Brogum moet doorgroeien naar ware cultuurboerderij Schouwse theaterschool met 'Hou me vast' in Zierikzee Gemeente geen middelen tegen terras de Vlinder Wandel verontwaardigd over kritiek D66-fractie Alleen tijdelijk plaats voor zwerfjongeren 'Juiste afstemming moet nog verkregen worden Jongerentheaterschool met spitsewrange humor Hardrijders op de bon Gs bezoeken Museumhaven Schietpartij HUIS VERKOPEN? 0111 417808 TAXATIE TE KOOP 't lange uus VRIJDAG 7 JUNI 1996 NR 25987 7 Speciaal voor het Any wave festival, het jaarlijks hoogtepunt, is het voorterrein van Brogum ontdaan van alle bossages. (Foto: Ma rijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee heeft geen enkele mogelijkheid om café de Vlinder in de Nieuwe Bogerdstraat te verbieden een terras in de tuin aan de achterzijde van de tuin te ex ploiteren. Ze kan alleen nadere eisen stellen aan de inrichting van het terras en de periode van openstelling. Tot deze conclusie komt het college van burgemeester en wethouders naar aanleiding van een onderzoek dat het heeft uit laten voeren naar de mogelijkheid om het terras te kunnen sluiten. De gemeente heeft dit onderzoek uit laten voeren, omdat de buren van het café klagen over overlast die zij ondervinden van het terras. De grond achter de Vlinder heeft de bestemming tuinen. Een terras is in strijd met deze bestemming. Maar omdat in het bestemmingsplan geen be paling is opgenomen, die ver biedt dat de tuin als terras wordt gebruikt, kan de ge meente niets doen. Zo'n ver bodsbepaling is immers een voorwaarde om bestuurs dwang te kunnen uitoefenen. Overgangsrecht Een wijziging van het bestem mingsplan, die de gemeente voorbereidt kan hier niets aan veranderen. Op basis van het overgangsrecht kan het terras gehandhaafd blijven. En ook de recente overname van het café verandert niets aan de si tuatie. Bij het overgangsrecht gaat het namelijk om het ge bruik van de grond en niet om de gebruiker. Voor de buren van het café rest er niets anders dan een pri vaatrechtelijke procedure (een procedure tussen particulie ren) te starten tegen het terras. Ze kunnen bijvoorbeeld aan voeren hinder te hebben van het terras. Maar volgens het onderzoek zal het bij voorbaat zeer moeilijk zijn om deze pro cedure te winnen. De gemeente kan de overlast van het terras zo veel mogelijk beperken door eisen te stellen aan de inrichting van het ter ras en de periode van openstel ling. Ook kan ze gedragsregels opstellen die op het terras ge respecteerd moeten worden. Wethouder L. J. van Gastel (ruimtelijke ordening) weet nog niet of dit ook daadwerke lijk gaat gebeuren. .Volgende week is er overleg tussen alle partijen. We proberen met el kaar tot een oplossing te ko men. Lukt dat niet, dan zullen we als gemeente moeten optre den met de milieuwetgeving in de hand. De omwonenden moe ten beschermd worden." Over de eisen die de gemeente eventueel gaat stellen wil hij nog geen concrete uitspraak doen. ,,Dat het terras open is, is niet het probleem. Het gaat om het geluid dat er vandaan komt." ZIERIKZEE - Podium Brogum in Zierikzee moet doorgroeien naar een ware cultuurboerde rij voor jongeren tot 26 jaar van heel Schouwen- Duiveland. Het moet zich richten op muziek, theater, dans en film. Brogum kan alleen tijde lijk dienst doen als opvangcentrum voor 'zwerf jongeren'. Dat zijn de belangrijkste con clusies van het'rapport 'Waar om het water rimpelt', dat Ri- nus Roepman van Snowball Ontwerpburo op verzoek van de gemeente Zierikzee heeft opgesteld. Voordat het echter zover is moet er volgens Roep man diep worden nagedacht over de toekomst van Brogum. Hij ziet die toekomst als een cultuurboerderij, die meer heeft te