die drie weken vind ik te lang." De Brabander gaat zich nu vooral richten op de wed strijden in het najaar. Aan het einde van het seizoen beslist hij of hij zijn loopbaan voort zet. Priem wees vorige week al vijf renners aan voor de Tour: Jeroen Blijlevens, Maarten den Bakker (Ned), Peter van Petegem (Bel), Bo Hamburger (Den) en Vladimir Poelnikov (Rus). RIDDERKERK - Bowlsvereni ging Schouwen heeft met suc ces deelgenomen aan het Len- tetoernooi in Ridderkerk. Een team met Bep Stapels - de leden van acht deelnemende clubs werden door elkaar ge husseld - eindigde als tweede. Een ploeg waarin Jannie Speelman vertoefde legde be slag op een vierde notering. Zaterdag 22 juni Gehandicaptensport Vlissingen, atletiekbaan, 13.30 uur: rolskiën/langlaufen voor mensen met een visuele handicap. Paardensport Bruinisse, hippisch centrum Aquadelta, 9.00 uur: concours hippi que en dressuur. Vissen Zierikzee, 9.00 uur: tweede jeugdviswedstrijd HSV Oosterschel- de. Zwemmen Zierikzee, sporthal Onderdak: clubkampioenschappen ZV On derdak. Maandag 24 juni Schaken Zierikzee, UVV-gebouw. 19.45 uur: zomercompetitie. Donderdag 27 juni Golf Bruinisse, Grevelingenhout, Bruse golfdagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 9