akfep® levansa Lezers Zierikzeesche Nieuwsbode kiezen rondemiss Wieleromnium 'De politie is te mild geweest over beleid van deze regering' Stichting Zeeuwse Vlegel viert het eerste lustrum Milieu- en kostenbesparing in visverwerkende industrie exposities Stuur je foto in en verdien reischeque en nieuwe outfit Kunstschouw Onderzoeksresultaten gebundeld Eerste jubileumkrant voor Van Aartsen Nieuwerkerk UN Astraat 10 Brouwershaven Noorddijkstraat 8 0111-641368 0111-691634 TECHNISCH INSTALLATIEBURO Zierikzee 0111-413348 VRIJDAG 7 JUNI 1996 NR 25987 Brouwershaven Zierikzee Doorlopend van maandag tot en met zaterdag Expositie: Op de Reede. De wereld van boel houwer Van Beveren (1822-1899), schipper, berger, redder, loods en lichttorenwachter. Museum De Vergulde Garnaal. Tot en met zaterdag 8 juni Schilderijen Elly Mes. 't Lange Uus. Tijdens winkelopeningstijden. Maandag gesloten. Toten met 12juni Tekeningen, collages, gedichten Lucien Suel in galerie Galerij. Toten met 13juni Burgh-Haamstede Schilderijen van Jetteke Hooij en keramiek van Jetteke Hooij, Femke van de Berg en Liesbeth Mullemeister. Galerie 't Zuuddek Donderdag: 10.00-17.00 uur en vrijdag: 13.OO IT.00 uur. Tot en met maandag 17 juni Burgh-Haamstede Ecologisch bouwen. Bibliotheek De Schutse. tijdens openingstijden bibliotheek. 7 tot 23 juni Brouwershaven Tentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring. St. Nicolaaskerk. Van dinsdag 4 tot en met vrijdag 28 juni Renesse 'Bot' camera's. Museum Blikvanger. Dins dag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Van donderdag 13 juni tot zaterdag 6 juli Burgh-Haamstede Tulpenshow in aquarel, werk van Anneke Leydekker. Galerie 't Zuuddek. Tijdens Kunstschuw iedere dag. Daarna op donder dag van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Van donderdag 20 juni tot en met zaterdag 13 juli Burgh-Haamstede Werk van Emmy Alma. Bewaerschole. Maan dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. 24 juni tot 15 juli Brouwershaven Schilderijententoonstelling van Jean du Nele. St. Nicolaaskerk. Advertentie het podium betreedt om felici taties en bekers te overhandi gen aan de winnende renners. Hoe blikt rondemiss '95 terug? Inge van Leeuwen uit Zierik zee was vorig jaar de ronde miss van het Wieleromnium. ,,Het was waanzinnig leuk," zegt Inge. „Zeker ook de reac ties na afloop. Wildvreemde mensen herkennen je op straat. 'Hé, daar heb je de ron demiss'. Of ze staan te twij felen 'ben je het nu wel of ben je het niet', want je ziet er toch heel anders uit op zo'n dag. Voor zo'n week, pakweg twee weken ben je een bekend ge zicht op Schouwen-Duiveland. Ik kijk er heel positief op terug en vergeet het ook nooit meer." En de details? Twee eisen heeft de Stichting Wielersport wel. De rondemiss heeft een representatief uiter lijk en heeft verder enige af finiteit met sport, al hoeft dat beslist niet de wielersport te zijn. Verder moet de in te stu ren foto of dia een goed gelijke afbeelding 'ten voeten uit' zijn. Een pasfoto volstaat in dit geval niet. Tenslotte omvat de persoonsbeschrijving in ie der geval leeftijd, woonplaats en telefoonnummer. Inge van Leeuwen tot slot: „Rondemiss spelen is voor mij zeker voor herhaling vatbaar. Leuk. Natte mannen zoenen. Da's toch gewoon humor?" Rondemiss 1995 Inge van Leeuwen:Waanzinnig leuk geweest. Ik zal het nooit vergeten." (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De Stichting Wielersport Zierikzee en de Zierikzeesche Nieuwsbode zijn op zoek naar een rondemiss voor het Wieleromnium dat op 23 augustus wordt gehouden. Kandidaten worden verzocht zich be kend te maken. De lezers van deze krant krijgen de eer de winnares aan te wijzen. Voor de rondemiss '96 zijn aardige prijzen beschikbaar. melde foto's en beschrijvin gen. Daarna krijgen de lezers de gelegenheid de rondemiss van hun keuze bekend te ma ken door middel van het instu ren van een bon. „We zijn bezig met een nieuwe opzet van het jaarlijkse wieier- evenement. De verkiezing van de ronde miss in combinatie met het sponsorverhaal past daar vql- gens ons in," legt Wim Evert^e, voorzitter van de Stichting Wielersport Zierikzee uit. Hoe gaat het in zijn werk? Bij deze worden Schouwen- Duivelandse vrouwen van 16 tot en met 25 jaar