Britten gaan akkoord met stappenplan runderziekte Pretparken teleurgesteld over toerismenota Van Dok Aanpak van seksueel geweld op de scholen Suharto vraagt om meer Nederlandse toeristen Wereldproductie graan groeit met 6,5 procent Dreigend Europees conflict van de baan Dodelijk ongeval A58 Geen troepen naar Burundi Te veel geld naar versterking kustplaatsen J ten vriend vin mij werkt in hel gerechtelijk libon- \torium te Ui Inn. Dar rijn re fespectiliseerd in dit soort onderzoeken 1 Ik mnk er dodelijk werk vin! I 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JAKARTA (ANP) - President Suharto van In donesië wil dat er meer Nederlandse toeristen naar zijn land komen. Ook wil hij dat Neder landse bedrijven meer gaan investeren in de verbetering van de Indonesische infrastruc tuur. Suharto gaf deze boodschap vrijdagmorgen mee aan minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Ze was onver wacht uitgenodigd voor een bezoek aan het presidentiële paleis in Jakarta. De minister brengt tot dinsdag een werkbe zoek aan Indonesië. Ze doet dit op uitnodiging van minister H. Dhanutirto. Het onderhoud tussen Suharto en Jorritsma duurde ruim een kwartier. De minister overleg de met Suharto over diens fa voriete gespreksonderwerpen, namelijk toerisme, transport en handel. Jorritsma verklaar de na afloop dat zij op haar beurt de belangen van KLM in Indonesië inbracht nadat de president over de toeristensec tor was begonnen. Garuda Volgens haar liggen er, nu In donesië het economisch belang van toeristen onderkent, volop kansen voor KLM en de Indo nesische luchtvaartmaat schappij Garuda om het aantal vluchten tussen Amsterdam en Jakarta uit te breiden. Beide maatschappijen werken ook al jaren samen. DEN HAAG (ANP) - Er moeten verplichte lan delijke procedures komen voor seksueel geweld op scholen. De overheid dient openbare scholen te dwingen seksueel misbruik aan de politie te melden. Niets mag meer afhangen van plaatse lijke initiatieven. Dit schrijft de strafrechtjurist mr. B. Swiers, verbonden aan het Willem Pompe Instituut in Utrecht, in het jongste num mer van het blad Proces van de Reclassering. Swiers haakt in op de hausse aan ontuchtzaken op scholen die dit jaar naar buiten kwam. In het artikel pleit de jurist ervoor seksueel geweld op scholen nooit intern te laten af doen, maar via samenwer kingsverbanden tussen de zedenpolitie èn vertrouwens personen op scholen. Alleen dan is, in zijn ogen, te voorko men dat leerlingen docenten lichtvaardig beschuldigen. Alle scholen zouden, volgens de jurist, twee vertrouwens personen - een mannelijke en vrouwelijke leerkracht - moe ten aanstellen die makkelijk toegankelijk zijn. Leerlingen met klachten moeten bij hen terecht kunnen. Deze vertrou wenspersonen vormen, vol gens Swiers, een soort consul tatieteam met personen uit in stellingen als het Bureau Ver trouwensartsen, de Raad voor de Kinderbescherming, maat schappelijk werk en vooral ie mand van de jeugd- en zeden politie. Alle^ teams samen vormen dan een landelijk dek kend netwerk. Voordelen De jurist meent dat deze proce dure een aantal voordelen biedt boven het intern afhan delen binnen scholen. ,,De on tucht zal geen jarenlang duren omdat de aangiftebereidheid zal stijgen bij een laagdrempe lige procedure. De zedenpolitie is beter, in staat valse aangif ten eruit te destilleren dan schoolbesturen. Een eventuele strafrechtelijk vervolg biedt daarna een betere waarborg voor het stoppen van de mis bruik dan een interne afhande ling als berisping of ontslag." ROME (AFP) - Het ziet ernaar uit dat de we reldproductie van graan, inclusief gepelde rijst, dit jaar met 6,5 procent toeneemt tot 1828 miljoen ton. De voedselsituatie blijft des ondanks zeker nog een jaar precair omdat de productie groei slechts een bescheiden aanvulling van de flink geslon ken voorraden mogelijk maakt. Daardoor kunnen arme landen in Afrika en Azië in problemen komen. Dat zegt de voedsel- en land bouworganisatie van de Ver enigde Naties FAO in een vrij dag gepubliceerd overzicht. Als de omstandigheden gun stig blijven, neemt de tarwe- productie volgens de FAO dit jaar toe met 4 procent tot 571 miljoen ton. Rijst De productie van andere gra nen gaat met 10 procent om hoog naar 883 miljoen ton en die van rijst zal vrijwel gelijk zijn aan de 374 miljoen ton van vorig jaar. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 juni 08.20 147 02.05 -155 20.20 132 14.20 -121 23 juni 08.55 141 02.45 -152 20.55 126 15.00 -119 24 juni 09.40 138 03.20 -150 21.50 121 15.50 -118 ROOMPOT BUITEN 22 juni 06.45 144 00.45 -146 19.00 129 13.05 -112 23 juni 07.30 136 01.25 -143 19.50 120 13.45 -110 24 juni 08.25 130 02.10 -141 20.55 114 14.45 -109 BRUINISSE 22 juni 08.35 157 02.10 -160 20.30 140 14.20 -127 23juni 09.10 152 02.35 -158 21.20 135 14.50 -125 24 juni 09.55 150 03.10 -156 22.10 132 15.35 -124 WEMELDINGE 22 juni 08.25 154 02.10 -159 20.25 J38 14.20 -125 23 juni 09.00 149 02.40 156 21.05 132 15.00 -123 24 juni 09.50 146 03.20 154 22.00 128 15.45 122 Doodtij: 26 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 FLORENCE (ANP) - Het dreigende conflict tussen het Verenigd Koninkrijk en de overige lidstaten van de Europese Unie rond de gekke- koeienziekte BSE lijkt afgewend. Volgens di plomatieke bronnen zal Groot-Brittannië van daag, vrijdag, op de Europese topconferentie in Florence te kennen geven in te stemmen met het BSE-stappenplan. Vanochtend vroeg zou er een overeenkomst zijn bereikt tus sen de Europese Commissie, Groot-Brittannië en EU-voor- zitterltalië. Naar verwachting werkt de Britse premier John Major vandaag gewoon mee aan de agenda van de vergadering. Daarmee geeft hij impliciet aan de blokkade van EU-be- sluiten te zullen opheffen. Diplomaten verwachten dat Major te kennen zal geven dat het BSE-plan van de Europese Commissie acceptabel is voor Groot-Brittannië. Of de Brit ten ook daadwerkelijk mee werken aan de gehele agenda zal blijken als later op de dag de kwestie van de Europese po litieorganisatie Europol aan de orde komt. Verwacht wordt dat het Verenigd Koninkrijk ook met dit punt akkoord zal gaan. EU-voorzitter Italië was aan vankelijk van plan het BSE- probleem pas in de middag of avond aan de orde te stellen en eerst minder omstreden onder werpen weg te werken. Hierte gen bestonden grote bezwaren van de overige lidstaten. De so cialistische premiers van een aantal landen, onder wie pre mier Kok, kwamen donder dagavond met elkaar overeen dat de BSE als eerste agenda punt zou moeten worden be handeld. Overleg De Italiaanse premier Prodi, voorzitter van de top in Flo rence, voerde daarop vrijdag ochtend overleg over de BSE- kwestie met premier Major en commissievoorzitter Santer. Aangenomen wordt dat het conflict over de gekkekoeien- ziekte maar kort ter sprake komt op "de top, die vanoch tend rond 10.00 uur is begon nen. De Britten zullen moeten instemmen met het gehele pak ket voorstellen van de commis sie; onderhandelingen daar over zijn niet meer mogelijk. Een korte discussie over het voorstel beperkt de afgang" voor premier Major, die hoog had ingezet, aldus diplomaten. Niettemin zal het voor Major een hele klus worden om zijn draai te maken. Met de acceptatie van het stap penplan zal het exportverbod voor Brits rundvlees geleide lijk worden opgeheven. Con crete data zijn in het plan niet terug te vinden. Allereerst mo gen de Britten vlees exporte ren van bedrijven die hun die ren alleen maar gras te eten hebben gegeven. Buiten Unie De EU-leiders zullen bij de af wikkeling van het BSE-pro- bleem nog wel éen oplossing moeten zien te vinden voor de Britse eis rundvlees te mogen exporteren naar landen buiten de Unie. Het ziet er naar uit dat dit punt - dat steeds onaan vaardbaar was voor de overige lidstaten - niet