dichters Prijs voor architectuur moet ruimtelijke kwaliteit verhogen Zierikzee wil combinatie wijkgebouw en jeugdhonk in wijk Poortambacht Stichting Kinderopvang begint naschoolse opvang in Zierikzee Twijfels over besteding geld bij CDA en SGP/RPF kerkberichten ingezonden stukken Publieksprijzen kunstproject Vakbond Opgepakt Muziekdag DINSDAG 4 JUNI 1996 NR 25985 5 Gezakt voor een examen Voor het eerst, werd de stof niet beheerst. Nog maar eens proberen. maar dan wel beter presteren. Veel verloren tijd, had ik me maar beter voorbereid. Dré Janse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een grot er publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te ploatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht ZIERIKZEE - De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland wil aan het begin van het nieuwe schooljaar starten met naschoolse op vang in Zierikzee. Het is de bedoeling dat voor de opvang een huis gehuurd wordt in Poortam bacht. In dit huis is plaats voor acht kinderen. Volgens Ronald Lutz, direc teur van de stichting, bestaat er beho'efte aan opvang na schooltijd. „Dat bleek onder meer uit een onderzoek naar de leefbaarheid in Poortambacht. En we krijgen ook andere sig nalen dat mensen naschoolse opvang willen." Hoe groot de ze behoefte precies is, weet hij niet. „Dat kan wel onderzocht worden. Maar de beste manier om de behoefte te bepalen is om gewoon te starten. Resulta ten van onderzoek wijken im mers vaak af van de praktijk." aldus Lutz. Het is de bedoeling om in sep tember met een groep te star ten. Volgens Lutz biedt dat het meeste kans om direct een goe de start te maken. Hij denkt dan met name aan kinderen die nu op het Kinderdagver blijf de Petteflet zitten en in september naar de basisschool gaan. „De ouders van deze kin deren moeten dan toch voor een oplossing zorgen voor de opvang van hun kind na schooltijd. De naschoolse op vang biedt deze oplossing." Er is bewust gekozen voor de term naschoolse opvang, in plaats van het gebruikelijke buitenschoolse opvang. „Bui tenschoolse opvang betekent dat er ook opvang geboden wordt vóór schooltijd. Dat is bij ons niet de bedoeling," al dus'Lutz. Onderdak Voor de opvang van de kinde ren is nog geen onderdak ge vonden. In het kinderdagver blijf aan de Scheldestraat is geen plaats. Het idee bestaat om een huis in Poortambacht te huren en de benedenverdie ping te gebruiken als groeps- ruimte. Mede in verband met de beschikbare ruimte, kan de groep uit maximaal acht kin deren bestaan. De bovenver dieping van het huis wil de stichting gebruiken als kan toorruimte. Hieraan bestaat een groot gebrek in de Pette flet. Voor de realisering van de plannen heeft de Stichting Kinderopvang subsidie aange vraagd bij de gemeente. Er wordt rekening gehouden met een jaarlijks exploitatietekort van bijna dertigduizend gul den. Volgens Lutz, zal door de onderbezetting, met name in de beginperiode financiële steun van de overheid nodig zijn. Daarnaast heeft de stich ting structureel meer geld no dig in verband met de capaci teitsuitbreiding. Volgens Lutz gaat het om onge veer een kwart van het totaal benodigde bedrag. „De be- drijfsplaatsen zijn kostendek kend. Maar voor plaatsen die niet door werkgevers worden betaald is subsidie nodig." De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland biedt sinds een half jaar al in Burgh- Haamstede de mogelijkheid voor naschoolse opvang. Op dit moment zijn nog maar twee van de vijf middagen goed be zet. Maar volgens Lutz moet re kening worden gehouden met een aanlooptijd van zo'n twee jaar. In Zierikzee startte een jaar geleden Agaath van Ze- venter op eigen initiatief met buitenschoolse opvang in haar woning. MIDDELBURG - Er komt een tweejaarlijkse provinciale architectuurprijs in Zeeland. Daar naast wordt een grootschalig architectuurpro ject voor het basis- en het voortgezet onderwijs