uitgenodigd hun foto en korte persoonsbe schrijving op te sturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. Medio'juli pu bliceert deze krant de verza- Voor de aldus gekozen ronde miss 1996 stelt reisbureau Van Fraassen een reischeque van 250 gulden beschikbaar. Holty Fashion biedt een passend te nue aan, de schoenen worden beschikbaar gesteld door Van Oeveren en verder zullen een nog onbekende kapper en eventueel een schoonheidssa- Ion hun bijdrage leveren aan de glamour die de rondemiss uitstraalt. Wat doet een rondemiss? Haar taak is representatief. Ze is aanwezig op de meet als het startschot valt en verder reikt ze de prijzen uit. Concreet bete kent dat dat zij op vrijdag avond 23 augustus negen maal BURGH-HAAMSTEDE - In publicaties is er verschillende berichtgeving geweest over de openingstijd van de Kunst- schouw in Westerschouwen. De officiële opening is op vrij dagmiddag 14 juni om 17.00 uur in het gemeentehuis, Kloosterweg 60 in Burgh- Haamstede. De opening zal be ginnen met een optreden van het theatergezelschap Rijn en Trijn, waarna de heer H. Tees, burgemeester van Wester schouwen een openingswoord zal spreken. YERSEKE - De milieugedeputeerde van de provincie Zeeland, de heer A. M. Dek overhandigt woensdag 19 juni in Yerseke het eerste exemplaar van de Gids voor bedrijfsoptimalisering in de visverwerkende industrie aan de heer D. J. Langstraat, de voorzitter van het produktschap Vis. De gids is de uitkomst van een onderzoeksproject van de drie zuidelijke provincies naar mi- lieubesparende maatregelen in de visverwerkende industrie. Op het gebied van afvalwater, het voorkomen van product- verlies, het verminderen van het watergebruik en verande ren van verpakkingsmiddelen, bleken aanzienlijke verbete ringen mogelijk. De gevonden maatregelen re sulteren niet alleen in milieu besparing, maar blijken ook fi nancieel zeer aantrekkelijk te zijn voor bedrijven. Zo leidde bijvoorbeeld een betere afstel ling van het tranportsysteem bij een garnaalverwerkend be drijf tot veel minder afval en dus meer product. De kosten besparing bedroeg bij dit be drijf 1.600,- per dag. De gids is gemaakt door IVAM Envi ronmental Research, in nauwe samenwerking met het pro duktschap Vis en de Agrari sche Hogeschool 's-Hertogen- bosch. Bij vier bedrijven is de beschreven aanpak getoetst, bij International Selfisch in Bergen op Zoom, Prins en Din- gemans in Yerseke, de Goud schelp en Roem uit Yerseke. Het preventieproject van de drie zuidelijke provincies, die hiervoor samenwerken in het Regionaal Afval Overlegor gaan Zuid-Nederland (RAOZ) bestaat verder nog uit een deel project in Noord-Brabant, de kunststofindustrie en in Lim burg de betonindustrie. Ook voor deze branches zullen uit eindelijk praktische gidsen het resultaat zijn. MIDDELBURG - Volgens Mr. Pieter van Vol lenhoven, voorzitter van de Stichting Maat schappij en Politie is de politie te vriendelijk geweest tegenover het paarse kabinet. „Ze heb ben te weinig van zich laten horen," aldus Van Vollenhoven gisteren tijdens zijn werkbezoek aan de Regiopolitie Zeeland. Preventie Inbraken Project Ouderen (Pipo) binnen de ge meenten Reimerswaal en ook werd hem het sociale vernieu wingsproject in de Goese wijk Goese Polder uit de doeken ge daan. Van Vollenhoven stak niet on der stoelen of banken dat hij vindt dat de bezetting van de politie onder de maat is. „On geveer 40.000 mensen moeten toezien op de handhaving van 200 wetten. En terwijl er voor economische delicten het EOD is, voor de belastingwetgeving de FIOD en voor landbouw- en visserijwetten de AID moet de politie niet alleen de criminali teit bestrijden maar ook de mi lieu- en verkeerswetten hand haven," aldus Van Vollen hoven. Wat hem betreft kan gezocht worden naar manieren om de vrijwillige politie meer en va ker in te zetten. „Dat instru- Mr. Pieter van Vollenhoven: .Weinig van zich laten horen." Van Vollenhoven liet zich in Middelburg informeren over lokale politiezorg en twee (sa menwerkingsprojecten. Er waren toelichtingen op het ment kan de politie zeker van groot nut zijn.". Wat volgens hem ook kan helpen om het werk van de politie te verlich ten is stimuleren van wat hij betitelde als sociale zelfred zaamheid. „Voor wat betreft de veiligheid