Gezondheidsraad achter dwang behandeling voor tuberculose Jeltsin ontslaat minister en benoemt oud-generaal Pleidooi voor lagere straffen drugskoeriers Benelux-beraad gekke koeien in Den Haag Zwarte vlekken op Duitse wadden zorgwekkend groot Indien reëel gevaar voor besmetting omgeving ANBO wil proefproces Niet alleen extraatje voor minima In poging meer stemmen te winnen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voorstel hoofdofficier justitie DEN HAAG (ANP) - De bekende Haagse straf pleiter mr. G. Spong is er zeer over te spreken als justitie in de toekomst tegen drugskoeriers een lagere straf eist. Zoals eerder gemeld wil de Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr. L. De Beaufort, tegen deze groep lagere straffen eisen om de cellenroulatie te bevorderen. Een voorstel van deze strek king heeft De Beaufort eerder het college van procureurs-ge neraal in overweging gegeven. Binnen de advocatuur wordt al jaren gepleit voor minder strenge straffen voor drugs koeriers, aldus Spong. Deze mensen leven vaak in penibele omstandigheden en niet zelden pressen" drugsbazen hen dit werk te doen. „Maar daarnaast hebben we een scala aan argumenten aan gevoerd om de drugskoeriers lager te straffen. Het argu ment cellenroulatie heeft daar overigens nooit bij gehoord." Het zal de advocaat dan ook „worst wezen" op welke argu menten nu eindelijk aan het pleidooi van de advocatuur ge volg wordt gegeven. „De Beau fort kan rekenen op mijn war me sympathie", aldus Spong. De Beaufort kwam tot zijn idee in verband met het cellen tekort, en meent met de ver mindering van straf te kunnen bevorderen dat de criminelen hun straf ook daadwerkelijk kunnen uitzitten. Het college van procureurs-ge neraal in Den Haag beraadt zich momenteel over deze in zending voor de ideeënbus maar het is nog niet bekend wanneer het met een definitief antwoord komt. Kringen rond het Openbaar Ministerie zeg gen echter dat het college het plan van De Beaufort zeer seri eus neemt. Geluiden Maar ook minister Sorgdrager van Justitie moet zich over het voorstel van de hoofdofficier uitspreken. En het is in laatste instantie aan de rechterlijke macht om te bepalen of die in derdaad lagere straffen wil op leggen. De eerste geluiden uit die hoek wijzen er echter op dat dit zeker niet het geval is. Massale sterfte schelpdieren DE KOOG (ANP) - Zorgwekkend grote zwarte vlekken zorgen sinds begin juni voor massale sterfte onder wormen, schelpdieren, garnalen en jonge vis op het Oostfriese wad. De zwarte vlekken zijn een teken van zuurstofgebrek in de bodem. In Duitsland is grote onrust ontstaan over de plekken die een omvang van enkele kilo meters hebben en nog steeds gröêien. In het Nedërldndse waddengebied zijn nog geen' zwarte plekken aangetroffen. Wetenschappers wijten het verschijnsel aan de voortdu rend hoge belasting van orga nisch materiaal in de Wadden zee. Door de koude winter is vooral onder kokkels massale sterfte opgetreden. Pas eind mei is het dode materiaal gaan afbreken. Onder die condities ontstaat ook het zeer giftige zwavelwaterstofgas, waar door het zuurstofarme gebied zich explosief ontwikkelt. Het is niet zeker of het aangetaste wad zich nog kan herstellen. Ecomare, het informatiecen trum voor Wadden en Noord zee, houdt er rekening mee dat ook een olie-achtige substantie die ontstaat bij het afsterven van een grote eencellige algen- soort een rol kan spelen. De dunne olielaag zorgt ervoor dat de bodem wordt afgedekt. Wellicht heeft de olie ook de vogelsterfte-van enkele weken geleden-veroorzaakt. Tot nu toe nam Ecomare aan dat die uitsluitend het gevolg was van de lozing van palmolie ver mengd met een reinigingsmid del. Algenbloei Tot nu toe kwamen de zuur stofloze plekken voor na een sterke algenbloei die het ge volg is van opwarming van de zee. Ook waren ze maximaal slechts enkele meters groot. Die