Commissie wil afgeslankt plan Markt Brouwershaven Alle winkels in gemeente mogen hele zondag open Provincie 3,5 ton repEsentatie Nieuwe fysioruimte De Wieken Bouw van infoduin gestart Evaluatie jubileum van VVV Een miljoen gulden te veel voor verbetering Reconstructie Hogeweg VOC-pDject officieel van start Bezwaar provincie tegen uitspraak van tuchtraad Zeeuwse langdurig werklozen vinden werk door project Boete voor niet melden gevaarlijke stoffen 1 VRIJDAG 14 JUNI 1990 NR 25991 5 GRONINGEN - Nederlandse vrouwen krijgen meer kinde ren dan vrouwen in andere Eu ropese landen. Ook zijn ze ou der als ze hun laatste kind krijgen. NEELTJE JANS - In opdracht van Het Zeeuwse Landschap en Vereniging Natuurmonu menten is deze week begonnen met de aanleg van een infoduin op Neeltje Jans. Vereniging Natuurmonumen ten en Het Zeeuwse Landschap beheren samen de natuur op Neeltje Jans en gaan in het in foduin voorlichting geven aan wandelaars. De basis van het infoduin is een cirkel met een doorsnede van zestien meter. Aan de rand komt een halfrond stalen scherm met informa tiepanelen en -zuilen. In het midden komt een stalen kaart ter informatie. In het tunneltje dat de Oosterscheldezijde ver bindt met de Noordzeezijde worden de wanden door de kunstschilder Cees van Gilst beschilderd met vogelbeelden. Binnenkort zullen er vogelge luiden te horen zijn, als men het tunneltje binnenloopt. Nieuw is ook het rolstoelpad. Daar waar het infoduin ligt, komt een verhard pad te lig gen, zodat ook mensen in een rolstoel van het duinlandschap kunnen genieten. Later komen er nog een uitkijkduin en een vogelkijkpunt. ZIERIKZEE - In de jaarlijkse ledenvergadering van de VVV Zierikzee komt onder meer de evaluatie van het honderdjarig bestaan aan de orde. De verga dering is op 25 juni in restau rant Mondragon in Zierikzee. In de zelfde vergadering wordt de jaarrekening 1995 vastge steld en komen de begroting voor 1996 en de bestuurssa menstelling aan de orde. Er wordt verslag gedaan over het werk van Zierikzee Aktief, het samenwerkingsorgaan van de VW Zierikzee en de Zierikzee-' se Ondernemers Centrale. In het huidige plan blijft het beeld van Jacob Cats staan waar het staat. (Archieffoto) BROUWERSHAVEN - De voltallige commissie algemene zaken, financiën en ruimtelijk be heer van Brouwershaven vindt het herziene plan voor herinrichting van de Brouwse Markt te duur. Iedereen was het er over eens dat de Markt verbetering behoeft. Zeker wat betreft de verkeersveiligheid voor voetgangers en fiet sers, maar dat hiervoor een miljoen gulden te veel is. Het herziene plan komt een jaar na het eerste ontwerp, dat na inspraakrondes is aange past. Het beeld van Jacob Cats en de muziektent blijven daar bij op hun respectievelijke plaatsen staan. Langs de ran den van hët plein komen par keerplaatsen en ook aan de oostkant van de Markt. Het gaat bij elkaar om tachtig plaatsen met nog eens tien aan de Haven Zz. Omdat het plein zelf autovrij zou worden, kun nen daar terrassen komen. Het plein zou begrensd moeten worden met een bomenrij. Al met al blijft er ruimte voor een plein op de Markt rond Vader Cats en de muziektent, dat dan een verblijfsrecreatieve func tie moet krijgen. Het plan voorziet verder in een verdiept terras op de kop van de haven. Voor het stadhuis zou de rijbaan verkleind wor den, zodat er meer plaats is voor voetgangers en mensen die voor een trouwerij komen. Verschillende straten die op de Markt uitkomen krijgen vol gens het plan een in- of uitrit- constructie, die het autover keer moet ontmoedigen 'zomaar rondjes' over de Markt te gaan rijden. Alle fracties vinden het plan, dat een miljoen gulden moet kosten te duur en pleiten in meer of mindere mate voor een afgeslankt geheel, dat minder kost. Vooral CDA-er R. J. van der Wekken toonde zich fel te genstander: „Wij gaan abso luut niet akkoord, zeker niet met het oog op de komende herindeling. Een miljoen in vesteren vindenwij nu niet meer reëel." Van der Wekken pleitte voor een hele summiere opknapbeurt, waarbij hij be lijning van parkeergelegen heid als een mogelijkheid noemde. „Met erg weinig kan al veel worden