bieden dan vrijwel al leen muziek, zoals nu het geval is. Brogum presenteert zichzelf als een podium voor muziek en theater en dan moet het vol gens Roepman ook theater bie den. ,,Twee voorstellingen per seizoen is dan wat mager." Roepman stelt voor dans en film aan het pakket toe te voe gen. Het Beleidsplan dat vorig jaar is uitgebracht kan volgens Roepman als basis dienen voor de toekomst van Brogum. Het moet dan wel handen en voe ten gegeven worden door het opstellen van een werkplan, zodat het voor alle medewer kers te gebruiken is. Nu is het stuk door 'wollig taalgebruik' onduidelijk. Verbouw Om te groeien naar de gewens te cultuurboerderij moet de ac commodatie grondig worden verbouwd. Pas dan kan de ruimte efficiënter worden ge bruikt, concludeert Roepman. Het meest urgent is in zijn ogen de verbouw van kleed ruimte, laad/losvoorziening, de krachtstroomaansluiting en de luchtafzuiginstallatie en de verdere aanpassing van de gro te zaal. Er liggen al twee ver- bouwplannen klaar. De kosten variëren van ruim 1,5 ton tot 2,75 ton. De verbouwing van de kleed ruimte biedt volgens Roepman ook mogelijkheden het pro bleem van 'rondhangende' jon geren in de wijk Malta aan te pakken. Zij kunnen als de nieuwe kleedruimtes 'zijn ge bouwd, gebruik maken van de oude kleedruimtes van Bro gum. Deze zijn apart en van buiten bereikbaar en de ruim tes zijn makkelijk af te schei den van de rest van het pand. Roepman gaat met dit advies in tegen de wens van, het be stuur van Brogum. Dat heeft te kennen gegeven geen opvang centrum voor jongeren te wil len zijn. Roepman is echter van mening ,,dat zolang er geen ste delijke voorziening is voor 'zwerfjohgeren' een tijdelijk onderbrengen van één van die groepen tot de mogelijkheden behoort, zonder dat dat de functie van cultuurboérderij hoeft te schaden" Organisatie Behalve aan de accommodatie moet er ook aan de organisatie van Brogum het een en ander gesleuteld worden. Op dit mo ment zitten er in het bestuur van Brogum mensen, die niet op hun taak berekend zijn, con stateert Roepman. Het dage lijks bestuur van dit moment houdt zich vooral bezig met or de-op-zaken-stellen. Terwijl het eigenlijk een beleidsvoor- bereidende taak heeft. Bovendien zijn twee van de drie leden van het DB nieuw. Ze zijn niet betrokken geweest bij het opstellen van het be leidsplan. ,,De koers die geva ren moet worden is dan ook wel eens aan discussie onder hevig." Roepman adviseert het AB met twee personen uit te breiden. Hij adviseert om naast het be stuur een professionele pro jectleider aan te stellen. Deze krijgt de dagelijkse leiding in handen en zorgt voor de onder linge afstemming van de ver schillende secties. De project leider moet steun krijgen van een beheerder/conciërge en een administratieve kracht. Het algemeen bestuur, waarin ook vier leden' van'de gemeen teraad zitting hebben," kan vol gens Roepman beter worden afgeschaft. Het is te log en te veel de plaats waar alles gere geld zou moeten worden. Bo vendien zijn de vrijwilligers die in dit bestuur zitten, behal ve niet kundig genoeg, ook te vaak afwezig. Dat wil niet zeg gen dat Brogum zonder vrij willigers kan. Integendeel. Zij hebben de zaak altijd draaien de gehouden en zullen dat ook in de toekomst moeten blijven doen. „Alleen zullen ze duide lijker gewezen moeten worden op hun taken,", aldus Roep man. ZIERIKZEE - Volgens A. W. Wandel, directeur van Wandel Recycling BV, heeft de fractie D66 binnen de Zierikzeese gemeenteraad zich een zijdig laten informeren omtrent de gang van za ken bij het Zierikzeese bedrijf en tijdens de rondvraag ten onrechte aan de schandpaal ge nageld. Dat blijkt uit een brief van Wandel