verklaring is volgens Eco mare nu niet van toepassing. De temperatuur van het zee water is door de strenge winter nog laag, en evenmin is er een een buitengewone groei van al- genmatten opgetreden. DEN HAAG (ANP) - De pre miers en ministers van Buiten landse Zaken van Nederland, België en Luxemburg treffen elkaar vandaag, dinsdag, in Den Haag. Het Benelux-over- leg geldt als voorbereiding op de Europese Top in Florence, later deze week (21 en 22 juni). Belangrijk agendapunt vormt de gekkekoeienziekte BSE en in het bijzonder de Britse blok kade van Europese besluitvor ming. Londen besloot tot deze obstructie in reactie op het ex portverbod dat de EU instelde op Brits rundvlees. De Britse opstelling kan tot een verlamming van de Euro top leiden. Om die reden stelde minister van Buitenlandse Za ken Van Mierlo onlangs voor de Europese Commissie een plan te laten uitwerken dat Londen uitzicht biedt op een stapsgewijze opheffing van het exportverbod. Voorwaarde blijft dat de Britse regering de bezem door de eigen rundvee stapel haalt. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater LaagWatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 juni 06.40 165 00.20 -157 18.45 154 12.30 -129 20 juni 07.10 160 01.00 -159 19.20 148 13.05 -126 ROOMPOT BUITEN 19 juni 05.00 169 11.10 -127 17.15 156 23.45 -153 20 juni 05.30 163 11.55 -121 17.50 149 BRUINISSE 19 juni 06.55 173 i 00.15 -166 19.00 162 12.30 -139 20 juni 07.30 170 01.00 -167 19.25 156 i 13.10 -135 WEMELDINGE 19 juni 06.45 171 00.20 -163 18.50 161 12.30 -135 20 juni 07.15 167 01.00 -164 19.25 154 13.10 -132 Doodtij: 26 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De Gezondheidsraad vindt dat drang of dwang in de behandeling van be smettelijke tuberculosepatiënten gerechtvaar digd kan zijn. Het moet dan gaan om patiënten die zich niet aan de therapie houden en die een reëel besmettingsgevaar voor hun omgeving vormen. Ook moeten hulpverleners het uiterste hebben gedaan om de patiënt op een andere ma nier te overtuigen van het belang van behande ling. Dit schrijft de Gezondheids raad in een maandag uitge bracht rapport aan minister Borst van Volksgezondheid. De raad stelt het begrip vrij heidsbeperking centraal in het rapport en maakt onderscheid tussen dwang en drang. Dwang behelst het ontnemen van elke handelingsoptie, drang is het belemmeren van de keuzevrijheid, door iemand een bepaalde handelingsoptie te ontnemen. Daarnaast kent de raad ook nog overreding; het bevorderen van gewenst gedrag zonder de persoonlijke vrijheid te beperken. Tuberculose is niet meer de ge vreesde volksziekte van vóór de jaren zestig, schrijft de raad. Toch zijn er tegenwoor dig opniew redenen voor alert heid: het aantal ziektegevallen is toegenomen en het gevaar van resistentie van de tuber- kelbacterie dreigt. Open tbc Iemand die met de bacterie is geïnfecteerd, levert voor ande ren pas een besmettingsgevaar op als hij open longtbc heeft. Bij negen van de tien geïnfec- teerden ontstaat geen ziekte, maar de infectie moet wel bij iedereen bestreden worden. De medicijnenkuur duurt negen maanden en moet helemaal worden afgemaakt. Dat ge beurt geregeld niet, vooral doordat mensen zich al snel ge nezen wanen. De Gezondheidsraad vindt vrijheidsbeperking gerecht vaardigd als iemand bijvoor beeld weigert mee te werken aan noodzakelijk medisch on derzoek, als tuberculose wordt vermoed. De vrijheidsbeper king zou in dat geval niet ver der moeten gaan dan drang, stelt de raad. Te ver In sommige gevallen gaat de drang op dit moment te ver naar de mening van de com missie die voor de raad het rap port heeft opgesteld. Mensen worden soms feitelijk ver plicht mee te werken aan on derzoek naar aanwezigheid van de ziekte. Een woordvoer ster geeft als voorbeeld drugs verslaafden in een methadon- programma die op tbc worden gescreend. Werken ze daar