Matige belangstelling voor het Zeeuws Orkest in Nieuwe Kerk Haaien onder de oprijlaan en het alom bekende hertenspel Zomerorkest Nederland toert weer door Zeeland VRIJDAG 21 JUNI 1996 NR 25995 5 Maar het is altijd beter dan een nagalm van nul, want dat slaat dood. Ideaal is twee seconden Maar ik denk dat er best iets aan te doen is, zonder dat dat heel veel geld gaat kosten. Je zou om te beginnen iets op de vloer kunnen leggen. Het is een prachtige ruimte en ik denk dat het de moeite waard is om een vakman er eens naar te laten kijken." Lucas Vis begon ooit als cellist en is sinds een aantal jaren ar tistiek directeur van het op te richten Tweede Fase Instituut van de conservatoria van Maastricht en Tilburg. Na vas te verbintenissen met het Ne derlands Ballet Orkest en het Brabants Orkest is Vis sinds 1988 vaste dirigent en artistiek leider van zowel het Noord- Hollands Philharmonisch Or kest als het Aquarius Ensem ble. Daarnaast is hij werk zaam in bijna alle landen van Europa en daarbuiten met een afwisselend repertóire. Folke Nauta Solist was de 23-jarige pianist Folke Nauta, een veelgeprezen talent dat onderscheiden werd met onder meer de Nederland se Persprijs. Zijn grote door braak kwam toen hij in 1994 op 21-jarige leeftijd Het Scheve- ningen Internationaal Muziek concours won. Hij vertolkte het pianoconcert no 2 van de Russische componist Rachma- ninov. Een romantisch werk dat in de Nieuwe Kerk een aparte sfeer opriep en het pu bliek tot een staande ovatie bracht. Het concert opende met de kor te, exotische symfonie Een Steppenschets uit Midden Azië van Borodin. Oorspronkelijk waarschijnlijk bedoeld als middendeel van een symfonie, maar meestal wordt de muzi kale impressie uitgevoerd. Tot slot, ook romantisch, de Sym fonie no. 4 van Schumann. Familieconcert Het Zeeuws Orkest geeft van daag, vrijdag, nog concerten in Goes in de Grote Kerk en in Veere in de Grote Kerk op za terdag 22 juni. De concerten hebben hetzelfde programma en beginnen om 20.00 uur. Tot slot wordt een familieconcert gegeven in de Grote Kerk in Veere dat om 14.30 uur begint Brouwershaven Brouwershaven Re nesse Doorlopend van maandag tot en met zaterdag Expositie: Op de Reede. De wereld van boel houwer Van Beveren (1822-1899), schipper, berger, redder, loods en lichttorenwachter. Museum De Vergulde Garnaal. Tot 23 juni Tentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring. St. Nicolaaskerk. Tot en met vrijdag 28 juni 'Bot' camera's. Museum Blikvanger. Dins dag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tot zaterdag 6 juli Burgh-Haamstede Tulpenshow in aquarel, werk van Anneke Leydekker. Galerie 't Zuuddek. Tijdens Kunstschuw iedere dag. Daarna op donder dag van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tbten met 13 juli Burgh-Haamstede Expositie van Karischka, Gabriële Gusinde, Peter Steinbrinck en Tineke Kreutzberger (gemengde technieken) en Margriet Wooning (met las- en constructiewerk). Kleine Galerie van Galerie Borsboom. Burgh-Haamstede Expositie van Miems van Citters, Steijn Eys- broek en Joost Theeuwes. Grote Galerie van Galerie Borsboom. Van donderdag 20 juni tot en met zaterdag 13 juli Burgh-Haamstede Werk van Emmy Alma. Bewaerschole. Maan dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. 24junitot15juli Schilderijententoonstelling van Jean du Nele. St. Nicolaaskerk. Tot en met 16 juli Foto-expositie Van Texel tot Tarfaya, vogels van het Palearctisch gebied. Van 3 juli tot en met 3 augustus Aquarellen van Adriaan van der Valk in Be zoekerscentrum De Grevelingen. Open: ma t/m zo. van 10.00 tot 17.00 uur. 9 juli tot en met 20 augustus 'Geschiedenis van de Nieuwe Kerk en de voorgaande kerken', in de Nieuwe Kerk op dinsdag en donderdag (tijdens zomeractivi- teiten en op marktdagen) van 11.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Neeltje Jans Ouddorp Eerste concert in Zomereditie Het Zeeuws Orkest tijdens het concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De zomerconcerten staan dit jaar onder leiding van gastdiri- gent Lucas Vis. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Een aantrekkelijk programma, een gerenommeerde diri gent en een uitstekende pianist konden er niet voor zorgen dat de Nieuwe Kerk in Zierikzee gisteravond bomvol zat. Nog tientallen mensen meer hadden kunnen genieten van het Zeeuws Orkest dat, onder leiding van gastdirigent Lucas Vis, het eerste van een reeks zomerconcerten op uit stekende wijze uitvoerde. Over het Zeeuws Orkest is Lu cas Vis enthousiast: ,,Het is een uniek orkest door de com binatie van amateurs en pro fessionals. Die combinatie brengt een wisselwerking te weeg. Amateurs spelen uit lief de voor de muziek. Profs zijn ook zo begonnen, maar hebben meer de wens van precisie ontwikkeld. Dat slaat over naar de amateurs en andersom is die beginnende hartstocht voor muziek weer verfrissend voor de profs. Ik vond het heel leuk om met hen te werken en het concert ging uitstekend." Een bekende klacht van musici is de akoestiek in de Nieuwe Kerk. Vis: ,,Op zich is het geen goede akoestiek, het blijft te veel nagalmen waardoor je soms te veel dingen tegelijk hoort. Maar het is niet alleen maar een nadeel, het voelt wel dadig aan, een fysieke erva ring. Ik denk dat de nagalm hier rond de zeven seconden is. Kunstproject 'Artis in Zierikzeekrijgt vorm i r.>..l'\ ^OSCtH 099U. <T," ii Concerten in Brouwershaven "én Zierikzee mee spelen de herten het alom bekende hertenspel," merkt Duivendijk - de conditie van de dieren in ogenschouw ne mend - met een glimlach op. Het benenstrekken eindigt bij een bamboe kubus, bekleed met gras. Hier beheerst de na tuur de kunst inderdaad, want ontwerpster Aagje Feldbrugge kantelt de kubus elke twee of drie dagen. De aldus onstane gelefcplekken maken een teke ning. .Tussendoor plaatsen we grote verkeersborden die waarschu wen voor overstekend wild," maakt Duivendijk het beeld compleet. ,,Het vervreemdend effect van de Driekoningen laan die de tuinen van de hui zen scheidt, willen we met ons project nog vergroten. Soms lijkt het ook alsof de tuinen om de kunstobjecten zijn aange legd, terwijl het natuurlijk an dersom is. Je wordt telkens op het verkeerde been geplaatst," aldus de kunstenaar. Leuk idee Drie tuintjes doen niet mee. Eén is ongeschikt en van de an dere twee willen de eigenaren niet meewerken. Een bewoon ster vindt volgens Duivendijk dat kunst in een museum hoort en niet in tuintjes. Dat geldt niet voor R. Roctus, die het wel een leuk idee vindt. ,,Ik weet niet wat ze gaan doen, hoor. Maar er komen hier normaal niet veel mensen in de buurt, dus het is toch wel leuk. Ze wil len de auto's de hele maand uit de straat hebben en dat zal niet meevallen. Voor mij is het niet zo'n punt. Ik heb een garage." Lubbers De gemeente ondersteunt het project met maximaal 625 gul den en verleent diensten in de vorm van parkeerwacht en af zettingen. Communicatiecen trum De Vries stelt expositie ruimte beschikbaar en helpt met grafisch werk. Artis in Zierikzee wordt op 31 augustus geopend door mevrouw M. R. de Jong-van Loo, politica èn Driekoningenlaanbewoonster. Duivendijk: ,,Er woont ook een meneer Lubbers. Die was natuurlijk ook wel aardig ge weest voor de opening." ZIERIKZEE/BROUWERSHAVEN - Het Zo merorkest Nederland toert voor de tiende keer door Nederland. Ook op Schouwen-Duiveland geven de getalenteerde jonge musici twee con certen: in Brouwershaven op zondag 28 juli, om 14.00 uur en in Zierikzee op dinsdag 30 juli om 13.00 uur op het Havenplein. Het Zomerorkest Nederland, kortweg ZON, is een initiatief van de Stichting Melomaan en bestaat uit getalenteerde muzi kanten in de leeftijd van 16 tot 23 jaar, amateurs en conserva toriumstudenten afkomstig uit heel Nederland. In de tien dagen van het jaarlijkse be staan toeren ze door Nederland en proberen op ludieke wijze belangstelling te wekken voor de amateur-blaasmuziek. Zon der uniformen en in een ont spannen sfeer worden veertien concerten afgewerkt die bui ten plaats vinden op locaties als markten, winkelstraten, campings en jachthavens. Het gala-concert wordt binnen ge geven in de Grote Kerk in Vee re. Het repertoire van ZON is een afspiegeling van wat een ge middeld harmonie-orkest zou kunnen spelen. Er wordt geput uit een standaard repertoire