Haamstedenaar voor tweede keer schoolwinnaar MBO-innovatieprijs Zoekplaatje COMMENTAAR Concert Zonde Winnaars prijs het water op Zeehondje gesignaleerd Bestuurder P. de Baare van Zevibel overleden Hoechst levert gas a^n EPZ Roefelen op verkeerde tijd voor eilandelijk jeugdwerk VRIJDAG 7 JUNI 1996 NR 25987 3 Verwachting t/m dinsdag 11 juni DUIZEND-EN-ÉÉN IDEEËN VOOR RAMEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr.. van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18.50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht zuid 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 juni Zon op 05.21, onder 21.55 Maan op 01.44, onder 13.29 9 juni Zon op 05.20, onder 21.56 Maan op 02.10, onder 14.43 10 juni Zon op 05.20, onder 21.56 Maan op 02.36, onder 15.55 Laatste kwartier: 8 juni (13.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt minder warm. Werd het vandaag op veel plaatsen nog 30 graden of meer, morgen is de tropische warmte alleen voor het oosten van het land weggelegd. Wel blijft het zomeren. Voor de zondag en de maandag staan maxima van ongeveer 27 graden op het pro gramma. Pas daarna lijkt de over gang naar koeler weer plaats te vin den met 's middags temperaturen rond 22 graden. Komende nacht is er weinig of geen bewolking en duurt het lang voordat het kwik onder de 20 graden terechtkomt. De zaterdag begint met veel zon, maar al snel ontstaan stapelwolken die vooral in het oosten van het land uitgroeien tot enkele regen- of onweersbuien. In de middag lopen de temperaturen uiteen van 22 graden aan zee tot een tropische 30 graden in het oosten. De zwakke tot matige wind waait eerst nog uit zuidelijke richtingen, maar zoekt in de loop van de dag de westhoek op. Zondag kan er ook nog een regen- of onweersbui voor komen. De dagen daarna blijft het overwegend droog. Wel doet de temperatuur een stap terug. Hoofdprijs naar leerlingen van Zeeland College RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo geeft op za terdag 8 juni een 'Populair Concert in de muziektent aan de Kromme Reke in Renesse. Aanvang is om 20.00 uur. programma staat onder selectie van bekende en minder bekende filmmu ziek van Ennio Moricone en nummers van Queen (Bohe mian Rhapsodie van Freddy Mercury). Tijdens dit concert bespelen de slagwerkers van Luctor et Emergo het melo disch slagwerk. Zierikzee krijgt er twintig lig plaatsen voor plezierjachten bij. De stuurgroep Ooster- schelde heeft Zierikzee echter vijfenzestig ligplaatsen aange boden. Aan de Engelse kade had de gemeente er nog veertig kwijt gekund, maar dat ge beurt niet omdat de aanleg er van te duur gaat worden. Uit gaande van een opbrengst van 1000 gulden per ligplaats laten b en w hiermee jaarlijks veer tig mille liggen. Veertig be manningen zullen zo nu en dan toch wel eens een hapje gaan eten of een zeiljack kopen, waarmee ook van deze Spin off' wordt afgezien. Tenslotte, had ook de toeristenbelasting nog iets - niet veel - opgeleverd. In plaats daarvan komt het college met een nog te houden onderzoek naar ondere ande re de toeristisch-economische en stedebouwkundige poten ties' van het gebied Engelse kade tot en met 't Sas. Nu kan het best zijn dat woningbouw en/of een winkelpromenade aanzienlijk meer geld in het laatje brengt, maar het gaat waarschijnlijk nog een hele tijd duren voor dat zover is en ook dan zal er iets aan de kade moeten worden gedaan. En bo vendien wordt er al zolang ge filosofeerd over een 'upgra ding' van dit havengebied. Korte termijndenken hoeft niet