Staten eens over aanleg toltunnel onder Schelde Hollandse scholieren leren het andere Duitsland kennen Programma bezoek van kroonprins aan Veere Commissie wil visserij haring aan banden leggen Grootscheepse controle van drugssmokkel op Al6 GroenLinks en Delta Anders stemmen tegen Vlissinger bekent moord GroenLinks kiest voor 'voetinkomen' 'Je bent echt gek als je daar naartoe gaat 2 T ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stadje viert 700-jarig bestaan DEN HAAG (ANP) - Kroonprins Willem- Alexander brengt 25 juni een werkbezoek aan de gemeente Veere. Na afloop is hij bij de ope ning van de feestelijkheden rond het 700-jarig bestaan van het Zeeuwse plaatsje. Het werkbezoek van de prins staat in het teken van toerisme en recreatie. Op de camping De Zandput in Vrouwenpolder heeft de prins een ontmoeting met vertegenwoordigers van ondernemersorganisaties als Recron (recreatie-onderne mers), Vekabo (Vereniging kampeerboeren) en strandex- ploitanten. Ze praten onder meer over verblijfsrecreatie en milieu-problematiek. In een gesprek op het stadhuis van Veere met de gemeente raad ligt de nadruk op de be stuurlijke kant van het thema toerisme en recreatie. In het stadhuis neemt de prins een dronk uit de Beker van Maxi- miliaan van Bourgondië. In 1551 heeft Maximiliaan deze beker geschonken aan de stad Veere. Volgens de traditie is het drinken uit deze beker voorbehouden aan de regerend vorst, tevens Markiezin (Mar kies) van Veere en de troonop volger. Maquette In de Grote Kerk woont de kroonprins de opening van de festiviteiten rond het 700-jarig bestaan bij. Hij zal de maquet te Veere 1813 onthullen. Deze maquette geeft een indruk zo als Veere eruit zag in 1813. Met onmiddellijke ingang BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie in Brussel dreigt de haringvisserij met onmiddel lijke ingang aan banden te leggen. EU-commis- saris Bonino wil daarmee voorkomen dat de ha ringbestanden in de Noordzee geheel worden opgevist. De maatregel heeft vergaande gevol gen voor de Nederlandse haringvisserij. Een en ander blijkt uit plotse linge onderhandelingen die Bonino afgelopen week met Noorwegen heeft gevoerd. Noorwegen en de EU hebben afgesproken gezamenlijk de visbestanden in de Noordzee te beheren. Uit biologisch onderzoek bleek onlangs dat de haring stand in de Noordzee er slecht aan toe is. Volgens een bekend making van de Europese Com missie is overeengekomen de vangstquota van haring nog dit jaar ingrijpend te korten. De toegestane vangsthoeveel- heid voor de Noordzee gaat te rug van 313.000 ton naar 156.000 ton. De haringquota voor het Skagerrak en het Kat tegat gaan van 120.000 naar 90.000 ton. Bovendien wil de Europese Commissie halve ring van de visserij op kleine haring voor de vismeelindus- trie. Overval Diplomaten beschouwen de plotselinge onderhandelingen met Noorwegen als een teken aan de wand. Ze menen dat de EU een over val voorbereid om de haring visserij nog dit jaar te beper ken. Nedeiiand mag dit jaar bijna 65.000 ton haring opvis sen. Naar schatting zou het Ne derlands quotum met 30 tot 40 procent omlaag gaan. Formeel moet de Europese Commissie eerst toestemming vragen aan de Europese minis ters van Visserij alvorens een dergelijke maatregel te ne men. Het zou echter maanden duren voordat de ministers een akkoord zouden bereiken over zo'n besluit. Zoveel tijd heeft Bonino niet. Volgens de EU-bepalingen heeft Bonino het recht zelf maatregelen te treffen als er sprake is van „een onvoorzie ne, ernstige verstoring die de instandhouding van een vis soort bedreigt". In zo'n geval gaat de maatregel onmiddel lijk in en geldt maximaal zes maanden. De ministers van Visserij moeten binnen tien dagen na het besluit bijeen ko men. Zij kunnen de maatregel alleen bij ruime meerderheid ongedaan maken. Geen aanwijzing De woordvoerder van minister Van Aartsen (Landbouw en Visserij) zei vrijdagavond in een reactie kennis te hebben genomen van de geruchten maar vooralsnog geen enkele aanwijzing te hebben dat EU- commissaris Bonino tot een forse vangstreductie zou wil len overgaan. ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een gezamenlij ke actie van de politie en de Koninklijke Mare chaussee op de rijksweg A16 en in internationa le treinen vanuit België, zijn tussen vrijdag- .avond en zondagochtend vroeg in totaal twintig mensen aangehouden wegens bezit van verdo vende middelen. De verdachten zijn in verzeke ring gesteld. Dat heeft een woordvoerder van de regiopo litie Rotterdam-Rijnmond zon dagochtend bekendgemaakt. Bij de twintig arrestanten nam de politie diverse hoeveelhe den heroïne, cocaïne en soft drugs in beslag, evenals slag en steekwapens, busjes traan gas en vier auto's. Vierentwin tig dagjesmensen van Belgi sche en Franse afkomst werden bij de grensovergang Hazeldonk teruggestuurd, om dat zij geen identiteitsbewijs bij zich hadden. Bij de controles op de A16 in casseerde de politie een bedrag van zeker 22.000 gulden aan achterstallige verkeersboetes. In verband hiermee zijn 37 pro cessen-verbaal uitgeschreven. Aan de actie namen in totaal zeventig mensen deel van di verse politiekorpsen en de ma rechaussee. Tijdens de acties op vrijdag en zaterdag werd gebruik gemaakt van een poli- tiehelikopter. Tijden en standen volgens getijdetabcl H.vdro-meteoeentrum Zeeland t.o.v. NAP stand -131 -132 •155 -141 -137 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd ZIERIKZEE i 8 juni 06.00 166 11.45 18.15 158 ROOMPOT BUITEN 18 juni 04.20 169 10.35 16.35 160 23.00 BRUINISSE 18 juni 06.30 175 11.55 18.40 165 WEMELDlNtiE 18 juni 06.15 172 11.55 18.20 164 MIDDELBURG (ANP) - Provinciale Staten van Zeeland zijn vrijdag- akkoord gegaan met de aanleg van een tunnel onder de Westerschelde. De provincie zal 75 miljoen gulden bijdragen aan de bouw. Dit is 5 procent van de totale bouwkosten. Het Rijk betaalt de rest. De Tweede kamer beoordeelt de bestuursovereenkomst 25 juni. Ook moet de gemeente Borsele, een van de gemeentes waar de tunnel boven de grond komt, deze maand nog het be stemmingsplan goedkeuren. Alle besluiten moeten wel deze maand vallen, omdat de offer te van de aannemer 1 juli af loopt. De tunnel van Ellewoutsdijk naar Terneuzen moet in het jaar 2002 de veren Kruiningen- Perkpolder en Vlissingen- Breskens gaan vervangen. De aanleg vergt een investering van 1,65 miljard gulden. De tunnel wordt volledig onder de Westerschelde geboord vol gens een in Nederland nog niet eerder gebruikte methode. De twee tunnelbuizen hebben elk twee rijstroken en zijn onge veer 6,5 kilometer lang. Het diepste punt ligt op een diepte van zo'n zestig meter onder NAP. De Statenfracties van CDA, VVD, AOV, RPF/GPV, SGP, D66 en vijf van de zes PvdA- Statenleden gingen akkoord met de bestuursovereenkomst tussen Rijk en provincie waar in de bouw van de tunnel is vastgelegd. Zij vinden aanleg van een vaste oeververbinding uit economisch en maatschap pelijk oogpunt van belang. Ook wordt de verkeerveilig- heid gediend op de Wester schelde waar nu de veren het scheepvaartverkeer kruisen. Daarnaast wijzen de fracties er op dat een vaste verbinding op den duur goedkoper is dan handhaving van de veren. Bo vendien levert de bouw veel werkgelegenheid op. Tegen De eenmansfracties van Delta Anders en Groen Links en een PvdA-Statenlid stemden te gen, voornamelijk omdat de tunnel de automobiliteit be vordert en een aanslag pleegt op de open ruimte. Ook vrezen ze hoge tolprijzen zetten ze vraagtekens bij de fi nanciële haalbaarheid van de tunnel. De twee Statenleden van de Zeeuwsch Vlaamse Volkspartij, verklaard tegen standers van de tunnel, bleven uit protest tegen de gevolgde procedure weg tijdens de stem ming. LELYSTAD - Bij wedstrijden op het autocrossterrein in Le lystad zijn zondagmiddag twee toeschouwers