a PvdA Middenschouwen verbolgen over wachtgeld voor de raadsleden Alleenstaande vrouw slecht af 35ég Automatisering gemeente kost half miljoen Tarieven waterschap gaan in 1997 omlaag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES GEBOORTEKAARTJES? Ergernis rond gang van zaken in Duiveland Emancipatiebureau wil verruiming bijzondere bijstand en voorlichting Chauffeurs raken slaags Poging tot inbraak Damhekken gestolen 3 9 5 o :c 7 9 Inbraak in loodsen WAAROM ZIJN DE PRETPARKEN VERDRIETIG? L dé krant van schouwen - duiveland! i J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 21 JUNI 1996 152e JAARGANG NR 25995 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 SCHARENDIJKE - De PvdA-fractie van de ge meente Middenschouwen vindt de wachtgeld regeling voor raadsleden zoals die twee maan den geleden door de gemeenteraad van Duiveland is aangénomen, een buitengewoon betreurenswaardige zaak. Volgens die aangeno men regeling ontvangen de raadsleden van Dui veland die met de gemeentelijke herindeling hun raadslidmaatschap beëindigen, twee jaar lang tachtig procent van hun huidige presentie geld. schijnlijk heeft men in Duive land het bestaan van de rege ling in een of ander blad gele zen, en is men daar meteen op in gesprongen," aldus Hart. Volgens hem behoren regelin gen die de nieuwe gemeente geld gaan kosten, gemeld te worden bij de stuurgroep ge meentelijke herindeling. ,,En dat is niet gebeurd. We zullen daar stappen tegen onderne men," stelde hij. PvdA-raadslid G. A. M. Cobus- sen liet tijdens een raadsverga dering van de gemeente Mid denschouwen donderdag avond, weten niet blij te zijn met het feit dat in Duiveland 'even' zo'n regeling door de raad is aangenomen. ,,Wij ge ven u alvast mee, zelf niets voor zo'n wachtgeldregeling te voelen," liet Cobussen het col lege weten. Loco-burgemeester L. C. Hart liet daarop weten dat het colle ge helemaal niet blij is met de gang van zaken in Duiveland. In geen enkele andere gemeen de op Schouwen-Duiveland is een wachtgeldregeling aan de orde geweest, meent hij. „Dit was nergens bekend. Waar- Vervoer Verder sprak de voltallige raad zich uit voor handhaving van de lopende verordening leerlingenvervoer tot 1 augus tus 1997. Een voorstel tot ge- G. A. M. Cobussen (PvdA): .Wachtgeldregeling buitenge woon betreurenswaardige zaak. lijkschakeling met de andere gemeenten op het eiland door een nieuwe verordening aan te nemen, waarbij leerlingen van de groepen 1 tot en met 8 recht hebben op vervoer naar school als ze meer dan zes kilometer van school wonen, haalde het niet. De raad wil liever nog een jaar vasthouden aan het oude mo del, dat in Middenschouwen destijds is vastgesteld om het bestaan van de scholen in de kleinere kernen van die ge meente te waarborgen. Vol gens die verordening mogen kinderen van de groepen 1 en 2 die verder dan een kilometer van school wonen, gratis met het schoolbusje mee. Oudere kinderen mogen ook meerij den, maar dan wel tegen een vergoeding gerelateerd aan het inkomen van de ouders. CDA-raadslid mevrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg vond het voorstel 'ontzettend kort door de bocht', vooral tegen over het onderwijzend perso neel en de ouders die zo nauwe lijks tijd zouden hebben om met oplossingen te komen. Kosten nihil Wethouder W. G. Renden wil nu de huidige Middenschouw- se verordening voorleggen aan de stuurgroep. Hij denkt dat de kosten voor handhaving van de lopende verordening voor de nieuwe gemeente nihil zijn, en daarom ook akkoord gegaan zal worden. Alleen de leerlingen van de komende groep I komen er straks bij, terwijl voor alle kinderen bo ven de groepen 1 en 2 toch al betaald moet worden. Verder is in de voorgestelde verordening opgenomen dat ouders die in het schooljaar 1995-1996 vergoeding hebben gekregen, die krijgen tot hun kind van school is. Volgens Renden is het straks aan de nieuwe gemeente om te bekijken of die verordening waarin 6 kilometer wordt ge steld, wel zo'n verstandige is. P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA): Nieuwe verordening leerlingenvervoer ontzettend kort door de bocht. BRUINISSE -. De automatise ring. van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland gaat mi nimaal een half miljoen gulden kosten. De stuurgroep herinde ling Schouwen-Duiveland heeft dit vorige maand bekend gemaakt. De gemeenteraad van Bruinisse vergadert hier over op donderdag 27 juni om 19.30 uur in het gemeentehuis. De stuurgroep heeft het Infor- matiserings- en Automatise ringsplan voor de nieuwe ge meente vastgesteld in nauwe samenwerking met het bureau