altijd verkeerd te zijn. Over een aantal jaren de aan legsteigers inwisselen voor bouwsteigers kan toch ook nog? Het aanbod van de stuurgroep Oosterschelde is, zoals bekend, eenmalig. De recreatiedruk op het Nationaal Park Ooster schelde mag niet veel hoger meer worden. Het 'nee' van nu tegen extra ligplaatsen is dus een 'nee' voor altijd. En da's toch zonde. Wedstrijd stich ting Museumhaven ZIERIKZEE r De prijswinnaars van de door de Stichting Museumhaven Zierikzee uitgeschre ven kleurplatenwedstrijd gaan het water op aan boord van de klipper Mijn Genoegen. De stichting organiseerde de kleurplatenwedstrijd met als thema 'De geschiedenis van de Zierikzeese havens'. Als win naars kwamen uit de bus Ineke Frerejean (10 jaar) Peter Sin- ke (11 jaar) en Jos Wulms (7 jaar). Zaterdag 8 juni monste ren zij aan op de Mijn Genoe gen voor een vaartocht op de Oosterschelde. Samen met hun ouders vertrekken de drie kin deren om 14.00 uur. Het gezel schap wordt omstreeks 18.00 uur weer terug in de haven van Zierikzee verwacht. DEN HAAG - Mevrouw O.M.B. Halsema-Fles is be noemd tot nieuwe v.oorzitter van de Nederlandse Gezins raad (NGR). Dat maakte de raad vrijdag bekend. Halsema- Fles was van 1982 tot 1994 wet houder van Sociale Zaken in Enschede. SCHARENDIJKE - Op het Grevelingenmeer is woensdag door een surfer een zeehondje gesignaleerd. Hij kreeg gezel schap van het dier rond 13.00 uur ter hoogte van het surfcen trum aan de Brouwersdam. De surfer dacht in eerste in stantie dat hij een zwemmende hond zag: ,,Pas toen ik merkte dat hij wel heel lang onder wa ter bleef, besefte ik dat het een zeehond was." Aan de Brou wersdam, zowel op het Greve lingenmeer als aan de zeekant, worden niet zo vaak zeehon den gezien. Regelmatiger komt dit voor in de Oosterschelde. Het Zoekplaatje dat vrijdag 31 mei in de Nieuwsbode gepubli ceerd werd leverde acht inzendingen op. Zij herkenden alle acht hel Dijkwater bij Sirjansland. De foto inspireerde één van de in zenders tot een uitgebreide verhandeling over de geschiedenis van het gebied. ..Het gebied waar de 'grote plas' te zien is was reeds lang voordien een schor en behoorde aan de ambachtsheer van Oosterland." Een andere inzender herkent de vroegere schaatsbaan van Sirjansland en omstreken. ..Waar het altijd heel gezellig was. Staatsbosbeheer heeft hier een einde aan ge maakt. Waarom weet ik niet. Onzin over verstoring of zo. Uit de goede inzendingen werd die van Dagverblijf De Handmo len. Zorgcentrum De Wieken, Hogemolenstaat 13, Zierikzee ge trokken. Daar wordt de cadeaubon van 25 gulden naar toe ge stuurd. Wie weet waar Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje gescho len heeft, kan zijn of haar oplossing sturen naar Redactie Zie rikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De oplos sing kan ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 worden gedeponeerd. Op briefkaart of envelop graag het woord Zoekplaatje vermelden. Oplossingen moeten ui terlijk woensdag 12 juni binnen zijn. (Foto: Joop van Houdt) Plotseling op 51-jarige leeftijd BRESKENS - In zijn woon plaats Breskens is woensdag middag visserijbestuurder Piet de Baare plotseling op 51- jarige leeftijd overleden. De Baare was naast directeur van het gemeentelijk vismijnbe- drijf in Breskens zeer actief in diverse belangenorganisaties. Het Nederlandse visserijbe drijfsleven heeft met ontstelte nis kennis genomen van het verlies van deze belangrijke spil binnen de bedrijfstak. De Baare fungeerde naast voorzit ter en secretaris van