'Mensen die handicap geaccepteerd hebben, komen makkelijker sporten' Wat te doen met Dennis Bergkamp? Van Damme onttroond Lof voor Schotland Cooman geeft startschot voor Port Zélande Run Golf Kwiek zevende op NK Zonnemaire DINSDAQ 11 JUNI 1996 NR 25989 7 Veel deelnemers verwacht OUDDORP - Nelli Cooman uit Nieuwerkerk geeft zaterdag 15 juni het startschot voor de tweede Gran Dorado Port Zélande Run. De or ganisatie verwacht een verdubbeling van het aantal deelnemers ten opzichte van 1995. Het prijzenpakket heeft een totale waarde van vijf tigduizend gulden in natura. „Dit is een goed pakket," weet mede-organisator Dean van der Wekke. „Dan hoor je bij de top." Volgens voorspellingen komen er zeker zeshonderd at leten, wedstrijdlopers en trim mers naar de Port Zélande Run. Die kunnen kiezen uit trimlopen van tweeëneenhal- ve en vijf kilometer en een offi ciële KNAU-wedstrijd over tien Engelse mijlen. Van der Wekke organiseert de wedstrijd met atletiekvereni ging Delta Sport uit Zierikzee en Stichting Triathlon Goeree- Overflakkee. Delta Sport- voorzitter Wim Schot: „Delta Sport kan haar kennis kwijt in de organisatie van de Port Zé lande Run. Het is een nieuwe uitdaging die ons op een pre senteerblaadje is aangebo den." Kleiduivenschieten 'S-HEER ARENDSKERKE - Adriaan van Dam me is niet langer alleenheerser in het kleidui venschieten. Tijdens het regionaal kampioen schap in 's-Heer Arendskerke kwam er een einde aan de hegemonie van de schutter uit Burgh-Haamstede. Van Damme reikte na vier se ries van 25 gepresenteerde kleischotels niet verder dan 86- 5. Met een volle score op de tweede ronde skeet en 22-6 op de trap stelde Wim de Zwart uit Schoondijke zijn zege in de A-klasse vast op 91-6. Adriaan van Damme duikelde in de stand van de Zeeuwse A-com- petitie van een eerste naar een derde plaats. De schutters in de B-klasse kregen veertig schotels aange boden. Hans van Oeveren uit Kortgene werd een waardig kampioen. Piet-Jan van Dam me uit Burgh-Haamstede pro moveerde naar de A-klasse met een score van 35-1. Einduitslag: A-klasse: 1. W. de Zwart (Schoondijke) 91-6, 2. J. van der Maas (Kortgene) 90-6, 3. M. Vermue (Lewedorp) 90-10,4. A. van Damme (Burgh-Haamste de), 5. C. Polderdijk (Grijps- kerke) 86-9. B-klasse: 1. J. van Oeveren (Kortgene) 38-4, 2. M. Polvliet (Middelburg) 36-6, 3. P.J. van Damme (Burgh-Haamstede) 35-1, 4. M. Verwijs (Yerseke) 35-2, 5. H. Raas (Heikenszand) 34-2. BIRMINGHAM (ANP) - In de Engelse bladen werd een dag na de 0-0 In Villa Park nauwe lijks gesproken van Neder land. Wel van Schotland. ,,Wie met een 'show of passion' de Hollandse storm weerstaat is ook in staat Engeland uit het toernooi te trappen," waar schuwde alvast de Daily Tele graph. „De dreiging komt uit het Noorden," vervolgde de Bir mingham Post. „Gascoigne en co moeten uitkijken. Wie had gedacht dat het zater dag (Engeland - Schotland op Wembley) zo maar een wed strijd zou worden heeft zich vergist. Schotland is binnen 24 uur totaal veranderd." Rolstoelbasketballers d'Antilopen willen serieuze kant op BRUINISSE - De strijd om de derde maandbeker op'golfclub Grevelingenhout in Bruinis- se is gewonnen door Uddo Schlich. Hij had slechts 67 slagên nodig, drie minder dan Wim Vosmeer en Dieter Wilms. Marianne Uittenboogaard was bij de da mes het beste op dreef met 71 slagen. Tweede werd Ella Mid- delhoek. In Bruinisse werden ook de voorronden voor de Grand Marnier Trofee gespeeld. De achttien beste koppels uit deze clubvoorronden spelen in juli de landelijke finale op de 'Ken- nemer G. en C. Club'. Uitslag Greensome