Van Tongeren Trimp en de werkgroep I&A. Welk prijs kaartje er precies aanhangt is nog niet bekend, omdat de on derhandelingen met leveran ciers nog gaande zijn. De Europese Unie schrijft voor, dat boven een bedrag van ongeveer 480.000 gulden er een openbare aanbesteding mpet plaatsvinden bij aanschaf van dit soort apparatuur en dien sten. De stuurgroep kiest voor een openbare aanbesteding, omdat deze het snelst afgehan deld kan worden. In de komende tijd wordt be keken of het mogelijk is ge bruik te maken van de compu ter bij de ISD en of de bij bestaande organisaties aanwe zige netwerken en pc's ge- bruikt kunnen blijven worden. Daarnaast moat' onderzocht worden of het wel noodzake lijk is alle werkplekken volle dig te automatiseren. Verder staat op de agenda van de raadsvergadering voorbe- reidingsbesluit bestemmings plan West en een krèdiet voor het herstel van de steigers in de Vissershaven. MIDDELBURG - Het Emancipatiebureau Zee land wil verruiming van de bijzondere bijstand en meer en betere voorlichting rond gemeente lijke regelingen die oudere, alleenstaande vrou wen ten goede moet komen. Het bureau vindt onder meer dat voor vergoedingen uit bijzonde re bijstand aan mensen die lange tijd van een minimaal inkomen leven, geen drempelbedrag meer moet worden gehanteerd. Een en ander komt naar voren uit een onderzoek door het emancipatiebureau naar het benutten van gemeentelijke regelingen door oudere, alleen staande vrouwen. Onder de noemer 'Weten wat je kunt vragen', doet het bureau ver slag van de positie van die groep in de samenleving en doet aanbevelingen voor ver betering van hun situatie. Aanleiding voor het onderzoek is het feit dat oudere, alleen staande vrouwen - in dit geval vrouwen boven de vijftig -in de welvaartsverdeling het minst bedeeld blijken te zijn. Ze moe ten het meest van een bij standsuitkering of van alleen AOW rondkomen. Deze vrou wen hebben zich volgens het onderzoek, voornamelijk ge richt op onbetaalde zorgtaken in het gezin. Ze zijn vaak af hankelijk van de kostwinner, terwijl ze op het moment dat die wegvalt door echtscheiding of overlijden, fors aan inko men verliezen en met een uit kering komen te zitten die vaak niet toereikend is. Het emancipatiebureau stelt dan ook dat gemeenten onder hun bevolking een groep vrou wen hebben die in een armoe- de-situatie leeft, waarin geen verbetering is te verwachten door het vinden van betaald werk. De levenslange ervaring met de instelling 'je doet het met wat je hebt', kan vooral bij vrouwen mede reden zijn om van de bijzondere bijstand geen gebruik te maken, wordt in het onderzoek gesteld. Het emancipatiebureau zet met medewerking van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) van de gemeente Goes een proefproject op met als doei kwaliteitsverbetering Een zeer beperkt budget betekent ook vaak dat oudere alleenstaande vrouwen activiteiten buiten de deur schrappen, simpelweg omdat ze er geen geld meer voor hebben. (Foto: Joop van Houdt) van de gemeentelijke dienst verlening aan oudere, alleen staande vrouwen met een mi nimum-inkomen Het bureau beveelt onder meer aan voor vergoedingen uit bij zondere bijstand aan mensen die langdurig van èen mini maal inkomen leven, geen drempelbedrag meer te hante ren. In Goes gebeurt dit overi gens al. Ook ziet het bureau graag dat aan die minima een bedrag beschikbaar wordt ge steld voor vervanging van huishoudelijke apparaten, huisraad en woninginrichting en dat de kosten voor verhui zing en herinrichting vergoed worden uit de pot bijzondere bijstand. Stigmatiserend Verder zou de procedure voor vergoedingen zodanig moeten worden aangepast dat de aan vrager zich niet bekend hoeft te maken bij degene die de diensten of goederen aanbiedt. Bij de huidige regeling is het zo dat wie het te vergoeden be drag niet kan voorschieten, een rekening moet vragen voor de GSD. „Dit werkt stigmati serend en daarmee als reden om van de aanvraag af te zien," luidt de conclusie. Om ervoor te zorgen dat oude re, alleenstaande vrouwen niet wegens geldgebrek, uit vereni gingen en dergelijke stappen, wil het bureau dat kosten voor deelname aan activiteiten op maatschappelijk, sportief, cul tureel en recreatief gebied ver goed worden tot een aanvaard baar bedrag. Verder zou ook een premie voor het vervullen van vrijwilligerswerk op zijn plaats zijn. Daarnaast bepleit het bureau onder andere meer en betere voorlichting rond de mogelijk heden die er bestaan voor ex tra bijstand, bijvoorbeeld door een persoonlijke brief te stu ren. KATS - Het irritante rijgedrag, van een 29-jarige automobilist uit