ontwikkeld. Dat blijkt uit de notitie 'Het Zeeuwse gezicht; uitgangspunten van het pro vinciale architectuurbeleid'. De architectuurprijs en het educatief project zijn de be langrijkste activiteiten waar mee het provinciaal architec tuurbeleid van start gaat. De architectuurprijs zou afwisse lend worden uitgereikt voor objecten en ruimten. Het is de bedoeling dat de prijs voor het eerst in 1997 wordt uitgereikt. Bij objecten gaat het niet al leen om nieuwe gebouwen en bruggen, maar ook om straat- meubilair en monumenten. In de categorie ruimten, gaat nel om landschappelijke en stede- bouwkundige plannen, inclu sief de vormgeving van de openbare ruimte. Het educatief project over de moderne architectuur in Zee land is een uitwerking van de aflevering 'Zeeland' van het landelijk project 'Moderne ar chitectuur in Nederland'. Dit project is opgezet door de Stichting Kunstprojecten uit Rotterdam. Het project bestaat uit drie on derdelen: een reizende ten toonstelling, een architectuur gids met routebeschrijving en een lesmethode. Kwaliteit Doel van het provinciaal archi tectuurbeleid is 'het bewaken en bevorderen van de architec tonische kwaliteit binnen het stedelijk en landelijk gebied'. Deze doelstelling is gebaseerd op het verhogen van ruimtelij ke kwaliteit. De tweede doelstelling richt zich op de ontwikkeling van omgevingseducatie. De inwo ners van Zeeland moeten meer kennis krijgen over en betrok ken zijn bij stedebouw en ar chitectuur. Hierdoor moet een breder draagvlak ontstaan voor hogere kwaliteit van ste debouw en architectuur. De provincie bezit wettelijke mogelijkheden om zowel regu lerend en afdwingend als sti mulerend op te treden. Toch zal ze zich bij het provinciaal architectuurbeleid vooral be perken tot stimulerend optre den. Volgens de. notitie heeft overmatig reguleren en af dwingen zelden het gewenste resultaat. Dat komt omdat op gelegde regels in de architec tuur bijna nooit recht doen aan de specifieke situatie. Activiteiten Dat is tevens de reden dat bij de start van het architectuur beleid gekozen is voor een aan tal concrete activiteiten. Naast het instellen van een architec tuurprijs en een lesmethode in het basis- en voortgezet onder wijs, richt de provincie zich op goede voorlichting over het be leid aan alle betrokken partij en, waaronder gemeenten, rijk en architecten. Dat zou onder meer mogelijk zijn met het or ganiseren van een Provinciale Contactdag voor Architectuur Tijdens deze dag kunnen met name lokale en provinciale be stuurders op de hoogte worden gebracht van de stand van za ken van het architectuurbe leid. Ook kunnen geslaagde en minder geslaagde plannen worden gepresenteerd. Daarnaast rn.QeL.dei provincie, er op toezien dat bij bouwpro jecten de architectonische kwaliteit in acht wordt geno men. Ook moeteri initiatieven worden gesteund om nieuwe landgoederen te ontwikkelen of bestaande een nieuwe func tie te geven. Zeeland loopt met het voeren van een architectuurbeleid voorop in Nederland. Geen en kele andere provincie heeft tot dusver een architectuurnota uitgebracht of is op dit terrein actief. De notitie komt vrijdag 28 juni aan de orde in de staten vergadering. enigszins tegen de borst stuit te. SGP/RPF-woordvoerder J. de Bruijne stelde in een eerste reactie op het collegevoorstel dat sociale vernieuwing voor de wet eigenlijk iets anders is dan nu uit de plannen van de gemeente afgeleid zou kunnen worden. Sociale vernieuwing, zo betoogde De Bruijne, is be doeld voor mensen die in een achterstandssituatie verkeren en zoals het nu in Zierikzee in gevuld wordt gaat het eerder om het aansluiten bij de wen sen van mensen voor wat be treft hun woon- en leefomge ving. De Bruijne bleek ook zijn twij fels te hebben over de vraag of een wijkgebouw nu echt wel zo nodig en gewenst is in Poort ambacht. „Maar als die be hoefte echt zo groot blijkt, heeft onze fractie er verder