Vlootschouw hoogtepunt Vlaggetjesdag Nederlands rijbewijs heeft een nieuwe Europese jas m -SÉ ïSi =□3 dier in het vizier PRMB° PUZZELRUBRIEK Elf vertederende katjes in dierenasiel Zierikzee Wimpel voor G026 van J. Lokker en Zn 'Roze papiertje' blijft qua kleur en formaat hetzelfde A B D ■PÜÉP B xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx 0115-613641 Ultra-geluidsgolven binden de strijd aan met cellulite WOENSDAG 19 JUN11996 HET EXTRA NIEUWSBLAD STELLLENDAM - De Stellendamse Vlaggetjesdag 1996 stond in het teken van vis, veel vis, heel veel vis. Niet alleen in grote aantallen en soorten ver krijgbaar in de vele kraampjes op de braderie, maar ook de officiële opening van de geheel vernieuwde visafslag die met Vlaggetjesdag gecombineerd werd, stond in het teken van de vis en de vissers. Hoogtepunt was de vlootschouw die 's middags ge houden werd. Het schitterende weer en de grote bekendheid die aan de Vlaggetjesdag was gegeven, zorgden deze dag voor een bijzonder grote belangstel ling voor de Stellendamse haven, 's Morgens opende de Commissaris van de Konin gin, mevrouw ir. J. M. Leem huis-Stout, de geheel ver nieuwde visafslag. Dit gebeurde in gezelschap van vele genodigden, allen op een of andere wijze betrokken bij de visserij. Voorafgaand aan deze offi ciële handèling riep burge meester C. Sinke de vissers op tot eenheid en samenwer king. ,,De visserij op Goeree was sterk, is up to date en straalt vertrouwen in de toe komst uit. Maar de visserij is inmiddels een ingewikkeld spel geworden, geleid op een voor de individuele visser onbereikbare plaats. Daar om is samenwerking nodig. Zonder samenwerking wordt er over u beslist, maar wel zonder u. Behalve dat de beroepsgroep zich landelijk moet binden, is dat volgens Sinke ook het geval met de plaatselijke vis serij. ,,U kunt zich geen drie vissersverenigingen permit teren. Want wie geen eenheid vertoont, wordt tegen elkaar uitgespeeld. Verdeeldheid is een verspillende luxe, een heid is efficiënte kracht," waarschuwde Sinke. Wimpel Leemhuis-Stout verklapte de aanwezigen dat het voor haar een bijzondere werkdag was. Dat kwam niet alleen omdat zij het bord mocht ont hullen met daarop de tekst: 'Visafslag Goedereede klaar voor de toekomst'. „Voor mij is dit beslist geen opgave, maar meer een ple zierig dagje uit." Ook reikte zij de prijzen uit voor het best verzorgde schip: de SL 12 van de firma H.A. en A. Brinkman, en de best ver zorgde machinekamer: de GO 26 van de firma J. Lok ker en Zn. Deze laatste kot ter sleepte bovendien de wimpel in de wacht en mocht hierdoor de vlootschouw aanvoeren. De vlootschouw was onge twijfeld het hoogtepunt van de dag. Vanaf de GO 48 nam Leemhuis als vlootadmiraal de vlootschouw af. Deze drie jarige kotter was de laatste nieuwgebouwde kotter en daarom volgens de traditie aangewezen als vlaggen schip. Alle vissersboten wa ren voor de gelegenheid fees telijk gepavoiseerd met zoveel mogelijk vlaggen. Op volgorde verlieten zij, aange voerd door de wimpelwin naar, de binnenhaven om een saluut te brengen aan het vlaggenschip. Aan boord van de vissersschepen vele be langstellenden, die van de gelegenheid gebruik maak ten eens een kijkje aan boord te nemen. Een fantastische belevenis waarbij de grote gastvrijheid van de vissers aan boord zeer werd ge roemd. Koffie en drankjes Het was een drukte van belang op de kade van de Stellendamse Binnenhaven. werden gratis verstrekt, al dan niet met zelfgebakken koekjes en natuurlijk gebak ken vis. Stuurloos Ook de OD 15, de Zwerver, van Piet Sperling verliet de haven om een