Stable- ford: 1. Harko en Greetje Hor dijk 40 punten, 2. Hein en Ger- da Reerink 39, 3. José Nolles en Ria Barendrecht 39. Rolstoelbasketballer Jacco Elenbaas en begeleidster Agnita Wesdorp spelen elkaar,de bal toe tijdens een trainingsavond in dorps huis de Putmeet in Scharendijke. (Foto: Marijke Folkertsma) SCHARENDIJKE - In het verleden wankelde de Vereniging Sport Gehandicapten Schouwen- Duiveland (VSGSD) op één been. Welke kant moeten we nu op, stelden ze zich de vraag. Re creatief of prestatief? Een voor iedereen aan vaardbaar concept kwam uit de hoge hoed: re creatief sporten en prestatief basketballen. Vanwege deze opzet keerde Jacco Elenbaas terug naar dorpshuis de Putmeet in Scha rendijke, waar de rolstoelbas ketballers d'Antilopen Schou- wen-Duiveland hun trainingen afwerken. Elenbaas komt van het Middelburgse RBVM, een andere Zeeuwse rolstoelbas- ketbalploeg. Dirk Groenen dijk (voorzitter van VSGSD): ^Elenbaas was typisch een ge val die wegging, omdatf hier nog niet gebasketbald werd." Vanaf de oprichtingsdatum van de gëhandicaptenclub, 20 augustus 1987, schommelt het ledenaantal rond de zeventien. Het heette in eerste instantie een recreatieve vereniging te zijn die zich bezighield met zaalsporten voor gehandicap ten zoals rolstoelbal, hockey en tennis. „We pasten ons aan aan de behoefte van de leden," zegt Groenendijk. Drang Hoewel het rolstoelbasketbal onder een aantal leden enorm leefde, ontbrak de drang om in competitieverband uit te ko-« men. „De groep die_actief wil de sporten, ging weg," legt Groenendijk uit. Voor andere gehandicapte sporters bleven badminton en tafeltennis op recreatief niveau over. Het probleem van gehandicap te sporters is: hoe benader je ze? De drempel is te hoog voor ze, terwijl er genoeg gehandi capten zijn. Motivatie is ook een probleem. De preses: „Je moet ze in hun kraag pakken en meeslepen. Soms werkt dat en op andere momenten werkt het heel negatief." £>port is goed voor je spieren, ervaart Harry Thijsse, die ta feltennist en vanaf 1976 in een rolstoel leeft vanwege een au to-ongeluk waarbij hij een dwarslaesie opliep. Thijsse koos voor tafeltennis, omdat het niet zo snel gaat. „Als ik binnenkom, staat het zweet al op mijn voorhoofd." Voor zijn handicap was Thijsse beroeps visser. Leven „Mensen die hun handicap, •ge accepteerd hebben, komen makkelijker sporten," vult Mart Vroegindewey aan, die met een linkerkunstbeen door het leven stapt. Ook hij liep zijn handicap na een auto-on geluk op. „Je hebt die handi cap. Dingen die je niet kunt doen, probeer je te laten." Volgens rolstoelbasketballer Vroegindewey scheelt het of mensen voor hun handicap hebben gesport. Hijzelf voet balde, fietste en was scheids rechter. Ook met zijn kunst been trainde hij drie jaar lang een dameselftal en heeft hij zelfs bij het zaalvoetbal ge keept. Overigens stopt Vroeginde wey na vijf jaar met rolstoel basketbal. Een zoontje, radio werk en andere zaken slokken te veel tijd op. „Er zijn genoeg leden om het- op te vangen beurt Vroegindewey zijn me de-bestuursleden van VSGSD op. De met een vastzittende en kel kampende Groenendijk: „Het is niet dramatisch. We be treuren het wel." En dat net nu het^eindelijk be gint te draaien bij d'Antilopen SD. Met de komst van trainer Bas Traas uit Vlissingen is de ploeg gericht gaan trainen. Traas, sinds vorig jaar opvol ger van Henk van Donk, heeft volgens Groenendijk bij RBVM zijn sporen ruimschoots verdiend. VOORSCHOTEN - De C-meis- jes van Kwiek zijn op de Ne derlandse kampioenschappen zevende geworden. In de poule verloor de