geen moeite mee." Ook me vrouw T. Kalwij (CDA) bleek niet geheel overtuigd van nut en noodzaak van een wijkge bouw in Poortambacht. „Het mag in ieder geval niet ten kos te gaan van de gehandicap ten," aldus de CDA-vertegen- woordigster. VVD-woordvoerder J. J. Ge- leijnse had geen moeite met de plannen voor een wijkgebouw, „Als blijkt dat daar behoefte aan bestaat, moeten we daar aan gaan werken," aldus de li beraal. Hij tekende daar wel meteen bij aan wat huiverig te staan tegenover het idee om eerst een tijdelijk wijkgebouw neer te zetten. Wat hem betreft kan er meteen wel een perma nent wijkgebouw gecreëerd worden, maar dat hoeft wat Geleijnse betreft niet nieuw gebouwd te worden. „Ik denk De redactie behoudl ncJi hel recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent me', dat de inhoud door do redactie word! onderschreven Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de bnefschri|ver, waarvan naam en adres t»i de redactie Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Krimpen aan den IJssel (bw): J. A. de Koeijer te Baarn (bw), die bedankte voor Leerdam; te Giesscndam-Ne- der-Hardinxveld: L. W. Ch. Ruijgrok te Middelharnis. Gereformeerde Kerken Aangenomen naaf Werken dam: drs. H. P. de Goede te Waarder; naar Beekbergen als geestelijk verzorger van de Stichting Hoogeland Zorg groep: mevr. M. Domburg, kandidaat te Ugchelen; naar Venlo (Protestantse Kerkge meenschap) (beiden part-time): drs. M. E. G. de Zeeuw en mw. drs. J. van Voorst te Wommels (beiden part-time). Oud Gereformeerde Gemeente jn Nederland ZIERIKZEE - Donderdag 6 juni, 19.30 uur ds. Heemskerk (voor Stichting Adullam) Ook monumenten die gerestaureerd of herbestemd worden, zoals de boerderij Goemanszorg in Dreischor, komen in aanmerking voor de architectuurprijs van de provincie. (Archieffoto) ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee wil bin nen afzienbare tijd werken aan plannen voor het realiseren van een wijkgebouw waarin geïntegreerd een jeugdhonk in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De frac ties van het CDA en SGP/RPF hadden zo hun twijfels over de besteding van het geld, maar stemden uiteindelijk wel in met het voorstel om prioriteit te verlenen aan het wijkgebouw. legde bijeenkomst waarin de wijkbewoners hun wensen kenbaar konden maken. dat we eerst goed moeten kij ken of er geen bestaand ge bouw beschikbaar is dat ge schikt kan worden gemaakt als wijkgebouw." Op dat moment greep raads voorzitter burgemeester mr. J. Asselbergs in met de opmer king dat men in het raadsvoor stel niet meer vraagt dan een principe-uitspraak over de be steding van het geld. Pas op termijn komt de gemeente, zo hield Asselbergs de raad voor, met concrete plannen. Wethou der De Rijke voegde daar aan toe dat eventuele realisering van een wijkgebouw niet bete kent dat voorzieningen voor gehandicapten in het gedrang komen. Mevrouw Kalwij toon de zich door'die opmerking ge rustgesteld en uiteindelijk ging de raad unaniem akkoord met het collegevoorstel. J. de Bruijne (SGP/RPF): ..So ciale vernieuwing bedoeld voor mensen in achterstands situatie." Mr. S. J. Henning, wethouder cultuur van de gemeente Goes reikte zaterdag de prijzen uit in het kader van het Kunstproject En Passant. In de periode van 6 tot en met 31 mei kon het winke lend publiek in Goes keiinis maken met beelden en schilderijen welke geëxposeerd werden in de Goese binnenstad. Leden van de Goese middenstand stelden hun etalage ter beschikking of waren bereid iedere dag een beeld buiten te zetten. Het winkelend pu bliek kon op deze vrijblijvende manier kennis maken met kunst. Bij aankoop van een bij de Goese Middenstandscentrale aange sloten zaak kreeg het publiek bonnen uitgereikt waarmee men kans maakte op de publieksprijzen. De hoofdprijs - een geldbe drag van 1500 gulden - werd gewonnen door P. M. Joziasse. De tweede prijs - 1000 gulden - ging