met bekende en minder beken de werken. De muziekstijlen lopen uiteen van barok tot rock. Om deel uit te kunnen maken van het orkest is een minimale kennis en vaardig heid nodig op het niveau van een C-diploma. Omdat in een kort tijdsbestek een groot re pertoire moet worden ingestu deerd heeft het ZON twee diri genten. Deze studeren aan het conservatorium voor het vak HAFABRA-directie 'en wor den begin januari voor de toer- nee geselecteerd door een spe ciaal samengestelde commis sie. Dit jaar wordt het orkest gedirigeerd door Willem van Zee en Pierre Volders. Van Zee is 26 jaar en studeert dit jaar af voor het praktijkdiploma HA FABRA-directie bij Jaap Koops. Volders is 24 jaar en studeert momenteel aan het conservatorium Rotterdam HAFABRA-directie bij Jaap Koops, trombone bij George Wiegel en tenor-tuba bij Hen drik Jan Renes. Toernee In de drie repetitie-weken in mei, juni en juli en twee dagen voorafgaand aan de toernee, wordt het repertoire ingestu deerd en leren de deelnemers wat ze aan elkaar hebben. Na ieder project wordt het orkest weer ontbonden. Zo zijn er geen kosten voor het perma nent in stand houden van de or ganisatie ervan. De Stichting Melomaan wordt zelf niet ge subsidieerd. De deelnemers aan het project, inclusief de di rigenten, hebben hiervoor in geschreven en betalen een ei gen bijdrage. De rest komt uit concertopbrengsten, sponso ring en directe subsidies. De dagelijkse leiding is in handen van een groep vrijwilligers. De jonge leden van het Zomerorkest Nederland toeren door heel Nederland om de blaasmuziek te promoten ZIERIKZEE - Wel even wat anders: Haaien in de oprijlaan en twee herten die elkaar de bal toespelen. Het kunstproject 'Artis in Zierikzee' krijgt vorm. Gedurende de hele maand septem ber is de Zierikzeese Driekoningenlaan omge toverd tot dierentuin, of - zo men wenst - tot mu seum. 'Natura Artis Magistra' ofwel 'de natuur is de meester der kunsten', is het thema van dit bijzondere kunstproject in de tuintjes tegenover de huizen aan de Driekoningenlaan. Luchtig, vol humor en relati verend. Zo omschrijft kunste naar Leen Duivendijk het idee van zijn collega Margreet Leijdekker. „Vorig jaar hebben we in een Vlissingse nieuwbouwwijk wat gedaan en toen hebben we tegen Margreet gezegd dat zij maar eens wat leuks moet be denken. En dat heeft ze ge daan," vertelt Duivendijk. Lopend vanaf garage Van der Wekken naar dé gracht levert dat - in zevenmijlslaarzen - het volgende beeld op. In de gara ge staan twee enorme schilde rijen van Duivendijk die de te genstelling tussen natuur en kunst uitdrukken. Erachter een gigantisch uitvergrote boekpassage uit 1819, waarin wetenschappelijk wordt ver klaard waarom sommige Zeeu wen een geel gezicht hebben. In het eerste expositietuintje het beeld van een naakte, lig gende vrouw in een vogelkooi. Omdat Gerda Rutters de vrouw heeft 'bezaaid' vliegen vogeltjes in en uit In het volgende tuintje heeft Aagje Feldbrugge het tegelpad door een perspectieftruc door getrokken tot in de lucht. Door het lage deel lijken haaien te zwemmen. Weer enkele passen verder heeft Margreet Leijdek ker een Versaille-achtige tuin gemaakt, waarin een grote vaas overheerst. Bij een twee de blik blijkt het echter om heel wat anders te gaan. Opnieuw een tuintje van Rut ters, maar dan met dierfigu ren. Dan twee tuintjes van Bregje de Heer, waarin een slak en een kangoeroe samen iets hebben bij een miniatuur- schuur. En dan voert de wan deling naar fotograaf Sjaak Schuit. Pas bij zijn tweede bezoek gis teravond aan de Driekonin genlaan schoot hem een idee te binnen. „Ik wil verder laten kijken dan mijn tuintje. Ik ga luiken maken op het gras, waardoor je de grond in kan kijken. Doodgereden dieren, je ziet ze weer zo veel langs de weg," zegt Schuit met onver holen medeleven. „Ik denk dat ik er daarvan een paar op de oprijlaan leg." Hertenspel Het hertenweitje in de laan wordt voorzien van witte kalkstrepen. Binnen de lijnen ligt een grote globe. „En daar De organisatoren van A rtis in Zierikzee: Margreet Leijdekker, Danny de Vries. Leen Duivendijk en Sjaak Schuit. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5