Winning methaangas vuilstort van start Bodem drie landlocaties door de provincie onder de loep Beatrixschool krijgt cadeau Waterschap zet systeem op voor peiling van water Gedoogbeschikking- voor Machinefabriek Padmos Subsidies voor cultuur Vergadering dorpsraad Controle op snelheid - Twee auto's gestolen Pogingen autokraak Stortgas aangewend als energievoorziener Hanenweg Noordgouwe, Kaaskènswater en Koning Gustaafweg DONDERDAG 20 JUNI 1996 NR 25994 3 Verwachting t/m maandag 24 juni ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht n.west 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juni Zon op 05.20, onder 22.02 Maan op 10.52, onder 00.10 Eerste kwartier: 24 juni (07.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft voorlopig aan de koele kant in Nederland. Morgen ligt de temperatuur rond een graad of 15, begin volgende week iets onder de 20. Bovendien voeren wolken vaak de boventoon en blijft het aan deel van de zon bescheiden. Vooral morgen en zaterdag kan er wat re gen vallen, daarna blijft het waar schijnlijk droog. Het koele en soms sombere weer is voor juni niet onge woon. Uit onderzoek blijkt dat door gaans tussen 18 en 24 juni het weer zich zo gedraagt. Men spreekt in dit verband wel van Schapenscheer derskou omdat schaapscherders vroeger van het koele weer gebruik maakten om de schapen te scheren. Morgen lijkt de koelste dag te wor den. Na een nacht waarin de tempe ratuur daalt tot 9 graden, wordt het 'overdag op veel plaatsen 15 graden. Er zijn flink wat wolkenvelden en het hele land maakt kans op een bui. De wind waait uit het westen tot noord westen en bereikt boven land onge veer kracht 3. In het Waddengebied trekt de wind aan tot rond wind kracht 5. ZIERIKZEE - De Beatrix school in Zierikzee heeft giste ren geluidsapparatuur over handigd gekregen van de service-club Ladies' Circle Schouwen-Duiveland. Sefvlcectub stelde ;;eèn"-ge=' deelte "van -de opbrehgst Vein' een in mei gehouden rommel^ markt' -bebeliikbaar 'aanfte1- school. De Ladies' Circle gaf het cadeau, omdat de club vindt dat de Beatrixschool no dig moet worden opgeknapt maar daarvoor niet genoeg subsidie krijgt. Kosten: 1 75.000 gulden GOES - Om bijvoorbeeld een weerwoord te heb ben bij klachten gaat het Waterschap Zeeuwse Eilanden een systeem opzetten dat het peil van het oppervlaktewater bij houdt. Er is 175.000 gulden mee gemoeid. De registratie van het water peil is op Schouwen-Duiveland - in tegenstelling tot elders in de provincie - nog niet goed ge regeld. Uiteraard wordt er al gemeten. Maar in de toekomst moet op nog enkele tientallen punten het peil van het opper vlaktewater eens per veertien dagen - elders eens per maand - worden opgemeten. Het waterschap gaat nu 175.000 gulden uittrekken om via nieuwe peilschalen de stand handmatig op te kunnen nemen. Op termijn moet dat bij belangrijke meetpunten au tomatisch gaan gebeuren. De uitbreiding van de handmatige meting moet nog dit jaar rond zijn. De commissie waterbeheer van de Zeeuwse Eilanden heeft inmiddels ingestemd met het opzetten van het peilregistra- tiesysteem. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben Machinefabriek Padmos in Bruinisse een ge- doogbeschikking verleend voor een van de vloeren in de fabriek. De fabriek kan nu tot sep tember 1997 de aanleg van een vloeistofdichte vloer uitstellen. Op 12 september 1994 is aan de machinefabriek een revisie vergunning verleend. Aan de vergunning zijn voorschriften verbonden. Werkzaamheden met potentieel verontreinigen de stoffen moeten plaats vin den op een vloeistofdichte vloer. Volgens de provincie ontbreekt in één van de be drijfshallen een