eerbetoon te brengen. Ongewild werd het schip al na korte tijd een tweede vlaggenschip. Nog maar nauwelijks de G048 ge passeerd, riep kapitein Piet Sperling zijn machinist naar de machinekamer: „Ik ben stuurloos," luidde de bood schap. Spannende ogenblik ken voor de passagiers en de bemanning volgden, terwijl machinist Ingmar Vlietland uit alle macht probeerde een haperende klep in het hy draulische stuursysteem tot redelijkheid te brengen. De reddingboot Zeemanspot verleende onmiddellijk as sistentie en kwam langszij liggen, om het schip op één plek te houden. De passa giers aan boord konden in middels genieten van het prachtige gezicht op de vol tallige vloot van meer dan ze stig voorbijvarende kotters. Enkele kleine passagiertjes van de Zeemanspot maakten van de nood een deugd en ge bruikten de OD 15 voor een sanitaire stop. Om geen risico's voor de pas sagiers te nemen, achtten Sperling en zijn bemanning het na een voorlopige repara tie raadzaam om terug te va ren naar de haven. Gelukkig bleek het euvel achteraf sim pel te verhelpen en kon de kotter zondagavond in goede* staat vertrekken voor de ge woonlijke visvangst op tong en schol. Ondertussen was aan de wal de braderie in volle gang. Be halve dat ondernemers en vereniging hun waren aan de man trachtten te brengen, kon er aan allerlei wedstrij den worden meegedaan. Aan (Foto: Marijke Folkertsma) het eind van de dag werd een touwtrektoernooi voor de kotterbemanningen gehoud- den. Een helikopter maakte rondvluchten, zodat men zijn eigen huis eens vanuit een ander gezichtspunt kon be kijken. Dat alles onder de vrolijke klanken van een carillon. Niet van de toren van Goede reede, maar van de kraam van de Vrienden van de Goe- reese Beiaard. Deze club haalde geld op voor de uit- 'breiding van het carillon in de toren. De vrijwilligers ho pen over vier jaar het beno digde bedrag bij elkaar te hebben. PELWEDSTRIJD COLIJNSPLAAT - Tijdens de Visserijdagen in Colijnsplaat op zaterdag 10 augustus zal weer een garnalenpelwed- strijd worden gehouden. Ieder een die redelijk tot vlot kan pellen wordt uitgenodigd om voor deze wedstrijd in te schrijven. De organisatoren verwachten plusminus vijftig deelnemers en deelneemsters uit de van oudsher bekende garnalenha- vens als Arnemuiden, Stellen dam, Den Oever, Schevenin- gen, Colijnsplaat en uiteraard ook Oostende en Zeebrugge. Voor de prijsuitreiking is de bekende tv-kok Joop Braak- hekke uitgenodigd. Dezelfde middag wordt onder leiding van Joop Braakhekke een reuzengarnalencocktail be reid, waar minstens 50 kilo ge pelde Colijnsplaatse garnalen in zal worden verwerkt. AQUARELLEN OUDDORP - Adriaan van der Valk uit Lunteren expo seert van woensdag 3 juli tot en met zaterdag 3 augustus aquarellen in Bezoekerscen trum Grevelingen op de Punt in Ouddorp. Te zien zijn wilde bloemen, zeegezichten, silhouetten van dorpen en vele land schappen. Hoewel duidelijk herkenbaar zijn de aquarel len van Van der Valk geen echte weergave van de wer kelijkheid. Hij gaat er van uit dat de mensen bij de eer ste waarneming selecteren wat ze willen zien. En wat is dan nog werkelijkheid? Zo vraagt hij zich af. OELTGENDAG OOLTGENSPLAAT - 'De Plaet op straet'. Dat is het thema van de Oeltgendag die dit jaar op zaterdag 6 juli wordt gehouden in Ooltgens- plaat. Zoals in voorgaande jaren staat deze dag boorde vol activiteiten. Dit jaar is er speciale aandacht voor straatanimatie, met onder meer een vuurspuwact en magische fietsen. Ook voor de editie van dit jaar hebben K. Bath en W. de Graaf vele markten en bra derieën in Nederland afgelo pen, op