volley- balploeg uit Bruinisse al haar wedstrijden. De strijd om de zevende en achtste plaats be sliste Kwiek in haar voordeel, 17-16 en 15-2 tegen Zaanstad. Het Zuid-Hollandse Flash werd eerste, Morres Hulst vijf de. ZONNEMAIRE - De C-junio- ren van Zonnemaire hebben het eigen jeugdtoernooi ge wonnen. Het elftal werd ongeslagen poulewinnaar na zeges op Dreischor, Excelsior en DES'67. De D-pupiIIen moes ten zich in hun poule tèvredén stellen met een vierde en voor laatste plaats. In de poule voor de F-pupillen was NOAD'67 A te sterk voor de andere teams. Zonnemaire A eindigde hier tweede, Zonne maire B als laatste. In de schijnwerper. Zo heet de rubriek die elke dinsdag op deze pagina verschijnt. Spor ters die in het weekeinde een opmerkelijke prestatie hebben geleverd of in de komende dagen aan een belangrijk eve nement meedoen, worden uit genodigd om op trefwoorden te reageren. Deze aflevering staat Rbnnie de Bruine 'In de schijnwerper'. De aanvoerder van SKNWK veroverde afgelo pen weekeinde met het Nieu- werkerkse voetbalelftal de Zierikzeesche Nieuwsbode Trofee, de tweede op rij. Het enige doelpunt in de finale kwam op zijn naam middels een prachtig afstandsschot. Met SKNWK miste hij voor het derde achtereenvolgende jaar het periodekampioen schap. Eerder in het seizoen miste De Bruine de beslissen de strafschop tijdens de beker finale in de zaal tussen zijn ploeg de Gouwe Geit en WIK. Naam: Ronnie de Bruine. Geboren: 18 september 1969 in het zie kenhuis in Zierikzee. Woonplaats: Nieuwerkerk. Sport: Voetbal. Partner: Miranda de Bruine-Kloet en mijn dochter Amie. Clubs: SKNWK, Kloetinge, bij Spar ta. NAC en Emmen getraind en weer SKNWK. Beroep: Hoofd van de binnendienst van technisch-commerciële groothandel Schiefelbusch. Hobby's: Darten en af en toe eens stap pen. hoogste niveau is dat levensge vaarlijk. Tegen Schotland had Nederland de kansen zonder ze weg te geven. Op zich was dat een goede prestatie. In de as stonden, achter Bergkamp, Davids en Seedorf, krachtig in de aanval, maar ook defensief denkend waar nodig. Daar door kwam er balans. Meer ei genlijk dan verwacht, hoewel het duo nog niet optimaal is in gespeeld. Te enthousiast („druistig," zegt Hiddink) nog. Als vervanger van de geschor ste Blind was De Koek de sobe re gatendichter, daarnaast speelden - als altijd - de man dekkers Bogarde en Reiziger foutloos. Daarmee legde Oran je de basis van behoorlijk spel. Dat het ontoereikend was lag simpelweg aan het missen van enkele riante mogelijkheden. De 'Road to Wembley' is er voor Oranje niet simpeler op geworden, na de toch wat te genvallende remise tegen een niet al te hoog aangeslagen te genstander. Tegen Zwitser land zal donderdag toch ge wonnen moeten worden, anders wordt het moeilijk. Mooiste sportmoment: Met SKNWK twee keef pro moveren en met het Neder lands elftal onder 15 jaar twee weken naar Roemenië. Vervelendste sportmoment: Met ruzie weg bij Kloetinge en de derde keer missen van het periodekampioenschap Blessures: Niet echt veel. Favoriete sporten: Voetbal, tennis en darten. Sportief doel: Met SKNWK een klasse hoger spelen. Laatste boek: Bedrijfseconomie. Schrijver: Ik zou het niet weten. TV-programma's: Sportprogramma's en ik kijk graag naar actiefilms. Sportman uit de regio: Wilco de Valk en Dennis Vos- hart. Olijhoek of Willemse: Kan ik niét over oordelen want ik weet niet hoe Olij hoek is. Nu zou ik Willemse zeggen. Kranten/tijdschriften: Voetbal, Elf en Zierikzeesche Nieuwsbode. Gele kaarten: In mijn carrière zeven of acht en twee rode. Muziek: Queen en een stukje house in de