Expositie ecologisch bouwen in Bibliotheek de Schutse Het extraatje van Huggies. Twee zusjes Boot openen kapsalon aan Varremarkt Controle rolemmers en van grof afval Leuk om experimenteel bezig te zijn ALEX DE NIE OPTIEK Met speelgoedkist en mini-cabriolet voor kinderen TUINMEUBEL V00RDEELWEEK z WOENSDAG 12 JUNI 1996 'ZIERIKZEE - In de Openbare Bibliotheek De Schut se in Burgh-Haamstede wordt tot en met 17 juni een tentoonstelling gehouden over het onderwerp ecolo gisch bouwen. Deze tentoonstelling is samengesteld door het adviesbureau Vivi Techni uit Zierikzee. De tentoonstelling is gedurende de openingstijden van de bibliotheek te bezichtigen. Vivi Techni verzorgt ten toonstellingen, cursussen en adviezen over alles wat met ecologisch bouwen te maken heeft. Eerst vanuit Gronin gen. Nu vanuit Zierikzee. Ei genaresse Jolien Hemmes spreekt liever van 'milieu- bewst bouwen'. Dit omdat bij het ecologisch bouwen ge kozen wordt voor het ge bruik van milieuvriendelij ke materialen, die aan de andere kant werkelijk een lange tijd meegaan. De term 'ecologisch bouwen' is vol gens haar dan ook wat onge lukkig gekozen. Net als de door met name de overheid gehanteerde term duurzaam bouwen. Behalve dat er met milieu vriendelijke materialen ge werkt wordt, worden ook creatieve oplossingen tot het ecologisch bouwen gere kend. Het gaat dan bijvoor beeld om op milieuvriende lijker wijze met water om te gaan of om gebruik te maken van wind of zonlicht voor het opwekken van energie. „Be halve met de natuur en het milieu houdt het ecologisch bouwen verder ook rekening met de steeds groter worden de eisen die aan het comfort op zich gesteld worden," al dus Jolien Hemmes. „Als een huis is aangepast aan de sei zoenen, zon, wind en de regen is het daar immers veel pret tiger leven." Zoeken Toen Hemmes met haar ad viesbureau begon, was zij één van de eersten. „Voor deel was, dat in die tijd ie dereen iedereen kende. Aan de andere kant was het soms een nadeel, dat er weinig le veranciers van bepaalde mi lieuvriendelijke en duurza me materialen waren. Je moest toen echt zoeken. In middels is er door de toene mende milieuwetgeving, en niet in de laatste plaats door de eigen belangstelling van menig bedrijf en particulier, hierin gelukkig grote veran dering opgetreden de laatste jaren." Inmiddels heeft Vivi Techni als advies- en informatiebu reau verschillende bedrij- vén, overheden, milieucen tra en architecten van advies en informatie mogen bedie nen. En ook veel particulie ren kloppen met vragen bij haar aan. Daarnaast zijn di verse tentoonstellingen, cur sussen, lezingen door haar bedrijf georganiseerd. En Vi vi Techni heeft verscheidene publicaties en boeken gepro duceerd. „De kunst is om met een ad vies aan te sluiten bij de con crete situatie en om rekening te houden met bestaande wensen met betrekking tot stijl en budget. Vaak is het leuk om experimenteel bezig te zijn. Het mooie, het artis tieke en het ecologische kan goed samengaan," aldus Hemmes. Ook de reizende tentoonstelling Duurzaam Bouwen, die onder meer door de provincie en ver schillende gemeenten en be drijven ondersteund wordt, brengt deze zienswijze goed tot uitdrukking. Mógelijkheden De tentoonstelling in De Schutse geeft een goed beeld van de mogelijkheden van het ecologisch bouwen. „Ook hier op het eiland heb ik al tal van actieve bedrijven en particulieren ontmoet. Zo is mij bijvoorbeeld opgevallen, dat de afscheiding tussen het fietsenrek en het terras van Concordia op het Havenplein in Zierikzeeuit kringloop kunststof bestaat. Behalve de waterbesparende douche kop bestaan er verder WC's, die met behulp van regenwa ter of met behulp van het af valwater van een zwembad worden doorgespoeld. Vaak vinden bedrijven of particu lieren het leuk, als