zal zijn terug te vinden in de slotverklaring van de top in Florence. Moge lijk wel in een aanhangsel bij die verklaring. Van Mierlo Minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdag ochtend in Florence, kort na het begin van de EU-top, be vestigd dat Groot-Brittannië instemt met het BSE-stappen- plan. Volgens Van Mierlo zei de Brit se premier Major aan het begin van de vergadering dat het stappenplan van de Europese Commissie acceptabel is. Dit stappenplan leidt tot een gelei delijke opheffing van het ex portverbod voor Brits rund vlees. Groot-Brittannië moet steeds kunnen aantonen vol doende maatregelen te hebben getroffen tegen de gekkekoei- enziekte BSE om de volgende stap aan te kunnen. Als eerste zal het vlees worden vrijgege ven van bedrijven die hun die ren de afgelopen jaren alleen met gras hebben gevoed. Volgens Van Mierlo zei Major de situatie zelf ook als „heel vervelend" te hebben ervaren. Zodra het stappenplan formeel wordt geaccepteerd door alle EU-lidstaten, zal Major zijn blokkadepolitiek beëindigen, aldus Van Mierlo. Naar ver wachting gebeurt dat op zeer korte termijn. Woede Uit woede over het exportver bod blokkeert de Britse rege ring al enkele weken de be sluitvorming binnen de Europese Unie. BERGEN OP ZOOM (ANP) - Bij een ongeval op de A58 (Goes-Bergen op Zoom) is in de nacht van donderdag op vrij dag één persoon om het leven gekomen. Drie andere personen raakten gewond, van wie twee ernstig. De toedracht van het ongeluk is nog onduidelijk. Het ongeval gebeurde om streeks 01.15 uur, even voorbij de afslag Hoogerheide. Voor zover nu bekend waren er twee auto's bij betrokken die door nog onbekende oorzaak met el kaar in botsing kwamen. Over de identiteit van de slacht offers kon de politie vrijdag morgen nog geen mededelin gen doen. DEN HAAG (ANP) - Neder land zal geen militairen leve ren voor een vredesmacht in Burundi. De NAVO-operatie in Bosnië legt een dermate groot beslag op de krijgsmacht dat Neder land geen militairen naar het Afrikaanse land kan sturen. Dat schrijft minister Van Mier lo van Buitenlandse Zaken in antwoord op Kamervragen van D66'er Hoekema. De Verenigde Naties hebben een groot aantal landen, waar onder Nederland, gevraagd welke bijdrage zij kunnen le veren aan een eventuele vre desmacht voor Burundi. KAATSHEUVEL (ANP) - De grote attractie parken in Nederland zijn zwaar teleurge steld over de toerisme-nota die staatssecre taris Van Dok (Economische Zaken) eind mei naar de Kamer heeft gestuurd. De pretpar ken komën in de nota niet of nauwelijks aan bod, zo luidt de kritiek. Voorzitter A. van Hooff van de Club van Elf, die de groot ste pretparkenverenigt, vindt het onbegrijpelijk dat juist de attracties die het vliegwiel van de toeristenin dustrie vormen, er zo be kaaid afkomen. De nota waarin het beleid in de toeristenindustrie tot de eeuwwisseling wordt uitge stippeld, gaat uit van een groei van de werkgelegen heid met 8000 arbeidsplaat sen. De overheid steekt jaar lijks 40 miljoen in sti mulerende maatregelen. Dat geld dreigt volgens Van Hooff juist terecht te komen in die sectoren, waar de ons omringende landen zich ook sterk voor maken. Verster king van de kustplaatsen, de steden en de cultuur zijn speerpunten van het beleid. Maar daar is volgens Van Hooff al genoeg aandacht voor. Hij wijst erop, dat Neder- land een unieke positie in de wereld inneemt qua dicht heid van attractieparken. Ook de bezoekersaantallen liegen er niet om; op een. be volking van 60 miljoen telt Duitsland bijvoorbeeld slechts 21 miljoen bezoekers aan pretparken. Nederland trekt met zijn 15 miljoen in woners 30 miljoen bezoekers aan de attractie- en dieren parken. De Nederlandse attractie parken vinden dat de over heid vooral in de gaten moet houden dat toerisme veel werkgelegenheid oplevert en dat deze sector sterk groeiende is. Daarom zouden er ook soepeler regels moe ten