'Afhankelijkheid van Óoms groter dan lef om bij hem weg te lopen' Zeilschool in steigers Paling brengt Johan Rombouts naar zege Ex-judoka Anita Staps wil andere meisjes voor herhaling behoeden Holkers Eigenaren denken nu al aan uitbreiding accommodatie Tennistoernooi om Grand Slam Cup naar september DINSDAG 18 JUNI 1996 NR 25993 i/AI'J Avondwedstrijd HSVDreischor Anita Staps over haar verstandhouding met voormalig judocoach Peter Ooms: ,,Je realiseerde je dat het niet goed was dat het gebeurde.(Foto: Joop van Houdt) NIEUWERKERK - Ondanks alles vindt ex-ju- doka Anita Staps (35) haar voormalige trainer Peter Ooms geen klootzak. „Hij is ziek," zegt de inwoonster van Nieuwerkerk. „Geestelijk ziek." Over haar seksuele ervaringen met de Tilburger is ze al lang heen. SIRJANSLAND - Het vangen van een paling bleek voor Johan Rombouts voldoende de zege bij een avondwedstrijd van hengelsportvereni ging Dreischor weg te kapen. De viswedstrijd in de Grevelingen was een jubileumwedstrijd buiten de normale competitiewedstrijden. Ze reconstrueert het verhaal voor de zoveelste keer. Vooral met de bedoeling anderen voor misbruik te behoeden, Want, naast Anita Staps, Irene de Kok en Monique van der Lee zijn er nog vier, vijf meisjes die op dit moment niet met hun verhaal naar buiten durven te komen. Ongeloof overheerst. Hoe kan iemand - Ooms in dit geval - ja renlang ongestoord zijn gang gaan zonder dat er iets gebeurt of iemand iets onderneemt. Staps snapt het nog steeds niet, In haar sportschool in Zie- rikzee hoort ze regelmatig de zelfde verhalen. Seksueel mis bruik is meer uitzondering dan regel. Staps, 35 jaar, eenmalig we reldkampioen, tienvoudig Ne derlands kampioen„maar geen Europese titel, kwam op haar zevende in aanraking met Ooms. Ze woonde in Goirle en trainde één keer in de week. Op twaalfjarige leeftijd voer de ze de trainingsintensiteit op naar driemaal per week. Inter nationale wedstrijden volg den. Vanaf haar veertiende le vensjaar begon Ooms met haar te 'rommelen'. Seksuele ge meenschap was er niet, voor het overige werd ze overal be tast en aangeraakt. Tot haar twintigste. Staps vertelt. Bang ,,Zo'n relatie heeft vele kan ten. Kameraadschap, vriend vriendin-relatie, ouder-kind. Een seksuele relatie ontwik kelt zich uit leraar-leerling-si tuatie. Het was niet goed. Er was niet mee te stoppen. Ik durfde er niet over te praten. Bang om de rest kwijt te ra ken. Hij maakte gebruik van zijn macht. Hij was de baas. Wij de den wat hij zei, daar dacht je niet over na. Tegenspreken was niet aan de orde. Hij be paalde je vriendjes, of je ging stappen of wat je dronk. Het ging zo ver. Soms vroeg je je af of hij de enige was. Er zijn zo veel relaties tussen trainer en leerling. Er is heel langzaam naar toege werkt. Ik mocht niet naar schoolkamp. Dat vond hij slechte invloeden. Niet naar feesten. Op zo'n kamp laat naar bed. Deed ik toch. Daar was Ooms kwaad over. Een klassenfuif was uit den boze. Hij kwam overal achter. Dat vond ik niet erg. Je realiseerde je dat het niet goed was dat het gebeurde. Puberteit Het is een interessant feno meen. Hoe iemand zo kan ma nipuleren. Je houdt écht van zo'n man. Je kent zo'n man in en in. Ik deed alles voor hem. Hij hield van mij als een ouder van een kind. Het is niet onder een noemer te vangen. Je weet niet hoe het anders kan. Jouw privéleven is zijn leven. Ooms kreeg een ongeluk. Ik nam zijn lessen over. Deed ik graag." Staps kwam in de puberteit te recht. Ooms probeerde te ont dekken waar zijn grenzen en die van Staps lagen. Ze ver volgt haar monoloog. ,,Hij trouwde binnen die situatie. Als ik weer eens een losse flod der had, voelde hij zich gepas seerd. Hij wist zich geen hou ding te geven tegenover zijn vrouw. Er ontstond een sfeer waarin je je afzet. Dan kun je niet preste ren. Als ik er definitief werk van had gemaakt, had dat