ik bepaal de ideeën van hen opneem in de tentoonstelling, en hier voor sta ik dan ook altijd open. Deze wisselwerking maakt zo'n tentoonstelling, maar ook het werken daar aan extra leuk. „Verder is het erg interessant om bij al lerlei projecten betrokken te zijn en om te gaan kijken waar mensen van alles ont wikkelen". Hout Volgens Hemmes hoeft eco logisch bouwen in een aantal opzichten niet duurder te zijn dan traditionele bouw en groeien de prijzen van ma terialen naar elkaar toe. „In het algemeen blijkt, dat sommige oplossingen alleen in de beginfase duurder kun nen zijn. Op het moment dat Jolien Hemmes bij een van de informatiepanelen van de expositie Duurzaam Bouwen in bibliotheek De Schutse. (Foto: Marijke Folkertsma) voldoende omzet gehaald kan worden bij de leveran ciers, is het gebruik van eco logische materialen soms zelfs goedkoper." Als voorbeelden van alterna tieven, die op dit moment steeds meer in zwang raken, noemt zij de vervanging van het tropische regenwoud hout door hardhout uit Noo.rd Europa of grenen- en vurenhout. „Op het gebied van hout blijkt bijvoorbeeld dat door een goede behande ling en afwerking van bij voorbeeld grenen- of vuren hout, dit hout minstens even duurzaam is als hardhout". Een ander voorbeeld van mi lieubewust bouwen is het ge bruik van beton met granu laat. „Op dit moment is Nederland op twee landen na de grootste gebruiker van be ton. Het gebruik van grind in beton is echter nadelig voor het milieu, omdat het grind uit rivieren afkomstig is. De winning van dit grind slaat gaten in de rivierbodem en heeft soms verstorende effec ten. Door in plaats van grind echter fijngemaakt oud puin, zogenaamd granulaat, te ge bruiken is men behalve van deze nadelige effecten tege lijkertijd van een afvalpro bleem af." De tentoonstelling Ecolo gisch Bouwen die nog tot en met 17 juni in bibliotheek de Schutse te bezichtigen is, is ook geschikt voor presenta tie op woningmarkten, stu diedagen en op bedrijven. En kan in gemeentehuizen of op milieumarkten worden ge presenteerd. Voor nadere in lichtingen of andere infor matie omtrent ecologisch bouwen, kan men zich wen den tot Jolien Hemmes (tele foon: 420472). GROTE ZOEKACTIE RENESSE - Een grootscheep se zoekactie naar twee kinde ren in een afgedreven rub berboot voor de kust van Renesse bleek achteraf op een misverstand te berusten. Door een communicatiesto ring wisten de redders niet dat de kinderen zich al veilig op het strand bevonden. De bemanning van redding boot de Griend in Ouddorp werd maandagmiddag opge piept om de afdrijvende rub berboot te gaan halen. Toen zij niets aantroffen, besloot het kustwachtcentrum IJ- muiden ook reddingboot Zeemanspot mee te laten zoe ken. Tevens werd er een Orion vliegtuig van de kust wacht opgeroepen om mee te zoeken. Toen de redders na verloop nog niets vonden, werden ook de bemannings leden van de reddingboten Makreel, Harder, Fint en de Prinses Margriet opgeroe pen. Tevens werd een heli kopter van de marine inge zet. Kort daarop kwam de melding dat de kinderen al geruime tijd ongedeerd op het strand waren. Bovendien werd tijdens de peperdure zoekactie geconstateerd dat een nieuwe tender, een loods- schip, tijdens een proefvaart door nog onbekende oorzaak op de Ooster was gelopen. Deze kon in de avonduren, tijdens hoog water, geholpen worden los te komen. SCHUURFEEST DREISCHOR - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) houdt zaterdag 29 juni een schuurfeest in een schuur aan de Zuiddijk 4 in Drei- schor. Tijdens het evenement treedt de band Crosshead en The Southside Horns op. Het schuurfeest begint om 21.00 uur. Advertentie N 2 weken gratis op proef Acuvue contactlenzen BURGHSERING 27 BURGH-HAAMSTEDE INFO: 0111-652440 ■S MAANDAGS GESLOTEN J Henriette en Margo Boot en Nancy van Maurik in de nieuwe Knip-Boetiek aan de Varre markt. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - „Er zijn mensen die zeggen: We ko men naar jullie toe hoor. Jullie zijn vast goed, want je vader had ook van die lekkere bolussen!" Veel mensen uit Zierikzee kennen Henriette Sterenborg- Boot en Margo Dalebout-Boot als de dochters van 'bakker Boot', de man die aan de Zierikzeese Varre markt vele jaren een bakkerij runde. In het pand te genover de bakkerswinkel, waar Boot vroeger een schuur had, creëerden twee van zijn dochters hun ei gen Knip-Boetiek. Via een grondige verbou wing, die bijna zes maanden in beslag nam, werd het pand voorzien van een authentie ke gevel met ruitjesramen. Binnen werd een. kapsalon gecreëerd in terra tinten, waar ook kinderen heel wel kom zijn. Dat blijkt uit de houten kist met speelgoed, waarmee ze kunnen spelen terwijl hun ouders worden geholpen. En uit de mini-ca briolet waarin ze mogen zit ten als hun haar geknipt moet worden. Omdat Henriette en Margo zelf kleine kinderen hebben, weten ze dat daaraan behoef te bestaat. „Als je bij school op je kinderen wacht hoor je vaak vrouwen zeggen dat ze nog naar de kapper moeten, maar dat het er steeds niet van komt omdat ze eerst op- Advertentie 4 Kussens halen 3 BETALEN (30 dessins) Ligbedden Grosfillex groen van 289,-voor 149,- Parasols van 99,-nu 49,- Kuipstoelen Jardin4 voor 49,- 4 Aguarius Gemini Lounger van 89.95nu 59.95 etc. etc. zie advertentie SUNSHINE pagina 4 pas moeten regelen. Bij ons kunnen ze hun kinderen ge woon meenemen." Zowel Margo als Henriette Boot zijn van jongs af aan en thousiast voor het kappers vak. Als kind 'oefenden' ze reeds door het haar van hun zusjes en de poppen te knip pen. Echt goed leerden ze het vak door een opleiding aan de Kappers Academie in Rot terdam. Margo werkte daar na in kapsalons in Wissen- kerke en Haamstede en Zierikzee, terwijl Henriette het vak uitoefende in dienst bij kappers in Spijkenisse, Schiedam, Noordwelle, Re- nesse en Zierikzee. Bij de 36-jarige Henriette leefde de wens om een eigen kapsalon al langere tijd. Haar zes jaar jongere zus kreeg dat idee toen ze merkte dat personeel met veel dienstjaren in de kapperswe reld al snel het imago 'te duur' krijgt. Toen bleek dat vader Boot 'iets anders' wil de met zijn schuur aan de Varremarkt kwamen ze op het idee daar samen een kap salon te beginnen. „We willen allebei het vak langere tijd blijven uitoefe nen en we hebben allebei kleine kinderen. Door elkaar af te wisselen in de kapsalon is dat goed te combineren." Doordat Nancy van Maurik als personeelslid in de nieu we zaak gaat werken, zijn in de Knip-boetiek altijd twee kapsters aanwezig voor het behandelen van de drie klan ten waarvoor ruimte is in de zaak. Bij de behandelingen maken de kapsters gebruik van Schwartzkopf-producten, die zij ook verkopen. Via cur sussen bij dit bedrijf leerden ze onder meer zelf shampoo maken voor verschillende haarsoorten. „Dat is onder meer van belang voor be houd van de kleur en glans van geverfd en gepermanent haar." Door naar kappershows en cursussen te gaan en vaktijd schriften te lezen blijven de kapsters op de hoogte van de ontwikkelingen op haarmo- degebied. „Momenteel ko men kapsels met bolle krui nen in de mode, waarbij het haar in de nek wat langer wordt gehouden. De jaren ze stig trend." Margo Boot is vooral goed in het knippen van modekap sels bij mannen, terwijl Hen riette het leuk vindt om haar op Je steken en te watergol ven. Zij behaalde tijdens kapperswedstrijden diverse prijzen met knippen en föh nen. Beide kapsters denken dat in Zierikzee 'markt' is voor nog een kapsalon. „Eerst waren hier in de stad minder kapsalons met meer personeel. Tegenwoordig Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg De Roterij 9-11 Jl/ Burgh-Haamstede «X 0118-626649 Q zorgzame verhuizers sinds 1886! U LU 0 z N D 1 oc zijn er meer kapsalons met minder personeel. Dat houdt in dat de klanten zich ver spreiden over het totale aan tal kapsalons in de stad. we hebben al zoveel positieve reacties gehad dat we ervan overtuigd zijn dat bij ons ook genoeg mensen zullen ko men." ZEELAND AIRPORT ARNEMUIDEN - Zeeland Airport BV heeft sinds 1 ja nuari 1995 het beheer en de exploitatie van Vliegveld Midden-Zeeland overgeno men van de gelijknamige stichting. Het eerste exploi tatiejaar is succesvol afgeslo ten. Aanleiding voor de overna me was het vervallen van de provinciale subsidie. De op het vliegveld gevestigde be drijven en andere belangheb benden zijn aandeelhouders van de besloten vennoot schap. De directie van Zee land Airport BV wordt ge vormd door het driemanschap H. de Jonge, A. Birkhoff en J. L. van der Baan. De dagelijkse leiding is in handen van havenmees ter J. J. Kakebeke. Zeeland Airport verricht mo menteel marktonderzoek naar de behoefte aan vracht en passagierstransport, om tot een goede toekomstprog nose te komen. Behalve voor zakelijke doeleinden, dient Zeeland Airport in belangrij ke mate de recreatieve sec tor. Vanaf het vliegveld wor den tevens vluchten voor milieuinspecties, verkeers controle, opsporing, redding en ziekentransport, luchtfo tografie, vogeltellingen en cartering ondernomen. Voor de luchtvaart dient Zeeland Airport als tussenstation en uitwijkhaven. ALLEENSTAANDEN GOES - In Goes wordt zater dag 15 juni een dans- en ont moetingsavond gehouden voor alleenstaanden vanaf 25 jaar. Het evenement is een initia tief van de vriendenkring Kapasi. De dans- en ontmoe tingsavond is in het wijkcen trum De Spinne en begint om 21.30 uur. Inititiatiefpolitie en reinigingsdienst ZIERIKZEE - De politie Schouwen-Duiveland gaat in samenwerking met de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland en de gezamenlijke ge meenten op het eiland controles houden op de na leving van de reinigingsverordening. Aanleiding voor de geza menlijke controle is de toe nemende mate waarmee regels van de reinigingsver ordening worden overtre den. Zo wordt grof huisvuil eer der aangeboden dan op de ophaaldag zelf en vaak ook zonder melding of toestem ming van de reinigings dienst. Verder laat de zorgplicht voor de rolemmer te wen sen over. Hij wordt te vroeg aan de straat geplaatst of te laat weer teruggezet. Grof vuil Met name het opruimen van niet aangemeld grof huisvuil vergt extra man kracht en kosten voor de reinigingsdienst en aange sloten gemeenten. Als grof huisvuil niet is aangemeld of de zorgplicht voor de ro lemmer wordt niet goed na geleefd kan dat leiden tot overlast voor omwonenden wat weer aanleiding geeft tot ergernis en irritatie. Gelet wordt op: Het aanbie den van grof huisvuil. Dit mag gescheiden, na mel ding en toestemming van de reinigingsdienst, uitslui tend op de dag van ophalen zelf. Dit om verspreiding door onbevoegden en bij plaatsen van afval door derden te voorkomen. Bij overtreding minimaal 100,-boete. Rolemmer De zorgplicht voor de ro lemmer. De rolemmer mag alleen op de ophaaldag op straat staan. Na het legen dient de gebruiker de ro lemmer van de straat te ha len en onder zich te bren gen. Bij overtreding 40,- boete. Advertentie Als u nu een jumbopak Huggies-luiers koopt, profiteert u van maarliefst acht gulden voordeel. En u krijgt ook nog een pak Baby Fresh babydoekjes 148 stuksl cadeau. Zo kan uw boy of girl er weer even tegen! Huggies jumbopak, voor boys of girls, O Q Q Q diverse maten 3 799 Z «7.7 Z7 En. bi| eik jumbopak, een pak Baby- Eresh babydoekjes (48 stuks I grabs! Deze week alleen bij Albert Heijn. Cr)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1