niet mee, dan krijgen ze geen me thadon. De commissie vindt die drang veel te ver gaan. De Gezondheidsraad vindt verder dat artsen voor melding van nieuwe gevallen niet zou den moeten wachten op de la boratoriumuitslagen, maar al op basis van hun diagnose ge gevens kunnen doorgeven. Sommige artsen doen dat al, tot genoegen van de raad. Niet gelukkig De koppeling tussen gedwon gen afzondering en gedwongen medisch onderzoek, zoals die is voorgesteld in het wetsont werp Infectieziekten, is niet gelukkig, meent de raad. Om de huidige wet bestrijding in fectieziekten en opsporing ziekte-oorzaken in overeen stemming te brengen met het Europees Verdrag voor de rechten van de mens is volgens de Gezondheidsraad een nood wetje nodig. UTRECHT (ANP) - De oude- renorganisatie ANBO over weegt een proefproces tegen de holding WMG/WOG wegens leeftijdsdicriminatie. De holding, waar sinds kort de waterleidingbedrijven WMG en WOG in zijn ondergebracht, hanteert voor leden van de Raad van Commissarissen een leeftijdsgrens van 65 jaar. WMG en WOG kenden voor hun fusie verschillende leef tijdsgrenzen voor commissa rissen. Bij de Waterleiding Maatschappij Gelderland gold dat commissarissen op hun 65ste moesten terugtreden, bij WOG was dat op 72-jarige leef tijd. In de nieuwe statuten staat een grens van 65 jaar. Argument is dat een deel van de Raad van Commissarissen burgemeester is. DEN HAAG (ANP) - Als de eco nomische groei in 1997 inder daad meevalt, dan mogen de positieve effecten daarvan niet alleen ten goede komen aan de minima. Dat zei een woordvoerder van de WD-fractie in de Tweede Kamer dinsdag in een reactie op het pleidooi van PvdA-frac- tieleider Wallage om de men sen die de afgelopen jaren het meest hebben ingeleverd in koopkracht „een stapje voor uit" te gunnen. Wallage doelde daarmee met name op mensen die langdurig op de bijstand zijn aangewezen en die de zorg dragen voor kin deren. Ook aow'ers (al dan niet met een klein aanvullend pen sioen) zouden voor een stijging van hun koopkracht in aan merking moeten komen. MOSKOU (RTK) - De Russische president Boris Jeltsin heeft dinsdag de oud-generaal Aleksandr Lebed een sleutelpost gegeven in zijn kabinet. Lebed wordt secretaris van de nationale veiligheidsraad en Jeltsins per soonlijke defensie- en veiligheidsadviseur. hervorming van het leger en de strijd tegen corruptie. De president ontsloeg de mi nister van DefensiePavel Gratsjov, aldus het persbu reau Itar-Tass. Volgens Tass neemt Micfaail Kolesnxkov, het hoofd van de generale staf, voorlopig het ambt van minister van Defensie waar. Lebed boekte zondag met 15 procent van de stemmen een verrassend goed resultaat in de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen. Zijn aan hang kan een doorslaggeven-: de rol spelen in de tweede ronde die gaat tussen Jeltsin en de communist Zioeganov. Aan zijn kant Het lijkt overduidelijk dat Jeltsin met deze besluiten de circa 10 miljoen kiezers op Lebed aan zijn kant wil krij gen. „Vandaag hebben twee poli tici en twee politieke pro gramma's zich verenigd. Dat van mijzelf en dat van A. Le bed. Lebeds programma is een verrijking van mijn pro gramma", aldus Jeltsin. Hervormingen Volgens hem gaat het daar bij vooral over zaken als de De president liet doorsche meren in Lebed, die bekend staat als een man van wet en orde* wel zijn opvolger te zien voor het jaar 2000. Daar naar gevraagd glimlachte Jeltsin en zei; „Het is nog te vroeg daarover te specule ren...maar uw gedachte is correct". Steunen Jeltsin maakte de maatrege len bekend nadat hij Lebed voor de tweede keer sinds de presidentsverkiezingen van zondag had gesproken. Vol gens de president heeft Le bed toegezegd hem in de tweede ronde te 2ullen steu nen. Ideologieën: De oud-generaal bevestigde dat. „Het gaat om en keuze tussen twee ideologieën; een nieuwe, die bezig is zich te ontwikkelen