naar Niels van Hoesel uit Goes. De prijswinnaars worden uitgenodigd om tijdens de opening van de overzichtsexpositie in de Grote Kerk in Goes een keuze ter waarde van het gewonnen bedrag te maken uit de diverse kunst werken. DEN HAAG (ANP) - Er komt een aparte vakbond voor mbo- scholieren, de MBO Nederland Groep (MNG). De bond wil de belangen van de scholieren be hartigen, onder meer op het terrein van studiefinanciering en onderwijskwaliteit. De ini tiatiefnemers van de nieuw bond, mbo-scholieren uit Zoe- termeer, organiseren op 20 juni het eerste landelijke overleg. DEN HAAG (ANP) - De politie heeft dinsdagmorgen de 37-ja- rige weduwnaar van een 95-ja- rige miljonaire uit Den Haag aangehouden. Ook een 40-jari- ge man die de hoogbejaarde vrouw heeft verpleegd, is dins dag gearresteerd. De 37-jarige man trouwde in januari met de 95-jarige. Hij was kort daar voor inderhaast van een ande re vrouw gescheiden. CD A-gemeenteraadslid T. Kalwij: ..Het mag niet ten kos te van gehandicapten gaan. Het plan voor het realiseren van een wijkgebouw in Poort ambacht komt bepaald niet uit de lucht vallen. De wens om een dergelijke voorziening leeft al jaren onder een aantal inwoners van de Zierikzeese wijk en die wens werd nog eens onderstreept tijdens een door de gemeente in het kader van de sociale vernieuwing be- Voorlopig gaat het gemeente bestuur uit van realisering van een tijdelijke accommodatie. „De haalbaarheid van een per manente accommodatie is het beste te toetsen door het plaatsen van een tijdelijke ac commodatie," motiveert het college. Wat zo'n tijdelijke accommodatie gaat kosten is nog niet bekend. Wel werd aan de gemeenteraad voorgesteld om de 325.000 gulden die de gemeente in het kader van so ciale vernieuwing nog beschik baar heeft aan die wijkaccom- modatie te besteden. „Een dergelijke accommodatie komt ten goede aan een grote groep inwoners en past uitste kend binnen de doelstelling van sociale vernieuwing," al dus het college. Op het ver langlijstje staan echter ook voorzieningen voor de jeugd - in de vorm van een jeugdhonk - en voor gehandicapten en daar is dan geen geld meer voor, zo houdt het college de raad voor. En dat was voor CDA en SGP/RPF nu precies wat hen Dit jaar was de organisator van de Eilandelijke Muziek dag de muziekvereniging Luc- tor et Emergo uit Renesse. On ze majorettenvereniging Mini Stars was uitgenodigd om deel te nemen aan de slotmanifesta tie om 18.00 uur waar wij di rect ja op hebben gezegd. Voor dit slot was uit de diverse drumbands van het eiland één grote drumband die vanaf het het dorpsplein zou lopen, gezamenlijk optreden stond ook in het programma vermeld dat aan alle deelnemende korpsen was toegezonden. Een uur voor het slotoptreden kre gen wij te horen dat diverse le den van de drumbands abso luut niet wilden dat onze meisjes er voor liepen omdat het een unicum was dat deze combinatie van drumbands op zou treden. Wanneer de meis jes er voor liepen zou dit hun presentatie schaden. Het voor stel van de organisator om aan de drumbands tegemoet te ko men was: Kunnen de meisjes niet achter de drumband aan lopen? Wij begrijpen niet dat deze drumbands zo'n invloed op een organiserende vereniging kun nen uitoefenen. Het bestuur van de Ministars heeft dan ook geweigerd waarna de organi satie na een heftige discussie toch toestemming gaf om vóór de drumband te lopen. Volgens ons is de bedoeling van een Ei- landelijke Muziekdag met een gezamenlijke slotmanifestatie dat je dan ook de andere deel nemers gunt om daaraan mee te doen, en niet dat je als een „paard achter de wagen" loopt. En wat de organiserende ver eniging betreft: Wij hadden het wel zo aardig gevonden dat op het dorpsplein niet alleen de deelnemende muziekkorp sen een bedankje gekregen hadden, maar ook de majoret tes! DIRK GROENENDIJK secretaris Ministars

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5