aan het college van b en w van Zierikzee. Maandag maakte D66 gebruik van de rondvraag tijdens de vergadering van de Zierikzee se gemeenteraad om aandacht te vragen voor klachten van omwonenden van het recy clingbedrijf. Het in de open lucht shredderen van hout zou forse stofwolken veroorzaakt hebben en het bedrijf zou stel selmatig de regels overtreden. Wandel voert aan dat verschil lende soorten afval niet meer gestort mogen worden en dat men daarom op zoek moet naar verantwoorde manieren om dat afval te verwerken. „Der halve zijn er de afgelopen maanden enkele proeven ge daan in het kader van de be- en verwerking van gOno»rnd« af. valstromen," aldus de brief. „De juiste afstemming voor het be- en verwerken van af valstoffen moet nog gevonden worden." Op zich klopt het volgens Wan del dat die proeven nog niet vergund waren. De provincie heeft Wandel daar ook op ge wezen, maar nadat deze had uitgelegd dat men zonder expe rimenteren niet tot een, zowel milieutechnisch als met be trekking tot de hoogte van de tarieven, goede manier van af valverwerking kon komen kreeg het Zierikzeese bedrijf toestemming om verder te gaan met de proeven. „Er zijn doorlopend contacten met het daarvoor bevoegd ge zag," schrijft Wandel. Voor wat betreft het bewerken van houtafval schrijft Wandel in de bi-if r iiat- nu t*K*n dt*7Hi- iiiecu een uitbreiding op de huidige Wet Milieubeheer aanvraagt bij de provincie. DEN HAAG - De onderhande lingen over een cao voor het welzijnswerk en dejeugdhulp- verlening zijn donderdag avond vastgelopen. De FNV- bond AbvaKabo en de werk geversvereniging VOG konden geen overeenstemming berei ken over de invoering van een kortere werkweek en over de loonontwikkeling. ZIERIKZEE - „Wil je met me trouwen? Waarom vraag je dat? Omdat je een roos tussen je tan den hebt." De jongerenafdeling van Amateur theaterschool De Ambitie presenteert op vrij dag 14 juni om 20.00 uur, zaterdag 15 juni om 20.00 uur en zondag 16 juni om 15.00 uur in het MFC in Zierikzee de voorstelling 'Hou me vast' van Jules Feiffer in een regie van Katinka van den Dool. Ze moeten er voor zwoegen. In wen, ook dat hoort er bij. De een bloedheet MFC in Zierik- amateurtheaterschool De Am- zee moesten ze gisteravond bitie, onder vigneur van het eerst hun eigen podium opbou- Zeeuws Centrum voor Ama teurtheater in samenwerking met VMC Zeeland kent een aantal afdelingen. Eén daar van is een twee jaar durende acteertraining voor jongeren. De acteertraining is bestemd voor amateurspelers tussen de 14 en 19 jaar. Voor de afron ding van het eerste jaar deden de jongeren mee aan een drie zaterdagen durend provinciaal jongerentheaterfestival. In het tweede jaar wordt er gericht naar een eigen productie toege werkt. Die wordt nu dan bin nenkort op de planken gezet. De spelersgroep bestaat uit De repetities van jongerentheater De Ambitie zijn in volle gang. Op 14 juni is de première in het MFC in Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma) tien jongeren, acht meisjes en twee jongens, uit allerlei plaatsen op Schouwen-Duive- land. Ze mochten in gezamen lijk overleg hun productie uit kiezen. Hun regisseur Katinka van den Dool: „Het verbaasde me in eerste instantie, dat ze voor deze productie kozen. Het is een productie zonder op smuk en met een heel eigen ka rakter. Achteraf gezien past deze keuze echter uitstekend bij deze groep. Het is allemaal heel flitsend. Het is niet één dragend verhaal, maar het zijn steeds korte stukjes." Zappen „Je hebt het gevoel dat je zit te zappen, als je naar dit stuk kijkt," aldus Katinka, „daar om spreekt het deze groep denk ik zo aan." Het stuk is op gebouwd uit 55 scènes. De schrij ver