bereikt," vindt hij. Zowel Th. van Dijk (D'66) als mevrouw E. M. O verbosch-de Reijger (PvdA) stelden de her indeling ook een struikelblok voor een dergelijk grote inves tering te vinden. Alleen P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) vond dit geen argument: „We moeten er ju:st voor zorgen dat de kern voor de herindeling op orde is. Als het in de begroting en meerjarenraming kan, dan schuif je helemaal niets door en is het een legitieme investe ring," aldus Van der Meide. Hij pleitte er verder voor om ook de plannen van het actieco mité Vader Cats en die van particulier Hans van Dijke te betrekken bij wederom een nieuw op te stellen versie. „Wellicht dat er dan een goed koper plan uitkomt," stelde Van der Meide. Een woord voerster van het comité Vader Cats was overigens ook aanwe zig. Ze vroeg zich onder meer af of er iets met de alternatieve plannen zal gebeuren. WD-er M. C. J.,Mol was dege ne die het herziene plan het minst koude hart toedroeg. „Het moet zo worden uitge voerd, maar enige versobering in geld is wel op z'n plaats," vindt hij. Mol stelt dat met de herinrichting het recreatief product wordt verbeterd en daarmee ook de leefbaarheid van de eigen inwoners ten goe de komt, omdat er zo meer be staansrecht is voor onder meer winkels. Definitief Discussie onstond er ook over het wel of niet afbreken van de muziektent. Een meerderheid vindt dat de tent dringend een opknapbeurt nodig heeft of an ders net zo goed weg kan. Burgemeester A. P. de Haan zegde toe dat het college met een versoberd plan zal komen, waarmee een veilig en toch kwalitatief marktplein ont staat. Kosten zouden wat haar betreft bijvoorbeeld bespaard kunnen worden door het mid den van de Markt te sparen. Ze vindt ook dat wil de muziek tent gehandhaafd worden, er wel iets aan moet gebeuren. „Anders krijg je een bouw val," aldus De Haan. Het volgende plan komt eerst opnieuw in de commissie, dan bij de gemeenteraad, vervol gens volgen inspraakprocedu res, waarna de raad geacht wordt een definitief oordeel te vellen. College Wester schouw en komt recreatie tegemoet BURGH-HAAMSTEDE - In de gemeente Wes- terschouwen mogen ook campingwinkels en winkels buiten de kernen Renesse en Burgh- Haamstede op zondag open zijn van 8.00 tot 18.00 uur. Dat is de strekking van een wijzi gingsvoorstel van de Winkeltijdenverordening. Het college van burgemeester en wethouders komt met het voorstel tot wijziging van de Winkeltijdenverordening tege moet aan de bezwaren die de Vereniging van Camping- en Bungalowbedrijven Schou- wen-Duiveland (VCB) en de Recron gezamenlijk hebben ge maakt tegen de Winkeltijden- verordening van de gemeente. Volgens een bepaling in deze verordening, die nog maar een maand geleden werd aangeno men, mogen campingwinkels tussen 1 april en 1 oktober op zondag open zijn van 8.00 tot 12.00 uur. Dit in tegenstelling tot winkels in de kernen Re- nesse en Burgh-Haamstede. Deze mogen op zondag tussen 8.00 en 18.00 uur open zijn. De recreatieondernemers te kenden bezwaar aan tegen de ze, in hun ogen, ongelijke be handeling. Tegelijkertijd verzochten zij, ook de onderne mers die buiten de kernen wo nen de gelegenheid te geven hun winkel te openen op zon dag. De wens van VCB en Re cron werd ondersteund door de Ondernemersvereniging Re- nesse. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad nu voor de tweedeling op te hef fen tussen campingwinkels en reguliere winkels. Ze voorzien bij voorbaat problemen bij de controle en handhaving van de huidige verordening. Deze hebben in ieder geval niet de prioriteit, geeft het aan. Bovendien verwacht het dage lijks bestuur dat ook de eige naren van winkels buiten de kernen bezwaar zullen maken tegen de huidige verordening. Om deze bezwaren voor te zijn, wordt ook het onderscheid tus sen winkels binnen en buiten de kernen opgeheven. De bepa ling waarin de winkelopening op zondag wordt geregeld, geldt in de nieuwe verordening voor alle winkels op het grond gebied van Westerschouwen. De wijziging van de Winkeltij denverordening komt maan dag 17 juni aan de orde tijdens de vergadering van de gemeen teraad van