maar er nog slecht uitziet, en een oude, die veel bloed heeft doen vloeien. Ik heb gekozen voor de nieuwe gedachtes. Dat is de toekomst." In de eerste ronde zondag be haalde geen van de presi dentskandidaten een meer derheid. Jeltsin kreeg nog geen 35 procent van het elec toraat achter zich, net iets meer dan Zioeganov, die bleef steken op iéts meer dan 32 procent. Er is nog geen da tum vastgesteld voor de tweede ronde. Stadsbevolking De regering wil de stembus ronde op woensdag 3 juli houden, als die dag dan een nationale vrije dag wordt. Het door de communisten ge domineerde parlement zou opteren voor zondag 30 juni of 7 juli. Voordeel Een door-de-weekse verkie zing zou in het voordeel van Jeltsin zijn omdat hij de meeste steun geniet onder de stadsbevolking van wie er in het weekeinde veel op uit trekken. Ook Zioeganov aas- te op Lebeds kiezers. Helpen De communistische kandi daat, die een brede coalitie aanvoert van linkse en na tionalistisch georiënteerde krachten, riep Lebed maan dag nog op hem te helpen. „Maar wat er ook gebeurt, het merendeel van Lebeds stemmers zal naar het patri ottische blok gaan", zei hij toen. Suske en Wiske "R0B0TK0P" door Willy Varidersteen du moet u loih ophouden met wenen, mevrouui.de uerkslers hunnen het niet by houd en met dueikn Mijn urm lambikske.. Ontvoerd! S!W(/ ckv De nummerplaat bleek van een gestoten beste haaf en te zjjn, dokter Sanna. Ue zyn het spoor volledig bijster Dinsdag 18 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 10.00 uur. Dreisehor Dorpsraadsvergadering in dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping ten bate van de gehandicaptenzorg. Lage Maireweg 14. 09.30-11.30 uur, 14.00-16.30 uur. Woensdag 19 juni toten met 18 september Renesse Open voor bezichting en mo gelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel. Jacobus- kerk. 10.00-12.00 uur, be halve 24 juli. Woensdag 19 juni Zierikzee Flippo-ruilbeurs, SKW De Lichtboei van 13.00 tot 15.30 uur.- Burgh-Haamstede Diaserie en excursie Slot Haamstede. 13.30 uur. Brouwershaven Bingomiddag in Poortershof. 14.00 uur Nieuwerkerk Commissievergadering ge meente Duiveland in het gemeentehuis. 16.30 uur. Commissie bestuurzaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Lingerieverkoping Gereformeerde Gemeente in Nederland. Van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 20 juni Zierikzee Zomerfeest Peuterspeelzaal Harlekijn, Basterstraat 2. Van 09.30 tot 12.30 uur. Anywave in Brogum. Concert Zeeuws Orkest met pianist Folke Nauta. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Noordgouwe Uitstapje NBvP Noordgouwe. Vertrek 13.10 uur Zierikzee busstation. Scharendijke Raad Middenschouwen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dia-avond zendingsechtpaar. Gebouw Rehoboth, Ooststraat. 20.00 uur Vrijdag 21 juni Zierikzee Voorstelling 4-dubbeI door theatergroep Zierik in het MFC. 20.30 uur. Anywave in Brogum. Optreden The Scene. Dreisehor Concert Musi Voca. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 22 juni Zierikzee Rommelmarkt De Wieken. 09.00 uur. Snuffelmarkt van de Sor- optimistclub. Onder de Beuze. Vanaf 09.00 uur. Voorstelling 4-dubbel door theatergroep Zierik in het MFC. 20.30 uur. Anywave in Brogum, Burgh-Haamstede Voorspeelavond Wim Boer in Gereformeerde kerk, Platboslaan. 19.30 uur. Renesse Lions Kunstveiling, Duinwekken 5. 20.00 uur. Scharendijke Pleinfeest Helcherseeschool. Van 10.00 tot 14.00 uur. Bruinisse Drive-in show in de Pul. 20.00 uur. Zondag 23 juni Westenschouwen Natte laarzentocht. Adriaan van der Weijdeweg. 09.30 uur. Noordgouwe Open dag biologisch- dynamische tuinder G. Aangeenbrug, Zuidbosweg 17. Van 11.00-16.00 uur. Maandag 24 juni Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 25 juni Zierikzee VVV Zierikzee vergadert in Mondragon. 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2