zoek naar stands die passen bij hetgeen er tijdens Oeltgendag op de Plaetse ge beurt. In totaal staan er zo'n tweehonderd kramen en daarbij zijn er uiteraard veel met oude ambachten. Ook de inwendige mens wordt niet vergeten. En er is weer volop te beleven voor de kinderen. Dat alles wordt aangekleed met sfeervolle muziek, af komstig van verschillen de looporkesten. De jaar markt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De gevolgen van een Verenigd Europa worden steeds meer zichtbaar. Onder andere in ons rijbewijs dat vanaf 1 juni 1996 in een vernieuwd Europees jasje is gestoken; met een ander uiterlijk, andere indeling, gedrukt op an der papier, met op de voorkant het symbool van de Europese Unie, de twaalf sterren. Qua kleur en formaat blijft het 'roze papiertje' ongewij zigd. Wel nieuw zijn de pictogrammen voor de aan duiding van de voertuigcate gorieën. Tevens zijn interna tionale codes vastgesteld waarmee de politie in heel Europa kan zien of de be stuurder bijvoorbeeld alleen voertuigen met automaat mag besturen. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat benadrukt, „dat het niet zo is dat iedereen nu zijn huidige rijbewijs moet omwisselen. Men hoeft pas een nieuw rijbewijs te halen als het huidige document vernieuwd moet worden." Vernieuwingsdatum Dat is tien jaar nadat het rij bewijs is verkregen. In elk huidig rijbewijs staat de ver nieuwingsdatum vermeld. Uiteindelijk is dus pas op 1 juni 2006 iedereep in het be zit van het nieuwe rijbewijs. Belangrijk om te weten is verder dat de gemeenten be- categorïe(ën) waarvoor het rijbewijs geldig is J vanaf <25 kW <0,16 kW/kg 3500 kg <1+8 1; MiMinn <01-10-1986 <01-10-1986 XXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXX De verschillende categorieën worden in het nieuwe rijbewijs aangeduid met pictogrammen. last blijven met afgifte en (her)-afgifte van rijbewijzen, de Rijksdienst voor het Weg verkeer (RDW) met de om wisseling van buitenlandse rijbewijzen. Internationale rijbewijzen kunnen nu ook bij de gemeenten worden aangevraagd. Voorheen liep dit via organisaties als de ANWB. Volgens de woordvoerder moet in het kader van de fraudebestrijding regelma tig een nieuw rijbewijs ver schijnen. „Het is immers een papier van waarde. Crimine len blijven zoeken naar mo gelijkheden om het te verval sen. Regelmatige vervanging van het rijbewijs is dan ook wenselijk, zeker als het met de nieuwe technieken steeds beter beveiligd wordt tegen vervalsing. Dit nieuwe docu ment is optimaal fraudebe stendig." Sofi-nummer Op het nieuwe rijbewijs staat ook het sociaal-fiscaal nummer ('sofi-nummer') van de houder vermeld. Dit ont brak voorheen op het rijbe wijs. Het document is in veel gevallen te gebruiken als identiteitsbewijs. Het nieuwe rijbewijs is voor taan in de meeste gevallen tien jaar geldig. Voorheen was het rijbewijs geldig tot de eerste dag van de maand volgend op die waarin de rij bewijsbezitter zeventig jaar werd. DaaL'bij moest men zijn 'roze papiertje' wel iede re tien jaar laten vernieu wen. Pictogrammen Uiterlijk verandert het rijbe wijs ook. Zo is de papiersoort gewijzigd, er zit een nieuw watermerk ih en op de voor kant staat het EU-beeldmerk met twaalf sterren. Verder worden de voertuig categorieën. aangeduid met pictogrammen. Door de in ternationale herkenbaarheid van deze symbolen kan de politie in heel Europa het rij bewijs makkelijker 'lezen'. En er kan minder makkelijk mee worden gesjoemeld. Naast de pictogrammen zijn internationale codes vastge steld. Hiermee worden de be perkende bepalingen of aan passingen