Jules Feiffer is eigen lijk cartoonist en die korte, snelle beelden vind je terug in zijn toneelwerk." Jules Feijfer publiceerde jarenlang zijn ne telige, humoristische strips in Vrij Nederland. Hij geeft in dit toneelstuk een tijdsbeeld van het geworstel met relaties, na dat veel zekerheden uit het le ven zijn weggevallen en de makkelijke antwoorden niet meergelden. Volgens regisseur Katinka speelt de levendige, humoristi sche en luchtige voorstelling zich letterlijk af op drie ni veaus: het verleden, het heden en de toekomst. De drie ni veaus zijn ook in het podium aangebrachtTijdens de repeti ties geeft Katinka voortdu rend aanwijzingen. „Katinka, ik heb een ladder in mijn pan ty. Katinka, moet ik nou bene den of boven staan? Katinka, hoe moeten we ons haar doen?" Vanachter de coulissen roept een van de jongens: „Al lemaal kaal!" Het is een uiterst levenslustige groep, waarvan je de indruk krijgt, dat ze het leven sowieso al als één grote klucht beschouwen. Katinka legt geduldig uit, waar ze moe ten staan en waarom dat zo moet. De niveaus waarop ze moeten werken, wekt af en toe verwarring. Muziek, zang en dans geven soms opeens een theaterachtige draai aan het geheel. De voorstelling is zeer de moei te waard om te gaan bekijken. Het is goed om te zien, hoe jon geren op hun manier een eigen dimensie aan toneel geven. Kaarten voor de voorstelling zijn te reserveren bij Katinka van den Dool, 0118-643027 en te koop aan de kassa van het Mul tifunctioneel Centrum in Zie rikzee. ZONNEMAIRE - Op diverse plaatsen op Schouwen-Duive- land zijn gisteren, donderdag, snelheidscontroles gehouden. In Zonnemaire en Noordgouwe hielden alle voertuigen zich netjes aan de maximumsnel heid. Anders was dit in de bebouwde kom van Dreischor, waar tus sen 9.00 en 10.00 uur werd ge controleerd. Van de 116 voer tuigen reden er elf te hard. De hoogst gemeten snelheid was hier zestig kilometer per uur. Aan de Stoofweg, waar de maximumsnelheid tachtig ki lometer per uur is, signaleerde de apparatuur tussen 17.00 en 18.00 uur vier hardrijders. De hoogst gemeten snelheid was 89 kilometer per uur. ZIERIKZEE - Een delegatie van gedeputeerde staten van Zeeland brengt woensdag 12 juni een bezoek aan de Muse umhaven in Zierikzee. Het gezelschap bestaat onder anderen uit drs. G. de Kok en L. Coppoolse. De delegatie wordt omstreeks 10.45 uur ver wacht in café De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Ha ven. Daar geeft P. J. Huij- brecht, voorzitter van de Stich ting Museumhaven Zierikzee een toelichting op de activitei ten van de stichting. Aanslui tend wordt om ongeveer 12.00 uur een wandeling gemaakt langs de Museumhaven en scheept het gezelschap zich in voor een tochtje over de Oos- terschelde aan boord van de klipper Mijn Genoegen. Om 15.00 uur is men weer terug in de haven van Zierikzee. AMMERZODEN - Een 24-jari- ge man is donderdagavond neergeschoten in een woning in Ammerzoden. De man over leed nog diezelfde avond in het Grootziekengasthuis in Den Bosch aan zijn verwondingen. AMSTERDAM - Het mooie weer heeft de Nationale Bio scoopdag parten gespeeld. On geveer 75.000 filmkijkers pro fiteerden donderdag van de aanbieding een bioscoopje te pikken voor vijf gulden. Advertentie .sik delta\riakelaardij marco bij de vaatemakelaar o.g. manhuisstraat 1 -3 zierikzee telefoon 0111 417808 Advertentie vooraan in onze showroom vindt u ze, stoffen in de nieuwste kleuren van de beste merken. daarmee stoffeert 't lange uus opnieuw uw stoel, of uw bank. en dan verdient die weer een mooi plaatsje, in uw "uus". binnenhuisadviseurs havenpark 28 - zierikzee 0111-413727 1 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7