is de politie nu monopolist en daar moeten we vanaf," betoogde Van Vollen hoven. Verantwoordelijkheid Hij zou graag zien dat burgers hun eigen verantwoordelijk heid nemen en vaker zelf in grijpen of de politie alarmeren als ze iets verdachts zien. Hij realiseert zich dat als het pu bliek massaal gehoor zou ge ven aan die oproep dat niet zonder gevolgen blijft. Van de politie wordt immers ver wacht dat zij reageert op signa len vanuit de bevolking. Die sociale zelfredzaamheid moet volgens Van Vollenhoven absoluut niet gezien worden als een manier om op het poli tieapparaat te besparen. „Ik denk dat het heel veel tijd vraagt van de politie." Cruci aal is in de visie van Van Vol lenhoven is ook dat er een goe de samenwerking op gang komt tussen verschillende or ganisaties die binnen een be paald gebied werkzaam zijn. Van Vollenhove stak de Zeeuwse politie een pluim op de hoed voor wat betreft de handhaving van de milieuwet geving. „In veel regio's gaat dat niet goed, maar in Zeeland wel," aldus Van Vollenhoven. Hij toonde zich eveneens zeer te spreken over het sociale ver nieuwingsproject in de Goese Polder. Vanuit wijkbeheer, de wijkinfowinkel en via de con tactpersonen in de Goese wijk wordt geprobeerd de bewoners van de Goese Polder direct op hun gedrag aan te spreken. Het is de bedoeling dat de be woners elkaar op onvolkomen heden aanspreken zonder daarbij in eerste instantie naar de politie te lopen. In de prak tijk van alledag lukt dat lang niet altijd, maar er wordt wel aan gewerkt. „Sociale zelfred zaamheid is niet dé oplossing, maar het kan het werk voor de politie wel verlichten," aldus korpschef H. Smeels. Van Vollenhoven bracht aan sluitend aan zijn werkbezoek aan de Zeeuwse politie - deze keer in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid - een werk bezoek aan het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ). Daar werd onder meer gesproken over de ver keersveiligheid in Zeeland. GOES - De Stichting Zeeuwse Vlegel bestaat vijf jaar en viert het eerste lustrum met het uit brengen van een jubileumkrant. Het eerste exemplaar van die krant werd bij de opening van de Zeeland Natuurmaand aangeboden aan minister Van Aartsen van landbouw, natuurbe heer en visserij. Bestuurslid Jeannet Vermue overhandigt een exemplaar van de jubileumkrant aan minister Van Aartsen van laiidbouw, natuurbeheer en visserij. (Foto: Stichting Zeeuwse Vlegel) Zeeuwse Vlegeltarwe en -gerst geen oplossing van de markt problemen waar ze mee te ma ken hebben. Het geeft echter wel een goed gevoel om op deze manier te produceren." In de Zeeuwse Vlegel Jubi leumkrant, welke gratis ver krijgbaar is bij meer dan drie honderd verkooppunten van het Zeeuws Vlegelbrood en Vlegelbier, komen mensen aan het woord uit de keten van boer tot consument. De Stich ting Zeeuwse Vlegel hoopt hiermee meer begrip te kwe ken voor milieuvriendelijke voedselproductie en de ver werking ervan in de eigen re gio. Uit marktonderzoek is geble ken dat de naamsbekendheid van de Zeeuwse Vlegel erg groot is, maar dat weinigen kunnen vertellen wat nu pre cies de achtergronden van de Zeeuwse Vlegel zijn. Middels de jubileumkrant probeert de stichting daar verandering in te brengen. Jeannet Vermue, bestuurslid van de stichting, wees de mi nister erop dat het Zeeuwse Vlegelbrood deze maand vijf jaar op de markt is. „Zeeuwse Vlegel staat voor een milieu vriendelijker landbouwwijze die op gangbare bedrijven is toe te passen. Het is geen mo degril geweest zoals in het be gin weieens door anderen werd gezegd," aldus mevrouw Ver mue. Blijvertje Zij omschreef het Zeeuws Vle gelbrood als 'een blijvertje' „Alle betrokkenen bij de Zeeuwse Vlegel zijn daar best trots op, want ze hebben er hard voor moeten knokken. Door goede motivatie en inves tering van veel menselijke energie zijn ,we gekomen waar we nu zijn en dat is landbouw kundig gezien nog steeds op be perkte schaal," stelt mevrouw Vermue. Zij voegde daar aan toe dat de omvang van de afzet van de Zeeuwse Vlegel alleen kan groeien als men de consument weet te motiveren om Zeeuwse Vlegelproducten te kopen. „Aan de boeren zal het niet lig gen," aldus mevrouw Vermue. „Voor de boeren is de teelt van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 9