voor bestuurder, of voertuig, bijvoorbeeld au tomaat, aangeduid. Per voertuigcategorie (A voor motor, B voor auto, C voor vrachtwagen en D voor bus) is plaats ingeruimd voor de eerste afgiftedatum van die categorie. Verder zijn de theorie-certifi caten voor de voertuigcate gorieën A, B, C en D gesplitst. Voor deze catego rieën moet men nu aparte theorie-certificaten behalen. Deze theorie-certificaten blijven voortaan één jaar geldig. Theorie-certificaten behaald vóór 1 juni 1996 be houden hun oorspronkelijke geldigheidsduur van drie jaar. Motorrijbewijs Ook rond het motorfietsexa men is per 1 juni 1996 het no dige veranderd. Volgens het nieuwe Reglement Rijbewij zen moeten kandidaten jon ger dan 21 jaar nu examen af leggen op een 'lichte' motorfiets met een minimum cilinderinhoud van 120 cc en een maximum vermogen van 35 kW. De motor moet wel minimaal honderd kilometer per uur kunnen rijden. Wie 21 jaar of ouder is, kan kie zen tussen een lichte of een zware motorfiets. Overigens betekent een maximum vermogen van 35 kW voor het examen niet dat de nieuwbakken motorrijder ook automatisch op zo'n mo torfiets mag rijden. Wie les heeft gehad op een motor met een maximum vermogen van 35 kW, mag ongeacht de leef tijd slechts de straat op met een motor van maximaal 25 kW, die tevens niet Yneer dan 0,16 kW/kg specifiek vermo gen (ofwel 0,22 pk/kg) heeft. Na twee jaar mag ook op een 'zware' motorfiets worden gereden, zonder dat iemand opnieuw examen hoeft te doen of een nieuw rijbewijs hoeft aan te vragen. Wie voortaan motorrijles wil nemen of zich wil opgeven voor het praktijkexamen, moet in het bezit zijn van een geldig theoriecertificaat, on geacht of hij het rijbewijs B al heeft. Bij de eerste rijles dient de kandidaat het theo riecertificaat te tonen. VVV-BOEKWERKJE BURGH-HAAMSTEDE - In een oplage van 10.000 exem plaren laat de. Streek VVV Schouwen-Duiveland mor gen, woensdag, een culinaire gids van Schouwen-Duive land verschijnen. Het gidsje is een aanvulling op de accommodatie-gids van de Streek WV en Pro motie. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij alle VW- kantoren op het eiland. Het boekje is gemaakt op ver zoek van de horeca-onderne- mers. iets minder dan een kwart van de 87 horeca-za- ken op Schouwen-Duiveland heeft ruimte gekocht in de gids 'Schouwen-Duiveland Culinair'. Die deelname valt de VVV toch enigszins tegen. „Het is een nieuw product. Velen wachten nog af. We gaan ervan uit dat het nog moet groeien," zegt VW- voorzitter, mevrouw A. M. J. van Holthe tot Echten- Boomsma. Het gidsje is uit gevoerd in opvallend rood en heeft op de voorpagina de kloet, het symbool van de Streek-VVV. Behalve ver meldingen van restaurants bevat het boekje streekre cepten en een bon voor een attentie van de VW. OPEN KERKDAGEN ZIERIKZEE - In de Gasthuis- kerk in Zierikzee worden in de periode van 1 juli tot en met 23 augustus open kerk dagen gehouden. Dit is een gezamenlijk evangelisatie project van de Hervormde en Gereformeerde Kerk in Zie rikzee. Tijdens deze dagen zal het or gel worden bespeeld en staat een boekentafel opgesteld. Tevens is er een foto-tentoon stelling met als titel 'Joods' van de Amsterdamse foto grafe Jenny E. Wesley en een videofilm met de titel Te kens in de Tijd. De open kerkdagen zijn op maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Advertentie bijzitten? Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: (jOI Zeeuwse Verwarming® Unie B.V. De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 5 juni zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- L. v. Heemst, Rubensplein 54, Middelharnis De tweede prijs: Een waardebon van 15,- W. Scheele, Sluispad 9, Haamstede De derde prijs: Een waardebon van 10,- D. P. Clement, Neptunuslaan 4, Oude-Tonge Het sleutelwoord van de puzzel van 5 juni is: Stempeldoos De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 14300 AA Zierikzee. De envelop pe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel ver schijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendin gen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 28 juni in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1scheikundig element; 3. slangetje om wondvocht weg te laten lopen; 5. logement voor automobilisten; 7. venterswaar; 8. vloerbe dekking; 10. regelmatig zesvlak; 12. trefwoord; 13. rangtelwoord; 14. mo tief; 16. verkeerd; 18. organische verbinding die ontstaat bij inwerking van een zuur op een alcohol; 19. wijze; 20. boven het water uitstekende lucht pijp; 22. gaping; 23. plantenziekte; 24. sfeer in iets. Verticaal: 1lansier; 2. overlevering waarvan de juistheid oncontroleerbaar of zeer twijfelachtig is; 3. scheidslijn; 4. land in Afrika; 5. onderwerp; 6. trage, temerige vrouw; 8. zweefrek voor circusacrobaten; 9 trommelsla ger; 10. onverschrokken; 11. instrument voor op een schip, waarmee je je positie bepaalt; 14. met de kenmerken van een bepaalde bouwtrant; 15. dwingeland; 16. speelgoed; 17. gekristalliseerde koolstof; 20. smal, recht en enigszins lang; 21. taille. Welke uitdrukking kan van de letters in de cirkeltjes gemaakt worden? 9 20 23^ ZIERIKZEE - Medi-Cell brengt een nieuwe methode op de markt in de strijd tegen cellulite (sinaasappel huid): ultra-geluidsgolven. Deze trillen de verkal kingen (veroorzakers van de onregelmatige huid) los, waardoor opgeslagen vet- en afvalstoffen afge voerd kunnen worden. Negentig procent van de vrouwen kampt met celluli te. Dat betekent echter niet dat het probleem van de si naasappelhuid geaccepteerd is. Niets is minder waar. Vrouwen gaan naar de sport school, kopen crèmes of gaan zelfs over tot plastische chi rurgie om de huid weer glad, gezond en soepel te krijgen. Cellulite is een opeenhoping van vet- en afvalstoffen. Doordat de poriën van de huidcel verstopt raken, is de cel verkalkt. Door de kalk wordt de stofwisseling on mogelijk en blijven vet en af val gevangen. Het gevolg is het onregelmatige reliëf. De verkalking is hard en kan losgetrild worden met ultra geluidsgolven. Deze worden ook gebruikt om nierstenen te vergruizen. Door de ge luidsgolven wordt de kalk losgetrild, waardoor vet en afval afgevoerd kunnen wor den. (Foto: Joop van Houdt) Het is vertederend om te zien, al die jonge katjes in het die renasiel aan de Zandweg in Zierikzee. Elf kittens zijn op zoek naar een baasje. Van dit elftal zijn er drie die direct het asiel kunnen verlaten: twee cypers gekleurde poezen en één schildpad/witkleurig poesje. Acht katjes moeten nog even bij hun moeder blijven, voordat zij onder de hoede van een baasje kunnen komen. Maar... geen nood, mensen kunnen de ze vrolijke, dartele kittens wel alvast 'reserveren*. Ze zijn tussen twee en negen weken en hebben de kleuren zwart, zwart/wit en schildpad/wit. Wie deze schitterende beestjes een leuke toekomst wil geven, kan bellen met het asiel, tele foon 0111-417013, of even langsgaan. Het is maandag tot en met zaterdag geopend van 9.00 tot 11.30 uur. Er vertoeven ook vijf honden en een twintigtal oudere katten. Ook zij hun keren naar een aardig baasje. Hond Heska is helaas nog niet geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 13