dergelijke vloer en ligt daar slechts een tegelvloer. De directie van Ma chinefabriek Padmos vindt de aanleg van een nieuwe vloer een nogal kostbare zaak en heeft de provincie daarom voor aanleg om uitstel ge vraagd. De provincie heeft nu een gedoogbeschikking ver leend om de vervanging uit te stellen.' Ze vindt dat de conti nuïteit van een financieel ge- MIDDELBURG - De Stichting tot behoud van Roodkapje en de Boze Wolf in Zierikzee en atelier/galerie Plus Min in Re- nesse krijgen elk 4000 gulden subsidie. Gedeputeerde staten hebben hier dinsdag toe besloten. Voor de Stichting Roodkapje gaat het om tachtig procent van de provinciale steun aan de theaterproductie Wildekind. Voor Plus Min betreft het een subsidie voor promotie. Terneuzen. De provincie geeft voorlopig geen geld voor bo demsanering van locaties van voormalige gasfabrieksterrei nen. Deze hebben de kwalifica tie urgent gekregen, maar zul len door Delta Nutsbedrijven worden aangepakt. De onder neming heeft hiervoor 15 mil joen gulden gereserveerd. In overleg met de provincie gaat Delta Nuts bekijken hoe dit geld het beste kan worderj be steed. Ook meldt de provincie dat de helft van het geld bestemd voor het oplossen van bodem verontreiniging bij knelpun ten in het kader van de stads en dorpsvernieuwing, naar lo caties gaat die genoemd wor den in de Vierde Nota Ruimte lijke Ordening extra (Vinex) in het Stadsgewest Middelburg- Vlissingen. De andere helft is voor door andere gemeenten voorgefinancierde projecten. De provincie gaat uit van een bedrag van 630.000 gulden in totaal. Ruim een miljoen kan worden besteed aan de aanpak van ver ontreinigde regionale water bodems. Een selectie van pro jecten is echter nog niet gemaakt. Verder staat grond watersanering op het program ma voor locaties in onder meer Goes en Vlissingen. Bijna 2,5 ton wordt gereserveerd voor onderzoek en sanering in de milieubeschermingsgebieden. ZONNEMAIRE - Dc dorpsraad van Zonnemaire vergadert op maandag 24 juni in het dorps huis. Aanvang is om 20.00 uur. Op de agenda van de vergade ring staan onder meer de ont wikkelingen rond de Rabo bank en de afscheidsacti- viteiten van de zelfstandige ge meente. zond bedrijf niet in gevaar ge bracht moet worden en is be reid om te wachten tot het be drijf over de middelen beschikt - ten laatste op 1 sep tember 1997 - om de vervan ging van de vloer uit te voeren. Aan de gedoogbeschikking wordt de voorwaarde verbon den, dat de metaalbewerkings machines worden voorzien van doelmatige lekbakken eri dat gemorste vloeistoffen direct moeten worden opgeruimd. Overtredingen, die geconsta teerd worden door de milieu hygiënische inspectie, blijven strafbaar. Voor een gedoogbe schikking zijn leges verschul digd, volgens de verordening Zeeland van 1993 bedragen die 4500,-. SCHARENDIJKE - Bij Scha re ndijke, Serooskerke en Haamstede heeft de politie woensdag op snelheid gecon troleerd. Van 11.30 uur tot 13.10 uur stond de politie op de Rijks weg N57 ter hoogte van Scha- rendijke. Van de 565 gecontro leerde voertuigen reden er 28 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 140 kilome ter per uur. Van 13.15 uur tot 14.20 uur werd gecontroleerd op de Ser- ooskerkseweg bij Serooskerke ter hoogte van het benzinesta tion. Het aantal gecontroleer de voertuigen bedroeg 645, waarvan er 45 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 109 kilometer per uur. Van 14.25 uur tot 15.30 uur stond de politie bij de Kraaij- ensteinweg in Haamstede. Ruim vierhonderd voertuigen passeerden, 23 reden te hard. De hoogst gemeten snelheid was 98 kilometer. DEN OSSE - In de nacht van woensdag op donderdag is in Den Osse