Westerschouwen. De verwachting is dat het voorstel van het college met een grote meerderhèid wordt aangenomen. Tijdens de be handeling in de raadscommis sie algemene bestuurlijke za ken, was alleen de fractie van de SGP/RPF/GPV tegen het voorstel. Deze fractie wijst op principiële gronden de opening van winkels op zondag af. Hoorzittingen in gemeentehuis BURGH-H/AMSTEDE - De gemeente Wester schouwen uil, in het kader van het Mobiliteits scenario, d< Hogeweg tussen de Ring in Burgh- Haamstede en de Kraaijensteinweg in zijn geheel recoistrueren. Voor omwonenden en on dernemers vordt hierover een hoorzitting ge houden op naandag 1 juli, vanaf 19.30 uur. de Laone in Renesse. Het gaat om het gedeelte vanaf de Scholderlaan tot aan de Ramp- weg/Kijkduin. De hoorzittingen vinden plaats in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede, onder voorzitter schap van de heer ir. C. W. Veerhoek, wethouder van ver keer en openbare werken. Ie dereen die belangstelling heeft kan de zittingen bijwonen. In hetzelfde kaer zullen ver- keersremmende maatregelen genomen worda op de Hoge- zoom in Reness, het gedeelte tussen de rotóde en Kooij- mansweg, Kabelaarsweg en de Hogezoom. >e hoorzitting over deze maa'egelen wordt gehouden op disdag 25 juni van 19.00 tot 200 uur. Daarna begint, tot 21.0 uur, de hoor zitting over de inpassing van U Zorgcentrum De Wieken in Zierikzee is een nieuwe fysioruimte rijker. De afdeling is donderdag officieel in gebruik genomen. Fysiotherapeut Jacco Vleeshouwer en een bewoner van het zorgcen trum openden de ruimte door als eersten binnen te treden. De fysioruimte is voorzien van wand schilderingen van het duingebied in Westenschouwen. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURI- In Middel burg is vanmgen om 11.00 uur het VOC-pject officieel van start gegai. Het project is een initiatielan de ministe ries van ecoiwische zaken, onderwijs, qulur en weten schappen. Doel van het pject is een lan delijk toeristii product tot stand te breen voor een breed publiel waarbij ge steund kan wden op een na tionaal cultuiistorisch erf goed. Dit erfgd was altijd al aanwezig, ma^olgens de ini tiatiefnemers tbrak de grote lijn, laat staaiat er sprake was van een thema. In Zeeland realiseert men zich dat de VOC (een provinciale multination al) pas echt van start kon gaan nadat Johan van Oldenbarne- velt en Prins Maurits in Mid delburg de Staten van Zeeland en de steden Vlissingen, Veere en Middelburg op één lijn had den weten te krijgen. Wat Zee land betreft draait het vooral om de rol van de steden Vlis singen en Middelburg en Fort Rammekens aan de Wester- schelde. Buiten Zeeland gaat het om de VOC-steden Amster dam, Rotterdam, Delft, Hoorn en Enkhuizen en het eiland Texel. M1DDELIRG - Het provinciebestuur heeft in het dienstar 1995 ongeveer 3,5 ton uitgege ven aan reesentatiekosten. Het meeste geld werd uitgeven aan bestuurlijke recepties en ontvangst! Het bedrag daarvoor uitge- geven werd 116.845,54. Naar de Rooelt Stichting ging een bedr^an 64.700,-. Vergaderingejbesprekingen namen eemedrag van 49.824,40 inlag. Geschen ken. represeties en bloem stukken gs 'ten in 1995 41.554,54. Voor de consump ties in de Abdijgebouwen moest een bedrag van 35.076,64 worden uitgegeven. De resterende uitgaven gingen nog naar kosten van diverse vergaderingen. De totale uit gaven beliepen een bedrag van ƒ364.973,71. MIDDELBURG (ANP) - De provincie Zeeland gaat in beroep tegen de vrijspraak van de ac countant in de „Zeeuwse rusthuizenaffaire" door de Raad van Tucht van het Nederlands In stituut voor Registeraccountants (Nivra). Volgens gedeputeerde staten heeft de tuchtraad de klachten van Zeeland tegen Accoun tantsbureau Roza uit Veenen- daal ten onrechte op alle pun ten ongegrond verklaard. Roza was de huisaccountant van de Stichting der Gerefor meerde Rusthuizen in Zeeland. Bestuurders van die stichting zouden met grote sommen geld, onder meer subsidies, hebben gerommeld. De provin cie Zeeland beschuldigde Roza ervan enkele jaarrekeningen van de stichting ten onrechte te hebben goedgekeurd en vindt dat het bureau haar bewust heeft