vissers vereniging Ons Belang in Bres kens als secretaris van de Zeeuwse belangenvereniging Zevibel en secretaris van de contingentgroep Delta Zuid. Bij de beheergroep Delta Zuid zijn de» vangstquota van onge veer zestig kotters onderge bracht. Vanuit die functies en zijn rol als bestuurder van de Federatie van Visserijvereni gingen voerde hij heel veel overleg op landelijk niveau De rouwplechtigheid vooraf gaande aan de begrafenis be gint morgen (zaterdag) om 10.00 uur in de Nederlandse Hervormde kerk te Breskens. In verband met het overlijden van De Baare is de herdenking van de Zeeslag op Schooneveld afgelast. Het herdenkingsfeest zou morgen, zaterdag, in Bres kens worden gehouden. Zuidwcg 20A. Zonncmairc Tel. 0111-401318. Vrijdag koopavond, maandag gesloten. Ruime parkeergelegenheid. Sander Kloos met de cheque van vijfhonderd gulden. „Nee, ik heb er nog geen bestèmming voor, aldus de prijswinnaar. Hij heeft zijn opleiding aan Ter Welle inmiddels afgerond en is nu op zoek naar werk. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG - Vijfhonderd gulden en de nodige complimenten voor zijn werkstuk 'De zin en onzin van bedrijfsfitness' rijker keerde Sander Kloos uit Burgh-Haamstede gisteren huiswaarts. Voor de tweede achter eenvolgende keer werd de leerling van Ter Welle in Goes schoolwinnaar van de MBO-innovatieprijs. De hoofdprijs - een bedrag van 2500 gulden - ging naar Pieter de Muynck, leerling van het Zeeland College. Kloos blijft nuchter onder het succes..Vorig jaar was het bij zonder omdat de innovatie prijs eigenlijk voor eindexa menleerlingen bedoeld is en dat was ik toen nog niet." Kloos heeft inmiddels zijn op leiding aan de afdeling Sport en Bewegen van Ter Welle af gerond. En het zoeken naar een baan vindt hij eigenlijk be langrijk dan het feit dat hij voor de tweede achtereenvol gende keer in de prijzen geval len is. Door het lezen van verschillen de artikelen raakte hij gefasci neerd door het verschijnsel be drijfsfitness. ,,Ik las bijvoor beeld dat bedrijfsfitness niet alleen een fysiek, maar ook een sociaal gebeuren is en dat heeft me aan het denken ge zet," aldus Kloos. Zijn interes se was gewekt en hij dook in de boeken. Artikelen lezen, uit pluizen, informatie verzame len, inventariseren en tenslot te alle gegevens overzichtelijk op een rijtje zetten en er een werkstuk van maken. Bedrijfsfitness is een bezig heid die nu noch vaak alleen bij grotere bedrijven te vinden is. „Toch kan het bij kleine be drijven net zo goed. Veel be drijven denken dat je als je aan bedrijfsfitness wilt gaan doen je een apart zaaltje moet heb ben met allerlei fitnessappara- tuur, maar dat hoeft helemaal niet. Je kunt het bijvoorbeeld ook uitbesteden." Kloos denkt dat bedrijfsfitness in de toe komst zeker belangrijker en ook populairder zal worden. „Steeds meer mensen zitten steeds langer in de auto en er is ook heel veel zittend werk. Er wordt maar weinig bewogen." Dementie Hoofdprijswinnaar Pieter de Muynck sneed in zijn winnen de werkstuk een heel ander thema aan. Onder de titel 'Het zal ons een zorg zijn' stortte hij zich op de vraag of en zo ja hoe familie van dementerenden be geleid moet worden. De Muynck liep stage in Der Boe- de en Vrederust waar hij van nabij zag hoe de familie van dementerenden met de demen terende én hun eigen gevoelens en emoties omgingen. Hij besloot een enquête te hou den onder familieleden van de menterenden en 31 procent van de 230 rondgestuurde enquête formulieren kreeg hij ingevuld retour. Op basis van