zijn huwelijk en gezin geschaad. Ik dacht dat na Ooms de wereld en judo ophield. Ik heb het niet tegen mijn ouders gezegd. Dan moest ik van judo af en dat wilde ik niet. Ik droom er veel over. Geen nachtmerries. Het komt heel veel terug. Hij is de laatste ja ren geestelijk ziek geworden. Hij realiseerde het zich niet. Hij wist het eigenlijk wel. Maar het was zo'n gewoonte geworden dat hij het niet als kwetsend zag. Ik heb er niets aan over gehouden." Volgens Staps zijn er op dit moment nog meer meisjes die onder Ooms lijden. Ze praten niet, omdat ze bang zijn. „Zo veel macht heeft hij. Ze zijn als de dood dat hij wat zal doen." Seksueel misbruik van Ooms met Irene de Kok en Monique van der Lee had Staps niet ver wacht. Ze voelde het wel tij dens huldigingen. Met de feiten naar buiten ko men, deed het drietal toen niet. Bonje „Als daardoor bonje komt, kun je niet samen presteren. Je probeerde situaties te mijden. Het gebeurde vaak in situaties waar veel mensen omheen wa ren. Dat vond hij een kick. In de auto, op een training, in een hotel. Nooit één op één. Als ik zijn hand terug zou duwen, zou iedereen het merken. Hij kwam zelfs onder de les naar beneden." De zaak Ooms aan de pers ver tellen, daar wilde het drietal niet aan. Met een psycholoog van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) is geprobeerd de zaak intern op te lossen. Toen dat niet lukte kwam de beruch te brief van het drietal bij het sportprogramma van Barend en Van Dorp terecht. Een lek bij het NOC, vermoedt Staps. Bovendien merkte het duo tij dens wereldkampioenschap pen en Olympische Spelen dat er iets mis was. De twee sportjournalisten be hoorden niet bepaald tot Staps' favorieten. Het neersa belen - hun handelsmerk - van gasten, dat hoeft van haar niet zo. Vele gesprekken voerden Staps en haar lotgenoten met "het tweetal. „Ze waren allebei erg aange slagen. Henk van Dorp vond het de zwaarste dagen uit zijn carrière. Ze waren geshoc keerd door alle details. Weken erna hebben ze gebeld hoe het met ons ging. Voor hen was het ook nieuw. Het was geen on derwerp dat daar normaal komt." Lef Ongeloof blijft overheersen bij Staps. „Iedereen gelooft ons. De verhalen van andere meis jes stemmen voor het grootste deel overeen met die van ons. Wat moet er nog meer gebeu ren om iemand schuldig te ver klaren?" De Nieuwerkerkse kan heel goed begrijpen dat anderen niet met hun verhaal naar bui ten durven te komen. „Je krijgt zoveel over je heen. Je moet sterk in je schoenen staan. Jonge meisjes durven dat gevecht niet aan. De afhan kelijkheid van hem is groter dan het lef om bij hem weg te gaan." Er werd 's avonds gevist van negen uur tot kwart voor twaalf aan de dijk bij Sirjans- land. Op deze plaats is in de zo mermaanden 's avonds wel eens paling te vangen. Het was een heerlijke warme zomer avond, dus ideaal voor palin gen te vangen. Zoals te ver wachten was, werd er in de eerste anderhalf uur van de wedstrijd niks gevangen. De paling laat zich zelden bij dag licht met de hengel vangen. Na zonsondergang zag Adrie van der Welle, die voor het eerst aanbeet, geen langver wachte paling maar een gewo ne bot. Deze bot bracht voor Van der Welle negentien centi meter op de meetlat. Met nog drie kwartier te gaan - het was al elf uur geworden - wilde de paling niet happen. Het geduld van de vissers werd danig op de proef gesteld. In het laatste half uur vingen zes hengelaars evenzovele palin gen. Uitslag: 1. Johan Rombouts 42 centimeter, 2. Wessel de Wilde 38, 3. Cees Kloet 36, 4. Ko Ro- München plaats. Aan het toernooi nemen de bes te zestien spelers deel van de vier Grand Slams (Melbourne, Parijs, Londen en New York). Het prijzengeld bedraagt ruim tien miljoen gulden. De organisatie had de interna tionale tennisfederatie ITF verzocht ,om een andeye plaats op de kalender om de attracti viteit te verhogen. „Twee