en Brouwershaven een auto gestolen. In Den Osse ging het om een zwarte Mercedes van het type 300 D. De auto werd gestolen vanaf bungalowpark Meeu- wen'stein. Eigenaar van het voertuig is een 58-jarige inwo ner van het Duitse Friederichs- hafen. Op een parkeerplaats langs de Schouwsedijk in Brouwersha ven werd diezelfde nacht een witte Volkswagen Golf cabrio let gestolen. Het voertuig met zwarte kap, is van een 52-jari- ge inwoner van het Duitse Koln Dellbruck. BROUWERSHAVEN - Twee auto's zijn de afgelopen dagen doelwit geweest van autokra kers. Op bungalowpark Hercken- stein in Brouwershaven werd; in de nacht van woensdag op donderdag een ruit van een groene Renault 19 ingeslagen. Uit de auto wordt niets ver mist. Tussen dinsdag 15.00 uur en woensdag 10.00 uur moest een auto op de parkeerplaats aan de Kraaijensteinweg in Haam stede het ontgelden. De ruit werd ingeslagen. Echter, ook uit deze wagen wordt niets ver mist. Voorzitter van het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland W. den Boer en ir P. Stoter, algemeen directeur Delta Nuts bedrijven, ondertekenen de stortgas- overeenkomst. (Foto: Marijke Folkertsma) SEROOSKERKE - Op de inmiddels gesloten vuilstort bij Serooskerke is woensdag de win ning van stortgas van start gegaan. Het voorna melijk uit methaan bestaande gas, wordt ge bruikt als brandstof voor twee gasmotoren van de installatie die twee generatoren aandrijven. De elektriciteit uit de generatoren gaat naar het elektriciteitsnet. Voor de officiële ingebruikna me van de installatie door ge deputeerde ing. J. I. Henne- keij, ondertekenden Delta Nutsbedrijven en de Reini gingsdienst Schouwen-Duive land het bij de winning beho rende contract. De reini gingsdienst investeerde in de onttrekkingsinstallétie voor het stortgas, - de leidingen en 22 bronnen -, Delta zorgde voor de benuttingsinstallatie, inclu sief de plaatsing en exploitatie van de twee gasmotoren. Als blijkt dat de belt voldoen de gas voortbrengt, komt er een derde gasmotor bij. Door een ventilator wordt het gas aangezogen en naar de moto ren gebracht. De zeven ton die de reinigingsdienst investeer de, moet worden terugver diend met de vergoeding die Delta betaalt voor de opge wekte elektriciteit. Stortgas is gas dat vormt door gisting van afval. Als een vuil stort sluit moet dit gas worden verwijderd wil een belt.fats soenlijk kunnen worden afge dekt. Dit omdat zulk gas de bo venlaag van een afgedekte belt kan doen scheuren en zodoen de ontsnapt, en omdat het een erg milieu-onvriendelijk goed je is. Stortgas bestaat vooral uit methaan, een broeikasgas dat twintig keer zo veel bij draagt aan het broeikaseffect in vergelijking met kooldioxi de. Naast winning van het gas, kan een belt ook worden ont daan van stortgas door het per fakkel te verbranden. De vuil stort bij Serooskerke bevatte op het moment van sluiting ruim een miljoen ton afval. Volgens voorzitter van de Rei nigingsdienst Schouwen-Dui veland, W. den Boer betekent levering van het gas aan een benuttingsinstallatie, een uit- stootreductie van 10,7 kilo ton methaan en 22 kilo ton kool dioxide. ,,Het voorkomen van deze uitstoot is voor het milieu uitermate belangrijk," aldus Den Boer. Het contract dat gisteren werd afgesloten heeft een duur van tien jaar met een optie tot ver lenging. Dat is afhankelijk van de hoeveelheid gas. die dan nog te winnen is. Volgens alge meen directeur van de. Delta,* ir. P. Stoter wordt nu zo'n drie honderd kubieke meter gas'per uur uit de belt onttrokken, in totaal genoeg voor zo'n zeven honderd huishoudens per jaar. De prognoses luiden dat deze hoeveelheid langzaam maar zeker'af zal nemen