komen voor seizoen- en vakantiewerk. De voorzitter van de Club van Elf noemt het schrijnend dat er binnen Europa nog al tijd afwijkende btw-heffin- gen bestaan, die leiden tot oneigenlijke concurrentie tussen de attracties. De elf grote pretparken draaien goed, zo bleek don derdag bij een bijeenkomst in De Efteling. De parken hebben een zeer goed voor seizoen achter de rug. Tien tot 15 procent meer bezoe kers dan vorig jaar werden geregisteerd. Grote uitschie ter is het voor 36 miljoen gul den verbouwde Madurodam, dat sinds de opening op 1 april al 25 procent meer be zoekers dan in dezelfde pe riode vorig jaar binnen kreeg. De miniatuurstad gaat er vanuit dit jaar de 1 miljoen bezoekers te halen. Hoogseizoen De pretparken staan aan de vooravond van het hoogsei zoen. De miljoenen bezoe kers, vooral bestaande uit gezinnen, kunnen er aan ko men. Een aantal parken blijft in juli en augustus 's avonds langer open dan voorheen. Zo heeft De Efte- ling vergunning gekregen om tot tien uur open te blij ven. De toegangsprijzen blij ven hetzelfde. In het Dolfi narium in Harderwijk kan een uur langer, tot 7 uur, worden genoten. Suske en Wiske 'ROBOTKOP' door Willy Vandersteen BHOAAK! Stinkende klei grond kleeft undejolen! dis we nu wisten wot dot wis, jouden we misschien de herkomst ,ervin kunnen uit- -i roeken Qf// sPECt me mm er BPEH6T DE 5CH0EH VOOR ouderzoek n/inR num. in nmsmc semw/m wrchteh oniE mE/ioen m HETziEienno/s de MTSLA6 fit fnkele jiren feleien is dur een miheuschm- dut feu eest I.en kleine fibriek vm fevinrlijke stoffen heeft er met i He file tonnfen de streek ver mid. In hel dichtst by rynde dorpje werden de mensen 21 eken rijn er ueffelrokken 1 Tdeile schuil pluis voor feorfi- niseerde misdnd1 lullen dur moeten fun roeken om limbik terug te vinden 1 stut nu rofoedils leef'Dur Toten met 18 september Renesse Open voor bezichting en mo gelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel. Jacobus- kerk. 10.00-12.00 uur, behal ve 24 juli. Vrijdag 21 juni Zierikzee Voorstelling 4-dubbel door theatergroep Zierik in het MFC. 20.30 uur. Anywave in Brogum. Optreden The Scene. Dreischor Concert Musi Voca. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 22 juni Zierikzee Rommelmarkt De Wieken. 09.00 uur. Snuffelmarkt van de Soroptimistclub. Onder de Beuze. Vanaf 09.00 uur. Voorstelling 4-dubbel door theatergroep Zierik in het MFC. 20.30 uur. Anywave in Brogum. Burgh-Haamstede Voorspeelavond Wim Boer in Gereformeerde kerk, Platboslaan. 19.30 uur. Solistenconcours. Dorpshuis DeSchutse. 19.30 uur. Renesse Lions Kunstveiling, Duinwekken 5. 20.00 uur. Scharendijke Pleinfeest Helcherseeschool. Van 10.00 tot 14.00 uur. Bruinisse Drive-in show in de Pul. 20.00 uur. Zondag 23 juni Westenschouwen Natte laarzentocht. Adriaan van der Weijdeweg. 09.30 uur. Noordgouwe Open dag biologisch- dynamische tuinder G. Aangeenbrug, Zuidbosweg 17. Van 11.00-16.00 uur. Maandag 24 juni Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Zaal bij Geref. kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Zaal bij Gereformeerde kerk, Platboslaan. Van 19.00 tot 20.30 uur. Zonnemaire Dorpsraadsvergadering. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 25 juni Zierikzee VW Zierikzee vergadert in Mondragon. 20.30 uur. Brouwershaven Zomeravondconcert brassband Apollo. Markt. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty International. Ten huize van de fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 26 juni Burgh Start serie zomeravonden met lezing over Psalmen van Christiaan Winter. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Donderdag 27 juni Zierikzee Orgelconcert door Arie J. Keijzer. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Vrijdag 28 juni tot en met 1 juli Zierikzee Delta week (zeilwedstrijden/muziek), 't Luitje/Nieuwe Haven. Avond. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2