misleid. Schadevergoeding De accountant eist 2,4 miljoen gulden schadevergoeding om dat de provincie Zeeland zijn naam in discrediet zou hebben gebracht. De claim behelst on der meer smartegeld en ver goeding voor advieskosten en klantenverlies. Er is nog geen zittingsdatum vastgesteld. MIDDELBURG - Het twee jaar durende Zeeuwse werkgelegenheidsproject Werk in Be waking is een succes. Vrijwel alle deelnemers hebben een betaalde baan gevonden. Op Schou- wen-Duiveland deed Westerschouwen mee aan het project. Het project voorzag in een oplei ding voor langdurig werklozen, die vervolgens werden ingezet voor geüniformeerd toezicht. Dat gebeurde binnen de veer tien Zeeuwse gemeenten die aan het project deelnamen. Er namen 36 werklozen deel aan het project. Van hen hebben er nu 35 een baan. Het grootste deel kwam terecht bij een be veiligingsbedrijf, anderen werden parkeercontroleur, vonden een baan bij de land macht en een penitentiaire in richting of kregen een toezicht houdende functie in een ziekenhuis of amusementshal. In het project, dat op 1 juni is afgerond, werkten de Neder landse Veiligheidsdienst en de veertien Zeeuwse gemeenten samen met mensen van het lan delijk project Werk in Bewa king. De regie over het toezicht en de leiding van het Zeeuwse project was in handen van de politie Zeeland, die hiervoor gedurende twee jaar vier poli tiemensen leverde. Projectlei der G. Werff van de Zeeuwse politie noemde het project woensdag uit oogpunt van werkgelegenheidsbevordering zeer geslaagd. Als gevolg van het project zijn ook nieuwe ba nen gecreëerd, onder meer voor beveiliging van bedrij venterreinen. Diverse deelne mende gemeenten missen vol gens Werff de verdwenen toezichthouders inmiddels dusdanig dat ze onderzoeken hoe ze het aanvullendtoezicht in de toekomst opnieuw kun nen vormgeven. VLISSINGEN - Bij een controle op het vervoer van gevaarlijke stoffen met zeeschepen over de Westerschelde door de Waterpolitie afdeling Delta, zijn twee forse boetes uitgedeeld. De controle had woensdag plaats en werd uitgevoerd in de buurt van Walsobrden en op de Vlissingse rede. Zeeschepen die van zee of van Antwerpen komen en de Westerschelde be varen, dienen de gevaarlijke stoffen die zij aan boord ver voeren te melden aan het Schelde-Coördinatiecentrum (SCC) in Vlissingen. Er werden twintig schepen ge controleerd. Twee kapiteins van zeeschepen hadden geen gevaarlijke stoffen gemeld, terwijl deze wel aan boord wa ren. In beide gevallen werd namens de officier van justitie een schikking van respectievelijk vijfduizend gulden en vijftien duizend gulden aangeboden, waarvan vijfduizend voor de kapitein en tienduizend voor de rederij. Doorlopend van maandag tot en met zaterdag Brouwershaven Expositie: Op de Reede. De wereld van boel houwer Van Beveren (1822-1899), schipper, berger, redder, loods en lichttorenwachter. Museum De Vergulde Garnaal. Toten met maandag 17 juni Burgh-Haamstede Ecologisch bouwen. Bibliotheek De Schutse. tijdens openingstijden bibliotheek. Tot 23 juni Brouwershaven Tentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring. St. Nicolaaskerk. Toten met vrijdag 28 juni Renesse 'Bot' camera's. Museum Blikvanger. Dins dag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tot zaterdag 6 juli Burgh-Haamstede Tulpenshow in aquarel, werk van Anneke Le.ydekker. Galerie 't Zuuddek. Tijdens Kunstschuw iedere dag. Daarna op donder dag van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Van 15 juni tot en met 13 juli Burgh-Haamstede Expositie van Karischka, Gabriële Gusinde, Peter Steinbrinck en Tineke Kreutzberger (gemengde technieken) en Margriet Wooning (met las- en constructiewerk). Kleine Galerie van Galerie Borsboom. Burgh-Haamstede Expositie van Miems van Citters, Steijn Eys- broek en Joost Theeuwes. Grote Galerie van Galerie Borsboom. Van donderdag 20 juni tot en met zaterdag 13 juli Burgh-Haamstede Werk van Emmy Alma. Bewaerschole. Maan dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. 24 juni tot 15 juli Brouwershaven Schilderijententoonstelling van Jean du Nele. St. Nicolaaskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5