we- mijn 34, 5. Rinus de Jonge 33,6. Dirk Fluijt 31,7. Adrie van der Welle 19. EDE - De broers Niels en René Holkers waren bij de oostelij ke kampioenschappen in Ede redelijk goed op dreef. René Holkers, eigenlijk C-ju- nior, startte net als zijn broer bij de B-jongens. Niels Holkers werd bij het polsstokhoog springen eerste met 3,70 meter. De discus wierp hij 39,80 meter ver, goed voor een tweede stek en een persoonlijk record. Zijn kogel kwam 12,82 meter verder terecht, bij het ver springen haalde hij 5,85 meter en de 100 meter liep Holkers in 12.22 seconden. René Holkers vestigde een per soonlijk record op de hinkstap- sprong, 11,34 meter. Hoog sprong hij 1,60 meter. De speer belandde na 40,96 meter weer in het gras. ken na de US Open zijn de spe lers nog steeds fris en vol ener gie," verklaarde David Beau- vois namens het manage- mentsbureau ISPR. In het verleden is het toernooi om de Grand Slam Cup aan het èind van het vermoeiende ten- nisjaar vaak getroffen door af zeggingen van spelers. BONN (EFE) - Het jaarlijkse tennistoernooi om de Grand Slam Cup zal met ingang van 1997 in de maand september plaatshebben. Tot nu toe vond het evenement telkens in december in af zijn vijftiende in waterspor ten als surfen, zeilboten, cata marans. Zijn werkplekken wa ren op Port Zélande, Friesland en Brouwershaven. „De hele zomer zit ik op het water. Het lekkerste wat er is." Het water kreeg ook Meijer de laatste jaren flink te pakken. Varen op het Grevelingenmeer vindt de Fries leuker dan de slootjes en plasjes in zijn ge boorteprovincie. „Zeilen blijft zeilen," voegt hij er droog aan toe. Gevoel Zeilen is ook leuk. Een rondje met Koper over het Grevelin genmeer is alsof je de hele we reld aankunt. En als je er een beetje gevoel (Koper: „Door dat je het voelt, kan je het zelf leren") voor hebt, is het een verrekt leuke tijdsbesteding. Heerlijk urenlang door het wa ter snijden, een fris briesje en zonnetje op je bol. Gewoon ge nieten. Volgens Koper kan iedereen zeilen leren. Ook gehandicap ten. Volgend seizoen wil het ambitieuze tweetal zeillessen aan mensen met een handicap geven. Op het park Den Osse komt een accommodatie voor veertig personen. De bedoeling is dat ze dan kampen organise ren en cursussen gaan geven. Vooralsnog willen Koper en Meijer het rustig opbouwen. „We zijn al blij dat we een stei ger hebben," zegt Koper. Voor een start zijn ze tevre den. Er is veel aanloop vanuit het vakantiepark en de WV's. Ze zijn nieuwsgierig. Er ko men veel mensen met kinde ren. Meijer: „We moeten hel nu opbouwen en reclame maken. We willen de mensen op een goede manier zeilen leren." De zeilschool is vooral een zo merse aangelegenheid. Koper: „Je denkt weinig aan andere dingen. Ik wil wel wat gaan doen in de winter." Dat 'wat' volleybal is, lijkt waarschijn lijk. Koper speelt namelijk in het eerste van MEVO'80. Meijer wil het vak uitoefenen waarvoor hij is opgeleid: scheepstimmerman. „Een machtig mooi vak," straalt de Fries. In de schijnwerper. Zo heet de rubriek die elke dinsdag op deze pagina verschijnt. Spor ters die in het weekeinde een opmerkelijke prestatie heb ben geleverd of in de komen de dagen aan een belangrijk evenement meedoen worden uitgenodigd om op trefwoor den te reageren. Deze afleve ring staat Hanneke Vijfvinkel 'In de schijnwerper'. De ama zone uit Burgh-Haamstede be haalde bij dressuurwedstrij- den van RV Zilveren Trens in de M-klasse weer winstpunten met haar paard Ilcamar. Met dit beest begon ze in de B-ca tegorie. Het doel is de Z-klas- se, net als met haar vorige paard. Vijfvinkel zit al vanaf haar vijfde op de rug van een paard. Naam: Hanneke Vijfvinkel. Geboren: 4 oktober 1960 in Numans- dorp. Woonplaats: Burgh-Haamstede. Sport: Paardrijden. Partner: Ja, Rien Staat. Club(s): De Duikclub en Zilveren Trens. Beroep: Drogiste en werkzaam in par fumerie. Hobby's: Paardrijden en darten. Favoriete sporten: Paardrijden en darten. Laatste boek: De paardenfluisteraar. Schrijver: Nicolas Evans. TV-programma's: Die zie ik niet veel, natuur programma's vind ik altijd wel mooi. Kranten/tijdschriften: De Hoefslag en Paard en Sport. Muziek: Moderne muziek. Eten: Ik vind alles eigenlijk wel lekker. Drinken: Witte Martini. Uitgaan: IK ben gek op uitgaan. Mooiste plekje op Schouwen- Duiveland: Burgh-Haamstede natuurlijk. Favoriete stad in Nederland: Rotterdam. i Vakantie: Dit jaar gaan we naar Kenia. Geloof: Nee. Heeft hekel aan: Luie mensen. Slechtste eigenschap: Ik kan niet stilzitten. Dat hoor ik steeds van familie en vrienden. Beste eigenschap: Omgaan met dieren. Mooiste sportmoment: Olympische Spelen van Atlan ta. Vervelendste sportmoment: Geen. Blessures: Een rugoperatie van een aan tal jaren geleden. Tben heb ik er anderhalf jaar uitgelegen. Ik kon niet rijden. Heel verve lend. Sportief doel: liet hoogste in de dressuur. Sportvrouw/sportman uit de regio: Liesbeth van Oosten. Beste trainer: Liesbeth van Oosten. Sporen: Om het hoogste niveau te be reiken. Waar blijf je voor thuis: Een gezellig avondje met Rien. EK-voctbal: Hartstikke leuk. Doping: Zeer slecht. Anky van Grunsvcn: Super. Concurrentie: Nee, Ik zie ze allemaal als me deruiters en -amazones. Ralph Koper (rechts) en Hessel Meijer hebben elkaar gevonden in Joop van Houdt) DEN OSSE - Ze zijn allebei maf van zeilen: Ralph Koper uit Zierikzee en Hessel Meijer uit het Friese Warns. Wat doe je dan? Je begint een zeilschool. Voorlopig hebben ze vijf valken, twee motorbootjes en een kolibri tot hun be schikking en geven ze les aan vakantiegangers, recreanten en dagjesmensen. Het tweetal is am bitieus. Net een paar weken begonnen, denken ze al aan uitbreiding. De zeilschool met de naam Sail- trainers van Koper en Meijer staat letterlijk en figuurlijk in de steigers. Ze hebben al wat aanloop van belangstellenden, maar hebben eigenlijk hun handen vol aan het klaarma ken van een beetje representa tieve accommodatie. Want in de haven van Den Osse steekt het gebouwtje schril af bij al het moois wat er rondom is te bewonderen. Prachtige zeilbo ten, veel tweede huisjes. De accommodatie is een grote, lange container. De toonbank is in aanbouw, plastic beker tjes en papieren liggen door el kaar op tafel, verfpotjes en kwasten staan hunkerend op de grond.te wachten om de ko zijnen en de deuren eindelijk van een fris kleurtje te kunnen voorzien. Het weerhoudt de mensen niet op de zeilschool af te stappen. „De meesten zitten hier toch al. De mensen willen leren zei len. We zijn toch vooral op het water bezig," verontschuldigt Koper (23) zich voor de huis vesting van de zeilschool. Klus Het idee voor een zeilschool kreeg Koper vorig jaar in zijn hoofd. Hij wilde het eerst al leen doen, maar te veel zaken een zeilschool in Den Osse. (Foto: erom heen zouden de klus te zwaar hebben gemaakt. Hij vroeg Meijer en de samenwer king was een feit. „Je maakt gigantische dagen. Er komt zo veel bij kijken. Je bent van bouwvakker tot boekhouder, tot poetser." Het verlaten van Friesland le verde Meijer weinig proble men op. Hij heeft in ieder ge val zijn huis in Warns voor de komende winter aangehouden. Plannen om zich volgend jaar op Schouwen-Duiveland te vestigen, heeft hij al. Slapen doet de 28-jarige Fries in een kolibri, een kleine kajuitzeil boot. Om de boel 's nachts te bewa ken. „Als ik overdag alle druk te heb gehad, kan ik 's avonds genieten. Ik kook mijn potje, pak mijn gitaar en veroorzaak een beetje burengerucht." Ko per: „Ik kan er ook een hond inzetten. Dat vind ik zo zielig." Meijer weer: „Als het twee we ken achter elkaar regent, is het minder." Ervaring in zeilles geven heeft het water liefhebbende duo voldoende. Koper doceert van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5