Winkelen in avonduren slaat aan bij consument AI VVD Groningen rebelleert tegen voorman Bolkestein Huur in verzorgingshuis valt apart te berekenen Plattelandsvernieuwing stuit oj*wirwar regels Economische groei gaat in 1997 naar 3 procent Onderzoek Centraal Bureau Levensmiddelenhandel: Schierbeek overleden Uitwijzingen asielzoekers Rel rond benoeming PvdA'er Hans Aiders 2 hierikzeesche nieuwsbode Toezegging Terpstra aan Kamer DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Terpstra (Ouderenbeleid) is in principe bereid ouderen die in een verzorgingshuis wonen de huur apart te laten betalen. Dit zegde Terpstra de Tweede Kamer maandag toe tijdens een overleg over de modernisering van de ouderenzorg. Onderzoeken wijzen echter uit dat een scheiding tussen de kosten voor wonen en zorg vooralsnog niet haalbaar is. De Kamer vindt die uitsplit sing nodig, maar ziet ook in dat die wegens tal van prakti sche en technische problemen or korte termijn niet goed mo gelijk is. Toch kreeg Terpstra het vuur na aan de schenen ge legd. Het kabinet wil de bejaarden oorden overhevelen naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) waar door de verschillende vormen van zorg voor ouderen alle maal in dezelfde financierings wet komen. Ook wordt de zo gehate vermogenstoets afge schaft. Een Kamermeerderheid vindt echter dat wonen niet moet worden betaald uit de AWBZ, maar dat ouderen ongeacht hoe ze wonen, gewoon huur moeten betalen. Die huur zal volgens staatsse cretaris Tommei (Volkshuis vesting) onacceptabel hoog worden als gevolg van de ge meenschappelijke ruimten in een verzorgings- of verpleeg huis. De kosten voor deze extra vierkante meters vloeropper vlak moeten in de huur worden doorberekend. Bedrijfsbeëindiger is slachtoffer ZWOLLE (ANP) - Plattelandsvernieuwing' blijft in Nederland te vaak steken in een wirwar van regels en tegenstrijdig beleid van provincies, gemeenten, waterschappen, de landbouw, natuur- en milieuorganisaties en plaatselijke belangenclubs. Het Landbouw-Economisch in stituut (LEI-DLO) komt tot die slotsom in een rapport dat het maandag in Zwolle presenteer de tijdens een symposium van de provincie Overijssel. De be lemmeringen als gevolg van het uiteenlopende beleid, be dreigen volgens het LEI-DLO de vele, broze maar broodnodi ge initiatieven om het platte land nieuw leven in te blazen. Boeren die bijvoorbeeld uit economische overwegingen hun bedrijf willen beëindigen en op een andere manier in hun levensonderhoud willen voor zien, zijn geregeld het slacht offer van het onsamenhangen de beleid. Het komt vóór dat de ene instantie geld;geeft voor de start van een bepaalde acti viteit, terwijl de andere daar om planologische redenen te gen is. Proeftuin Deelnemers aan de studiebij eenkomst van maandag kwa men tot de conclusie dat platte landsvernieuwing om een goede coördinatie vraagt. Overijssel heeft daarmee als proeftuin van Nederland" er varing. Onder het motto van gebiedsgericht" beleid pro beert de provincie een balans te,vinden tussen de belangen vain économie, natuur eri land- Schap: Esséntieel is daarbij de "invloed van de bewoners. Vertrouwelijke cijfers van CBS DEN HAAG (ANP) - De economische groei in 1997 trekt aan tot 3 procent. Dat is een half pro cent meer dan eerder dit jaar nog werd ge raamd. Voor 1996 blijft de groeiraming gehand haafd op 2 procent. Dat blijkt uit nog vertrouwe lijke cijfers van het Centraal Planbureau, die dienen als ba sis voor de begrotingsvoorbe reiding voor het volgend jaar. Uit de cijfers blijkt dat on danks de meevallende groei de koopkracht volgend jaar iets meer onder druk komt te staan. Het koopkrachtverlies voor de minima en modaal komt uit op 1 procent, een kwart procent meer dan begin dit jaar nog werd geraamd. SCHAARSBERGEN - Onge veer 750 veteranen herdenken op 28 juni in Schaarsbergen bij Arnhem dat ze in de periode 1950-1953 deelnamen aan de oorlog in Korea. Speciale aan dacht is er voor de 123 militai ren die niet terugkwamen. Het koopkrachtverlies wordt vooral veroorzaakt door de noodzaak om de oplopende te korten bij de sociale fondsen versneld in te lopen. Dit brengt hogere premies met zich mee. Als de inhaaloperatie over meer jaren wordt uitgesmeerd, resulteert een stabiel koop krachtbeeld. Werkgelegenheid Het CPB verwacht verder dat de werkgelegenheid iets aan trekt. Volgend jaar komen er 90.000 banen bij, dit is onge veer 10.000 meer dan eerder werd verwacht. Ook de infla tie loopt op. De rekenmeesters van het kabinet gaan voor 1997 uit van een inflatiepercentage van 2,75. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 juni 01.10 133 07.30 -160 13.55 151 20.00 -J34 13 juni 02.20 141 08.25 -155 14.50 154 20.50 -137 ROOMPOT BUITEN 12 juni 12.20 152 06.35 -152 19.00 -126 13 juni 00.45 141 07.15 -150 13.15 157 19.35 -133 BRUINISSE 12 juni 01.10 145 07.35 -166 13.55 161 20.10 -142 13 juni 02.10 149 08.30 -163 15.00 162 20.55 -146 WEMELDINGE 12 juni 01.15 141 07.35 -164 13.55 158 20.05 -139 13 juni 02.15 147 08.30 -160 14.55 160 20.55 -143 Springtij: 18 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 LE1DSCHENDAM (ANP) - De verruimde win keltijden, waarbij de winkels ook 's avonds open mogen blijven, zijn een succes. De super markten zijn na de eerste week dat de nieuwe wet van kracht is goed te spreken over de be langstelling. Uit een onderzoek van het Cen traal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) blijkt dat 34 procent van de huishoudens ook 's avonds boodschappen doet. Een verrassend hoog percenta ge, vindt CBL-voorzitter J. van den Broek. Hij tekent hier bij aan dat in dit percentage opk de oude koopavond is mee genomen, die goed is voor 9 procent van de klanten. Vooral jonge huishoudens zonder kin-, deren zijn blij met de ruimere openingstijden. Van deze huis houdens winkelt 66 procent avonds. Uit het onderzoek onder 700 huishoudens blijkt dat het me rendeel van de supermarkten tot acht uur 's avonds open is. Slechts 13 procent van de con sumenten meldt dat de super markt in de buurt ook na acht uur geopend is. Volgens de nieuwe wet mogen de winkels tot tien uur 's avonds open blij- ven.De nieuwe openingsstij- den slaan vooral aan bij de su permarkten. Slechts 5 procent van de speciaalzaken maakt gebruik van de ruimere ope ningstijden. Of de langere openingstijden ook een hogere omzet tot ge volg hebben, zal op langere ter mijn moeten blijken. Voor een deel vindt een verschuiving plaats in het boodschappen doen, van de ochtend naar de avond. De supermarkten ver wachten vooral meer gemaks- voedsel, zoals kant-en-klaar- maaltijden te gaan verkopen. De oude beperkte openingstij den boden volgens Van den Broek onvoldoende kansen om te concurreren met benzinesta tions, afhaalrestaurants en pizzabezorgers. Afhaalrestaurants Van de ondervraagde consu menten zegt 26 procent nu min der vaak naar afhaalrestau rants te gaan of eten thuis te laten bezorgen. Door in de su permarkten plaatsen in te rich ten waar klanten een maaltijd kunnen nuttigen willen de grootgrutters de concurrentie met de horeca aangaan. Slechts 3 procent van de onder vraagden geeft aan hier be hoefte aan te hebben. De keus in gemaksvoedsel moet vol gens 12 procent van de klanten groter worden. De ondervraagde klanten ga ven aan 63 procent van de nor male boodschappen 's avonds te hebben gedaan. Van hen kocht 27 procent verse produc ten voor het bereiden van de avondmaaltijd of kant-en- klaarmaaltijden. Thuisbezorgd CBL, waarbij vrijwel alle gro te supermarktketens zijn aan gesloten, liet ook onderzoeken wat de klant verder verwacht op het gebied van service. Zo wil 20 procent van de onder vraagden de boodschappen thuisbezorgd hebben. Bijna 10 procent wenst de mogelijkheid telefonisch boodschappen te bestellen. Boodschappen doen via Internet speelt nog nauwe lijks een rol. Van de onder vraagden wil 3 procent zijn boodschappen op deze manier bestellen. De omzet van de supermarkten is vorig jaar opnieuw gestegen. De omzet groeide in 1995 naar f 40,5 miljard. Dat