gewond geraakt na een botsing tussen twee racewagens. ROTTERDAM (ANP) - Een 36- jarige man uit Vlissingen heeft zich zondagmiddag bij de poli tie in Rotterdam gemeld met de mededeling dat hij kort daarvoor een vrouw om het he ven had gebracht. Op aanwijzingen van de man troffen agenten kort daarop in een woning aan de Dortselaan het spoffelijk overschot aan van een nog onbekende vrouw. Zij is volgens de politie hoogst waarschijnlijk door een mis drijf om het levdn gekomen. Dat heeft een woordvoerster van dé regiopolitie Rotterdam- Rijnmond zondagavond be kendgemaakt. Sectie moet vandaag uitwijzen wat de exacte doodsoorzaak is. De verdachte is in verzekering gesteld. GOUDA (ANP) - GroenLinks streeft naar de invoering van een individueel en onbelast „voetinkomen" van ongeveer 500 gulden per maand. Een sterke interne lobby voor een veel hoger „basisinko men" (circa 1300 gulden per maand) heeft met die keuze van het partijcongres, zater dag in Gouda, het onderspit moeten delven. Het voetinkomen zou er moe ten komen voor iedereen tus sen tussen de 18 en de 65, onge acht of men al dan niet beschikbaar is voor de arbeids markt, of men werkt of niet. Het doet er ook niet toe of ie mand vermogen heeft of al dan niet samenleeft met een part ner. Voor een eventuele uitke ring in geval van werkloosheid of arbeidsongeschiktheid bo venop het voetinkomen gelden dergelijke toetsen wel. DEN HAAG (ANP) - „Duitsland? Ga je naar Duitsland? Doe het toch niet. Je bent echt gek als je daar naartoe gaat." Zijn klasgeno ten vonden het maar niets, maar Robert Wis- sink ging vorig jaar als één van de negentien Nederlandse vwo-scholieren toch in op de uitnodiging van de Duitse regering voor een drieweekse studiereis. „Pas als je daar een tijdje in een gezin hebt geleefd, krijg je een beetje een idee wat voor land Duitsland is, en wat voor volk de Duitsers." Duitsland mag dan de be langrijkste handelspartner van Nederland zijn, als het land op het Europees Kam pioenschap tegen Nederland spéélt, zylien veel televisie kijkendeNederlanders zich ongetwïjfèld een stuk agres siever gedragen dan bij een andere tegenstander. „Ik heb elk jaar weer twee maanden nodig om mijn klas eerst van de gebruikelijke vooroordelen af te helpen. Daarna krijg ik pas de kans om ze eóht-Duits te leren", zegt mevrouw Breschnig. Zij is lerares Duits op een mbo in Zoetermeer en lid van de commissie Pramienpro- gramm, die zaterdag in Den Haag een lunch heeft georga niseerd voor zo'n veertig vwo-leerlingen die zoals Ro bert Wissink hebben deelge nomen aan eenstudiereis naar Duitsland, of daar bin nenkort naartoe gaan. Breschnig symboliseert te gelijkertijd de teleurstelling over de houding van veel Ne derlanders -ten opzichte van Duitsland, en de wil om daar iets aan te doen. Een manier is om Nederlandse jongeren, die openstaan voor andere culturen, de kans te bieden om een aantal weken inten sief met,hét leven in Duits land kennis te maken, zoals in het Pramienprogramm. Ze logeren bij een gastgezin, doen mee op een Duitse school en besteden veel tijd aan bedrijfsbezoeken en cul tuur, uiteenlopend van be zoeken aan musea tot het voormalig concentratie kamp Buchenwald. Vijftien scholieren volgen een dergelijk programma vanuit Weimar, in het voor malige Oost-Duitsland. Vier scholieren nemen deel aan een afwijkend, internatio naal programma met jonge ren uit de gehele wereld. Zij verblijven in Bonn, Berlijn en München. Het idee is dat de scholieren na deze intensieve kennis making beter in staat zijn om over Duitsland te oorde len en kunnen bijdragen aan een realistischer beeld bij de mensen in hun omgeving. Imago Jade Gundelach: „De rege ring 'nodigt ons uit om het imago van het land te verbe teren. Zo werkt het gewoon. Van onze groep zal er altijd wel iemand in de politiek be landen, of een belangrijke functie in het bedrijfsleven krijgen. Voor Duitsland