de antwoorden en gesprekken met familieleden van dementerenden schreef hij zijn werkstuk. Hij concludeert in dat werk stuk onder meer dat een goed contact tussen familieleden van dementerenden en het ver plegend personeel van cruciaal belang is. Hij adviseert verpleeghuizen om familiebegeleidingsplan nen op poten te zetten en proto collen te ontwikkelen. Innovatiecentrum De MBO-innovatieprijs is een initiatief van het Innovatie centrum Zeeland. Doel van de prijstoekenning is stimulering van de belangstelling voor ver nieuwing en ondernemerschap in het algemeen bij studenten van het voltijds middelbaar beroepsonderwijs. Op school niveau werden voorrondes ge houden. Naast Sander Kloos zijn de overige school winnaars: Kees de Lange, leerling van de afde ling Horeca van het Delta Col lege, Pieter Veth en Jaqueline Oom, leerlingen van het Groen college Goes en Michael Ver- maat, leerling van de afdeling Proces en Latfbratoriumtech- niek van het Oosterschelde College. BORSSELE - De NV Elektrici- teits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland EPZ en Hoechst Holland NV hebben deze week een contract onder tekend voor de levering van fosforovengas. Ongeveer twintig procent van het gas, dat ontstaat in de fos- forovens van Hoechst in Vlis- singen, zal in de loop van dit jaar als brandstof worden in gezet in de koleneenheid van de centrale Borssele van EPZ. De overige 80 procent gebruikt Hoechst zelf. Jaarlijks zal Hoechst ruim 50.000 kubieke meter fosforovengas leveren. Het gebruik van het gas als brandstof levert een besparing op van ongeveer 23.000 ton steenkool. Dit houdt tevens in dat de emissie van kooldioxy- de wordt gereduceerd met 58.000 ton per jaar. De totale kosten van het project bedra gen ongeveer 8.5 miljoen gul den. Horizontaal, verticaal, met unieke coatings die sfeer en warmte uitstralen. Zachte, zwevende textiel lamellen van Luxaflex' Silhouette' Gordijn. En Luxaflex' Duette Fashion Shades, Plissé en Rolgordijnen in een unieke serie stoffen. 1001 Nieuwe ideeën voor uw ramen. Kom eens langs, u weet niet wat u ziet! ZIERIKZEE - De week waarin in tal van Neder- wordt gehouden, en met 20 juni, komt voor het eilande lijk jeugdwerk niet goed uit. Ondanks verwoe de pogingen van Jaap Elenbaas van de Stich ting Jeugd, is geen van de jeugdorganisaties bereid of in staat iets aan deze dag te doen. „Iedereen die ik heb benaderd vindt het een erg leuke activi teit en is best enthousiast. De ellende is echter dat het buiten het clubseizoen valt. De men sen hebben er nu geen tijd voor. Ze zouden het liever als startactiviteit van het nieuwe seizoen in september willen doen. Dat kan natuurlijk wel, maar dan niet onder de naam Roefeldag." Elenbaas is teleurgesteld over het feit dat de Roefeldag op Schouwen-Duiveland niet van de grond komt. Tijdens deze dag worden kinderen van zes tot en met twaalf jaar in de ge legenheid gesteld om bij be drijven een kijkje te nemen en daar ook zelf de handen uit de mouwen te steken. Het is een initiatief van het nationaal jeugdfonds Jantje Beton. Elenbaas geeft de moed echter niet op. Hij zegt te blijven trekken om het evenement van de grond te krijgen. Volgens hem moet het mogelijk zijn. Met name omdat het hier gaat om een landelijke activiteit, waarop het jeugdwerk zo kan inspelen. „Het kost relatief weinig inspanning. Je hoeft ei genlijk alleen maar mee te hobbelen." Zes verschillende typen raambekleding in een oneindige reeks tinten en dessins.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3