is 3,5 procent meer dan in 1994. Het jaar daarvoor bedroeg de stijging van de omzet 3 procent. De consument schaft zijn dage lijkse boodschappen meer en meer aan in de supermarkt, omdat de prijzen daar laag zijn. Door de scherpe concur rentie zijn de prijzen dit jaar zelfs licht gedaald. In de eerste zes maanden van 1996 steeg de omzet met bijna 4 procent ten opzichte van de eerste helft vo rig jaar. Samen met het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) gaat het CBL een Brancheba rometer uitgegeven. Viermaal per jaar worden de omzet- en prijsgegevens afgezet tegen de algemene conjuncturele ont wikkelingen in Nederland. Uit de eerste barometer blijkt bij voorbeeld dat de kleine super markten het eerste kwartaal 6 procent van de omzet hebben verloren. CBL-voorzitter Van den Broek ging ook uitgebreid in op het wetsontwerp voor de nieuwe mededingingswet waarover de supermarkten met minister Wijers van economische zaken in de clinch liggen. Hij vindt dat Nederland met de wet moet wachten tot de Europese Commissie klaar is met zijn Groenboek. Van den Broek verwacht dat de prijsbinding voor kleine en middelgrote be drijven daarin drastisch wordt versoepeld. AMSTERDAM (ANP) - De schrijver-dichter Bert Schier beek is zondagavond op 77-ja- rige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Uitgeverij De Bezige Bij, waaraan hij van 1950-1985 als adviseur was verbonden, heeft dat maandag meegedeeld. Sinds begin dit jaar wist de au teur dat hij aan slokdarmkan ker leed, een proces dat hem snel verzwakte. Schierbeek schreef zowel romans, als ge dichten, toneelstukken, reis verhalen en essays. Schierbeek werd op 28 .Juni 1918 in Glanerbrug geboren. De eerste 21< jaar van zijn leven leefde hij op het platteland, eerst in het Groningse Beerta, later in Boekelo. Het kreeg zijn weerslag in zijn werk waarin natuur en ruimte een belangrijke rol speelden. DEN HAAG (ANP) - Het aan tal afgewezen asielzoekers dat gedwongen Nederland moest verlaten is in 1995 licht geste gen. In totaal werden er 14.509 mensen verwijderd. In 1994 lag dit aantal op 13.293. Dit blijkt uit de jaarlijkse rap portage vluchtelingenbeleid, die staatssecretaris Patijn van Buitenlandse Zaken naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Vorig jaar meldden zich in Ne derland in totaal 29.258 asiel zoekers aan. GRONINGEN (ANP) - De afdeling Gronin gen van de VVD heeft haar werkzaamheden met onmiddellijke ingang opgeschort uit protest tegen de houding van VVD-leider F. Bolkestein eh.de landelijke WD-top. Aan leiding is de benoeming van PvdA'er Hans Alders tot Commissaris der koningin in Groningen. De VVD-afdeling Groningen is ernstig verbolgen over het feit dat de WD-top zonder overleg het commissariaat in de provincie Groningen heeft geruild tegen dat in Gelderland, zo blijkt uit een dinsdag uitgebrachte ver klaring. De VVD'ers in Groningen hadden liever gezien dat we derom een liberaal de ver trekkende commissaris H. Vonhoff had opgevolgd. In een verklaring wijzen ze erop dat de burgemeester van Groningen ook al een PvdA'er is en dat de PvdA een dominante rol speelt in de stedelijke en provinciale politiek. Verder menen ze dat een VVD'er beter als am bassadeur van de provincie kan optreden bij het be drijfsleven. Daar komt nog bij dat de Groningse commissaris ook president-commissaris is van de Gasunie. Volgens de Groningse VVD'ers heeft de opoffering van deze functie door de VVD ingrijpende consequenties voor de huidi ge positieve uitstraling naar onder andere de Nederland se Aardolie Maatschappij". Bolkestein heeft in maart echter onomwonden beves tigd dat hij met PvdA en D66 een deal heeft gesloten, waarbij de WD Groningen afstaat aan de PvdA en daar voor Gelderland in de plaats krijgt. Belazerd „Wij voelen ons ronduit be lazerd", aldus prof.dr. A. Bosman, voorzitter van de WD-afdeling Groningen. „Vooral wegens het feit dat dit allemaal zonder overleg is gebeurd. Zo ga je binnen een partij niet met elkaar om. We maken ons grote