auto. Scheidsrechters: Niet verschrikkelijk veel goede in onze klasse. Drinken: Cola-vieux. Mooiste plekje op Schouwen- Duiveland. Schuddebeurs. Favoriete stad in Nederland: Amsterdam en Arnhem van wege de Korenmarkt. Dat is heel gezellig. Geloof: Hervormd. Heeft hekel aan: Iemand die zijn afspraken niet nakomt. Overschatte trainer: Jaap Goud. Onderschatte speler: Marco van Oeveren. Veldvoetbal of zaalvoetbal: Veld heeft mijn voorkeur Nacompetitie: Het is de bedoeling dat we dat niet halen. Ik word liever in één keer kampioen. Doodschop: Ik zou het zelf nooit doen. Daar ben ik een iets te lieve speler voor. Als het gebeurt, moeten ze de speler rood geven en voor een paar wed strijden schorsen. Die hoort niet in het voetbal thuis. Waar blijf je voor thuis: Voor mijn vrouw en kind. EK voetbal: Ik denk dat Kroatië Europees kampioen wordt. Patrick Kluivert nu al beter dan Dennis Bergkamp? (Foto: Joop van Houdt) BIRMINGHAM (ANP) - Wellicht dat de gesteld heid van Kluivert - niet bepaald 100 procent - een groot conflict in het kamp van Oranje voor komt. Was de spits van Ajax fit, dan zou Berg kamp mogelijk niet langer te handhaven zijn als centrale aanvaller. Tegen Schotland (0-0, toch te leurstellend) faalde Bergkamp wellicht niet direct, maar was hij opnieuw niet de man van de beslissende acties. Terwijl hij de kansen kreeg het duel te be slissen. „Pech", zei de speler zelf. Of het zo simpel ligt in de top valt te betwijfelen. Klui vert op z'n best is waarschijn lijk al beter dan de Bergkamp- van-nu. Op zijn favoriete positie, die van 'schaduw spits', lijkt de 'Dennis the Menace' althans in Oranje al de langste tijd te hebben ge diend. Daar staat momenteel Seedorf, tegen Schotland op nieuw Nederlands dominant- ste man. Bergkamp op „de tien" is gewoon te riskant. Kopie Bergkamp is namelijk een - zeer getalenteerd - aanvaller. Hiddink maakt een kopie van Ajax, maar kan Litmanen (een Fin) nauwelijks vervangen door Bergkamp. Litmanen is namelijk een middenvelder, aanvallend net zo gevaarlijk als Bergkamp, defensief be duidend sterker. Daarom is het voor Oranje, vooral in de huidige omstan digheden, ook zo moeilijk Ajax na te doen. Van de Am sterdammers wordt gezegd dat ze met vier spitsen spelen, maar dat is niet zo. Bij balver lies schakelt Litmanen moeite loos om, vallen de vleugels (Overmars, Finidi) tactisch op de juiste wijze terug. En speelt Ajax met één aanvaller, Klui vert. Ajax is in dat opzicht ver der dan Oranje. Jordi en Tau- ment zijn pure aanvallers, zet dan daar ook nog eens een pure spits achter (Bergkamp dus) en het kan wel eens te veel van het goede zijn. Een keer bal verlies, één slim passje van een verdediger en Oranje heeft al vier man 'voor' de bal. Op het Noodoplossing Waarschijnlijk zal Hiddink niet veel veranderen. Blind keert terug, ongetwijfeld ten koste van De Koek. Bergkamp in de slotfase tegen Schotland naar rechts was een noodoplos sing, zo spraken speler en trai ner met elkaar af. „In het be lang van het elftal." In het tweede deel liet Kluivert zien nog geen ritme genoeg te heb ben om de volgende keer van het begin mee te doen. Hij was minder dreigend dan Berg kamp. Na de komst van Klui vert was wel even het Oranje van de toekomst zichtbaar. Da vids, Seedorf, Kluivert in de as, de vrienden, de 'kabel'. Nu nog net iets te jong voor een vaste lijn, maar hoelang dat nog duurt? Het zal, aangevuld met Frank de Boer, ongetwij feld het Oranje van het volgen de WK zijn. Waar Dennis Berg kamp dan staat is vooralsnog onduidelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7