Rozenburg veroorzaakte gisteren, donderdag, voor de brug in Kats een ruzie waarbij rake klappen werden uitge deeld en auto's beschadigd. Toen de brug open ging en het verkeer langzaam in file ging rijden, begop de Rozenburger- naar in te halen. Dit tot erger nis van een 33-jarige automo bilist uit Kapelle. Om de manoeuvre af te straffen ging deze half op de linkerrijstrook rijden. Toen beide bestuurders naast elkaar reden ontstond er irritatie. De man uit Rozenburg par keerde uiteindelijk zijn auto op een parkeerplaats, omdat de man uit Kapelle zijn auto scheef op de rijbaan liet staan. Na een heftige woordenwisse ling werden er klappen, uitge deeld. Daarna probeerde de Kapellenaar, volgens de ver klaring van de man uit Rozen burg, hem aan te rijden terwijl hij op de rijbaan stond. Dit maakte hem zo boos dat hij vervolgens de ruit van de an dere auto insloeg. Als reactie hierop reed de Kapellenaar weer achteruit tegen de auto van de ander aan. Beide auto's werden flink beschadigd. BRUINISSE SCHARENDIJ KE - Onbekenden hebben in de nacht woensdag op donderdag geprobeerd de auto van een 44- jarige Edenaar open te breken. De auto stond geparkeerd op het parkeerterrein van recre atiepark Aquadelta in Bruinis se. Hierbij werd het slot van het bestuurdersportier ontwricht. De voorruit van de auto van een 21-jarige inwoner van Scharendijke werd afgelopen nacht ingeslagen. De auto stond geparkeerd op het ter rein achter de Zoom in Renes- se. De vernieling moet zijn ge pleegd rond middernacht. RENESSE - Een 55-jarige in woner van Renesse deed van daag aangifte van diefstal van damhekken. De hekken zijn gemaakt van gegalvaniseerd ijzer. De diefstal moet zijn gepleegd tussen woensdag 19 juni 19.00 uur en donderdag 20 juni 14.00 uur. Beter een half ei dan een lege dop. Spreekwoord Nu en dan regen HET WEER Veel bewolking en nu en dan regen, 's Middags van het noordwesten uit enkele opklaringen. Minimumtempe ratuur ±9, middagtemperatuur 15 graden. Noordwestenwind, zwak tot matig rond kracht 3, aan de kust en op het IJsselmeer vrij krachtig, 5. VERDWAALPALEN Op het strand van Renesse zijn 'verdwaalpalen' geplaatst. ZEEUWS ORKEST Het eerste zomer-concert van het Zeeuws Orkest was lang niet uitverkocht. STRAND Het strand van Nieuw-Haamstede staat in de strand-toptien van HP/DeTijd. HARDLOPEN Nelli Cooman heeft de Olympische Spelen nog niet uit haar hoofd gezet. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Nieuwe tarieven gunstiger dan oude GOES - De tarieven voor het Waterschap Zeeuwse Eilanden zullen in 1997 omlaag gaan. Met dit nieuwtje kwam drs H. Eversdijk giste ren, 20 juni in de algemene ledenvergadering ■.van het waterschap. „Tijdens een discussie van de VAR, de Verbruikers Advies Raad van de Delta Nutsbedrij ven werd gesteld, dat het Wa terschap Zeeuwse Eilanden de tarieven voor 1996 fors heeft verhoogd," aldus interim-dijk graaf Eversdijk in zijn toe spraak, „ik toon echter met cij fers onderbouwd aan, dat de burgers bij het nieuwe Water schap Zeeuwse Eilanden beter af zijn, dan bij de oude water schappen." Daarna kwam de dijkgraaf met het nieuws, dat uit de ontwerpbegroting van 1997 blijkt, dat de tarieven voor de categorie gebouwd zelfs omlaag kunnen gaan. Volgens Eversdijk zal via her taxatie de waarde van het ge bouwd omhoog gaan, daardoor kan het waterschap de tarie ven voor het gebouwd omlaag laten gaan en wel van 4,35 per eenheid economische waarde naar ongeveer 3,50. Voor Schouwen-Duiveland gelden de tarieven bij het nieu we en oude waterschap vol gens de interim-dijkgraaf als volgt: ongebouwd nieuw 108,36, oud 101, gebouwd nieuw 4,35, oud 6,17. Ingeze tenen nieuw "88, oud 138, V erontreinigingshef f ing nieuw 99 en oud 112. OOSTERLAND NIEUWER- KERK - In de loodsen van een 44-jarige inwoner van Ooster- land werd in de nacht van woensdag op donderdag inge broken. De schade is nog onbe kend. De dieven namen een ketting zaag, een hogedrukspuit, een rij zadel, een compressor en een kruiwagen mee. De inbraak moet zijn gepleegd tussen 22.30 uur en 5.10 uur. In de loods van een 46-jarige Nieuwerkerker werd een poging tot diefstal ondernomen. Onbekenden knipten het prikkeldraad van de tuinafscheiding door. Dit gebeurde in dezelfde nacht. Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 Cl KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr7mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw i 11 j j I I J j j j I I bank-/glronummer vermelden: II II lI II II II lI II II 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, «y* Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1