zor gen over deze gang van za ken binnen de partij. Er is een tendens om alles door de hèer Bolkestein te laten re gelen en dat hij de dienst uit maakt." Persoon Bosman zegt niet alleen pro blemen te hebben met de po litieke kleur van Hans Al ders, maar ook met diens persoon. „We moeten niet ie mand als Alders hier als commissaris hebben", stelt hij vast. De ledenvergade ring van de WD-afdeling Groningen heeft unaniem een verklaring aangenomen waarin zij "protest aantekent tegen de gang van zaken. Laag' pitje Het afdelingsbestuur zal voorlopig op een laag pitje blijven draaien. Het bestuur zal geen activiteiten ont plooien. „We wachten af tot dat er vanuit het landelijk bestuur contact met ons wordt opgenomen voor na der overleg", aldus Bosman. Suske en Wiske 'ROBOTKOR*' door Willy Vandersteen II II// In dd pakje ben je 20 foed ats onkwets baar, lambikl Kofelvry staal en voor zien van allerlei technische snufjes Het is jouw laak om chaos le veroorza ken en heel de politiemacht achter jou [pan te tokkenzo krtffen wy vry spelj Hel zuht van je of en wordt uitfeschaketd en eer meen door elektronische of en, tnfe- bouutf w je helm [en soorl videocamera waarvan de beelden op deze mom lor le zien zijn1 Je wordt dus vanop afstand feleid Ons doel Venetie Binnen enkele dafen wordt daar in het Dofepaleis een unieke lenloonstelhnf fehouden van de froolsle en meest waardevolle diamanten ter wereld1 Die willen wy in ons bent krtjfen Dinsdag 11 juni Zierikzee Senioren-wandeldriedaagse. Vanaf Borrendamme, De Wieken en Corneliastichting. 14.15 uur. Avondvierdaagse. Havenplein. Vertrek 18.45 uur. Informatie-avond over psoriasis. Multifunctioneel Centrum (MFC). 19.30 uur. Vergadering raadscommis sie ruimtelijke ontwikke ling. Stadhuis. 20.00 uur. Brouwershaven Jaarlijks uitstapje NBvP. Markt. 12.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst vrouwengroep Helpt Elkander. Verenigingsgebouw Deestraat. 19.30 uur. Woensdag 12 juni Zierikzee Senioren-wandeldriedaagse. Vanaf Borrendamme, De Wieken en Corneliastichting. 14.15 uur. Vergadering raadscommis sie cultuur in de raadzaal van het stadhuis. 16.30 uur. Avondvierdaagse. Havenplein. Vertrek 18.45 uur. Vergadering raadscommissie bestuurzaken. Stadhuis. 19.30 uur. Informatie-avond over borstvoeding. Mastgatstraast 90. 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB, afde ling Kerkwerve. 't Zuudèn- de. 19.45 uur. Oosterland Lingerieverkoop Oud Gereformeerde Gemeente. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 13 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. Vertrek 18.45 uur. Finale vanaf 20.30 uur Blokweg. Br o u wersh a ve n Modeshow 55-plus. Poortershof. 14.00 uur. Vergadering gecombineerde adviescommissies. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 14 juni Zierikzee Amateurtheaterschool De Ambitie brengt voorstelling Hou me vast. MFC. 20.00 uur. Haamstede Jaaruitvoering Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede. Nederlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 15 juni Zierikzee Afdelingsvergadering PvdA. Café-restaurant Onderdak. 10.00 uur. CJV filmdag in Driehoek. 14.00 uur en 19.00 uur. Uitvoering dans- en balletschool. Concertzaal. 20.00 uur. Amateurtheaterschool De Ambitie brengt voorstelling Hou me vast. MFC. 20.00 uur. Zonnemaire Rommelmarkt voetbalvereniging Zonnemaire en harmonie vereniging Nut en Uitspanning. 09.30 uur. Dreischor Rommelmarkt van de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Zuiddijk 4. 08.30 uur. Nieuwerkerk Fietspuzzelrit. Gereformeerde Gemeente. Start Molenstraat. 13.30 uur. Zondag 16 juni Zierikzee Amateurthaaterschool De Ambitie brengt voorstelling Hou me vast. MFC. 15.00 uur. Dreischor Orchideeënwandeling. Dijkwater. 10.00 uur. Maandag 17 juni Zierikzee Informatie-avond EcoTeams bij Janbie Bil, Minderbroederstraat 52. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Opening vernieuwd VVV-kantoor, Noordstraat 45a. 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2