tot 175 ku bieke meter per uur in het jaar 2005. Is exploitatie voor Delta niet meer rendabel, dan wordt het resterende gas in een speciale installatie van de reinigings dienst, per fakkel verbrand. Liggen de huidige gasmotoren door bijvoorbeeld onderhoud, stil, dan wordt het gas automa tisch verbrand in die speciale fakkelinstallatie. De installatie van Delta is zo danig ontworpen dat de instal latie weggehaald kan worden als de onderneming het voor gezien houdt op de Seroos- kerkse belt. ,,We kunnen de in stallatie waar dan ook binnen ons verzorgingsgebied inzet ten als warmtekrachtinstalla tie bij een tuinder of andere klanten waarmee een warmte- lèveringscontract wordt aan gegaan," aldus Stoter. Tweede De stort in Serooskerke is de tweede belt in Zeeland waar stortgas wordt onttrokken. Uit de stortplaats Midden-Zee land in Vlissingen-Oost wordt gas onttrokken en voor, het grootste deel geleverd aan twee bakovens van het alumi- niumbedrijf Pechiney. Vol gens gedeputeerde Hennekeij staat nu voor de stortplaats Koegorspolder bij Terneuzen winning van stortgas op het programma. huis aan de Koning Gustaaf weg heeft gestaan en een aan tal randen van het Kaas- kenswater. Op de plaats waar de enige tijd geleden gesloopte zusterflat stond, was vroeger een vuilnisbelt. De later gecon stateerde vervuiling was al aanleiding om het aantal te bouwen woningen op die vrij gekomen locatie terug te bren gen. Ook enkele randen van het Kaaskenswater worden bij het onderzoek betrokken. Volgens een woordvoerder van de pro vincie zijn er aanwijzingen dat het Kaaskenswater vroeger groter was. ,,Nu willen we we ten hoe die stukken destijds zijn gedempt. Het zou kunnen dat daarvoor afval van de vuil nisbelt is gebruikt," aldus de woordvoerder. In Noordgouwe wil de provin cie nog een onderzoek uitvoe ren in een sloot aan de Hanen- weg. In die sloot zaten bestrijdingsmiddelen, restant van regelmatig gebruik als spoelplaats door een loonspui- ter. Na de sanering werd nog wat arsenicum aangetroffen. Dit gif kan op natuurlijke wij ze in de bodem zijn ontstaan of restant zijn van de bestrij dingsmiddelen. Onderzoek volgend jaar moet uitwijzen wat waar is Grondsanering De provincie verwacht dat in 1997 toch nog een bedrag be schikbaar zal zijn voor hot op starten van grondsaneringen op landlocaties. Het geld zal in elk geval worden gebruikt voor de sanering van de grond van een voormalige wasserij in ZIERIKZEE - De provincie Zeeland is van plan om op een drietal locaties op Schouwen-Duive land nader bodemonderzoek naar verontreini ging uit te laten voeren. Het gaat om een sloot aan de Hanenweg in Noordgouwe, de plaats waar de zusterflat van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis aan de Koning Gustaafweg in Zie rikzee heeft gestaan, en enkele randen van het nabij gelegen Kaaskenswater Een en ander blijkt uit het ont- werp-bodemsaneringspro- gramma 1997 van de provincie. Daarin zijn de bij de provincie bekende locaties opgesomd, waar de bodem zodanig is of dreigt te worden vervuild dat sprake is van ernstige bodem verontreiniging. Ook zijn op genomen de gevallen waarvan de provincie vindt dat onder zocht moet worden of zich zul ke omstandigheden voordoen. Het ontwerp-bo.demsanerings- programma is onderdeel van het Milieuprogramma 1997- 2000. Wat betreft Zierikzee, komen volgens de provincie twee loca ties in aanmerking voor nader bodemonderzoek. De plaats waar de zusterflat van het Zweedse Rode Kruis Zieken- De provincie ts van plan om onder meer op de locatie Koning GUstaaftoeg in Zierikzee nader bo demonderzoek uit te voeren. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3