is het prettig dat zo iemand dan al een band heeft met het land." En dat lukt. Want enthou siast zijn de leerlingen op de bijeenkomst in Den Haag al lemaal. Studiereis Lonneke Jansen uit Leiden is één van hen. „Ik was niet speciaal geïnteresseerd in Duitsland toen ik op school over de studiereis hoorde. Het was gewoon een mooie kans om met een ander land kennis te maken. Maar door de reis ben ik echt betrokken geraakt. Als ik vrienden hoor afgeven op Duitsland, probeer ik dat te corrigeren. Laatst stond er in de krant weer een bericht over een aanslag van neo-nazi's op een centrum voor asielzoe kers. Dan denk ik: wat jam mer, zo kom je nooit van het verleden af." LEIDEN - Leiden heeft er een attractie bij. Aan het Noor deinde is vrijdagmiddag het eerste modelbouwmuseum van Nederland geopend. In het museum zijn modellen te zien op het gebied van lucht- en ^ruimtevaart, scheepsbouw, ha vens en spoor- en tramwegen. HAARLEM - Op een parkeer terrein in Haarlem-Noord is zondagochtend het stoffelijk overschot gevonden van een jongeman. Volgens de politie is de man door een misdrijf .om het leven gekomen. De identi teit van het slachtoffer is nog niet bekendgemaakt. DEN HAAG - De ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) houden vast aan een streng mestbeleid. Ze sturen binnenkort een wets voorstel naar de Tweede Kamer waarin hun eerdere mestplannen concreet zijn uit gewerkt en vastgelegd. Suske en Wiske "ROBOTKOP" door Willy Vandersteen Springtij: 18 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Maandag 17 juni Zierikzee Vergadering commissie bezwaar- en beroepschriften. Stadhuis. 19.30 uur. Informatie-avond EcoTeams bij Jannie Bil, Minderbroederstraat 52. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Opening vernieuwd VVV-kantoor, Noordstraat 45a. 16.30 uur. Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Dorpsraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 18 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 10.00 uur. Dreischor Dorpsraadsvergadering in dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping ten bate van de gehandicaptenzorg. Lage Maireweg 14. 09.30-11.30 uur, 14.00-16.30 uur. Woensdag 19 juni tot en met 18 september Renesse Open voor bezichting en mo gelijkheid tot bespelen Oberlinger-orgel. Jacobus- kerk. 10.00-12.00 uur, behal ve 24 juli. Woensdag 19 juni Zierikzee Flippo-ruilbeurs, SKW De Lichtboei van 13.00 tot 15.30 uur. Nieuwerkerk Commissie bestuurzaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 20 juni Zierikzee Anywave in Brogum. Concert Zeeuws Orkest niet pianist Folke Nauta. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Noordgouwe Uitstapje NBvP Noordgouwe. Vertrek 13.10 uur Zierikzee busstation. Scharendijke Raad Middenschouwen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 21 juni Zierikzee Voorstelling 4-dubbel door theatergroep Zierik in het MFC. 20.30 uur. Anywave in Brogum. Optreden The Scene. Dreischor Concert Musi Voca. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 22 juni Zierikzee Voorstelling 4-dubbel door theatergroep Zierik in het MFC. 20.30 uur. Anywave in Brogum. Burgh-Haamstede Voorspeelavond Wim Boer in Gereformeerde kerk, Platboslaan. 19.30 uur. Renesse Lions Kunstveiling, Duinwekken 5. 20.00 uur. Zondag 23 juni Westenschouwen Natte laarzentocht. Adriaan van der Weijdeweg. 09.30 uur. Noordgouwe Open dag biologisch- dynamische tuinder G. Aangeenbrug. Zuidbosweg 17. Van 11.00-16.00 uur. Dinsdag 25 juni Zierikzee VVV Zierikzee vergadert in Mondragon. 20.30 uur. Brouwershaven Zomeravondconcert brassband Apollo. Markt. 19.30 uur. Woensdag 26 juni Burgh Start serie zomeravonden met lezing over Psalmen van Christiaan Winter. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Donderdag 27 juni Zierikzee Orgelconcert door Arie J. Keijzer. Nieuwe Kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2